2005-29 (3076)

Raamatututvustus

TOOMA EVANGEELIUM
See on pea-asjalikult Jeesuse ütlustest ehk logionidest koosnev apogrüüfne (piibli kaanoni väline) teos, mille tekkepaigaks on peetud Süüriat, ajaks teist sajandit. Uku Masingu keelekasutus on vorminud sellest omanäolise kristliku teksti; muu hulgas sisaldab see ka Jeesuse ütlemisi, mida teised evangeeliumid ei kajasta. Pikema ja põhjalikuma sissejuhatusega varustanud Jaan Lahe.…

Milleks draakon basseinis?

?Seitsme samurai? funktsionaalne keskkonnakasutus on lausa eeskujuks.
Akira Kurosawa, Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semperi ?Seitse samuraid?. Lavastajad Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper, kunstnik Ene-Liis Semper. Muusika Tanel Ruben, Raun Juurikas, Dimitri Dimitrenko. Liikumine Jarmo Karing. Osades Tambet Tuisk, Gert Raudsep, Kristjan Sarv, Jaak Prints, Rein Oja, Tarvo Sõmer (Rakvere teater), Indrek Ojari…

Nüsitud päevateater ehk Kuhu draakon kadus?

?Samuraid? võitlevad ?vahuga?. Aga kaua sa jõuad… tiit ojasoo

Kunstnik ei ela üksnes leivast

Mõtteid suvistest teatrietendustest ?Külmetava kunstniku portree? ja ?Põrgu Wärk?.

Teater nagu koolitund

Kriitiliselt Mart Kivastiku ja Hendrik Toompere jr ?Põrgu wärgist? Viinistu kunstimuuseumis.
Viinistu kunstimuuseumi ja MTÜ Ühenduse R.A.A.A.M.  koostöös sünnib teist aastat järjest suveprojekt,  mis puhub hinge sisse kunstiklassikutele. Kunstnik ja kirjamees Aleksander Tassa (Sulev Teppart) on tegelaskuju, kes seob mullu lavastatud Mart Kivastiku näidendi Konrad Mäest (?Külmetava kunstniku portree?) ja…

Margareta Fuks 4. VI 1921 ? 4. VIII 2005

On lahkunud akvarellist ja paljude lasteraamatute illustraator Margareta Fuks.

Uudised:

KUNST
 

Alampoolsete tagasitulek

Saksa majanduse ja sisepoliitika muutustest terendub Lääne-Euroopa heaolumaailma saatus.
?Ma ei unusta iialgi seda, mis põhjustas kolmekümnendatel aastatel meie esindusdemokraatia lõpu. Ebastabiilsed koalitsioonid, mis üksteise järel seebimullidena lõhkesid. See võib taas juhtuda.  Saksamaa parlamentaarne demokraatia on alles lapsekingades. Ilma kahe tugeva toetava jalata langeb ta oma vaenlaste saagiks. Üks nendest jalgadest,…

Ka terrorist soovib maailma muuta

Terrorismist on saanud mitmeharulise sotsiaalfilosoofilise suurvaidluse aine.
 

Kas demokraatiapuudust saab välja vabandada?

Demokraatia on üleilmastumise paratamatu tagajärg.
Anatol Lieven kutsub juuli lõpus Financial Timesis Läänt mõistma Putini dilemmasid Venemaa moderniseerimisel. Ta leiab, et liberaalne demokraatia on Putini jaoks võõras, aga Venemaa moderniseerimine eeldabki nn kontrollitud demokraatiat. Vältida tuleb kahte ohtu: suurmagnaatide omavoli ja vaesunud masside rahulolematust. Oligarhid kutsus Putin korrale Jukose protsessiga. Veel…

Kopitanud mõtlemine pole säilitamist väärt museaal

Viimasel ajal avalikkuses tähelepanu pälvinud kunstivargus Viinistu eramuuseumis on pannud loodetavasti ka riigimuuseumid mõtlema sellele, kuidas kaitsta oma museaale. Kuid selleks, et midagi kaitsta ja hoida, peab esmalt olema teada, mida kaitsta ehk teisisõnu ? tuleb teada, mida meie muuseumides üldse hoitakse. Paraku näitas Riigikontrolli audit, et ega me täpselt…

Kergitab kulmu: Kõneldes ja vaikimisi

 
Üht muusikakriitikut süüdistati hiljuti väärteo toimepanemises, sest too oli põiminud suitsetamisvastasesse arvamusloosse suitsetavast venelannast inspireeritud jõhkra soovituse: ?No suitseta: tapa ennast ja oma lapsi ? teid on ju nii palju?. Ei meeldi mulle suitsetamine. Ka osatamine on ebameeldiv, umbes nagu ligimesele suitsu näkkupahvimine. Mõistetamatu on seegi, miks peaks suitsetamist hukka…

Kellele kirjutatakse kogumikke?

Acta Collegii Humaniorium Estoniensis 4: Kultuuri maailmad. Tallinn 2004.
See, et teadlased ja õppejõud tänapäeval artikleid avaldavad, on igati loomulik. Teadusbürokraatia masinavärk väljendab end ultimatiivselt: avalda või sure! Akadeemilise personali väärtust mõõdetakse ennekõike publikatsioonide arvu kaudu, seetõttu on just artikkel optimaalne väljendusvorm. Kui te ei põhjusta oma monograafiaga rahvusvahelist sensatsiooni, siis…

Kristeva ja Bahtini radadel

INTERTEXTUALITY AND INTERSEMIOSIS. Toimetanud Marina Gri?akova ja Markku Lehtimäki. TÜ kirjastus 312 lk.
?Intertextuality and Intersemiosis? on Tartu ülikooli kirjanduse ja rahvaluule osakonna ja Tampere ülikooli kirjanduse ja kunsti osakonna ühistööna välja antud kogumik, kuhu on koondatud Eesti, Soome ja Rootsi teadlaste artiklid. Kaastöid on  ilukirjanduse, looduskirjanduse ja -foto, filmi…

Poeetikast Kihnu körtideni

ACTA SEMIOTICA ESTICA II. Koostanud Silvi Salupere ja Elin Sütiste. TÜ kirjastus. 264 lk.
Teiste Eestis ilmuvate semiootikaajakirjade, kogumike ja -sarjade (?Sign Systems Studies?, ?Place and Location?, ?Tartu Semiotics Library?) kõrval on ?Acta?l? oma kindel suunitlus edendada just eestikeelset semiootikat ja kultuurianalüüsi olukorras, kus akadeemilise konjunktuuri seisukohalt lähevad arvesse vaid rahvusvahelistes…

Vihkan ja tahan siit ära

Milline on Hanni ja teiste harrastusluuletajate arsenal?

Ka eraülikool teeb teadust

Audentese ülikooli toimetised. Koostanud Peeter Müürsepp ja Alec Charles. Tallinn 2005. 286 lk.
Viimasel ajal on üha hoogustunud diskussioon Eesti haridusmaastiku tuleviku üle. Leitakse, et liiga vähe on tähelepanu pööratud kutse- ja rakenduskõrgharidusele ning ülikoolide arv on väikese vabariigi kohta liiga suur. Suuremad ja tugevamad ülikoolid näitavad näpuga väiksemate,…

Harrastus- või pärisluule?

Ülo Kraan, Võimalus olla. Valik harrastusluulet. Eesti Jahimees, 2005. 200 lk.
 

Kirjanduse kolikamber: Libadus, tõuküsimus ja zoofiilia

 
On üks eestikeelne seisund ja ka üks mõiste, mis määratleb meie (eestikeelse?) olemise kõige põhimõttelisema kvaliteedi ? see on libadus (mida ei maksa kõlalise sarnasuse alusel segi ajada sõnaga ?vabadus?!). Eestlane tunneb libaduse-seisundit eelkõige sõna ?libahunt? ja sellest tuletatud libahuntluse läbi. Libahunt ei ole mitte päris hunt, vaid ebahunt. Libadus…

Otseütleja ja müstik

Kahe luuleklassikasarja autorid: klassikud Sepp ja Alavainu

Märkamata saavutus

Leho Rubis, Jäätähed. Leho Rubis, 2004. 48 lk.
Eestis ilmub mitmesuguseid luuleraamatuid. On neid, mis leiavad tähelepanu, sest on tõeliselt elusad ja ehedad. On ilmselt ka neid, mis leiavad küll tähelepanu, aga oleksid võinud veel pikemalt sahtlisse jääda, kas siis muutumaks küpsemaks viljaks või üldsegi uute kasvude huumuseks. Aeg-ajalt avastan ma…

Kevad on lahe

Andra Teede, Janno Pikkat, Mart Valner, VÄIKE KURI KEVAD. Eesti Keele Siht­asutus, 2005.

Eestlased poetry slam?il Berliinis

Saksa poeet Tobias Hoffmann ja Triin soomets.

Luule

LIMERIKUMÄNGE 
Harald Rajamets

Uue Euroopa feminism vanal heal Inglismaal

Ida-Euroopa feminismil ning Venemaa ja Aasia küberfeministlikul kunstil puudub endiselt koht ametlikus feministliku ja küberfeministliku kunsti ajaloos.

Urmo Rausi elementaaranatoomia

Rausi mitmetasandilistes töödes on näha niihästi ekspressiivseid abstraktsionistlikke avaldusi kui ka aistingulisi asju.

Rahvusluse rangid kunsti kaelas

Marco Laimre näitus ?Eesti kunst? Hobusepea galeriis kuni 22. VIII.

Eesti ja Soome arhitektuur:

Üldplaanis on eesti ja soome arhitektuuri­esteetika ja vormikultuur sügavalt sarnased.

Muusika ilu ja võlu

Läänemere festival: HELSINGI LINNAORKESTER ja HÉLÈNE GRIMAUD (klaver, Prantsusmaa/USA) ESA-PEKKA SALONENI dirigeerimisel Estonia kontserdisaalis 11. VIII, kavas Sibelius ja Schumann.

Üks neljateistkümnest

Läänemere festival: ROOTSI RAADIO SO, ROOTSI RAADIO KOOR, ERIC ERiCSONI KAMMERKOOR ja solistid MANFRED HONECKI juhatusel Estonia kontserdisaalis 10. VIII.

Eesti nooruslik energia Berliinis

EMA SÜMFOONIAORKESTER PAUL MÄE dirigeerimisel Berliini Kontzerthausis 8. VIII.
 

Kõigile, kel kõrvad

Festival ?Płock 2005? Poolas.
 

Kuressaares kõlas kammermuusika

XI KURESSAARE KAMMERMUUSIKA PÄEVAD 9. ? 13. VIII.
Tänavune festival Kuressaares, järjekorranumbrilt juba üheteistkümnes, tõi publiku ette hulgaliselt põnevaid artiste, kuid püstitas ka olulise tähise oma senises ajaloos. Nimelt üllitasid festivali korraldajad esmakordselt duubel-CD pealkirjaga ?Kuressaare kammermuusika päevad 10?, mis sisaldab parimaid live-salvestisi sellistelt maailmatasemega muusikutelt ja kollektiividelt nagu Alexandre Tharaud,…

Surelikkuse ruumis

?Alien? tundub olevat vastuoluline film, tahtes justkui öelda üht, kuid öeldes ka kesksele ? kosmos on jube ja ohtlik ruum ? vastupidist.
1.

Vennad metsast kinolinale

Kaks mitte just väga arenenud vennikest kargas varguste pärast metsa, aga Pekka Lehto võttis nad üles.
 

VVV: Rähni pea valutab

 
Venelastel on fataalne nimerivi: Rubtsov, Vampilov, ?uk?in, ?palikov, Võssotski, Dal?  Mis neid mehi ühendab? Anne ja surm. Keegi nimetatuist ei küündinud viiekümnenda eluaastani. Sageli lisatakse nimistule ka muuverelisi, Viktor Tsoi või Dinara Assanova. Nemadki kuuluvad vene kultuuri, ent nende kui idamaalastega kaasneb teatud annus müstitsismi. Assanova kohta on levitatud kuuldusi,…
Sirp