2011-35 (3361)

Reedel Sirp koos Keele Infolehega

Sirbis:
–          Mari Saat kirjanduses ja kirjandusest.
–          Korras rahandus tõotab pahandust.
–          Uue kultuuripoliitika tulekul: kultuur kui probleem, mitte lahendus; poliitika sõnastamise teoreetilised lähtekohad; kultuuripoliitika uurimine ja teised teemad, mille läbimõtlemiseta pole mõtet poliitikateoga pihta hakatagi.
–          Tartu kunstikuu näitused, eriti aga Abramovic.
–          Mismoodi Tartus arhitektuurivõistlust tehti ja kuidas selle peale kaevati.
–          Maria…

Õnnetud nälgivad ületoidetud Eesti lapsed

Sellest, et Eesti trükimeedia peamine funktsioon on paanika õhutamine, tõi uusi suurepäraseid näiteid Tervise Arengu Instituudi uuring koolilaste toitumise kohta. Näiteks „Häbene, Eesti, sinu lapsed nälgivad!” (ÄP 5. IV). „Sotsiaalkaitsepoliitika on täielikult ebaõnnestunud, läbikukkunud,” leiab selle  autor. Või „Eestis nälgivad kümned tuhanded lapsed” (ÕL 12. VIII).       
Lugeja ilmselt ei eeldagi enam,…

Kolm filmi katkisest Maast

Muljeid kolmest filmist lõppenud Matsalu loodusfilmide festivalilt       
Selleks korraks on siis Matsalu loodusfilmide festival taas läbi. Ja nagu ikka, oli mitmeid häid filme. Üks väga hea film sai ka peaauhinna. Sedapuhku ei taha ma siiski kõnelda peavõitjast, vaid kolmest väga heast filmist, mis ka kõik žürii tähelepanu pälvisid. Need kolm filmi…

Looduse rikkus on meie eneste rikkus

Lihulas peeti 14. – 18. septembrini Matsalu IX loodusfilmide festivali.       
Film on meedium, mille puhul läheb tulemuseni jõudmiseks paratamatult rohkem aega kui mõnede muude kunstiliste väljendusvormidega. Erinevalt luuletusest ei jõua seda, mis  juhtus täna, homme kinolinal kajastada. Sedasi toimib ka filmi ajakajalisus enamasti tagasivaatena või üldistusena, vahel aga ka prohvetliku ettenägelikkusena.…

Sadamalinna tuled

Kaurismäki filmil „Le Havre – sadamalinn” on jalas pehme tallaga kingad, mis astuvad ühiskonna foobiate varvastele.       
Mängufilm „Le Havre – sadamalinn” („Le Havre”, Soome-Prantsusmaa-Saksamaa 2011, 103 min), režissöör, stsenarist ja produtsent Aki Kaurismäki, operaator Timo Salminen. Osades André Wilms, Kati  Outinen, Jean-Pierre Darroussin, Blondin Miguel, Elina Salo, Evelyne Dieli jt. Linastub…

Kas teadusagentuur pakib senise vaid uude vormi?

Eesti Teadusagentuuri tegevuse ja põhimõtted paneb esialgse projektijuhina kokku Tartu Ülikooli professor ja teaduskompetentsi nõukogu juht Volli Kalm. Sirbis oleme käsitlenud nii teaduse finantseerimise kui ka teaduse hindamise küsimusi mitme kandi pealt. Siinkohal siis Volli Kalmu vastused teadusagentuuri tööpõhimõtete kohta. Moel-teisel puudutab teaduse uus finantseerimise kord vahetult 6000 inimest ja…

Kõikvõimsa teaduse ristilöömine

Lombitagustest uudisest oleme kuulnud, kuidas seal kandis evolutsiooniteooriaga kohut käiakse. Maailma loomise müüti on puuderdatud ja töödeldud kreatsionismi erivormidega. „Intelligentne disain” on  religioosse maailmapildi osaks saanud rööbiti tehisintellekti teema esindatuse kõrgpunkti ületamisega kirjanduses. Moodsasse vormi pannakse ju muidugi muistseid lugusid. Ameerika Ühendriikide kohtukäsitlused Darwini evolutsiooniõpetuse meelevaldsusest on tagasihoidlikud selle kõrval,…

Enne mulla alla minekut tuleks mullaga paremini toime tulla

Eestis on taas huviorbiiti sattunud fosforiit ja selle kaevandamine.       
Viru Keemia Grupp, kes on ettevõtte missiooniks sättinud eelkõige eduka tegelemise põlevkiviga, ilmutab nüüd ka aktiivset huvi fosforiidi  vastu. Kuigi jutt käib esialgu alles selle maavara kasutamise uurimise faasist, püsib meie kultuurilises ja poliitilises mälus fosforiidisõda. Selle sõja algtõukeks oli Nõukogude keskvõimu…

Valgusfestival Tallinnas

Wikipedias on üles loetud 24 liiki festivale. Sealhulgas ei ole mainitud valgusfestivali, aga see on olemas. Euroopas viib vanim teadaolev küünlatulede süütamisega seotud tava meid Prantsusmaale, aastasse 1643, katkuepideemiast  haaratud Lyoni, kus linnajuhid pühendasid selleks, et pääseda katkust, linna neitsi Maarjale. Selle mälestuseks püstitati 1852. aastal Neitsi Maarja kuju, mille…

Uutmoodi!

Disainifestival „Disainiöö” ja Euroopa innovatsioonifestival IF avati 16. septembril disaininäitusega „Uutmoodi” Eesti tarbekunsti ja disainimuuseumis. Sirp palus näitust kommenteerda selle kuraatoril Ene Läkil       
Milline on näituse kontseptsioon – mis ajast ja mille alusel on siia objektid välja valitud? 
Ene Läkk: Näitusel „Uutmoodi” on XX ja XXI sajandi Eesti disaini innovatsiooninäited. Väljas on…

Tants masuudipüttide vahel

Erki Aule lavastajatöö piirdus näidendi Adamsoni kunagise ateljee väikesesse aeda mahutamisega.       
Pärimusteatri Loomine „Adamson: kujud ja killud”, autor Loone Ots, lavastaja Erki Aule, kunstnik Riina Vanhanen, tantsujuht Kati Kivitar. Mängivad Marilyn Jurman, Külli Reinumägi ja Maarius Pärn. Esietendus   11. VIII Paldiskis Amandus Adamsoni ateljeemuuseumi aias.       
Eluloolisi näidendeid-lavastusi ei ole sugugi kerge…

Nüüdistantsuteater koodide rägastikus

„Draama” tänavuse kuraatori Priit Raua meel ja maitse liikus, teadagi, ka nüüdistantsu maastikul.       
Igasugune teater tegutseb koodide ehk kokkulepete märgisüsteemis. Ooper ja ballett või tinglik metafoorirohke lavakunstivorm eriti. Nüüdistantsu vallas on palju teooriaid ja allsüsteemirikkaid tõekspidamisi, millest paljusid  teab vaid tantsija või kunstnik ise, aga publik võib kokkuleppeid teadmata lihtsalt vaadata…

Mööndustega teater

Eestlased on palju raskeid aegu üle elanud, küllap elavad ka iga-aastase kuraatorifestivali.       
Teatrifestival „Draama” 5.–11. IX Tartus. 
Kui mullu sügisel, pärast pikka vaheaega, korraldati Tartus festival „Draama” taas kuraatori, tookord Madis Kolgi valiku põhjal, kandis see pealkirja „Mööndusteta teater”. Mõtlesin siis: ega mööndusi tehes festivalile ju nagunii pääse. Eksisin. Tänavuse, Priit Raua…

Pruutide kool ja eesti doomino

Ajalugu lisab „Pruutide kooli” esmapilgul lihtsale kooliloole mitu tähenduskihti.       
R.A.A.A.Mi ja Tõstamaa valla „Pruutide kool”, autorid Gerda Kordemets ja Margit Keerdo, lavastaja Gerda Kordemets, kunstnik Liina Tepand. Mängivad Triin  Tenso, Laine Mägi (Eesti Draamateater), Kersti Tombak, Ülle Tamm, Markus Robam, Liisa Saaremäel, Mirjam Mesak, Saara Kadak, Brita Kikas, Signe Heindla, Maret…

Rougon-Macquart’id ja meie

Mõtteid Émile Zola epopöa teise köite ilmumise puhul eesti keeles       
Émile Zola, Saak. Tõlkinud Kaja Riesen, Eesti Raamat, 2011. 240 lk. 
Umbes viisteistkümmend aastat tagasi veetsin ühe terve talve, lugedes Zola „RougonMacquart’e”. Lugeda tuli vene keeles, sest prantsuse keelt ma nii hästi ei oska, eesti keelde oli aga tolleks hetkeks tõlgitud kõigest …

Seitse vaprat küsimust vastsele Siugja Sulepea omanikule Urmas Vadile

Žürii otsustas Sirbi palvel laureaati kiirel tööajal tülitada ning talle vastamiseks mõned kiired ja sügavavoolulised küsimused teele sülitada. 
Indrek Koff: Urmas, mis on juhtunud? Oled viimase aasta jooksul võitnud enam-vähem kõik auhinnad, mida üks kirjanik võita  saab. Viimati oled täiskuuneljapäeval käinud kolme tee ristil retsepti otsimas, mis aitaks kõiksugused žüriid enda…

Luulesõit

Tänavu 27. augustist 2. septembrini toimus viiendat korda Lätit, Eestit, Soomet ja Rootsit ühendav kirjandusüritus „Luulesõit”, mille üks korraldajaid on Soome Instituut. Sellega seoses mõned küsimused Soome Instituudi kultuurisekretärile Jenni Kallionsivule.         
Mida seekordne Luulesõit endast kujutas?       
Tegemist on mitmekeelse luuleturneega, millel peale traditsiooniliste osavõtjate Eesti, Soome ja Läti osales sel aastal esimest…

Sõnalemb ja täherähk

Karl Martin Sinijärv, Krümitor 0671. Näo kirik, 2011. 199 lk. 
Karl Martin Sinijärve viimasel valikkogul ei ole rotimürgiga midagi pistmist. Hiir on juba ammu läinud ja „krümitor” peaks jääma ka tagurpidi lugedes oma krüptiliste liistude juurde. Sinijärve poeetiliseks kreedoks ei ole ju kunagi olnud keele tasapindseks tõmmatav ühemõttelisus, vaid hoopis…

Pidulik, sentimentaalne, traagiline.

ERSO sari „Meistriklass” I, „Pathétique”: solistid Arvo Leibur ja Mihhail Zemtsov, dirigent Nikolai Aleksejev. 16. IX Estonia kontserdisaalis.     
Pidulik, sentimentaalne, traagiline – nii see kõlas kava järjekorras ER SO kontserdil, kui eelmisel reedel juhatas orkestrit hea vana tuttav Nikolai Aleksejev. On väga hea, et sidemed Aleksejeviga pole katkenud, aga kahju, et…

Sünnipäevast ja Eesti Filharmoonia Kammerkoorist

EFK hooaja avakontsert 12. IX Nigulistes, kunstiline juht ja peadirigent Daniel Reuss.         
Kui inimene saab 30aastaseks, siis teeb ta ühe korraliku pralle või veedab aega lähemate sõpradega. Sünnipäevalaps paistab puhanud ja elevil, ehkki tegelikult on ettevalmistused ja peod mitmel pool sugulaste juures võtnud oma osa. Kõik sõbrad ja tuttavad rõõmustavad,  et…

Algas Beethoveni akadeemia

„Beethoveni sonaadid” I: Andres Mustonen (viiul), Ivo Sillamaa (haamerklaver) 11. IX Kadrioru lossis.         
  XVIII-XIX sajandi vahetusel Viinis oli Beethoven 30aastane populaarne klaverivirtuoos ja helilooja, esinedes aadlipaleedes valitud seltskonna kontsertidel ehk Akademie’del, nagu neid tollal nimetati. Selliste vabas vormis kontsertide jaoks on loodud ka Beethoveni sonaadid klaverile ja viiulile, millest kahte…

Ainult südamega laulad hästi

Kammerkoor Collegium Musicale on Eesti mõistes täiesti tavaline kammerkoor: seal laulavad mitmete eluvaldkondade esindajad ja teevad seda oma vabast ajast ja tahtest. Seejuures on see koor saatnud korda midagi üsna erilist, osalenud esimese tegutsemisaasta jooksul kolmel rahvusvahelisel koorikonkursil – Tallinnas, Gorizias ja Arezzos. Ja mitte lihtsalt osalenud, vaid naasnud auhinnaliste…

Kahest nüüdismuusika neljapäevast

Audiovisuaalne bareljeef 
Festivali „Plektrum” audiovisuaalne avakontsert „Kujundid ja helid. Bareljeef” – Nathani kvartett (Saksamaa), NYYDkvartett, Marrit Gerretz-Traksmann (klaver) ja Emer Värk (visuaalid) 8. I X Estonia kontserdisaalis. 
Juba üheksandat korda toimunud rahvusvahelise festivali „Plektrum” (8. – 18. IX) ideeks on lõimida kunsti, muusikat ja tehnoloogiat uusimate mõtteviisidega nüüdisaegse kultuuri kokkupuutealadelt. See tähendab…

Dido ja Saatus

VII Tallinna kammermuusika festival: Henry  Purcelli ooper „Dido ja Aeneas” 14. IX Kaarli kirikus. 
Tundub, et Eestis armastatakse barokkooperit, viimased kuud on olnud selles vallas eriti viljakad. Mais-juunis etendusid Händeli „Rinaldo” ja Mederi „Kindlameelne Argenia” ning nüüd kõlas Tallinna kammermuusika festivali raames  inglise barokkhelilooja Henry Purcelli ooper „Dido ja Aeneas”, nimiosades…

Kas saatus või koht aegruumis?

Galakontsert „Tiit Kuusik 100” 17. IX Estonia teatris: lavastaja Arne Mikk, dirigent Arvo Volmer, kunstnik Kustav-Agu Püüman. 
Mis on see, mis määrab ühe inimelu käekäigu? Meenuvad leheküljed Erika Auliku väga põnevast tõsielulisest teosest „Viru tänav ja teised”, kus kirjas järgmine situatsioon: meie Läänemaa ühes kalurikülas istuvad 1944 septembrikuu, vist juba 22.…

Viis pilku kultuurikorraldusele – Tööandja pilk

Kultuurikorraldaja kui kaunite kunstide loojate (sh muidugi ka interpreetide) ja publiku kokkuviija objektiks on teised inimesed. Korraldaja (produtsendi, kuraatori, intendandi – nende ametite nimekiri kultuurivaldkonniti on pikk) ülesanne on keegi midagi tegema saada ja tänapäeval on selleks peamiselt kaks juriidilist vormi: töö- või võlaõigussuhe. Tänane pilk vaatab esimesele ehk kultuurikorraldaja …

Pealelend

Milles näete IV maailma muusikafoorumi tähtsust ja tähendust Eesti kultuurielule?         
Eesti Muusikanõukogu president Peep Lassma nn: Vaieldamatult on maailma muusikafoorumi korraldamine Tallinnas tunnustus Eesti aktiivsele ja mitmekesisele muusikaelule ning annab meile võimaluse seda üle maailma kokku sõitvatele delegaatidele lähemalt tutvustada. Ülemaailmset muusikafoorumi  korraldatakse üle kahe aasta ja eelmised kolm on toimunud…

Muusika ja sotsiaalsed muutused

 Kuidas on seotud muusika ja sotsiaalsed muutused? Kuidas muusika mõjutab sotsiaalseid muutusi ning kuidas muutused ühiskonnas omakorda mõjutavad muusikat, muusika tegijaid ja kuulajaid? Kuidas saavad vähekindlustatud lapsed ja noored, olles ise suurte ühiskondlike muutuste keskel, tunda ja kuulda positiivsete sotsiaalsete  muutuste muusikat? Kas on põhjust kahelda, et muusika on üks…

Ärge uskuge tõde!

Tartu Kunstimuuseumile saabusid närvilised ajad 12. septembril, kui EV kultuuriminster Rein Lang sõnas Vikerraadio „Reporteritunnis”, et ei saa välistada muuseumi sulgemist. Esialgu keerles teema viltuse maja üüri tõstmise ümber (see kuulub Tartu linna bilanssi). Eelnevalt oli ministeerium väitnud, et lisaraha muuseum seoses üüritõusuga ei saa. Probleemi lahendusena kerkis üles ministeeriumi …

PEALELEND

13. septembril tuli kultuuriministeeriumist pressiteade, et Tartu Kunstimuuseumist saab Eesti Kunstimuuseumi filiaal. Kas see on mõistlik samm? Mida see tähendab Eesti kunsti(kultuuri)kontekstis? Mida toob see kaasa Eesti Kunstimuuseumile, Tartu Kunstimuuseumile?         
Rein Lang, Eesti kultuuriminister
Tegu on haldusala korrastamisega. Tartu Kunstimuuseumi liitmist Eesti Kunstimuuseumiga üheks asutuseks on plaanitud aastaid. Kui ma ei eksi,…

Austatud kultuurirahvas

Tartu Kunstimuuseum on talletanud, kogunud, tutvustanud Eesti Vabariigi  kunstivarasid nii kodumaal kui ka väljaspool juba üle 70 aasta. Me oleme kõiki neid ülesandeid täitnud endast maksimumi andes, hoolimata majanduslikest ja reaalsetest takistustest.       
Muuseumis hoiustatavad kunstiteosed on Tartus Vallikraavi 14 hoones asunud juba 1940. aastatest peale ja nende eest on hoolt kantud…

Tartu muuseumid minu elus

Eesti Rahva Muuseum 
Minu tõsisem tutvus Tartu muuseumidega algas 1959. aasta suvel. Eredalt on meeles käik Eesti Rahva Muuseumi fondidesse, kus tulevastele ajaloolastele andis selgitusi Kalju Konsin. Nende fondide rikkus jahmatas. Asjatundjana rahvusliku tekstiili alal (tema 1960. ja 1970. aastatel välja antud raamatud on siiamaani nõutud müügiartikkel antikvariaatides) rääkis Konsin eriti…

Siiralt õigel ajal õiges kohas

Mart Vainre isikunäitus „Õigel ajal õiges kohas, alati” Hobusepea galeriis 7. – 19. IX.   
Ka tegemist on kunstniku esimese isikunäitusega, on oluline märkida, et näitusetervik oli silmapaistvalt hästi komponeeritud. Mart Vainre loomingut iseloomustab optimism, julgus, noortepärane esteetika ja atraktiivsus. Liialdamata üleliigse trenditeadlikkusega, hoiab Vainre pigem püsivate ja sügavate küsimuste poole. Otsides…

Kullast ja mullast

Marje Taska näitus „X (loe: iks) kilo kulda” Vaala galeriis kuni 30. IX.   
Nahakunstniku ja graafikuna tuntud eestirootsi kunstnik Marje Taska on viimastel aastatel jäänud silma mitme jõulise installatsioonitööga. Ennekõike meenub tema köitekunstnikust vanaisale Eduard Taskale pühendatud väljapanek tarbekunsti- ja disainimuuseumis 2010. aasta kevadel. Kulla ja mulla teema oli tegelikult läbiv…

Kes kardab Jacques Lacani?

Maire Jaanus, Kirg ja kirjandus. Esseid Eesti ja Euroopa kirjandusest ja psühhoanalüüsist. Koostanud ja toimetanud Märt Väljataga. Vikerkaar, 2011. 
Raamatusse „Kirg ja kirjandus” on koondatud väliseestlasest kirjandusteadlase ja mõtteloolase Maire Jaanuse varem eesti keelde tõlgitud ja peamiselt Vikerkaares ilmunud kirjutised.  Omaette ilmumina kehastab see teos midagi sellist, mida mul on suur…

Raha umbisikulises hinnasüsteemis

Uut majanduskasvu ei takista seega niivõrd füüsikaseadused, vaid hinnasüsteemi koordineerimismehhanismi puudumine mitmetes valdkondades ning hindades sisalduva teabe ulatuslik moonutatus.       
Viimase paarikümne aastaga on suuremate riikide rahandussüsteem ja ülemaailmne pangandussüsteem omavahel sedavõrd põimunud, et probleemide esilekerkimisel pole lihtsaid ja kõigile aktsepteeritavaid lahendusi enam kuskilt võtta. Neid pole juba mõnda aega  olnud. Igal…

Kommentaar: Kas parteide siseelu oleks võimalik ja tuleks kuidagi reguleerida?

Jüri Adams: Halbu ning õiguse- ja kultuurivastaseid nähtusi, mis aga siiski on JOKK-vormis, on mitmetes Eesti erakondades praktiseeritud juba aastaid. Kõigis niisugustes erakondades on liikmeid, kes on seda vastustanud, kuid nende arvamus on jäänud alla. Seepärast ei oleks sugugi vale, kui n-ö viimase  abinõuna tuleks riik allajäänutele appi. Mõistliku vormina…

Kelle mure on partei siseelu?

Kui näiteks keegi tunnistaks avalikult üles partei sisevalimistel manipuleerimise, mille üks resultaate on praegune riigikogu koosseis, siis on väga raske näha viisi, kuidas probleem õiguslikes raamides mõistlikult lahendada.       
Valimistevahelistel perioodidel vaibub reeglina arutelu paljude põhimõtteliste poliitilise tegevusega seotud küsimuste üle. Teemasid, mis puudutavad sügavalt kõiki siinseid inimesi, aga  jagub. Paljude probleemide…

Küsimuste esitamise päevad

Ehkki välja vahetatud on kogu lavakujundus ja samuti osatäitjad, kehtib Eduard Vilde sajanditagune Mahtra sõja põhjuste kohta kirja pandud üldistus (vt esikülge) osaliselt tänapäevani. Kehtiv seadus ja kord on ajale jalgu jäänud ega  rahulda enam paljusid. Õhus on kuulujuttu ja ootust, et millalgi ja kuskil hakkavad kehtima riigi kultuuripoliitika uued…

Uus seadus tulekul

Eestimaa talupoeg oli nelikümmend  aastat vabadust maitsenud, aga ta oli vaesem ja viletsam kui pärispõlves. Vabadus oli talle õiguse andnud kinnisvara omandada, aga mitte ainuski peremees kogu Tallinnamaal polnud veel nii kaugele kosunud, et endale oleks jõudnud talu osta. Ja talupoja kosutamiseks oli see vabadus ometi antud. Mis ime siis,…
Sirp