2007-37 (3177)

Raamatututvustus

Vikerkaar 2007, nr 9
Selles Vikerkaare üksiknumbris annavad tooni eestivene luuletajad ning kaasaegse eestivene kirjanduse eestvedaja Igor Kotjuh räägib almanahhi Tuulelohe loo. Head eesti luulet tuleb sellistelt tegijatelt nagu Maarja Kangro ja Hasso Krull. Viimane on esil ka ajakirja mõtteosas, polemiseerides igati huvipakkuvalt Meelis Friedenthaliga süü ja häbi, traditsiooni ja rohelise…

Esimene uus teater

VAT – väike akadeemiline teater tegi ja teeb ajalugu.
VAT-teatri asutajaliikmed 1988. aastal. Ees Marika Vaarik, Härmo Saarm ja Tiina Rebane. Taga Riho Västrik, Peeter Jalakas, Aare Toikka, Ahti Puudersell, Argo Kuslap, Emil Rutiku ja Margus Värav. ARHIIVIFOTO

Meie kohal näeb lehvimas rõõmutut, apokalüptilist vaimu

Näidendivõistlusele saadeti 71 näitemängu, aukartustäratav kogus. Millest neis teatrile kirjutatud tekstides räägitakse? Mis teemad on kirjutajaile olulised, milliste probleemide peegeldamist teatrilaval peetakse tähtsaks?
 

Loobuge kõige jubedamast plakatiklišeest!

aavo ermel
Osalesid festivalil „Draama 2007” arutelul, kus vaeti eesti teatri plakateid ja kavalehti kahel viimasel hooajal. Esmalt plakatitest – mis mõtteid tõi hetkeseis?

Helmi Tohvelmani nimeline auhind Indrek Sammulile

priit grepp
 

Armas teatrirahvas, äkki teil on meid ikka natukenegi vaja.

„Ma ei saa praegu rääkida, ma pean kohe mobiili välja lülitama… Oota, ma helistan sulle tagasi… No vaheajal… Kust mina tean, mis ajal neil see vaheaeg on…”  Tuleb tuttav ette? Ja pärast selgus, et vaheaega polnudki?

X Rahvusvaheline Uue Muusika Festival NYYD`7

„Sädemed lendavad”, „jazzansambli pidurdamatu rünnak” – on arvustajad reageerinud Mark-Anthony Turnage’i teosele „Scorched” („Põletatud”). 80minutist suuroopust sümfooniaorkestrile, bigbändile ja jazztriole on esile tõstetud kui jazzi ja modernse sümfonismi ühtesulatamise erandlikult õnnestunud näidet. Tulejõudu annab „Scorched” loodetavasti ka täna algavale NYYD-festivalile, kus Turnage viibib helilooja-peakülalisena. Teose esitavad Olari Elts, ERSO ning…

Aga kärada sai seal vähe

Presidendi mõttekoda, nüüdisaja Eesti tähtsamatest mõtlejatest koosnev nõuandekogu presidendi institutsiooni juures, tegi kolmapäeval Pärnus oma esimese etteaste laiemale publikule. Päeva teemaks oli valitud „Sallivus ja sidusus” – iseenesest mitte sugugi üllatav, aga minu maitse järgi mitte parim valik. Miks? Sest mõlemad sõnad on üsna veniva sisuga ja suunavad kahjuks mõtlema…

Kultuurist järgmisel aastal ja edaspidi

Lugesin mõned päevad tagasi ühe Rootsis läbi viidud uuringu tulemusi, mis puudutasid kultuuritarbimist ja arusaama viimasest. Uuring täis numbreid, tuletisi, igavaid ja oodatud nähtusi ning võrdlusi. Asjaolu, mis tõmbas tähelepanu, oli aga lihtne ja peitus vaid nimetuses. Nimetuses, mis hõlmab meie igapäevaelu loomulikke asju, mis paneb meid mõistma ajalugu ja…

Kui ühtne on humanitaarteadus?

Üksnes iseendale kirjutatud eestikeelne monograafia ei ole tippteadus.
Humanitaarteadlased Tiina Kirss, Marek Tamm ja Jaan Undusk leiavad oma hiljutises jõulises sõnavõtus, et ka eesti keeles on võimalik ja hädavajalik teha tippteadust.¹ Nad väidavad seda teravate teaduspoliitilise debattide kontekstis, kus on kaalul eesti keele kui teaduskeele staatus praeguses teadusbürokraatias ning selle teaduskeele…

Kuidas tunda ära päris kultuuri

Seoses poliitikute vaidlusega kultuuriürituste käibemaksu teemal kerkis korraks üles ka küsimus, kuidas eristada päris kultuuri mittekultuurist ja kas või miks peaks esimesele teise arvel soodustusi tegema. See tore, fantaasiat ergutav teema omandas teravuse juba paar kümnendit tagasi, mil nõukogude korra tingimustes otsekui konserveerituna säilinud metafüüsiline kultuurikontseptsioon (aga mis tahes totalitaarne…

Segaduse rehabilitatsioon ja hirmu ületamine

Ühiskond valib välja oma reaalselt kõige kaitsetuma osa – need, kellele langeb osaks kõige enam sotsiaalset ülekohut ja ülendab ta vaenlaseks.
Juri Lotman, Hirm ja segadus. Varrak, 2007. 168 lk.

Nõiahulluse lunaraha

Iga uue nõia avastamine tõendas nõianduse kasvanud elujõudu, sundides omakorda uusi pahategijaid avastama.
Suurimate takistuste hulka, mis kultuurilooga tegelemisel kerkivad, kuulub meie kujutlus põhjuslikkusest: ikka jälle soovime, et see oleks positiivset ja ühekordset laadi. Liikuv keha põrkus vastu liikumatut ja pani selle liikuma – siin ilmneb põhjuslikkus kõige selgemini (olgugi Hume…

Modernismi tõlgendamine jätkub

Andres Kurg jõudis oma ettekandes „Kunstnikud ja privaatsfäär” järeldusele, et individualismi ja kunstnike elustiili erilisust rõhutades avavad 1970ndatel ajakirjas Kunst ja Kodu juugendi, Gesamtkunstwerke ja teiste seda laadi kunstinähtuste käsitlused teistsuguse vaatenurga toonasele kunstipraktikale. Kunst ja kodu, 1974, nr 2, lk 27.
Modernismi ja selle taustal ka avangardismi kui aktiivset tagasisidet…

Pealelend

26. IX sai Kumus kokku Euroopa Nõukogu juurde kuuluv Euroopa Näituse nõukogu. Nõupidamise eesmärk, nagu pressiteatest võis lugeda, oli näituse „Kunst pärast aastat 1945” kontseptsiooni, sisu, aga ka võimalike näitusepindade, rahastamise, ajakava paikapanemine. Nõupidamisel osalesid igati väljapaistvad praeguse kunsti asjatundjad.

Filmikaadrid, enamasti mälust

Endise idabloki filmipärand ja selle väärtustamine.
SS-Sturmbannführer Windisch (Jüri Järvet) ja Inimene nr 1 (Vaclavas Blēdis) Kaljo Kiisa „Hullumeelsuses” (1969).

Euroopa kultuuripealik 2011 (Tallinn) lõpuks leitud

Mikko Fritze: „Kultuuripealinn ei ole ühe looja eriprojekt.”
PIIA RUBERNüüd, mil Tallinn kui Euroopa 2011. aasta kultuuripealinn, täpsemalt, seda korraldav sihtasutus on pärast pikki pingutusi lõpuks juhataja või tegevjuhi saanud, siis millal tõsine tegevus käima läheb?

Kunstipistik ja kummist naine I

Palverännakud KK keskmesse
Catherine Davidi kureeritud näituseplatvormis oli haaret, maailma kui terviku vastukarva paitamise pretensiooni. pressifoto

Enda reetmisest enda päästmiseni

Else Meidner. Alfred Döblin, 1927.
Tunnustust väärib ainuüksi Alfred Döblini „Berliin, Alexanderplatzi” eesti keeles ilmumise tõsiasi. Oma ala kaheldamatu meistri Mati Sirkli tõlke paigutamine kirjastuse Tänapäev „Punase raamatu” sarja väärib vaid tunnustust. Seda enam, et raamat paistis ilmuvat igati õigesse hetke: kui tõlkija mainib oma asjalikus järelsõnas (mis muudab muud arvustused…

Priidu Beier – peiar või Peig?

Priidu Beieri erakogu
Lüürik või küünik? Poeet või inimene? on tema kohta artiklipealkirjades ennegi küsitud. Üks on selge – jälgede segamine, pihtimuste ja blufi suurejooneline sulandamine on luuletajal veres; oma sünnipärast tundeküllasust tembib ta jaheda kuiva iroonia, sageli eneseirooniaga; viskab otsekui vigurit, tabades nagu muuseas märki.

Mälu tummfilm

Tranströmer oleks nagu leiutanud igiliikuri, kus kõik on paigas, pole takistusi, kuluvaid osi, kuluvaid kujundeid.
Tomas Tranströmer, Suur on mõistatus. Mälestused seiravad mind. Tõlkinud Tõnis Arnover ja Lennart-Hans Jürgenson. Loomingu Raamatukogu 2007, nr 27. 68 lk.

JALUTUSKÄIK TALLINNA GALERIIDES

Still’id Flo Kasearu videost „Pallipoiss”, 27”. 2007. Olga Temnikova
Flo Kasearu kunstil tasub silma peal hoida

ÜLESKUTSE AASTANÄITUSEKS

Eesti Kunstnike Liidu  VIII aastanäitus Tallinna Kunstihoones 22. II – 30. III 2008.
Nõustusin olema 2008. aasta EKLi aastanäituse koostaja põhjusel, et näen võimalust astuda dialoogi täpselt 10 aastat tagasi Kunstihoones korraldatud „Valiku vabaduse” näitusega, mida kureerisin koostöös Anu Liivakuga. Taas on kontekstiks Eesti Vabariigi aastapäev,  ent seekord on kultuuriministeerium võtnud…

Chatelaine’i naasmine

Kunstnikuehe erineb müügigaleriides pakutavast nii informatsiooni, vormi kui ka materjali poolest.
Wendy Ramshaw (Inglismaa). Frida Kahlo. Maalitud metall, 2006.Lucy Sarneel (Holland). Kodutu. Tsink, paber, 2005. Piia Ruber

Eespere teekond iseendasse

René Eespere III autoriõhtu: TALLINNA KAMMERORKESTER ning ELEFTHERIA KOTZIA (kitarr, Inglismaa/Kreeka), MARIUS ja TEET JÄRVI (tšello) PAUL MÄE dirigeerimisel Tallinna Metodisti kirikus 6. X.
René Eespere eelmisest autorikontserdist on möödas peaaegu kaks aastat. Detsembris 2005 sellessamas kirikus kõlanud autorikontserdi programm on nüüdseks jõudnud plaadile, mida helilooja vahetult enne laupäevast kontserti tutvustas („Concertatus…

JUKEBOX – KUUEKÜMNENDAD – herman’s hermits

Inglismaalt Manchesterist pärit Herman’s Hermitsit võib pidada maailma esimeseks närimiskummibändiks. (Kuigi 60ndate keskel oli see mõiste veel tundmatu, nn nätsubändid võrsusid ju aastakümne lõpus.) Herman’s Hermits oli oma tohutu populaarsuse eest tänu võlgu just väga noorele, isegi murdeeast nooremale publikule. Bändi laulusolistist Hermanist, ristinimega Peter Noone (sellest pikkade esihammastega ja…

Küberstuudio audiovisuaalne panoraam

Priit greppKÜBERSTUUDIO kontsertetendus „AFTER TOUCH” Philippe Manoury ja Toivo Tulevi multimeediateostega: MONIKA MATTIESEN (flööt), MARGO KÕLAR (helidifusioon, live-elektroonika), HANS-GUNTER LOCK (live-elektroonika), VAMBOLA KRIGUL (midi-löökpillid), MARE RAIDMA (video) jt Tallinna Kunstihoones 7. X.
Küberstuudio, mis sisuliselt tähendab flötist Monika Mattieseni ja heliloojast elektronmuusika spetsialisti Margo Kõlari ühismõtlemise silmanähtavat ja „kõrvakuuldavat” tulemit, on XXI…

Teod

Jaan Räätsa loomingu seni viimane ettekanne toimus 5. X, siis kõlas I osa Kontserdist kammerorkestrile Tartu ülikooli 375. aastapäeva pidulikul kinnisel aktusel kontsertosa avateosena ja ainsa eesti helitööna pärast ülikooli rektori, kuninganna Sylvia ja vabariigi presidendi kõnet.
Arvatakse, et teie Kontsert kammerorkestrile op. 16 on eesti heliloomingust kõige enam esitatud teos. Millistel ettekannetel…

Itkes Aadam paradiisi ees istudes

Alfred Schnittke „12 patukahetsuse psalmi” valmisid kümme aastat enne tema surma (1988) ning need kanti ette teisel jõulupühal, tähistamaks ristiusu 1000. aastapäeva Venemaal. Gorbatšovi „sula” oli mõned aastad juba kestnud, kuid sügavalt religioosse teose loomine nõukogude muusikas oli ikkagi ebatavaline nähtus. Schnittke leidis inspiratsiooni omaenda kindlast veendumusest ja ortodoksi muusikast…

Kuidas ma viimast korda kinos käisin

Unt oli pehme, Tolk on nurgeline, Unt oli romantik, Tolk on enfant terrible. KAADER FILMIST
Mati Undi fännina ja saarlasena otsustasin minna vaatama, mida siis Veiko Õunpuu on Undiga teinud? Pealegi on „Sügisballi” näol tegemist minu jaoks viimase Undi tõsiseltvõetava kirjandusteosega. „Räägivad ja vaikivad” ning „Doonori meelespea” jätsid mind ükskõikseks, Unt…

Poolik armastuslugu

„Georg” on visandlik ja heitlik, küll kenasti kokku pandud ja visuaalselt nauditav, kuid sisutühi ja emotsioonivaene.
Peeter Simmi „Georgi” järgi olid Georgist (Marko Matvere vasakul) sisse võetud nii Asta (Anastasia Makejeva) kui Caesar (Renars Kaupers).

Kataloonia kinolinal ületati piire

Barcelonas peeti VII korda rahvusvahelist dokumentaalfilmide festivali „Docupolis”.
Illegaalid Bruno Ulmeri filmis „Welcome Europe”, mida pärjati „Docupolise” festivalil pea­auhinnaga. kaader filmist
Sirp