2010-42 (3321)

Vanemuises jõuab lavale Dan Gordoni „Vihmamees“

Eeloleval laupäeval 20. novembril jõuab Vanemuise väikese majas lavale Dan Gordoni näidend „Vihmamees“. „Vihmamees“ on tuntud neli Oscarit võitnud samanimelise filmiversiooni (1988) kaudu, milles kehastasid peaosi Dustin Hoffmann ja Tom Cruise. Filmistsenaariumi autorid on Ronald Bass ja Barry Morrow, stsenaarium põhineb Barry Morrow’ jutustusel. Teatrilavale jõudis „Vihmamees“ 2008. aastal Londoni…

Eesti Instituut Soomes 15 aastat

Tänavu sügisel täitub viisteist aastat Eesti esimese piiritaguse kultuuriesinduse asutamisest: oktoobris 1995 avas president Lennart Meri Eesti Instituudi filiaali Soomes. Tähtpäevaüritusi peab instituut Helsingi Kaablitehases 20.–21. novembrini toimuva Mardilaada raames.
Laupäeval, 20. novembril kell 14.30 oodatakse kõiki instituudi sõpru Mardilaada kultuurikohvikusse Koidula, kus esitletakse tähtpäevaks valminud raamatut Ihmeiden aika – „Imede…

Laine Jänes osaleb Euroopa Liidu kultuuriministrite kohtumisel ja annab üle Euroopa Liidu kirjandusauhinna

Kultuuriminister Laine Jänes võtab täna osa Euroopa Liidu kultuuri-, audiovisuaal- ja spordivaldkonna ministrite istungist Brüsselis. Täna õhtul osaleb minister Euroopa Liidu kirjandusauhindade üleandmisel, ühe auhindadest saab Tiit Aleksejev romaani „Palveränd“ eest.

Reedel südaööst Sirp nr 43 saadaval

Sirbis: * Luuletaja, prosaist, tõlkija, muusik ja helilooja Lauri Sommer vaatleb üksindust. Jan Kausi intervjuu.* Tiit Hennoste, Ülo Mattheus ja Kaarel Tarand kultuurielu, Hardo Pajula ja Indrek Neivelt majanduselu vaevadest.* Maurice Merleau-Ponty ja Walter Benjamin filosoofilisel lõikuslaual.* Kapten Neruda armastuse laeval, noorte naiste terav keel.* Mats Traadi tulevaimud tulemägedes.* Antoine Chalvini…

LUULET: Palava päeva pildid

Neid päevi pole paljumil ei liigu ükskipilv ei tuulja juba hommikkion nõnda kuumei jaksa väreledagi
Hommiku varajanemitmehäälsussidrunmelissipuhmaska Hildegardkuulas sedatuhat aastat tagasi

Kanadas kasvab eesti filmipublik

15. – 22. X peeti Torontos eestlaste dokumentaalfilmide festival „EstDocs”.       
Kuuenda „EstDocs’i” auhinnad 
Žürii auhind: „Palusalu”, produtsendid Priit Vaher ja Erik Norkroos,  režissöör Kristiina Davidjants.   
Publiku lemmikud: „Palusalu”, „1939 – ma elasin Eesti Vabariigis”, produtsent Ivo  Felt, režissöör Liina Triškina; „Eestlane Jaapanis – tõlkes kaduma läinud”, produtsent ja režissöör Artur…

Vaba vang ja vangis valvur

Metafüüsikat ja new age’i sünteesivatest sfääridest jõutakse filmi lõpus lootuseni.     
Mängufilm „Stone” (USA 2010, 105 min), režissöör John Curran, stsenarist Angus McLachlan. Osades Robert De Niro, Edward  Norton, Milla Jovovich, Frances Conroy jt. 
Pensionieelikust vangla järelevaataja Jack  peab otsustama, kas vang hüüdnimega Stone väärib ennetähtaegset vabastamist. Jack on kohusetundlik mees.…

Filmikingitus lugemisaastale

„Külm on …” interjööriks on masendav katlaolustik, eksterjööriks rusuvad tuhamäed ja koplilikud barakid.     
Lühimängufilm „Külm on …” (25 min, Allfilm  2010), režissöör ja stsenarist Martti Helde, produtsent Ivo Felt, operaator Alvar Kõue, kunstnik Reet Brandt, tegevprodutsent Kristi Rimm, kostüümikunstnik Anna-Liisa Liiver, monteerija Jaak Ollino jr, helirežii Tarvo Schmeimann, muusika Argo…

Esimeste filmide päevad

Möödunud hõimupäevade ajal peeti kinos Artis esmakordselt soome-ugri filmipäevi, kus näidati omariikluseta hõimurahvaste mängufilme.       
Varem poleks neid filmipäevi korraldada saanudki, sest omakeelsed mängufilmid olid olemas ainult saamidel ja neenetsitel. Kaks näidatud filmidest valmis tänavu: maride „Salika” ja hantide Kazõmi ületõusu aineline „Punane  jää”.     
Vanim näidatutest oli esimene neenetsikeelne  mängufilm, soomlase Markku…

ÜKS MAJA : Fahle maja. Ülemiste monoliit

Algne hoone: sulfittselluloosivabrik, valminud 1926. Tellija Põhja Paberi- ja Aselluloosivabriku AS. 
Arhitekt Erich Jacoby. Uus hoone: Fahle maja, valminud 2006. Tellija Koger Kinnisvara OÜ. Arhitektid Raivo Kotov ja Andrus Kõresaar, KOKO Arhitektid OÜ, konstruktor Ago Kuddu. Üldalade sisearhitektuurne lahendus: Liis Lindvere, Raili Paling, Liisi Murula; Fahle restorani sisekujundus Tiina Teng;…

Planeering – jumalik töö või bürokraatlik dokument?

Linnaplaneerimine on töö, mille tulemuseks võib olla kogu linna muutumine: selle imago,  majanduse, konkurentsivõime, paljude inimeste elustiili, harjumuste, seeläbi lausa saatuste muutumine. Ei ole võimalik saada suusahüppajaks, kui puudub hüppemägi, ei saa teha metsajooksu, kui puudub mets või park, ei saa nautida näitemängu, kui puudub teater jne. Ja loomulikult keskkonna…

Kaitsekorralduskava on koostamisel

Muinsuskaitseameti kommentaar2009. aastal valiti Eesti neljaks aastaks UNESCO maailmapärandi komitee liikmeks. Eesti on jõudnud selle aasta suvel Brasiilias toimunud maailmapärandi komitee istungil öelda ka oma sõna UNESCO maailmapärandi nimistusse arvatava ja sinna juba kuuluva kultuurining looduspärandi kohta. Maailmapärandi komiteesse kuulumine on ühele riigile ning selle riigi kultuuri- ja looduspärandi ekspertidele…

Piccinato aruandest Tallinna vanalinna kaitsekorralduskavani

Riigikogu menetluses on septembrist alates  „Muinsuskaitse seaduse muutmise seaduse” eelnõu, mis on läbinud juba ka esimese lugemise ning küllaltki laiapõhjalise arutelu riigikogu kultuurikomisjonis. Sellega seoses tahan lisaks meedias kajastunud selleteemalisele kriitikale peatuda ühel konkreetsel muinsuskaitse objektil. Jutt on meie mälestiste mälestisest – Tallinna vanalinnast, mille võtmine 1997. aasta 4. detsembril…

Endla silmapiiril terendab kaheksa uuslavastust

Pärnu Endla alanud 100. hooaja kontol on juba kaks esietendunud uuslavastust: oktoobrikuus jõudsid peaaegu korraga lavale draama „Põletus” (lavastaja Tiit Palu) ja komöödia „Külmale maale” (lavastaja Ingomar Vihmar). Silmapiiril on veel kaheksa uuslavastust. Järgmisena lihvitakse proovisaalis  lavaküpseks lastelavastus „Timbulimbu ja talv”, mille loovad Kalju Kanguri tuntud lasteraamatu ainetel lavastaja Andres…

(:)sa päästsid eile õhtul maailma

Allakäik on inimkonna ainus lootus ja loomastumine hoopis maailmapäästmine.     
Pärnu Endla „Külmale maale”,  autorid Leea ja Klaus Klemola, tõlkija Maimu Berg, lavastaja ja muusikaline kujundaja Ingomar Vihmar (Eesti Draamateater), kunstnik Maret Kukkur, kostüümikunstnik Jaanus Vahtra ja valguskunstnik Margus Vaigur. Mängivad Andrus Vaarik (Tallinna Linnateater), Sepo Seeman, Ago Anderson, Lauri Kink,…

Väljas ootab surm, elutahe silmis

Võru Linnateatri „Lõppmäng”, autor Samuel Beckett, lavastaja Tarmo Tagamets, kunstnik Anne Kabel, valguskujundaja Rene Liivamägi. Mängivad Janek Joost, Marianne Kütt, Mart Kampus ja Silvi Jansons. Esietendus 30. IX Võru Linnateatris. 
Teatriajalugu väidab, et 1957. aastal kirjutatud „Lõppmäng” kajastab maailmalõpu ideed.  Võru Linnateatri lavastusest ei paistnud see tõlgendus välja. Sfäär, kus…

Peerukotti pole vaja, Karlsson täidab kogu (m)aja

Lindgreni poliitilisest ebakorrektsusest, julgusest ja südamlikkusest tasub inspireeruda.     
Viljandi Ugala „Karlsson katuselt”, autor  Astrid Lindgren, lavastaja Kalju Komissarov, kunstnik Krista Tool, muusikaline kujundaja Peeter Konovalov, liikumisjuht Mall Noormets. Mängivad Alo Kurvits, Haldi Välimäe, Richard Särk, Carita Vaikjärv, Janek Vadi, Klaudia Tiitsmaa, Aarne Soro, Kristian Põldma, Artur Linnus, Liisa-Maria Komissarov, Grete…

Meisterdetektiiv tegutseb jälle

Nukuteatri „Kalle Blomkvist ja Rasmus” pakub kuhjaga seiklusi ning mõnusat madistamist.     
Eesti Nuku- ja Noorsooteatri „Kalle  Blomkvist ja Rasmus”, autor Astrid Lindgren, tõlkija Vladimir Beekman, dramatiseerija ja lavastaja Vahur Keller, kunstnik Britt Urbla Keller, muusikaline kujundaja Kaire Vilgats, valguskujundajad Raoul Nagelman ja Rainer Fogel, lavavõitluse seadja Laura Nõlvak. Mängivad Martin…

„Oriendi” fookuses Korea. Miks?

Festivalil „Orient” pole läbi aegade püütud publikule pakkuda mitte üksnes esteetilisi  elamusi, vaid täita ka teatud missiooni – tutvustada tantsu ja muusika kaudu rahvaid, kelle kultuuri kas ei tunta piisavalt või kelle kohta on kujunenud eelarvamused. Nii näiteks oleme kahel viimasel festivalil senisest rohkem tähelepanu pööranud islamimaade muusikale, ja seda…

Eesmärk ühendada kitarriõpetajad

Eesti Kitarriseltsi aastaseminar 27. – 29. X Otepääl.     
„Kitarriõpetaja silm peab särama, et õpilase silm saaks särada,” ütles loengus „Mänguline kitarrimäng” Julia Kahro-Reinman, Saku muusikakooli ja Tallinna muusikakeskkooli kitarriõpetaja, kitarriseltsi juhatuse liige ning selleaastase kitarriseltsi aastaseminari ja kitarrifestivali „Fiesta de la guitarra” peakorraldaja.      

Kolm heliplaati eesti koorimuusikaga

said selle elu endale kandakäid mööda piiri käid mööda randalaine ees liiv ja laine peal tähedkust sa kord tulid sinna kord lähed(Jaan Kaplinski, teksti on kasutanud Tarmo Lepik meeskooriteoses „Mere väravas”)
Eestis tegutseb praegu 1184 koori ja nii  võiks arvata, et häid koorimuusikaplaate ilmub meil hulgakaupa. Üldiselt ju ilmubki – lisaks…

„Hingelindude” lend

Tallinna Filharmoonia kontserdisari „Viva oratorio! / Hingedepäev”: Rein Rannapi „Hingelinnud I ” (tekst Indrek Hirv, esiettekanne), solistid Bonzo 
ja Kaisa Padur, ETV mudilaskoor, lastekoor ja vilistlased ning Tallinna Kammerorkester Toomas Vavilovi dirigeerimisel 2. XI Tallinna Jaani kirikus. On saanud heaks tavaks, et hingedepäeval (2. XI) korraldatakse ikka mõni kena ja…

Muljeid suurejooneliselt klaveripeolt

VII rahvusvaheline pianistide festival „Klaver” 23. – 31. X Estonia kontserdisaalis.     
Klaverit võib pidada viimaste sajandite muusikaloo nurgakiviks. See pill on tihedalt seotud  koduse musitseerimise traditsiooni kujunemise ja muusikahariduse arendamisega. Klaver on pakkunud tõhusat abi heliloojatele komponeerimisel ning muusikateadlastele teoste analüüsimisel, tema saatel on loometeel edenenud nii lauljad kui paljude…

Nii ajaratas ringi käib …

… ja teatrilavalgi toimub pidev „verevahetus”.  4. novembril tähistati Estonias Verdi „La traviata” etendusega kahe suurepärase laulja Urve Tautsi ja Anu Kaalu juubelisünnipäeva. 
Väikese pöördumise publiku poole tegi RO Estonia konsultant Arne Mikk, kes temale omase delikaatsusega ei nimetanud sünnidaatumeid (mis meie ajakirjanduses haiglase täpsusega alati nime järel figureerivad!), vaid kõneles…

„Boheem”, põlvkondade ühendaja

Giacomo Puccini ooper „Boheem”: muusikaline juht ja dirigent Arvo Volmer, lavastaja Ran Artur Braun (Iisrael), lavakujundus R. A. Braun ja Riccardo  Gallino (Itallia), kostüümikunstnik Elo Soode, valguskunstnik Neeme Jõe. Esitavad Rahvusooperi orkester, koor ja poistekoor ning solistid Heli Veskus ja Aile Asszonyi (Mimi), Helen Lokuta ja Janne Ševtšenko (Musetta), Gregory…

Tätvere reisib ümber maailma, kirjanikud rihivad maale

Seitsmendat korda toimus hingedeaja alguses kirjanike sügisene väljasõit maakondade raamatukogudesse, teel oli seitse ekipaaži, viis nelja-, kaks viieliikmelist. Sirp uurib järele, millised mõtted kripeldama jäid.       
Kuidas kirjeldad oma tuurikogemust? Kuhu saaks kirjanike ja raamatukogude suhtlusprotsessi edasi arendada?
Mihkel Kaevats: On omamoodi kummastav, kui keegi istub ees ja teised kuulavad teda.…

Kunstiteadus pöördes?

Nagu paljud teised humanitaarteadlased – viimati siinsamas Sirbi veergudel ajaloolased  –, on ka eesti kunstiteadlased arutlenud üsna energiliselt oma eriala identiteedi üle. Ärgitajaks on olnud Eesti Kunstiteadlaste Ühing, mis koondab pisut üle saja kunstiajaloolase, kuraatori ja kriitiku. Meenutan, et kaks aastat tagasi püstitati küsimus lausa dramaatiliselt, korraldati aastakonverents teemal „Kuhu…

Tarbekunstist ja kunstitarbest

Umbes 40 aastat tagasi juhtusin lugema või kuulsin ühte tollal mulle väga kurjakuulutav tundunud lauset: „Tänapäeva tarbekunst läheneb oma olemuselt kujutavale kunstile”. 
Nüüdseks ongi muutused toimunud, kuid  kogu tarbekunst pole lähenemise käigus muutunud puhtalt kujutavaks kunstiks, vaid on lahknenud eri harudeks, millel on põhimõttelisi erinevusi. Kuigi räägin siin raamatuköitmisest, on…

Ära olla ja olla alles

Paul Saare mälestusnäitus Tartu Kunstimajas kuni 14. XI. Kujundanud Jüri Kask, bukleti koostanud Mare Ruus. 
Kui palju on Eesti kultuuriloos kunstnikke, kelle avastamine seisab ees? Mitte neid, kes muutuvate aegade muutuvate arusaamade malelaual edasi-tagasi liiguvad, kord vähem, kord rohkem esile tõustes, vaid neid, kellest ei teata õieti midagi?   
1946. aastal sündinud…

Tähelepanekuid teadusloost rõhumise aastakümneil

Esimese (seitsmenda) riigikogu kultuurikomisjon oma teadusreformiga on akadeemiku sedavõrd närvi ajanud, et üks kord loetleb ta nimepidi komisjoni koosseisu tervikuna ja teine kord poolikult.     
Erast Parmasto,  Ühe seenevana elupäevad. Toimetanud Liis Vaher. Kujundanud Mari Ainso. Ilmamaa, 2010. 360 lk. 
Seeneaeg on sedapuhku läbi, ehkki seente levikuaega iseloomustades saadaksid trükitud seenemäärajad…

Ühe jänkimehe kohtumised katkupisikuga

Hellar Grabbi, Seitse retke isamaale. Toimetanud Urmas Tõnisson. Kujundanud Mari Ainso. Ilmamaa, 2010. 454 lk. 
Kes võiks pagulasele ette heita igatsust isamaa järele ja võimaluse kasutamist kordki tagasi pääseda lapsepõlve- ja noorusmaale? Ka  juhul, kui kojusõidupileti hind meenutab kangesti kolme veretilka, loodab sõitja ju ikkagi vanakuradiga mõne pehmema kokkuleppe teha…

Lembitu biograafia

Mart Helme, Lembitu: eestlaste kroonimata kuningas. Kunst, 2010. 199 lk. 
Viimasel ajal on Eestis väga populaarne biograafiate ja elulugude lugemine. Nüüd on meil lõpuks ilmunud raamat ka kõige kuulsamast muinaseestlasest Lembitust. Katse kirjutada Lembitu biograafia on igal juhul tervitatav, kuid ka äärmiselt problemaatiline. Seda peamiselt seetõttu, et informatsioon, mida me…

Nõukogude tsensuuri jalajälgi avastamas

Telliskivi mõõtu dokumendikogumik „Vägikaikavedu ehk Vaim ja Võim 1940–1990” on maitsekalt kujundatud soliidne väljaanne. Kirjastuse Eesti Raamat kauaaegne toimetaja Endel Priidel on ühtede kaante vahele paigutanud enamasti tsensuuri ja kirjastustegevust puudutavaid arhiiviallikaid, ajaleheartikleid, seadusandlikke akte, näiteid ilukirjandusest ja väljavõtteid raamatutest. See materjal on esitatud faksiimile. Ümbertrükituna on kogumikus autori enda päevik…

Tulutu vaidlus

Valimiste eel kirglikult üles võetud astmelise tulumaksu küsimus on pigem ühiskonna väärtushoiakutest (solidaarne humanism) kõnelev marker kui radikaalne eattherich loogika või sotsiaalprobleemide lahendamismeede. Elame paraku inimeste keskel, kellele on nauding oma 15 000-kroonine kuupalk viimase kroonini individualistlikult käiku lasta, kuigi kümned tuhanded töötud  peavad läbi ajama 1000 krooniga, olgugi et…

Kapitalimaksude osatähtsuselt oleme ELis viimased

SDE esimees Sven Mikser, mida soovite astmelise tulumaksu abil eeskätt saavutada, eelarvetulu, solidaarsust? 
Progressiivne tulumaksusüsteem lähtub soovist, et meie maksusüsteem oleks õiglasem, ühiskonda tasakaalustav ning toimiks majanduses automaatse stabilisaatorina. Riigi tulude suurendamise seisukohalt on tulumaksu progressiivsus väheoluline. Riigi tulusid saab suurendada eelkõike kapitalimaksude sisseviimise ja suurendamise teel, mille osatähtsuse osas…

Tulumaksust emotsioonideta

Tulumaksuga köetakse Eestis jälle üles emotsioone ja ilma teevad loosungid, mitte faktid. Milline on tegelik praktika ja kogemus inimeste tulude maksustamisel maailmas? Missugustes riikides üht või teist maksusüsteemi kasutatakse ja mis neid riike iseloomustab? Kas maksukorralduse, demokraatia, kultuuri, maailmavaate ja konkurentsivõime vahel on mingi seos ja kui on, siis kui määrav…

Haridusmõtteid

Teatavasti on haridus ikka olnud seisuslik, vähemuste privileeg ja alles valgustussajandil sai sellest tasapisi üldisem hüve. Ka Eestis demokratiseerus haridus alates ärkamisajast.  Meie kirjandus on tulvil maapoisse, kes, lagunenud pastlad jalas, hariduse poole pürgisid. Vana aja eesti haritlane oli enamasti ka missioonitundega persoon. Tundub, et isegi eelmise riigikorra ajal, hoolimata…

His Master’s Voice

Ma olen segaduses. Aina valjenevaid hääli mu ümber on mitu, aga selgust veel ei ole, mis  siis ikkagi on see teemade teema, millest on sünnis kuni valimisteni rääkida, millisel teemal sõna võttes saaksin end näidata vastutustundliku kodanikuna. 
Kaasaegses kunstis valitseb turvalisus

Kaasaegses kunstis valitseb turvalisus

Marco Scotini ja Andris Brinkmanisega vestleb Eero Epner.     
FOTO: Maiu Kurvits
Marco Scotini  on Milano Nuova Accademia di Belle Art’i visuaalkunstide ja kuraatoriõppe osakonna juhataja ning kaasaegse  kunsti ajaloo ja kuraatoriõppe professor. Ta on ajakirja No Order – Art in a Postfordist Society asutaja ja peatoimetaja, Gianni Colombo arhiivi direktor ja Isola…
Sirp