Eesti Ulmeühing ja kirjastus Fantaasia kuulutavad välja ulme lühijuttude võistluse. Võistlustööde esitamise tähtaeg on 2011. aasta 7. aprill, tulemused selguvad 2011. aasta 7. maiks.Jutuvõistlus viiakse läbi kirjandusfestivali Prima Vista raames.Auhinnad on välja pannud Eesti Ulmeühing ja Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapital. Parimad tööd avaldab kirjastus Fantaasia. Osavõtu tingimustega saab tutvuda http://www.ulme.ee/Uudised/Ulme-luehijuttude-voistlus.Info:jutuvoistlus@ulme.ee,…
Haapsalu kultuurikeskuse avamine 24. II : esines Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigent Kristiina Poska.
ERSOst on poliitikute tahtel saanud vaeslaps – peadirigendita, ametisse kinnitatud direktorita. Muinasjutus tuleb vaeslapsele appi isejahvatav käsikivi. Eestis jahvatab ilma välise abi ja sunduseta meie muusikakultuur. Nii toimetab ka ERSO küllap edukalt veel tükk aega otsese välise…
Tšaikovski „Padaemand”: uued peaosalised Heli Veskus (Liisa) ja Mart Madiste (Hermann) 26. II rahvusooperis Estonia. Ooper „Padaemand” esietendus 1890. aasta lõpul Peterburi Maria teatris, peaosades tookord Nikolai Figner (Hermann) ja Medea Figner (Liisa).
Estonias on seda populaarset ooperit lavastatud korduvalt. Nüüdne, Arne Miku käe all valminud „Padaemand” esietendus 2004. aastal,…
„Soleerivad Mikk Murdvee ja Henry-David Varema”: ERSO , dirigent Jüri Alperten 18. II Estonia kontserdisaalis.
Dirigent Jüri Alperten on väga tagasihoidlik, kui jutuks tulevad tema tulevased kavad, avaldades arvamust, et see ei ole tema tugevaim külg ja piirdudes arvamusega, et tahaks mängida head, pigem väga head muusikat. Lõpuks selgub siiski,…
„Eliitkontsert”: Anna-Liisa Bezrodny, Henry-David Varema, Ralf Taal 14. II Estonia kontserdisaalis.
Veebruari keskel esinesid kahel järjestikku õhtul Estonia kontserdisaalis eesti triod. 14. veebruaril oli laval koosseis Anna-Liisa Bezrodny, Henry-David Varema ja Ralf Taal ning järgmisel päeval Kaija Lukas, Indrek Leivategija ja Maksim Štšura (viimased esitasid triona küll ühe teose). Kuna…
Rein Rannapi klaveriõhtu „Nagu öö ja päev” 22. II Estonia kontserdisaalis.
Rein Rannap on viimasel ajal meie muusikaelu huviorbiidis püsinud eeskätt heliloojana. Aastast 2008 on tema teoste nimistusse lisandunud sellised verstapostid nagu rock-muusikal „Ruja” Vanemuise vabaõhulaval, rock-kantaat „Taevas ja maa” (2009) koos Kosmikutega ning mahukas laulutsükkel „Hingelinnud” (2010). Ka nädalavahetusel…
„Androgüünsed laulud”: Tui Hirv ja Farištamo Leis 26. II teatris NO99s.
Tui Hirv on pitsiline ja hõrk, iseendaga võibolla isegi et androgüünses tasakaalus kunstnik (kui parafraseerida kontserdi pealkirja), kes mõjub meie klassikalises laulukultuuris intrigeerivana – teda ei näi huvitavat otseselt hea vokaal, vaid vaim ja elegants. Hirve hääl kõlab sellest…
Coenid püüavad tuua klassikalised vesternikangelased tavalise inimliku piiratuse maailmale võimalikult lähedale, muutes „Tõelise visaduse” sel kombel antivesterniks.
Mängufilm „Tõeline visadus” („True Grit”, USA 2010, 110 min), stsenaristid ja režissöörid Ethan ja Joel Coen. Osades Jeff Bridges, Matt Damon, Hailee Steinfeld, Josh Brolin, Barry Pepper jt. Linastub Tallinna ja Tartu kobarkinodes. …
EALi esimehe Peeter Pere vastus küsimusele: mida ootad eesti kultuuripoliitikalt pärast valimisi?
Ootan eesti kultuuri arengut ja õitsengut, mille aluseks on looming. Riigi roll kultuuri loomisel on kahetine: ta peab looma tingimused, aga samas hoidma distantsi, et poliitika ei segaks, ei reguleeriks üle, ei suunaks kitsasse kanalisse, ei raamistaks. Ehk…
Hanno Grossschmidt on sündinud 1973. aastal Tallinnas, töökohad: AS Entec (1998), arhitektuuribüroo Urbel ja Peil (1998), McAllister Architectural Consulting Services (Alexandria,Virginia osariik, 1999), Coo arhitektid (1999–2003, osanik), HG arhitektuur alates 2004 (omanik).
Õpingud: Tallinna Tehnikaülikool (1991–1993), Eesti Kunstiakadeemia (1993–1997),Virginia Polütehniline Instituut (1999). Olulisemad projektid: Rotermanni uus ja vana jahuladu (ehitatud 2009,…
Jaanuari viimasel nädalal käisime koos Mihkel Kaevatsiga Udmurdimaal oma raamatuid esitlemas; reisi käivitaja oli „Eesti udmurt”, meie raamatute tõlkija Mush Nadii. Nadii, keda ta kolleeg Pjotr Zahharov nimetab omaette nähtuseks, on tõlkinud udmurdi keelde rabava hulga eesti kirjandust. Teiste hulgas on Nadii ümber pannud Kristjan-Jaak Petersoni ja Koidula, Haava, Ristikivi,…
Kolmapäeval anti Maarja Kangrole ja Urmas Vadile üle Friedebert Tuglase novelliauhind eelmisel aastal ilmunud juttude eest. Välja valiti Kangro „48 tundi” (Looming, nr 2) ja Vadi „Kuidas me kõik reas niimoodi läheme” (Vikerkaar, nr 12). Žüriil oli, mille hulgast sõeluda: raamatukogu andmebaas kandis ette ligi 70 nime koos igasuguste trükistega,…
Paljud moodsa ja kaasaegse kunsti muuseumid ja galeriid on viimaste aastate jooksul kaasanud oma tegevuskavadesse soolise võrdõiguslikkuse poliitika ja senisest suurema tähelepanu nii varasemate kui tänapäeva naiskunstnike loomingule. Just seda lähiajalugu arvesse võttes keskenduti veebruarikuus Stockholmi ülikoolis toimunud seminaril küsimustele, millist muuseumikollektsiooni võiks pidada feministlikuks, kuidas seda luua või kas…
Tallinna Kunstihoone galeriis arutavad joonistuse ja joonistamise õpetamise üle Margot Kask, Lembe Ruben, Tanel Rannala ja Siiri Taimla.
Tallinna Kunstihoone galeriis on 6. märtsini vaadata joonistuste näitus „Harilik”. Sellel väljapanekul on küll kuraator, kuid see on pandud kokku pisut teisiti kui tavapärane, mõnd teemat või ideed vahendav kuraatoriprojekt. See näitus…
Miks rääkida taas joonistamisest? Põhjusi on palju. Viimase kümmekonna aasta jooksul on nii Eestis kui mujal maailmas tekkinud poleemika joonistamise kui kunstiliigi olemuse, samuti joonistamisõpetuse staatuse üle kunstikõrgkoolides. Joonistus on ka iseseisev unikaalne kunstiteos. Joonistamisõpetuse maht kunstikõrgkoolides on kõikjal viimase paari aastakümne jooksul märgatavalt vähenenud ning on ilmne tagasiminek noorte…
Laureaadid kuulutatakse välja 27. märtsil teatripäeva peol Eesti Draamateatris.
SÕNALAVASTUSTE ALAL
Žürii: Ivika Sillar (esinaine), Boris Tuch, Madis Kolk, Meelis Oidsalu, Ene Paaver, Raivo Trass, Riina Vanhanen
Lavastaja auhind
Anu Lamp – lavastus „Keskööpäike” (Tallinna Linnateater).
Urmas Lennuk – lavastus „Vargamäe varjus” (Albu valla projekt).
Andri Luup – lavastus „Piloot” (Ugala).
Ivar Põllu – lavastus…
Sisulise kandvuse ja autoriläheduse poolest on Normeti „Pulmad” tugevaim Vahingu lavastus uue iseseisvuse ajal.
Eesti Draamateatri „Pulmad”, autor Vaino Vahing, lavastaja Ingo Normet, kunstnik Liina Unt. Mängivad Ivo Uukkivi, Lembit Ulfsak, Mari Lill, Merle Palmiste. Esietendus 16. I Eesti Draamateatri väikeses saalis.
Vaino Vahing oli fanaatiline teatraal. Periooditi vaatas ta…
Koopial on paradoksaalne väärtus – see annab tunnistust originaali olemasolust. Ja Kiarostami osutab siin igavikule.
Mängufilm „Päris koopia” („Certified Copy”, Prantsusmaa-Itaalia-Iraan 2010, 106 min), stsenarist ja režissöör Abbas Kiarostami, operaator Luca Bigazzi. Osades Juliette Binoche, William Shimmel, JeanClaude Carrière jt. Linastub kinos Sõprus.
Mees on kirjanik, Naine peab antiigipoodi, nad…
1992. aasta aprillis-mais puhkes Postimehes sõnasõna selle üle, kui suure või väikese panuse annab Tartu ülikool maailma teadusesse. Siis jõudsid trükimusta sõnad tsiteerimisindeks ja tsiteerimise arvukus, millega autorid osutasid mingi ajakirja artiklitele tehtud viidete arvule. Aja möödudes sai Eesti teadlaskond juba ise proovida, kui hõlbus ja kasulik on töötada nüüd…
„Mustas luiges” topitakse luust ja lihast inimene oma mõtete, soovide ja tunnetega loomisprotsessi hakklihamasinasse.
Mängufilm „Must luik” („Blac Swan”, USA 2010, 108 min), režissöör Darren Aronofsky, stsenaristid Mark Heyman ja Andres Heinz. Osades Natalie Portman, Vincent Cassel, Mila Kunis, Barbara Hershey, Winona Ryder jt. Linastub Tartu ja Tallinna kobarkinodes.
Kunagi…
Iga teos, mis ei taha olla lihtsalt „Kirjandusteooria lollidele” peabki olema ärritavalt mitte-lõplik.
René Wellek ja Austin Warren, Kirjandusteooria. Tõlkinud Urmas Tõnisson, Ene-Reet Soovik, Katre Ligi, toimetanud Katre Ligi. Kujundanud Jüri Kaarma. Ilmamaa, 2009. 550 lk
Kuigi nüüdseks pole René Welleki ja Austin Warreni (edaspidi W&W) kahasse kirjutatud teos enam…
Televisiooni eetris oli Peeter Simmi „Vereringe”.
Lühimängufilm „Vereringe” (Taska Film, 2011, 28 min), stsenarist ja režissöör Peeter Simm, operaator Johannes Arro. Osades Maria Avdjuško, Erki Laur, Tõnu Kark, Liina Orlova, Inga-Kai Puskar.
Esmaesitus 24. II TV 3 eetris.
Ma nägin oma põlvkonna parimaid päid hullusest laostumas, hüsteeriliselt alasti …
Allen Ginsberg…
Mati Hint, keeleteadlane:
Ootan, et austataks Eesti Vabariigi põhiseaduse sõna ja mõtet: Eesti elu hoidmist eestikeelsena. Ootan, et keelepoliitikat hakataks käsitama riikliku poliitika osana, mitte pelgalt kultuuripoliitika alajaotusena. Soovin, et keeleinspektsioon söandaks keelepoliitika deklareeritud põhimõtete täitmist nõuda kõigi võõrkeelte osas. Ma ei soovi, et Eesti elu ingliskeelestamine hakkaks ohustama eesti…
Nõrku kohti filmis ei olegi, samuti mitte kesiseid näitlejatöid. Avdjuško lahendab oma joodikurolli jõuliselt, veenvalt ja siiralt.
Mängufilm „Surnuaiavahi tütar“ (Estinfilm ja Content Providers, 2011, 98 min), stsenarist ja režissöör Katrin Laur, operaator Anssi Leino, kunstnik Eugen Tamberg, helilooja Pärt Uusberg, monteerija Kersti Miilen, produtsent Mati Sepping. Osades Maria Avdjuško,…
Maarja Kaaristo küsitleb Hasso Krulli eesti ja indiaani pärimuse teemadel
Kärgatav Kõu, Ühe indiaaanlase autobiograafia. Tõlkinud Hasso Krull. Loomingu Raamatukogu 2010.
Maarja Kaaristo: Su raamat „Loomise mõnust ja kiri” on äärmiselt terviklik teos. See on väga kompaktne lugu, narratiiv või vaade ja mõneti lugesin ma etnoloogina seda kui nii-öelda heas…
Klassikaraadios on 7. – 13. märtsini tulemas üle aegade suurim rahvusvaheline projekt, raadiokontsertide nädal „ Tallinn – kultuuripealinn 2011” Euroopa raadiojaamadele. Kuidas tegite valiku?
See on meiepoolne kultuuripealinna tutvustamine välismaal, aga ka osa Euroraadio hooajast, mille juurde on kultuuripealinnade kontserdinädalad kuulunud juba üle kümne aasta. Oleme ka oma kuulajatele alati…
Kes ei mäletaks, kuidas kooli keemiaklassis katseid tehti: parimad neist käisid käsikäes tuleleegi, suitsu, hirmsa haisu ja üldise elevusega. Nii nagu sai teada, et happe ja aluse segamisel tekib gaas (näiteks koogitaignas, mistap kook kerkib), sai teada ka seda, kuidas juhtub plahvatus (näiteks väävel, süsi ja salpeeter annavad kokku püssirohu:…
„Eesti Fest” 21. – 26. II King’s Place’is Londonis.
Veebruari viimasel nädalal kogunes Londonisse eesti muusikuid tavapärasest rohkem. Toimus „Eesti Fest” – esmapilgul uskumatuna näiv üritus, mis tutvustas metropoli palju näinud-kuulnud publikule Eesti muusikuid, ja seda peamiselt eesti muusika kaudu. Kokku viis kontserti kolmel järjestikusel õhtul, proloogiks mõni päev varem…
Käisin hiljuti Moskvas, et töötada arhiivides, ning kohtusin seal ka kolleegide, sõprade ja tuttavatega. Üks küsimus, mis ikka ja jälle pinnale kerkis, oli järgmine: kas meil on vaja ühist Eesti-Vene ajalookomisjoni või mitte? Lõppude lõpuks on meil ju mitmeid bilateraalseid komisjone nagu Vene-Poola või Vene-Leedu oma ning Venemaa näeks säärast…
Helle Michelsoni intiimne ja ajalooline sissevaade Jaani kiriku muundumistesse ja piiterlaste tegevusse.
1949. aasta augustikuu lõpupäevil lõgistasid öise rongi rattad Leningradi poole. Rohke reisirahva keskel kügeles pingil heledapäine sinisilmne keskkooli lõpetanud tüdruk, pakiriiulil toitu ja riideid pungil roheline pappkohver. See oli temale esimene üksi ette võetud reis Venemaale. Varasemad sõidud…