2009-18 (3251)

Korraline Sirp, seekord koos Vasaraga

Värske Sirbi vahel seekord ka Muinsuskaitse Ümarlaua väljaanne Vasar (hakkabilmuma 4 korda aastas).
Sirbis arvamusi “õhukese” riigi ja tema muuseumide olukorrast.
Kes on Gruusia sõbrad?
Foucault’ haridusfilosoofia, Santayana ja Marwicki ilukäsitlused.
Kaupo Meiel, Priit Kruus, Valle-Sten Maiste, Teet Kallas ja Toomas Liiv arvustavad värsket eesti kirjandust.
Kunstiministeerium ja kunsti õpetamine.
Sõnumeid Siiditeelt ja Mozarti armastuse aiast.
Uued…

Täna algas Tallinna Kirjandusfestival!

13.-17. maini toimub esmakordselt Tallinna Kirjandusfestival. Jõud on üheks suureks tööks ühendanud varem Tallinnas pesitsenud väiksemad festivalid. Sündmused leiavat suures jaos aset Harju tänavale kirjanike maja vastu püstitatud kirjandustelgis. Kokku toimub nelikümmend erinevat lugemist, vestlusringi, lastehommikut, kontserti, ekskursiooni. Üles astub ligi seitsekümmend kirjanikku Eestist, aga ka Soomest, Itaaliast, Hispaaniast, Inglismaalt,…

Franz Kafka „Päevikute“ esitlus Linnateatris

Kirjastus Verb ja Linnateater kutsuvad raamatuesitlusele: Franz Kafka „Päevikud 1910–1923“, tõlkinud Mati Sirkel 15. mail kell 17.30 Linnateatri teatrisõprade klubis Sissepääs prii, väljapääs priitahtlik

Sirbi vahel hakkab ilmuma Vasar

Reedel, 15. mail ilmub kultuurileht Sirbi vahel muinsuskaitselehe Vasar esimene number.Ajakirjanduses on muinsuskaitse temaatikat kajastatud kinnisvarakeskselt ja kõmumaiguliselt: mälestis põles, kirikuvara rikuti jne. Ka ühiskonna ootused muinsuskaitse suhtes on vastuolulised. Ühest küljest liigub kogu maailm üha enam alalhoidliku ja pärandit hindava elulaadi poole, teisalt on muinsuskaitse eesmärgid ja tööpõhimõtted jäänud…

Joonistamismaraton 20. kuni 23. mail 2009

Tallinna Rahvusvaheline Joonistustriennaali projekti MANU PROPRIA raames viiakse läbi mitmeid erinevaid teema- ja kuraatoriprojekte Tallinnas (Eesti Kunstiakadeemias, Tartu mnt 1 ja Kanuti Gildi SAALis) ja selle lähiümbruses. Samasse sündmuste seeriasse kuuluv Joonistamismaraton on noortele kunstnikele suunatud üritus ning täiendab triennaali loodetavasti oma värskel ja vahetul moel.

Sõru Jazz 2009 ootab üle 1000 külastaja

Teistkordselt toimuv Sõru Jazz 2009 peetakse 20.-21. juunini Sõru sadamas Hiiumaal. Kahel päeval toimuvale festivalile ootavad korraldajad üle 1000 külastaja. Sõru Jazz 2009 piletid on müügil nii Piletilevi kui ka Piletimaailma müügikohtades, samuti internetis.

MEERI SÄRE (14.juuli 1929 Tartus- 4.mai 2009 Tallinnas)

Eesti teatrikunsti on tabanud kurb kaotus – meie hulgast on lahkunud teatrikunstnik ning kauaaegne Vanemuise teatri  peakunstnik Meeri Säre, kes tänavu juulis oleks saanud 80-aastaseks. Meeri Säre õppis 1945-1948 Tartu Muusikakoolis, lõpetas 1948 Tartu 2. Keskkooli ning 1954. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (juhendaja Voldemar Haas). Pärast kõrgkooli lõpetamist töötas  aastatel…

Elavaid keeli õpitakse ühiskonnas

Ilse Lehiste on rahvusvaheliselt tunnustatud lingvist, kelle uurimisteema on foneetika ja fonoloogia. Hamburgi ülikoolis on ta saanud filoloogiadoktori kraadi ja Michigani ülikoolis kaitsnud doktoriväitekirja lingvistika ja eksperimentaalfoneetika alal, Essexi, Lundi, Ohio ja Tartu ülikooli audoktor.       
Kuidas hindate Wiedemanni keeleauhinna laureaadina selle keelemehe rolli meie emakeele kujunemisloos?
Ilse Lehiste : Auhind oli…

Ohvriallikas või hoopis kondimängud?

„Ohvriallikas” on väike kogumik etnograafilist materjali, katked või osa suuremast ja tähtsamast Aleksejevi filmist.   
Sverdlovski oblastis on Izi Tavra küla, kus kõneldakse veel mari keelt, kus on elus idamaride traditsioonid, mida mõned inimesed väga usinalt hoiavad. 2008. aastal 2.–5. augustini (vaid mõni päev ju!) käis filmi autor Aleksei Aleksejev  koha peal…

Kõlakoda: laulev kala ja musitseeriv kõrv

Riho Sibul peaks oma tuntud laulu sõnad ümber tegema. „Inimene pole kala” ei kõla enam päevakohaselt, kuna on avastatud, et inimeses on tegelikult peidus kala. Sellele järeldusele jõuti, kui uuriti tibudel, konnadel, kerakaladel, hiirtel ja inimestel geenide avaldumist, mis osutus üllatuslikult sarnaseks. Toronto ülikooli teadlane Timothy Hughes ja tema kolleegid…

Lein kahvatab kõik

„Genova” on ennekõike film leinast ja selle rusuvast mõjust inimhingele. Michael Winterbottomit on esile tõstetud kui briti noorema põlvkonna üht omanäolisemat ja andekamat filmilavastajat. Koguni kolm tema filmi („Tere tulemast Sarajevosse”, „Imedemaa” ja „Ööpäevaringsed pidutsejad”) on juba jõudnud kuuluda Cannes’i Kuldse Palmioksa kandidaatide hulka, eesti vaatajale on ehk tuntuim aga…

Lühike katse reanimeerida minevikku

Kes tänases maailmas ruulivate vääringute keskel üritab taastada inimlikku peresuhet, sel ei jää üle muud kui pöörduda paarilise leidmiseks oma pere, oma õe või venna poole. Oma pere leiad oma perest!     
Mängufilm „Delta” (Ungari-Saksamaa,  2008, 92 min), režissöör Kornél Mundruczó, stsenarist Yvette Biró ja Kornél Mundruczó, operaator Mátyás Frdely. Osades…

Kuhu minna?

„Akadeemiline kammermuusika”: KadriAnn Sumera 2. V Kadrioru lossis.
Kas nüüd on tekkinud uus trend korraldada Tallinnas ühetüübilisi kontserte paralleelselt kahes või koguni rohkem kui kahes kohas korraga? Ega Tallinn küll nii suurlinn ole, et selliseid kokkusattumisi valutult välja kanda. Ka 2. mail oli korraga kaks huvitavat kontserti: Sergei Kasprovil (haamerklaver,…

Salonglik esprii

„Toompea muusikasalong”: Concilium Musicum Wien 30. IV Eesti TA saalis.
Seekordse salongikontserdi Ungern-Sternbergide linnapalees Toompeal sisustas Austria kvartett. Õhtu oli pühendatud kahe viini klassiku, Jospeh Haydni ja Wolfgang Amadeus Mozarti muusikale, eeskätt küll Haydni aasta tähistamisele. Kvartetimuusikale, nii nagu ka näiteks Lied’ile pühendatud muusikaõhtuid  on Eestis vähe. See on žanr,…

Pärnu Linnaorkestrit on õnnistatud solistidega

Sari „Noored talendid”: Tine Thing Helseth (trompet, Norra) ja Pärnu Linnaorkester, dirigent Jüri Alperten 22. IV Pärnu kontserdimajas.
Pärnu Linnaorkester, kes saab sel sügisel 15aastaseks, on tegelikult see sümfooniaorkester, mis on avatud eelkõige Eesti solistidele. Iga  reglemendi korral tehakse erandeid, aga sel juhul oodatakse ka maailma tipptaset. Tuletan meelde viimase…

Väärt raamat väärtusliku pildikoguga

Eesti rahvapille. Koostaja ja toimetaja Igor Tõnurist, kujundaja Einike Soosaar. AS Ajakirjade Kirjastus, 2008. 139 lk + CD.       
Eelmisel suvel ilmunud raamatu „Eesti rahvapille” on koostanud ja toimetanud tuntud ning asjatundjate seas tunnustatud etnoloog Igor Tõnurist. Projektijuht oli Mari Kalkun ja kaasautoreid kokku seitse. Tarmo Kivisilla on kirjutanud enamiku artikleid…

Kümme aastat Põlva rahvamuusikatöötluste festivali

Aprillikuu viimasel nädalavahetusel Mooste mõisas aset leidnud eesti rahvamuusika töötluste festival pidas oma 10. aastapäeva. Festival sai alguse 1999. aastal Põlva Intsikurmus eesti rahvamuusika interpreteerimisfestivalina ning oli pühendatud Jakob Hurda 160. sünniaastapäevale. 2000. aastast on peetud seda eesti rahvamuusika töötluste festivali nime all Põlva kultuurikeskuses. Festivali algatasid Põlva lasteaia Mesimumm …

EMP lõi labida maasse!

Küsisin Märt-Matis Lillelt, kelle teos „Mõttelained“ kõlas esiettekandena, mida võiks seekordsetest Eesti muusika päevadest arvata?
Märt-Matis Lill: Tänavune EMP tundus kõrgetasemeline, hea ja huvitav. Võib-olla oli teatud säästuaja maiku tunda, kuna suuremate koosseisudega kontserte peaaegu ei olnudki, aga ei saa ka öelda, et oleksin nende järele ka suurt puudust tundnud. Noored…

Kultuurilohe kevadine lemmiknoos – EMPi heliassortii

Leida end keset Eesti muusika päevade melu tähendab sama, mis sattuda keevaverelise kultuurilohe kogukasse kõhtu: too püüab oma vatsakesse vaid ümbruskonna parimaid palu. See neelab nii publiku kui esinejad, hoopis isesorti aega ja ruumi. Olgu kohe öeldud, et rämpskultuuri meie kultuurilohe ei seedi, küll aga on näha, et armastab kaasaegsusega…

Ikka teel

„Diverse. Universe” on siiras, vitaalne, kohati kohmakas, kuid esitab väljakutseid ja areneb.Tegevuskunstifestivalil „Diverse. Universe 2009” õnnestus ülemaailmsele kriisile vaatamata veelgi oma mõõtmeid paisutada. Festival leidis aset viies Eesti linnas: Tallinnas, Pärnus, Rakveres, Tartus ning Paides, kus puhuti uuesti elu sisse legendaarsele kunstifestivalile „Aeg. Ruum. Liikumine”. Edasi liikus tegevuskunstilaine Euroopasse –…

Mitmekesises universumis on praegu matriarhaat

Performance’i-festival „Diverse. Universe” ja Pärnu vilmi- ja fideofestival 25. – 27. IV.
Seekordne performance’i-festival „Diverse. Universe” oli ootamatult subtiilne ning sensuaalne. Vägivallaga opereerivad etteasted puudusid peaaegu täielikult ning festivali üldjuhtimises polnud tunda Non Gratale omast massipsühhootilist eksalteeritust. Kas see näitab korraldajate muutumist, performance’ikunsti kui sellise käesolevat arengujärku või mingit üldisemat vibratsiooni,…

Riigist ja ruumist, kodust rääkimata

XXI sajand nõuab selgelt defineeritud, inimesekeskset, emotsionaalselt laetud, spetsiaalselt projekteeritud uut tüüpi avalikku ruumi.     
Viimasel ajal on Eesti ühiskonnas jõuliselt  hakatud rääkima väärtustest. Uute väärtuste leidmisest. Ajakirjanduses on ilmunud artikleid vanade väärtussüsteemide kriitikaga. Isegi haridusminister ütleb, et „Eesti lapsed ja noored vajavad eraldi väärtuskasvatust”. Kuna olen lähedalt näinud, kuidas hea…

Ilusa Eesti reklaamikonkurss

Shanghai 2010. aasta EXPO Eesti paviljonikonkursitööd Rotermanni soolalaos kuni 24. V.
I koht „Savecity.org” – Illimar Truverk, Andres Labi, Janno Roos, Ionel Lehari, Priit Hamer ja Kristian Paljasma.
II koht „Tuuletaru” – Inga Raukas, Oliver Soomets, Priit Mikk, Mart Mikk, Jan Graps ja Ken Ruut.
III koht „Valge jänes” – Priit Pent, Hille…

Riik kui kodu

On huvitav aeg. 27. aprillil oli väga huvitav päev: Kumus peeti konverents „Riik kui kodu”. Külalised Euroopast, ministrid. Tippjuristi ja majandusanalüütiku terane analüüs. Arhitektide mõtisklused ja interdistsiplinaarsed arutelud. Mõtlemisainet küllaga. Ruumist kõneldi. Arhitekt Andres Alver: „Kahemõõtmeliselt mõeldes ja tegutsedes ei suuda me järjest pöörasemas tempos liikuvale maailmale küllalt efektiivselt signaliseerida …

Me ei ole kusagil

Jean-Luc Lagarce, „Meie, kangelased”. Esietenduse ootel.Septembrikuus 1993, kui Jean-Luc Lagarce toob oma kolmekümne kuuendal eluaastal lavale Molière’i „Ebahaige”, on ta juba viis aastat elanud teadmisega, et kannab endas surmavat haigust, ning kõik usuvad, et see lavastus jääb talle viimaseks. Molière suri „Ebahaige” neljandal etendusel, mängides meest, kes on terve kui…

Dag Solstadi kirjanduslikkuse tempel

Dag Solstadi teosel “Armand V.” on küll olemas jälgitav ja arusaadav lugu, kuid seda jutustatakse joonealustena.
Dag Solstad, Armand V. Ühe väljakaevamata romaani joonealused märkused. Tõlkinud Sigrid Tooming, Loomingu Raamatukogu 2009, nr 8–10.´160 lk.
Dag Solstadi raamatul „Armand V.” on väga omapärane alapealkiri, mis kehtib ühtlasi žanrimääratlusena – „Ühe väljakaevamata romaani joonealused…

Tagore – kaduv suurus või unustatud hääl?

Rabindranath Tagore, Armastuse and. Üleminek. Tõlkinud Stella Noa. Olion, 2008. 160 lk.       
Üks minu esimesi pilte Indiast oli Calkutta rongijaama küpsiseputkas müütatud Rabindranath Tagore „Kogutud luuletused”. Läks aega, enne kui mõistsin, et selline asjaolu ei viita mitte tingimata India elanike tavatule luulehuvile, vaid pigem Tagore erilisele positsioonile maa kultuuriloos. Tõsi…

J. M. G. Le Clézio – tunda merd, kõrbe, „teist”

Päris raske on kujutleda, kuidas meie põhiliselt pragmaatilise kallakuga koolides võidaks vastu võtta Le Clézio jutte.
Jean Marie Gustave Le Clézio, See, kes pole kunagi näinud merd. Tiritamm, 2009. Tõlkinud Helle  Michelson. 142 lk.     
Mullu Nobeli kirjanduslaureaadiks pärjatud prantslase Jean Marie Gustave Le Clézio kolm juttu raamatus „See, kes pole kunagi…

Libeda tõe jälgedes: Shakespeare’i kood

Virginia M. Fellows soovib tõestada, et sir Francis Bacon on Elizabeth I õigusjärgne troonipärija. Väikese kõrvalproduktina omistab Fellows Baconile ka paljude tolle aja autorite, näiteks Shakespeare’i teosed.„Virginia M. Fellows, Shakespeare’i kood. Tõlkinud Karin Suursalu, Sinisukk, 2009. 352 lk.
“imagination is next of kin to miracle-working faith”
Lord Bacon
Eestis, kus William Shakespeare’i…

Vene arhiivides nõukogude ideed otsimas

Jonathan Brent, Inside the Stalin Archives. Discovering the New Russia. Atlas & Co., New York 2008. 335 lk.
1991. aastal, kui president Boriss Jeltsin teatas arhiivide avamisest, tõttasid Venemaale paljude riikide ajaloolased, et oma osa kätte saada enne, kui kruvid jälle kinni keeratakse. Mis päris raha tegelikult maksab, oli selleks ajaks…

Kas Soome riik sündis 1809. aastal?

Soomes ja Rootsis tähistatakse tänavu ühist ulatuslikku sündmust „Merkkivuosi 1809” („Tähtaasta 1809”). Eesmärgiks on meenutada 200 aasta taguseid sündmusi, mis tegid sellest aastast hetke, mil kõik tundus muutuvat. Aasta 1809, annus mirabilis, on kõigil Põhjamaadel piirikupits vanema ja nüüdisaja vahel. Eestis pole see nii, sel aastaarvul erilist tähtsust pole. Või…

Pildid heast nõiaringist

Lars Peter Fredén, Tagasitulekud. Rootsi julgeolekupoliitika ja Balti riikide iseseisvuse uus algus 1991– 1994. Tõlkinud Enno Turmen, toimetanud Tiiu Kokla.  Kultuurileht, 2009. 444 lk.     
Lars Fredéni raamat on faktitäpne ja -rikas, kuid mitte kuiv lugemine. Jagub emotsioonegi. Kokkuvõttes on tegemist vaatega väljast Eesti ja Läti ning Venemaa suhetes üle 15…

Katõn – ühe vale anatoomia

Kommunismi kuriteod ning Venemaa praeguste võimude soov neist distantseeruda on viimasel ajal järjest rohkem avalikkuse huviorbiiti tõusnud, kuna 50 aasta möödumisega MolotoviRibbentropi paktist ning II maailmasõja algusest on loomulik eriline huvi esimesena kahe totalitaarse suurvõimu – natsionaalsotsialistliku Saksamaa ja kommunistliku Venemaa – ohvriks langenud Poola vastu. Paljudele poolakatele tähistab seda…

Miks peaks?

Loovkultuuri seisundi teema meedias on igihaljas. Enamasti on tegemist sotsiaalsete tagatiste ja toimetuleku muredega, teemaarendustest aga võib aimata metafüüsilise algupäraga eristaatuse ihalust. Seda eriti juhul, kui tegemist on inimestega, kelle hiilgeaeg möödus Nõukogude okupatsiooni karmides tingimustes, mil kultuuriministeeriumi ostukomisjonid kindlustasid eristaatuse enam-vähem kuulekatele loometöötajale, andes suitsuvorsti saia peale, ja mil…

Kasutajate mäss

Kas ka televisioonis sõimlev kodanik jääb nüüd edaspidi ise vastutusest vabaks?Pea pooleteise aasta eest, 2007. aasta novembris, leidis aset esimene juhtum, mille kaudne tähendus Interneti suhtlusvõrkude ja sellesarnaste sisuteenuste arengule ning neid mõjutavate võimusuhete, regulatiivsete raamistike jms kujunemisele võib osutuda küllalt suureks. Nimelt käivitas Facebook, praegu üks suuremaid üleilmseid suhtlusplatvorme,…

Mis liimiks kokku ühisidentiteedi?

Eestile on iseloomulik bipolaarne kultuur (inimesed peavad end kas venelasteks või eestlasteks). Etnilise bipolaarsuse tunnetus mõjutab kahtlemata ka etnilisi suhteid Eestis. Arvan, et rahvustevahelisi suhteid saaks parandada, kui luua „ühtsed (unifitseeritud) eestlase rahvustunnused”. Pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist tundis Eesti suurt uhkust selle üle, et temast sai edumeelsete sotsiaalsete, majanduslike ja…

Oma muinasmaailma vangid

Parteid meil ja mujal teostavad professionaalset poliitikat, mis erineb tavalisest poliitilisest tegevusest oma vaatemängulisuse ja tootliku iseloomu poolest. „Mudamaadlus”, sõna, millega ajakirjanduses kirjeldatakse poliitilise elu värvikaimat osa, ei ole üldse sobivaim, kui otsida võrdlust elust enesest. Tavaline poliitikategemine on umbes nagu tavaline (kreeka-rooma või vaba-) maadlus, kus Eesti traditsioonid ulatuvad…

Kalev Kudu: mulle meeldib amatööride juures amore – armastus oma töö vastu.

Tartu Üliõpilasteatri kümme aastat ja tulevik
Sirp