2010-44 (3323)

Detsember käes, Sirp käes

Sirbis:* Mismoodi üks sümfooniaorkester tegelikult töötab ja hingab, kui ministeerium talle parasjagu mõnd kriisi pole sokutanud, räägib Mati Lukk, ERSO kontrabasside pealik.* President Toomas Hendrik Ilves Sõnause ehk sõnaloomevõistluse mõttest ja vältimatusest.* Arvamused: milles seisneb kultuuripoliitika, mida teeb normaalne hunt teiste huntide hulgas, Raul Eamets, Kaupo Vipp ja Mart Laar…

Uute tantsude konkursi tulemused

Tähistamaks Anna Raudkatsi 125. sünniaastapäeva kuulutas Eesti Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskus ning Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts välja uute tantsude konkursi, mille eesmärk oli saada uut, eesti rahvatantsust lähtuvat repertuaari kogu Eesti tantsuperele. Konkursi lõppvoorus Salme Kultuurikeskuses valiti teise vooru jõudnud 47 uue tantsu seast välja parimad. Üldse saabus konkursile…

Eksperimenta! esitleb finaalvooru pääsenud autoreid

Kolmapäeval, 1. detsembril kell 17.00 avatakse Tallinnas Vabaduse platsi all, jalakäijate tunneli Eksperimentaalgaleriis näitus “Kuidas ma siia sain?”. Näituse avamisel kuulutatakse välja need autorid, kelle tööd kandideerivad 2011. aasta koolinoorte kaasaegse kunsti triennaali Eksperimenta! Eesti ekspositsiooni.
Galeriis saab tutvuda üle-eestilise Talendijahi tulemustega ehk kolme eelvooru käigus enam kui sajakonna töö hulgast…

Näitus Leida Kibuvitsast

Reedel, 3. detsembril avatakse A. H. Tammsaare Muuseumis näitus  “PARADIISI UUS PERENAINE. Leida Kibuvits Tammsaare juures” Leida Kibuvitsa näitus jätkab A. H. Tammsaare Muuseumis näitustesarja, kus saavad sõna erinevad XX sajandi eesti kirjanikud. Sarja avas 2008. aastal näitus Mati Undist – “Poiss ja liblikas. Mati Unt Tammsaare juures”, 2009. aastal oli…

“Omadega mäel” Uue Kunsti Muuseumis

Uue Kunsti Muuseumil on rõõm teatada,et saame avada oma uksed Esplanaadi 10, Pärnus,  taas neljapäeval, 2.detsembril kell 17.00, toimub Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäituse „OMADEGA MÄEL“ avamine.
Näitusel osaleb üle 50 autori, ühe või mitme tööga – tuntud tegijatest uute tulijateni, klassikutest tudengiteni. Esindatud on nii traditsioonilistes tekstiilitehnikates loodud teosed kui uued…

“Girl Power” ArtDepoos

1.detsembril kell 18 avatakse ArtDepoo galeriis näitus “GIRL POWER”. Eksponeeritud on üheteistkümne  naiskunstniku teosed, keda seob koostöö ArtDepooga. Püüame lahti mõtestada küsimust, kas sugu määrab kunsti tulemuse?  Kas teoses kajastub, kummast soost on tema autor – naine või mees? Kas naiskunstnike väljenduslaad on  vaadeldav läbi naisega stereotüüpselt seostatavate omaduste või…

Hollandis peeti Veljo Tormise koorifestivale

Kahes Hollandi keskuses, Leidenis ja Amsterdamis korraldasid kümmekond sealset koori 5. ja 6. XI Veljo Tormise juubeli puhul tema loomingule pühendatud koorifestivali. Järgnev pärineb festivalimaterjalidest ning maestro Tormiselt endalt.Leidenis oli Tormise festivali „Leiden laulab Tormist” paigaks linnasaal Stadsgehoorzaal. Iga koor sai Tormist laulda umbes 10 minutit oma dirigendi juhatusel ning…

Marju Bormeisteri isikunäitus “Kohtumine horisondiga” Vabaduse galeriis

Vabaduse galeriis (Vabaduse Väljak 6) on alates 02.12. avatud näitus MARJU BORMEISTER. „KOHTUMINE HORISONDIGA”. Näitus jääb avatuks 22. detsembrini.

Tartu taastamisele ja täis ehitamisele peaks eelnema linnaplaneerimine

Eesti linnade planeerimine on tõusnud järjekordselt päevakorda. Lisaks Tauri Tuvikese artiklile Sirbis (15. X) kirjutas Krista Kodres seda täiendava artikli Postimehes (5. XI). Samal päeval avaldas Postimees ka noore ajaloolasest ettevõtja Andres-Teet Merisalu romantilise kirjutise Tartu sõjaeelse linnailme taastamise võimalikkuse teemal. Siiani on veel elus legend ilusast hävinud Tartu klassitsistlikust…

Sassiläinud omad ja võõrad

Sibel Kekilli, kes visati omal ajal saksa-türgi perekonnast välja, kandideerib nüüd Euroopa parima naisnäitleja auhinnale.     
Mängufilm „Võõras” („Die Fremde”, Saksamaa 2010, 119 min), stsenarist ja režissöör Feo Aladag. Osades Sibel Kekilli,  Nizam Schiller, Derya Alabora, Settar Tanriogen, Tamer Yigit, Florian Lukas jt. Linastub 30. XI kinos Kosmos, 2. XII kinos…

Naised mustas, sõjasebimine, elektrivaras, lurjusluuletaja

Tunnistan, et pole kõiki PÖFFi „EurAsia” võistlusprogrammi filme vaadanud, olen näinud kõigest viit ning seega on siinne üldistus tõenäoliselt spekulatiivne, kuid mis siis. Üldise tonaalsuse põhjal tundub, et usk inimesesse  kui looduse krooni paistab filmitegija hinges kadunud ning üllatuslikult tuleb tõdeda (pisut etteruttavalt küll), et valiku kõige helgem pilt tuleb…

Venelased aja valguses ja varjus

Üks PÖFFi teravikke on suunatud uuele vene filmikunstile, ütles peakorraldaja Tiina Lokk enne suurürituse algust. Programmis on kaheksa vene filmi, võtame sellest pundist neli ette.     
„Siisikesed” („Ovsjanki”, Venemaa 2010,  77 minutit), režissöör Aleksei Fedortšenko, operaator Mihhail Krišman. Osades Juri Tšurilo, Igor Sergejev, Julia Aug, Viktor Suhhorukov jt. Linastub 26. XI…

„Šaakali päev” uues kuues

Mängufilm „Carlos” (PrantsusmaaSaksamaa 2010, 319 min), režissöör Olivier Assayas. Linastub 28. XI Tartus ja 4. XII Tallinnas. 
Küllap on paljud filmihuvilised juhtunud nägema Fred Zinnemanni poliitilist põnevusdraamat „Šaakali päev” (1973). Frederick Forsythi bestselleri järgi vändatud linateose keskmes on vilunud inglasest palgamõrvar Charles Calthrop, keda tuntakse Šaakali hüüdnime järgi. Meest avastada…

Eesti anarhist Rooma filmifestivali punasel vaibal

Mängufilm „Polli päevikud” (SaksamaaAustria-Eesti 2010, 129 min), rezissöör Chris Kraus. Linastub 2. ja 4. XII Tallinnas.   
Rooma filmifestivali võistlusprogrammis linastunud ja Marc’Aurelio eriauhinna võitnud „The Poll Diaries” („Polli päevikud”) peaosas Tambet Tuisuga toob vaatajateni Esimese maailmasõja eelse belle époque’i dekadentlikud jõudeelu elavad baltisaksa aristokraadid idüllilises merre ehitatud villas. Hingematvad päikeseloojangud…

Performance’i-kunsti taak

Seda artiklit pani mind kirjutama galeriis East toimunud üritus „Servataguse Muusika seikleb performance’i-kunstiga” (1. X). Käisin seal ja see keerutas üles juba varem mõeldud mõtteid performance’i teemal. See üritus vihastas mind, andis niimoodi impulsi kirjutada. Võtan seda sündmust kui head ajendit lahata teemasid, mis minu arvates vajavad tähelepanu. 
Mind häirisid mitmed…

PEALELEND: Kadri Mälk

Sa avad homme näituse „Paranatellonta” dominiiklaste kloostri hingepalve kabelis ning see kestab kolm päeva, kusjuures avalikkusele on see lahti vaid kahel. Miks nii lühike aeg ja selline paik?       
Kunagi ei tea, miks tuleb teatav kavatsus alles teataval tunnil ja mitte varem. Mind on hakanud huvitama Eesti kunstielus viimasel ajal reljeefselt ilmsiks…

Kunstnikust kistud kunst

Marko Mäetamme näitused „Van Damme,  juuksekarv ja palju muud” Hobusepeas 3.–15. XI ja „30 lugu ja 4 prussakat” Kunstihoone galeriis kuni 5. XII ning Kirke Kangro kureeritud „Kättemaks” Tallinna Kunstihoones kuni 28. XI. 
Marko Mäetamm on täitnud (Hobusepeas on näitus küll juba läbi) tervelt kolm Tallinna galeriid sellega, mida ta…

„Mina ise tulin endale peale” (1)

Anna Hintsi näitus „Sundmõtted” Draakoni galeriis 1. – 13. XI.Eksitaja on tegelane eesti rahvausundis, kes, juhul kui inimesed tema radadele satuvad, eksitab nad ka koduses keskkonnas ära. Kõik puud, majad ning kivid näivad tuttavlikud, kuid sellest hoolimata ei õnnestu määrata täpset asukohta. Samasugune eksitaja on ka Anna Hints, kelle näitus…

Hüvasti, salved!

Tanja Muravskaja näitus „Split Mind” („Lõhenenud vaim“) Tartu Kunstimuuseumis kuni 28. XI.
Nüüd orjaunest ärkameja ühes sõtta tõttamesest priius läigib meie eelja varsti Eesti Vabariigi peal
Ööl vastu 1882. aasta 6. augustit vahistati Riidaja intellektuaal Andreas Dido süüdistatuna isevalitsusevastases meelsuses. Üheks süüdistusmaterjaliks oli ka ülaloleva luuletuse käsikiri. Räägitakse, et see on esmakordne…

Näidendivõistlusel üllatas tekstides hõõguv sotsiaalsus

Laste- ja noortenäidendite võistluse võitjad 
Noortenäidendid   
I „Väga vihane mees”, autor Mihkel Seeder     
II „Tõde või tegu”, autor Anu Piirisild     
III „Issi, tule vii mind kõrtsust kodu”, autor Mari-Liis Pärn       
Lastenäidendid       
I „Pegasus, sõpradele Paul”, autor Hiri Müüripeal       
II „Ole siin minuga!”, autor Mari-Liis Bassovskaja 
Eripreemia   
„Need, kel pole trakse”, autor Mari-Liis Mägi „Kes otsib, kes leiab”,…

Tants pühib linnaruumilt ajalootolmu

Aeg on tervik: praegune hetk kätkeb endas nii minevikku, olevikku kui ka tulevikku.     
Eesti noored tantsukunstnikud teevad  koostöös soome eakaaslastega 2011. aasta Euroopa kultuuripealinna programmi raames projekti „Old Spaces Living Art” („Eakate paikade elav kunst”) ehk OSL A, kus ühendatakse nüüdistants ja Tallinna ajalooline linnaruum. Küsimustele vastab OSL A kunstiline…

Selge eneseiroonia ja armas absurditaju

ZUGA ühendatud tantsijate puhul ei tähenda argisus banaalsust ega leierdatud käibetõdede korrutamist.       
ZUGA ühendatud tantsijate „Kohe näha, et vanad sõbrad”, idee autorid ja teostajad Tiina Mölder, Kaja Kann, Helen Reitsnik, Jarmo Karing ja Kalle Tikas. Stsenograafiline tugi Liina Keevallik, Margus Terasmehe  fotod ja Martin Sookaela video. Esietendus 15. XI Kanuti…

Uuskonservatiivsuse võimalikkusest

Õigus on neil, kes kahtlustavad noorlavastaja Kristjan Üksküla erakordses konservatiivsuses.     
Tallinna Linnateatri „Härra Biedermann ja tulesüütajad”, autor Max Frisch, tõlkija Aleksander Kurtna, lavastaja Kristjan Üksküla, kunstnik Aime Unt. Mängivad  Argo Aadli, Veiko Tubin, Allan Noormets, Rain Simmul, Piret Kalda ja Helene Vannari. Esietendus 6. XI Hobuveskis. 
„Nii noor mees ja…

Kaheksa küsimust kõigile artistidele

Olen poolteise Eesti Muusika Ekspordis töötatud  aasta jooksul Eestis ja välisriikides kokku puutunud kümnete ja kümnete artistide, interpreetide ja heliloojatega, kes esindavad väga erinevaid muusikalisi taustsüsteeme, žanre ja mõttemalle. Olen veendunud, et muusiku elukutsega kaasnevad probleemid on lõpptasandil taustsüsteemist sõltumata sarnased. Seega soovitan igal muusika loojal ja esitajal vastata kaheksale…

Üks maja: Le Dôme, Beirut

Tuhande kohaga kinosaal Beirutis, väike osa endisest ostu-, kino- ja bürookompleksist, mis kandis nime Beirut City Center Building. Ehitatud 1965, arhitekt Joseph-Philippe Karam.  Pärast trendikaid baare, šikke butiike ja konserveeritud Rooma terme seisame ühe pooleks rebitud maja ees, mille arhitektuur on kaduma läinud osadele vaatamata hoogsa joonega. See on modernistlik…

MUUSIKAMAAILM

Ooperite maailmaesiettekandeid oktoobris-novembrisOoperilugu rõõmustab, et lavatükke kirjutavad väga tuntud heliloojad –  oktoobrit ehib vähemalt kaheksa maailmaesiettekannet. * Jens Joneleit. „Metanoia” (libreto René Pollesch) Berliini Riigiooperis 3. X (dir Daniel Barenboim, lav Christof Schlingensief): viis tegelasnimeta solisti näitlejaga, sopraniks tuntud Annette Dasch; etendused Ensemble Modern Orchestraga (EMO). EMO ja Pierre Boulezi…

Vaateid Eeva Pargi proosasse

Eeva Park prosaistina – kas kanaarilind kaevanduses või peene pintsliga portselanimaalija?       
Eeva Park. Hullu Hansu lugu. Kujundanud Andres Tali. Eesti Raamat, 1988. 
Eeva Park. Tolm ja tuul. Kujundanud  Tiiu Pirsko. Eesti Raamat, 1992. Kordustrükk, Varrak, 2006.   
Eeva Park. Mees, kes mäletas elevante. Kaane kujundanud Milvi Torim. Huma, 1994.       
Eeva Park.…

„Vanutatud” „Silva” oma plusside ja miinustega

Imre Kálmáni operet „Silva”: muusikaline juht ja dirigent Jüri Alperten, lavastaja ja kunstnik Mart Sander, esietendus 16. IX Estonias. 
Pealkirja selgituseks tsiteerin kavaraamatust lavastaja Mart Sanderi sõnu: „Kuna selles ligi sada aastat vanas loos leidub teravaid paralleele tänapäeva maailmaga, otsustasin neid rõhutada mitte lavastuse kaasajastamise, vaid „vanutamisega” – üritan teha…

Kriitik(a) peab. Kriitik(a) võib. Kriitik(a) ei või. Kriitik(a) võiks. Jne.

Üheksa kirjandusmõtestaja mõtteid kirjanduskriitikast.   
1. Millised on praeguste kirjanduskriitikute võimalused ja kohustused ilukirjanduse tutvustamisel ja mõtestamisel?
2. Milliseid teoseid, teemasid, nähtusi või  tendentse võiks kirjanduskriitikas senisest rohkem käsitleda?
3. Palun nimetada (koos põhjendusega) üks positiivne ja/või negatiivne näide viimase aja kirjanduskriitikast.  

„Sõduri lugu” kui sümbolistlik etendus

Kontserdisarjas „Noored talendid” Igor Stravinski „Sõduri lugu”: Ivi Ots (viiul), Mari Kalmet (fagott), Neeme Ots  (trompet), Toomas Vana (tromboon), Madis Jürgens (kontrabass) ja Aleksandra Anstal (löökpillid); tantsijadkoreograafid Külli Roosna, Irina Kotova, Siim Tõniste, Kristjan Rohioja ja Helena Pihel. Jutustaja Ago Soots (VATteater), dirigent Jaan Ots 16. XI Estonia kontserdisaalis. 
Ajal,…

Rahvusliberalism – ideoloogia keskmisele eestlasele

Usk, et turg paneb kõik asjad paika ning minimaalriik ühes laissez faire’i majanduspoliitikaga on olnud Eesti edu alus, näib ühiskonnas üsna tugevalt juurdunud olevat. Nimetaksin seda lausa „neoliberaalseks konsensuseks”.       
Rahvusliberalism on maailmavaade, kus püütakse ühildada kahte näiliselt kokkusobimatut ideed: rahvuslust ja liberalismi. Euroopa kontekstis pole tegemist olnud kuigi levinud ideoloogiaga.…

300 aastat Bernardo Pasquini sünnist

„Eliitkontserdid”: Marju Riisikamp (orel), kavas Bernardo  Pasquini looming, 14. XI Tallinna Jaani kirikus. 
14. novembril oli meil taas õnnistusküllane võimalus kuulata head varajast orelimuusikat heas esituses. Nimelt toimus vastrenoveeritud Jaani kirikus itaalia klassiku Bernardo Pasquini (1637–1710) 300. surma-aastapäevale pühendatud kontsert, interpreediks EM TA doktorant Marju Riisikamp.   
Kontserdi üldiseloomustuseks võiks sedastada: äärmiselt…

Balti ajaloost lühidalt ja kompaktselt

Tundub, nagu eksisteeriks Baltikum ajalooregioonina tõepoolest ainult Lääne-Euroopa ja Venemaa peas.     
Andres Kasekamp,  A History of the Baltic States. Palgrave Macmillan, 2010. 252 lk. 
Ajal, mil ajaloolased esitavad tuhandeleheküljelisi monograafiaid, käsitledes teinekord ainest, mis õigustaks vaid artiklit kahekümnel leheküljel, ei hinnata tihtilugu kõrgelt oskust kirjutada just väiksemahulisi, kuid põhjalikke teemaülevaateid.…

Säde, millest tõuseb leek

Tandem Raivo Tafenau – Sergio Bastos on saanud Eestis populaarseks ka väljaspool jazziringkondi. Räägitakse, et nende suvehõngulised lõunamaised rütmid sobivad iseäranis hästi  Eestile sügistalvel laskuva kaamose peletamiseks. 6. detsembril on Tafenau ja Bastos esinemas „Jõulujazzi” raames Vene teatris koos rohkearvulise bändiga. 
Pikka aega Soomes elanud kitarrist ja laulja on nüüdseks…

Küsimused ja vastused ajaloo kohta

Kas arutlused ajaloo üle on tõesti ühe pulga peal asjaliku teabega?       
Toomas Karjahärm, Oleviku minevikud. Ajaloolase käsiraamat. Toimetanud Toomas Puhvel. Argo, 2010. 478 lk. 
Tunnustatud ajaloolasel Toomas Karjahärmal on ilmunud 2004. aastal välja antud „Ajaloolase käsiraamatu” II trükk, mis on läinud poole paksemaks  ja kannab nüüd pealkirja „Oleviku minevikud”. Ajaloolase…

Majanduse arengu eeldus on dogmadest lahtisaamine

Kui tahame areneda, siis ei saa olla nii, et ettevõte, juhul kui ostab kasumi eest maad Kaspia mere ääres või aktsiaid mujal riikides, tulumaksu ei maksa, aga oma töötajate koolitamise eest erisoodustusmaksu küll.       
Eelmises Sirbis üritasin ma tõestada, et arenemiseks peab kogu aeg tegema muudatusi ja seda, et meie konkurentsieeliseks…

Kes Teisest kirjutab …

Meie oleme Teised. Me oleme rahvana väikesed, marginaalsed ja meil on läinud kehvasti mitmete sajandite vältel. Me jagame saatust paljude rahvastega, keda on kutsutud metslasteks ja barbariteks, ja nendega, keda Euroopa äärealadel ajaloo tõmbetuul ringi on pillutanud. Teisest kirjutamine on ränk ettevõtmine. Selle nimel on tundmatusse tunginud vaid inimkonna julgemad …

Asi oli hernesupis

Vastu tulles peatoimetaja Priit Hõbemäe ja veel kahe Sirbi lugeja õigustatud ootusele, mille kohaselt Sirp just valimiste eel topeltinnuga Reformierakonna ees lömitab (Kuku „Keskpäevatund”, 20. XI), kirjutan põletavast päevaprobleemist. Probleem, nagu püsilugejale ammu teada (vt näiteks süüdistuskokkuvõte „Iga armuaeg saab ükskord otsa”, 20. III 2009), on Eesti kultuurielus ainult üks.…
Lapi torn, Ameerika kotkas ja gooti kell

Lapi torn, Ameerika kotkas ja gooti kell

Intervjuu arhitekt Vilen Künnapuga     
Hingedepäev, 2. november. Lilleoru Elulille  parki on kogunenud hulk inimesi avama Vilen Künnapu loodud installatsiooni „Gooti kell”. Kella õnnistab sisse kirikuõpetaja Tauno Kibur. Pargi arhitekt Ain Padrik räägib, et kell väljendab Elupuu kaheksanda jumaliku kiirguse komponendi olemust – taevalikku ülevust ning majesteetlikku täiuslikkust. 
FOTO: Liivi Künnapu
Villu, nagu…
Sirp