2013-17 (3439)

Mulgi sõnad said raamatuks

Hiljaaegu trükist ilmunud mulgi keele sõnaraamat – esimene omataoline läbi aegade – sai nimetatud küll „Mulgi sõnastikuks”, sest see ei hõlma veel kaugeltki kogu mulgi sõnavara ega esita murdekeele norme. Ometi võib seda pidada saavutuseks mitmes mõttes. Raamat annab mitmekülgse ülevaate omapärastest mulgi sõnadest, mis on pärit kõigist viiest ajaloolisest…

Mulgi lipu all – edasi!

Kristi Ilves, Vikerraadio mulgikeelsete uudiste tegija ja ajalehe Üitsainus Mulgimaa toimetaja, tõenäoliselt noorim Mulgi murde kõneleja ja selles keeles kirjutaja: Viimastel aastatel on Mulgimaast ja mulkidest palju juttu olnud. Mulk olla on auasi ja rahvariided aitavad oma päritolu rõhutada. Mulgi keele kõnelejaid on aga vähe, kuid need, kes mõistavad, teevad…

Siirdemeditsiin on kuulutatud läbimurdealaks

Sellest ei saa ehk Eesti meditsiini peavoolu, kuid visionäärikalduvustega arstid ja teadlased nihutavad kindlasti meditsiini praegusi piire.
Jaan Eha ja Mihkel Zilmer on riigi 2013. aasta teaduspreemia saajad siirdemeditsiini valdkonnas.
Siirdemeditsiin kogub teadusmaailmas üha rohkem kuulsust. Ka tänavused teaduspreemiad anti TÜ kliinikumi südamekliiniku juhatajale prof Jaan Ehale ja TÜ Biomeedikumi meditsiinilise…

Maailm tolmeldamiskriisis

Loodusega koostööd tegemata on inimese eksistents küsimärgi all.
Dokumentaalfilm „Rohkem kui mesi” („More Than Honey”, Šveits-Saksamaa-Austria 2012, 95 min), režissöör Markus Imhoof, stsenaristid Markus Imhoof ja Kerstin Hoppenhaus. Osalevad Fred Jaggi, Randolf Mendel, John Miller, Liane Singer, Heidrum Singer jt. Linastub kinodes Artis ja Sõprus.
Albert Einstein olla öelnud, et kui…

Energeetikarindel muutusteta

„Kapital”, ETV 18. IV.
Pikemad intervjuud Sandor Liive ja Juhan Partsiga ERRi kodulehel.
Sandor Liive, „Polegi võimalik vastata üksteisele vastukäivatele ootustele”, EPL, 15. IV 2013
Mati Pallasmaa: „Kas Eesti Energia või Eesti Riiklik Õlitööstus?”, PM 10. IV 2013.
„Atonen kavatseb EE kolmeks lõhkuda”, Delfi 12. III 2004.
Eelmise nädala „Kapital” oleks pidanud…

Filmimaailm

Peter von Bagh oma elust „filmihulluna”
Teenekas soome filmiajaloolane ja literaat Peter von Bagh on teinud stsenaristi ja režissöörina üle 60 filmi peamiselt televisioonile, toimetanud arvukalt raadio- ja telesaateid filmikunstist ja populaarkultuurist. Tähelepanuväärseimaks saavutuseks on suursarjad „Oo, kallis Soomemaa!” (1997) ja „Sinine laul – Soome kunstide lugu” (2003). Aastatel 1967–1984 töötas…

Paroodiahõnguline spioonipillerkaar

„Möbiusel” on tahumatult kerglane rahamaiguline võlu.
Mängufilm „Möbius” (Prantsusmaa-Belgia-Luksemburg 2013, 103 min), režissöör ja stsenarist Éric Rochant. Osades Jean Dujardin, Cécile de France, Tim Roth, Émilie Dequenne, John Lynch. Linastub kinos Artis.
Éric Rochant’i „Möbius” on klantsitud spioonifilm, kus ei puudu armastus ja seks, aga ka kõrgklassi rahapesu ja riikide luureagentuuride…

Koreograafiline risoom tuhandest tantsust

Cabaret Rhizome’i „Mutantantsu” teostus ei jää väärt ideele pügalagi võrra alla.
Cabaret Rhizome’i „Mutantants ehk Tuhat tantsu, mida tantsida enne kui sured”, idee autorid Johannes Veski ja Päär Pärenson, lavastaja ja muusikaline kujundaja Johannes Veski, koreograaf Päär Pärenson ja videokunstnik Emer Värk (Von Krahli teater). Tantsivad Anatoli Tafitšuk, Joonas Parve,…

Meeletu aprilliteesid

Järjepidevus ja projektipõhisus ei ole vastandmõisted, kinnitab mais viieaastaseks saava PolygonTeatri juht.
„Mina olen … (Hakkan naerma.) No jah, eks ma vist selleks siin olengi, et ma ei tea teile kohe öelda, kes ma olen. Ja teisest küljest olen ma selleks siin, et … (Pikk paus.) Üldiselt üks segane värk. Aga…

Marat Gatsalov sai Kuldse Maski auhinna

Tallinna Vene teatri kunstiline juht Marat Gatsalov pälvis 16. aprillil Stanislavski ja Nemirovitš-Dantšenko nimelises Moskva Muusikateatris toimunud auhinnatseremoonial parima lavastaja kategoorias Venemaa hinnatuima teatriauhinna Kuldne Mask.
Kuldse Maski sai Gatsalov Novosibirski teatris Gloobus tehtud Tracy Lettsi „August. Osage’i krahvkond” lavastuse eest. Selles kategoorias kandideeris auhinnale 16 lavastajat, nende seas Rimas Tuminas,…

Antigone õnnetu lastetuba

Roman Feodori lavastatud „Antigone” eristub Vene teatri senisest kuvandist, on huvitav töö kogu Eesti teatripildis ja pälvinud juba tähelepanu ka Venemaal.
Vene teatri „Antigone”, lavastaja Roman Feodori, kunstnik Daniil Ahmedov, liikumisjuht Olga Privis, helilooja ja muusikaline kujundaja Aleksandr Žedeljov, valguskunstnik Igor Kapustin. Mängivad Ilja Nartov, Tatjana Kosmõnina, Alina Karmazina, Natalja…

Veneetsiasse põhitõdede järele?

2. mail on XIV Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorikonkursi tähtaeg. Seekord erinevad mõnedki nüansid varasemast. Biennaali üldkuraator Rem Koolhaas andis teema „Põhitõed: modernsuse omaksvõtt 1914 – 2014” („Fundamentals: Absorbing Modernity: 1914 – 2014”) teada tavalisest varem, et kaasata ka rahvuspaviljonide kuraatorid üldnäituse ettevalmistusprotsessi. Samas katsetab arhitektuurikeskus sel aastal esimest korda…
Näitus – ainulaadne meeleline kogemus

Näitus – ainulaadne meeleline kogemus

Pildil näituse „Uurali kaja” kujunduse autorid Ken Kristjan Ruut, Anne Määrmann ja Jan Graps. (Foto: Piia Ruber)
30. aprillil pannakse nurgakivi Eesti Rahva Muuseumi uuele hoonele Raadil. Maja projekti üle on palju arutatud, sellest mis hakkab majas sees toimuma, on olnud vähem juttu. Juba neli aastat on autorite kollektiivid valmistanud ette…

Külastajatega tõlgenduslike ja jutustavate näituste ristteel

Eesti Kunstiteadlaste Ühingu aastaseminaril arutleti muuseuminäituste üle, küsides ka seda, kuidas esitada (visualiseerida) ekspositsioonis ajalugu. Kuidas üldse saab teada, kas praegused muuseumid kasutavad nende käsutuses vahendeid (esemeid, visuaale, arhiiviallikaid) parimal võimalikul moel?
Arvan, et kui arutleda ajaloo, mineviku ning kultuuripärandi kommunikatsiooni võimaluste ning eesmärkide üle praegusaegsete muuseumiekspositsioonide vahendusel, on asjakohane vaadata…

Kuidas eksponeerida muuseumis kunsti ajalugu?

Kunstiteadlaste ühingu tänavuse aastaseminari üks teema oli „Kuidas eksponeerida muuseumis kunstiajalugu?”. Teema avamiseks ja arutelu ärgitamiseks paiskasid korraldajad õhku veel omakorda küsimusi nagu „kuidas on muutunud kunstiajaloo eksponeerimise põhimõtted viimasel kümnendil?”, „kas Eestis on samamoodi kui mujal Euroopas?”, „mis on praegu kunstiajaloo eksponeerimisel oluline?”, „millised on näituste suundumused”, „kas ja…

Ajaloo visualiseerija

Eesti Kunstiteadlaste Ühingu aastaseminar Tartu ülikooli ajaloo muuseumis 8. märtsil keskendus kunstimuuseumide, aga ka laiemalt muuseumide näituste uutele tendentsidele. Kolm tähtsamat teemaringi, millel peatuti, olid kunstiajaloo eksponeerimine, muuseumielamuse pakkumine ning ajaloo visualiseerimine muuseumis.
Kuidas eksponeerida kunstiajalugu?
Kuigi kunstimuuseumi näituste üks eesmärk on läbi aastakümnete olnud tutvustada uusimaid uurimusi ja teadustöö tulemusi, on…

Jalutuskäik galeriides

Enesepeegeldused ja tulevik
Näitus „Pöördumised” Hobusepeas kuni 29. IV. Kuraatorid Anu Vahtra ja Reimo Võsa-Tangsoo ja näitus „Ekadents” 1. Mai galeriis kuni 28. IV. Kuraatorid Marten Esko, Siim Ghert Preiman ja Gregor Taul.
Ühisnäitusel „Pöördumised” jätkub viie noore kunstniku huvi ruumi ja selle spetsiifika vastu. Kui aasta alguses projektiruumi Katarsis näitusel…

Muusikamaailm

Kuulsad festivalid Saksamaal
* Täna algava Edela-Saksa Raadio festivali (kuni 8. VI) pealavaks Schwetzingenis on lossi Rokokooteater, igal aastal kavas uusooper ning varajasem haruldus: õhtul H. Purcelli „India kuninganna”, uudisena festivali helilooja Georg Friedrich Haasi „Thomas” (24. V), antakse ka viimase neli portreekontserti. Jordi Savalli Hesp è rion XXI kava „Harmonia…

XXI muusikatriaad – viimast korda selle nime all

Tänavust Viljandi kultuuriakadeemia üliõpilaste konkurssi reklaamiti lausega „Viimane triaad – ära maga maha!” ja see ei olnud reklaaminõks. Muusikaosakonna juhataja Tuulike Kivestu sõnul vajab triaad muutmist: aeg on teinud oma töö, eesmärgid ja ülesanded on vaja uuesti läbi mõelda, sest ürituse formaat on püsinud kaua muutumata. Muusikatriaad on üks pikima…

Noored keelpillimängijad kevadises Tartus

11. – 14. aprillini helises keelpillimuusikast Tartu Heino Elleri nimeline muusikakool, kus toimus VII Eesti noorte keelpillimängijate konkurss-festival. Ettevõtmine on suunatud keskastme keelpilliõppuritele, muusikakoolide lõpuklassist ehk VII klassist kuni gümnaasiumi või vastavalt kutsekeskhariduse lõpuni. Konkurss-festivalil võisteldakse kolmes vanuserühmas, osalevad kõik keelpillide perekonna liikmed: viiulid, vioolad, tšellod ja kontrabassid.
Seekordsel konkurss-festivalil oli…

2013. aasta klassikatäht leitud!

Laval prožektorivihus seisab 17aastane breketitega poiss ja teatab kohe esitusele tuleva pala kohta: „See on üks mu lemmiklugusid”. Ent miski on siin pildil valesti! Tiineka kitarri asemel on tšello, teksapükse asendab tume ülikond ning juuksedki on kuuega sobivasse ontlikusse seitlisoengusse kammitud. Jutt käib hoopis Pjotr Tšaikovski „Variatsioonidest rokokoo teemal” ning…

Auhind

Poolas tuldi välja uue algatusega muusikamaastikul: 13. – 15. IV viidi Varssavis läbi esmakordne rahvusvaheline muusikaõpetajate konkurss (International Master Competition for Music Teachers). Omalaadselt võistumängimiselt naasis esikohaga EMTA emeriitdotsent Ada Kuuseoks.
Konkursi peakorraldaja Taga-Karpaatia kultuuri edendamise fond (Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury) lähtus seisukohast, et hea õpetaja on aktiivne pedagoog, kes ka…

Uus

Täna õhtul alustab Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas uut kammerkontsertide sarja „Portree”, kus interpreetidele on laval toeks muusikateadlane. Mida ootate loengkontserdi formaadi kontserdisaali toomisest?
Heili Vaus-Tamm, Tallinna Filharmoonia produtsent: See on sari neile, keda huvitavad tagamaad. Helilooja on tundlik natuur ja tema looming on suuresti mõjutatud sellest, mis ta ümber toimub.…

Isa ja poja loomingut

„Heli ja keel” – Andrei Volkonski ja Peeter Volkonski. Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Diana Liiv (klaver), Iris Oja (metsosopran), Leonora Palu (flööt), Julia Agejeva Hess (klavessiin) 12. IV Tallinnas Hopneri majas (Peeter Volkonski), 14. IV Tartu ülikooli aulas (Ardo Ran Varres).
Vene aadlipäritolu…

Resonabilis sisemise ruumi rännakul

„Resonabilis 10”: Iris Oja (hääl), Kristi Mühling (kannel), Tarmo Johannes (flööt) ja Aare Tammesalu (tšello) 11. IV Estonia kontserdisaalis.
Maailmas, kus elame, on nn reaalsus ja inimese sisereaalsus energeetilis-informatiivsete struktuuride kaudu lahutamatult seotud. Tänapäeva maailma meeletu keskkonnasaaste peegeldab tegelikult nende inimmasside sisemaailma, kes ei vaevu oma siseilma korrastama. Võiks lausa öelda,…

Hääle ja reaalsuse piiridel

„Between Reality”: Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja, orelil Ene Salumäe 17. IV Estonia kontserdisaalis.
16. aprillil tähistatud rahvusvahelisele häälepäevale pühendatud kontsert tuletas meelde – kolmandik meist ei saaks hääleta oma igapäevatööd teha. Häälest rääkides ei saa mööda ka keelest. Kui viimati pistis meeskoor rinda prantsuse keele foneetikaga, siis seekord kuulsime neid…

Kevadnõidus

Teadus tegeleb mõõdetavate nähtustega, nõiad aga tajumisega.
Õige nõid on seda aasta ringi. Nõiaks olemine hobi korras on puhas eputamine ja sellest me siin ei räägi. Õige nõid on eelkõige märkaja, eelkõige looduse, ja mis veelgi tähtsam, elusa looduse nähtuste, protsesside, objektide ja nende muutumise vaatleja ja tundja. Sellest loomulikult…

Inseneriasjandus paremale ära

Meie oma inseneride töö osakaal jääb imaginaarseks.
Mõned tendentsid ei saa päris juhuslikult kujuneda. Võib-olla on kokkusattumuseks, et vähem kui aasta jooksul on eesti keeles ilmunud trükist kuus õpikut, mille sisuks on inseneriteaduste põhi ehk mehaanika. Üks neist esitab mehaanika üldfüüsika raames, kaks erialana, kaks profileerituna ehituses ja tehnilises mehaanikas,…

Viru, vabaduse kringel

Martini, brändi ja Marlboro suits jätsid nõukogude inimesse kustumatult emotsionaalse mälestuse.
Margit Kilumetsa dokumentaalfilm „Viru, vabaduse saatkond” ja Valve Raudnaski raamat „Kuno Plaan ja Viru kringel”.
Olen töötanud Viru hotellis neli aastat. Selle aja sisse on jäänud hotelli muuseumi avamine, valuutabaari elluäratamine, kaks dokumentaalfilmi, Viru ärikate konverents-kokkutulek ja palju teisi viiteid…

Kuldookri pehme sära

Pille Õnnepalu, Õde. Toimetanud Henrik Sova. Kujundanud Indrek Sirkel. Henrik, 2013. 160 lk.
Pille Õnnepalu esikteost „Õde” võib tingimisi nimetada luulekoguks, kus küll kõik palad luuletused pole. Sadakond väga erineva pikkusega, enamasti dateeritud teksti pärineb ajavahemikust 1987–2012.
Pealkiri viib mõtted autori tippkirjanikust vennale. Tõnu Õnnepalust on juttu mitmes tekstis, siiski pole ta…

Elu ja une piiridelt

Madis Kõiv, Uudisjutte. Loomingu Raamatukogu 2013, nr 1–3. Toimetanud Triinu Tamm, korrektuur Inna Lusti, konsultant Aare Pilv. 179 lk.
Ega ma seda Calderoni näitemängu, kus elu ja uni sassi lähevad, ei mäleta. Ei mäleta ehk sellepärast, et pole lugenud (ka loetust ei mäleta paljut), kuigi arvatavasti olen isegi eksamil pidanud tüki…

ARHIIV

Tänuga Jaan Rannapile
Kuidas ta nüüd siis äkki siia pidama jäi?
Või miks üldse sellesse majja tagasi tuli? Never again, oli ta koolilõpupeol mõelnud. Läbi see üksteist aastat sundust, igaveseks. Ei mingit varahommikust tõusmist enam, ei mingeid ruutvõrrandeid, vahetusjalatseid, ligedaid tahvlilappe. See maja oli ta elust rohkem võtnud kui iganes vääris. Ja…

Kolmkümmend aastat varem

Aasta 1983. Loomingu 60. sünnipäev, mida kohalikud kõrgeimad võimukandjad kuidagi ei taha, on kultuuripoliitilise mängu abil siiski teoks saamas. Vaatamata etteheidetele ajakirja sisu kohta ja tõigale, et selle sõjaeelne osa on suletud erifondi. Loomingu ruumides on tehtud remont ja on aeg pildid üles panna.
Ühe seinaga pole muret. Seal on aken,…

Ajalugu algab faktide tundmisest

13. aprillil möödus veerandsajand Rahvarinde asutamise üleskutsest. Sirp tähistas seda teravalt mahategevas võtmes artikliga Kaarel Tarandi sulest. Iseenesest ei peaks see olema probleem, inimesed näevad ajalugu erinevalt. Kuid seda ikkagi tingimusel, et Sirp on ajaloosündmuste kajastamisel avatud foorum. Paraku pole see nii. Sirbi toimetus on mulle korduvalt kinnitanud, et Sirp…

Kas riigikogu liikmeid tuleb vastutusest säästa?

Edaspidi tehtaks menetlustoiminguid riigikogu liikme puhul ainult asjaosalist informeerides à la „Tere, me hakkame teid nüüd salaja pealt kuulama”.
Riigikogu põhiseaduskomisjon esitas 12. märtsil riigikogule seaduseeelnõu, mis reguleerib riigikogu liikme puutumatuse ehk immuniteedi sisu ja sellest tulenevalt kriminaalõigusliku menetluse erisusi ning muud saadiku immuniteediga seonduvat. Eelnõu seletuskirjas viidatakse, et eelnõu…
Ühe poolega tervik

Ühe poolega tervik

Marek Strandberg
Teisipäevases riigikogus peeti maha vaimukas mõttevahetus, mida peaks kasutatud sõnade järgi lausa maailmavaateliseks nimetama. Jutt käis küll keskpangandusest, ja nagu teada, ei maksa Euroopa ühisraha raamistikus Eesti „poolsus” just palju, vaid tühise protsendiosakese. Seetõttu kuuluvad Helju Pikhofi ja Sven Sesteri avaldused pigem mütoloogilise mõttevahetuse žanri. Nagu ka kaitseminister Urmas…
Sirp