Laval süüdatud leegid ei kõrveta, pigem soojendavad ajavälist armastus-võidab-kõik-heldimust.
„Keiserlik kokk”: Friedebert Tuglas – Raimo Pass, Elo Tuglas – Kleer Maibaum. R.A.A.A.M
Korsika vokaalkoosseis Tempvs Fvgit.
Eesti üheks armastatumaks ja tuntumaks muusikafestivaliks kujunenud Kuressaare XIV kammermuusika päevad on seekord läbi. Juba ammu pole see huvitavalt ja maitsekalt kujundatud üritus suve kõrghetkeks mitte ainult Saaremaa publikule, vaid ka järjest kasvavale muusikanautlejate hulgale nii mujalt Eestist kui raja tagant. Sealhulgas ka paljudele neile, kes…
Eesti muusikud maailmalavadel – Eesti Vabariik 90
Eesti Filharmoonia Kammerkooril oli kolm kaalukat esinemist Euroopa muusikapidustustel: 1. VIII osaleti Salzburgi rahvusvahelisel festivalil Edvard Griegi kogu näidendimuusika „Peer Gynt” (op. 23) ettekandel koos kammerorkestriga Camerata Salzburg Marc Minkowski juhatusel, solistidena Johan Reuter (Peer Gynt), Miah Persson (Solveig) ja Malena Ernman (Anitra); kontserdipaik oli Mozarti…
Tasakaalustatud uudis vägistamisest peaks alati sisaldama märkuse selle kohta, et eks see naine ikka natuke ise tahtis ka ja provotseeris (tema eitus oli tegelikult jaatus). Aga ei sisalda, haiget vaatenurka, et igasse vägistamisakti on peidetud naise soov saada vägistatud, kohtab küll mörisevas viinalauas, õnneks aga mitte ajakirjanduses või kohtusaalis. Miks…
Tänavune Birgitta festival tõi Pirita kloostri müüride vahele maailma ooperikunsti šedöövrid.
„Pajatsite” keskne küsimus on, kas Nedda (Galina Badikovskaja) saab rihma või ei. harri rospu
Gruusias toimuv on punane joon, millest Venemaa poleks tohtinud üle astuda.
Venemaalt lähtuv sõjaline interventsioon Gruusia vastu on kogu maailma šokeerinud. Euroopa eeskojas hakati XXI sajandil tegema poliitikat, mis tuletab meetoditelt meelde mongoli-tatari vallutuste või Ivan Julma aegu. Sõjaliselt üks maailma tugevamaid riike ründas väikest naabrit ebaproportsionaalse jõu ja ägedusega, tuues…
Kirjastamisega pole probleemi, küsimus on: kuidas panna inimesed kirjutama?
On põhjust veel kord naasta teema juurde: missugune on seis eestikeelsete filmiraamatute rindel? Teada on, et uusi omakeelseid filmiraamatuid sama hästi kui polegi (ei ilmu poeletile juba aastaid), samas seisame eesti filmi esimese suure tähtpäeva, 100. sünnipäeva künnisel. Aasta 2012 võiks olla…
Eesti mütoloogiad. Koostanud Martin Kala. Eesti Päevalehe AS, 2008. 255 lk.
Eesti vabariigi 90. sünniaastat on plaanitud tähistada mitmete uute kultuurimärkidega, üks selline loominguline teos on esseekogumik „Eesti mütoloogiad”, millesse on kogutud hulk arvamusi tänase Eesti teemadel. Pidulik suhe on tinginud uhkema pakenduse: kahvatult valge palgega raamat on trükitehniliselt ja kujunduslikult…
Mõrkjas meenutus augustist 1991: Vene tanketid televisioonimasti all. Kaameraga mees on Arvo Vilu, minu parasjagu teoksil dokfilmi „Isand ja ori” operaator. Õieti pidime hommikul filmima viljakoristust esimestes taassündinud taludes, nüüd aga sebime siin. Linnas oleme jõudnud ronida tuletõrjemaja torni ja filmida vägevaid betoonplokkidest barrikaade Lomonossovi ehk Gonsiori tänaval. Oleme esimesed…
Nagu õõvastavalt sageli varemgi, on viimase nädala jooksul seoses Osseetia konfliktiga meieni jõudnud ridamisi pilte surnuist ja haavatuist, ahastavaist emadest, põgenikest ja toiduabi ootajaist. Ühel pildil heidab koos teiste põgenikega ajutisse laagrisse suunduv väike poiss heitunud pilgu üle reporterikaamera kaugusse – võib-olla mahajäänud kodu poole. See poiss võiks kergesti olla…
Eelmisel reedel peeti Palamusel 13. korda Theodor Lutsu filmipäevi. Filmipäevade raames on üheksal aastal olnud lahtine lühifilmide konkurss, tänavu oli filmivõistlusel väike juubel, kümnes kord.
Ümarlaud Henriku Liivimaa kroonika tõlke- ja retseptsiooniloo teemal
Piero Bugiani ja Andris Šnē.
Mehed harjutavad maailma esimese võrokeelse laulupeo tarvis. KAADER FILMIST
Kagu-Eesti või Lõunaommõgu-Eesti või Üla-Eesti on popp. Seda näitavad nii võrokeste kui setokeste üritused aasta-aastalt üha enam. Saati siis nii suured kui Seto Kuningriik või esimest korda peetud võrokeelne laulupidu „Uma pido” tänavu mai viimasel päeval. Tuleb filmida? Kindlasti, ent mil viisil?
§ 36 (3): Igal eestlasel on õigus asuda Eestisse.
Kuuskümmend viis aastat tagasi laulsid sõdurid marssi, millel on sõnad:
Konfessioonide usuringis aetud jutt meenutas kohati kurtide omavahelist vestlust pimedas toas. MARGUS KIIS
Vormiliselt on „tARTuFF” Eesti üks kõige omapärasemaid ja kino arengu mõttes ka vägagi algupärane festival. Tartu raekoja platsile püstitatakse hiiglaslik (täispuhutava raamiga) ekraan, kuhu vanalt healt lintfilmilt projitseeritakse tavatult suur kinopilt. Seega saavad ühte filmi korraga näha isegi…
Inimene vaatab ja vaatleb maailma. See pole selline, nagu inimene tahaks, ning sellest tekib maailma ja vaimu vastasseis, hõõrdumine, lõhe.
„Kroonijuveel” („Kuningattaren jalokivi”, „The Jewel in the Crown”, Suurbritannia 1984; Granada Television, 14 jagu, 777 minutit). Režissöörid Christopher Morahan ja Jim O’Brien, stsenarist Ken Taylor, operaator Ray Goode, helilooja George Fenton, kunstnikud Vic Symonds ja Alan Pickford, monteerija Edward Mansell. Osades Tim Pigott-Smith, Geraldine James, Charles Dance, Wendy Morgan, Nicholas…
Nii nagu kipuvad suurtest kirjanduspreemiatest meie kultuurimeedias tähelepanu saama vaid ingliskeelse maailma omad (erandina Nobeli preemia), nõnda kipuvad ka meie tõlkekirjanduse riiuleid poodides ehtima vaid ingliskeelsete autorite preemiaromaanid.
Eesti keelde tõlgitava ilukirjandusega on lood halvad. Asi ei olegi mitte niivõrd ega eelkõige tõlgete kõikuvas kvaliteedis või pealiskaudses toimetamises. Pigem on see…
Aleksander Pilari nimi tähistab keskealisele kunstipublikule klassikat. Midagi, mida on aastakümneid harjutud pidama omal alal parimaks, mida on järgitud ja millest palju räägitud. Aleksander Pilari (1912–1989) surmast on möödunud juba pea paarkümmend aastat ja viimane näituski oli kakskümmend aastat tagasi. Praegu kuuekümnendais maalijad meenutavad vanahärra Pilarit galantse härrasmehena. Nõukogude tegelikkuses…
Anton Koovit kujundas grafititoa koostöös seinalekirjutajate Rémi ja Ukuga. stanislav stepaško
Kumu viienda korruse näitust külastades terendas mulle tulevikupilt Eesti pealinna plankudega palistatud äri- ja elutänavast. Vihmase ilmaga leiab varju silmapiiril seisva kioski räästa alt: seal müüakse longerit, sihvkasid, ajalehed on otsas. Narmendavatelt plankudelt saab lugeda Eesti Ekspressi, Kroonikat ja Linnalehte,…
India kunstnike Shilpa Phadke, Shilpa Ranade ja Sameera Khani projekt „Soolised strateegiad uitamiseks” („Gendered Strategies for Loitering”) võrdleb Mumbai ja Singapuri avalikku linnaruumi ning seda, kuidas ja kus naised või mehed võivad vabalt ringi lonkida. Pressifotod
25. VII – 3. VIII peeti Singapuris rahvusvaheline elektroonilise kunsti sümpoosion „ISEA 2008”. Neli aastat…
Happening Lasnamäe vanal lennuväljal, 1974. Foto Jüri Okas.
Mida aeg edasi, seda selgemaks saab, kui suur, võimas ja tähtis ilming kogu idabloki kultuuris oli 1970.-80. aastatel aktiivselt tegutsenud arhitektide rühmitus Tallinna kool, tuntud ka Tallinna kümnena. Nii laiaulatuslik vastuhakk konformistlikult stagneeruvale Nõukogude Eesti arhitektuuriparadigmale ning püüd mõelda nii radikaalselt omaaegse…
Suvetuuri kontserdi vahepalade tasemel teksti ei saa nimetada näidendiks.
„Saun”: Hansahoovi saunalaval Hilje Murel, Ott Sepp, Merle Jääger, Tõnu Oja, Liina Tennosaar ja Veiko Täär. SILLE ANNUK/POSTIMEES/SCANPIX
„Ruja” lavastuse aluseks on kunstipärastele fiktsioonidele ja fantaasiamängudele vaatamata siiski true story.
Alan Proosa
Kas eestlastele üldse on vabadust vaja?
„Kevadtalv 1918”: Meelis Põdersoo (Konstantin Päts), Tanel Saar, Ago Soots (Jüri Vilms ), Maria Lee Liivak (Mari).
Ruja algus oli nii võimas, et languse kujutamiseks ei jätkunud lavastuse autoritel enam pinget.