2020-35 (3807)

Petetud lootuste trikoovoor

Kultuuripaleede ehitamiseks käivitatud reegliteta mäng soovitud lõpptulemuseni viia ei saa.

Läinud sügisel, kui poliitilisse päevakorda ujus mõte hakata riigikogus ja ennekõike selle kultuurikomisjonis taas koostama riikliku tähtsusega kultuuriehitiste pingereastatud nimekirja, hoiatasin, et see on tee, mille lõpul õnnelikke on vähe, haiget saanuid aga palju (Kulka ehitab aina…
Lähis-Ida meediauuringute kirju maailm
Hiir Farfour: „Me taastame islamikogukonna varasema võimsuse ja vabastame Allahi tahtel Jeruusalemma ning Iraagi ja kõik moslemite riigid.“
Youtube

Lähis-Ida meediauuringute kirju maailm

Suur osa MEMRI tegevusest seisneb tagurlike ning antisemiitlike seisukohtade kajastamises. Tõlgitakse islamivaimulike sõnavõtte, kus siunatakse juute ja homoseksuaale ning õigustatakse naistevastast vägivalda.

Festival pärast koroonat
Ansamblile Pillikud aplodeeris publik veel ka siis, kui bänd naasis kontserdi lõppedes lavale pille kokku panema.
Kristelle Ahone

Festival pärast koroonat

Võib-olla õpetas eriolukord meile just seda, et vajame emotsioonide setitamiseks aega, sest üksteise peale kuhjuvad emotsioonid, eriti muusikaelamused, on ju tegelikult väsitavad.

Metsapoleemika neljas aasta: aeg rääkida riigist
Looduslikes häiludes uueneb põlismets täiesti jõudsalt ise. Pildil Kuivassaare mets.
Arne Ader

Metsapoleemika neljas aasta: aeg rääkida riigist

Metsanduse ühiskondlik kokkulepe jäi sündimata, sest poliitiline konjunktuur ja RMK valisid metsapoleemikas puidutööstuse poole.

Inimesed risttuultes

Mul on viimasel ajal pidev tahtmine kasutada Eesti elu kohta Stalini või nn sulaaja eesti näidendite pealkirju. Näiteks suurimal stalinistlikul näitekirjanikul August Jakobsonil olid „Elu tsitadellis“ ja „Kaks leeri“, üks kesksetest juunikommunistidest Johannes Semper kirjutas veidi hiljem „Inimesed risttuultes“. Võiks alustada näiteks nii: „Risttuultes maailmas ei saa alati valida üheselt…

Imed ja hallid alad

Missugused on tähtsamad koroonaaja mõjud muusikavaldkonnale? Kontsertide korraldamisele, mis on juba mõnda aega olnud muusikute põhiline sisse­tulekuallikas, on kehtestatud piirangud, mistõttu on ohus muusikute ja kogu muusikavaldkonna tugiteenuste pakkujate sissetulek. Tänavune TMW toimumine oli festivali rahvusvahelisust ning just sel ajal aset leidvaid kiireid muutusi arvestades ime. Ometi leiti, et pole…

Tähistajate näljastreik

Jevgeni Zolotko suvistel näitustel on loomingulised impulsid sulandunud hübriidautorsusse, kus kollektiivne 1 + 1 annab kokku midagi enamat kui kaks.

Näitus „Vaikiv“ Tartu kunstimuuseumis kuni 27. IX. Kuraatorid Jevgeni Zolotko ja Eero Epner; kunstnik Jevgeni Zolotko ning graafiline disainer Martin Pedanik.
Sest kes keeltega räägib, ei kõnele inimestele, vaid Jumalale; sest keegi…
Mässajast saab pilt vanaema seinal
Banksy sotsiaalkriitilisemad tööd üritavad rääkida kunsti kättesaadavusest, aga on karjuvas vastuolus tõsiasjaga, et enamik neist töödest on praegu investeerimisobjektid.
Kaader filmist

Mässajast saab pilt vanaema seinal

„Banksy. Lindprii kunsti tõus“ on traditsiooniline lineaarne jutustav lugu, kus visatakse õhku ka mõtlema­panevaid küsimusi, aga puudu jääb see miski, mis tõstaks filmi kõrgemale tavalisest dokumentaalfilmist.

Tunnismärgid kadunud maast

Setomaast on tänapäeval saanud uue haldusüksuse ametlik nimi. Nüüd, mil see vajutatakse templina ka kõikvõimalike dokumentide alla, kaasneb selle sõna kasutusega ka paratamatult teatav sundus.

Petserimaa sõnaga toimub viimasel ajal midagi huvitavat. Selle tähendus muutub. Kõnekeeles olin märganud seda juba mitu aastat. Must…

Ooperlikud vääriskivid ja kohustuslik moralitee

Joogilaulude paraadi asemel oli Vana Tallinna gala kava seekord mõõdukalt läbikomponeeritud ning pühendatud Tšaikovskile.

Vana Tallinna gala 30. VIII rahvusooperis Estonia. Solistid Mirjam Mesak (sopran), Juuli Lill (metsosopran), Juhan Tralla (tenor), Tamar Nugis (bariton), Ain Anger (bass), Mari Poll (viiul), Edmunds Altmanis (klarnet), Rahvusooperi Estonia orkester,…
Noor, kuid südi kratt
Festivali „Kratt“ noorematest osalejatest mängisid mõned esimest korda orkestris, seepärast kirjeldati vanemate ja kogenumate interpreetidega koos musitseerimist kui põnevat ja õpetlikku kogemust.
Tuule-Helin Krigul

Noor, kuid südi kratt

Festival „Kratt“ on motiveeriv, sest just väiksemates kohtades puudub õpilaste vähesuse tõttu sageli võimalus moodustada orkestreid või isegi suuremaid ansambleid.

Kus mina istse, seal mina itke

Teise vaatuse varjuteater annab Helen Rekkori lavastatud „Sõsara sõrmeluudele“ jutu ja liikumise kõrval kolmanda dimensiooni.

Teatriühenduse Misanzen „Sõsara sõrmeluud“, dramatiseerija ja lavastaja Helen Rekkor, kostüümikunstnik Maarja Pabunen, lavakunstnik Joanna Juhkam, maskikunstnik Sandra Lange, koreograaf Kristjan Rohioja, helilooja ja helikujundaja Villem Rootalu, valguskunstnik Priidu Adlas, visuaalsete lahenduste autor…
Tauno Vahter, kirjastuse „Tänapäev“ peatoimetaja
Tauno Vahter

Tauno Vahter, kirjastuse „Tänapäev“ peatoimetaja

Kõigepealt halvad uudised. Ma ei tea küll Sirbi paberi täpset marki, aga mahtu ja tiraaži arvestades tuli selle numbri tegemiseks maha saagida umbes kümme puud. Eesti raamatute viimaste kümnendite rekordtiraažid on olnud umbes 30 000 – 40 000 eksemplari, sellise koguse jaoks on vaja juba umbes 100–150 täiskasvanud puud. Peale puude…

Jüri Alperten 16. VI 1957 – 26. VIII 2020

Pärast pikka rasket haigust suri dirigent Jüri Alperten. Ta oli rahvusooperi dirigent 1985. aastast, peadirigent aastatel 2002–2004, muusikaakadeemia sümfooniaorkestri peadirigent aastatel 1994–2000 ning Pärnu Linna­orkestri peadirigent aastatel 1998–2019. Estonias debüteeris ta juba 1982. aastal, dirigeerides Verdi ooperit „Attila“ (esietendus hooajal 1976/1977), mis oli teose esmalavastus NSV Liidus. Külalisena on ta…

Lähis-Ida on infosõdade, kallutatud uudiste ja laimu levila

Lähis-Ida on infosõdade, karistamatult levitatavate kallutatud uudiste ja laimu levila. Pole mingi uudis, et teabel põhinev vaenutegevus ei toimu mitte ainult regioonis endas, vaid see ulatub üle terve maailma. Põhjuseks on suurriigid ja nende kohapealsed liitlassuhted. Taustaks võiks teada, et ajakirjandus Türgis ega Lähis-Ida maades pole nagu meil, kus igaüks,…

Mis jääb linnadevaheliste kiirete ühenduste vahele?

Nüüd peab uurima, kuidas kohandada praegust infrastruktuuri mugavamate ühenduste saavutamiseks ning mida ollakse valmis ohverdama.

Kiirraudtee Tallinnast Kesk-Euroopa pealinnadesse kütab kirgi ja kutsub tuliselt arutlema. Üha rohkem võimendub avalikus sfääris seisukoht, et raudtee realiseerub igal juhul ning praegused arutelud ei muuda selle peamist trassi. Kusagil toimub maade võõrandamine ning…
Vabadus on kõige tähtsam nii pillimängu õppides  kui ka ajalehti müües
Kaader Anete Melece animafilmist „Kiosk“ (2013). Kioskimüüja Olga unistab reisimisest.
IMDb

Vabadus on kõige tähtsam nii pillimängu õppides kui ka ajalehti müües

„Tuhatnelja edasi!“ ja „Kiosk“ on läti lastekirjanduse tippteosed, mille ilmumise üle on põhjust rõõmu tunda.

Puhata ja mängida
Rookatusega telksuvila Rannamõisas. Arhitekt Hindrek Piiber, 1973.
Enno Raag / Eesti Arhitektuurimuuseum

Puhata ja mängida

Arhitektuurimuuseumi suvilaarhitektuuri näitus tuletab meelde, et arhitektuuriajalool on kandev roll minevikupildi loomisel.

1 : 0 – poiêsis võitis technê

Erik Alalooga „Poeesias ja vägivallas“ kombitakse küll teatri ja sinna loodud tehisliku simulatsiooni võimalusi, kuid ei suudeta veel vaatajat mängu haarata.

Supersonicumi „Poeesia ja vägivald“, lavastaja, objektide autor ja helikujundaja Erik Alalooga, kostüümikunstnik Urmas Lüüs, liikumisjuht Anni Zupping, valguskunstnik Karolin Tamm. Mängivad Anni Zupping, Eline Selgis,…

Vaheaja vaheruum

RIBOCA 2 on üsna väike, kuid vaimselt ja tunderõhu poolest kompaktne ühiskonna kommentaar.

Riia II nüüdiskunsti biennaal RIBOCA 2 Andrejsalas 20. VIII – 13. IX. Komissar Agnija Mirgorodskaja, kuraator Rebecca Lamarche-Vadel, näituse disainerid Roland Reemaa ja Laura Linsi ning RIBOCA 2 filmi autor Dāvis Sīmanis, giidi kujundaja Manuel Bürgeri…

Kõik pildid peaksid olema võrdsed

Jevgeni Zolotko: „Raske on valida tähtsat, aga veel raskem on valida seda, mis ei ole tähtis.“

Tartu kunstimuuseumis on 27. septembrini avatud näitus „Vaikiv“ – vaade vaikimise eksistentsiaalsele ja poliitilisele mõõtmele. Jevgeni Zolotko ja Eero Epner on projekti kuraatorid, Zolotko ka näituse keskse video- ja ruumiinstallatsiooni autor. 13.…
Ja kõrv ei puhka
Irina Zahharenkova ületas kõiki keerukusi taolise väleda lihtsuse ja loomulikkusega, nagu improviseeriks enese lõbuks.
Siiri Padar

Ja kõrv ei puhka

Tallinna kammermuusika festivalil ei antud kõrvale puhkamiseks aega. Tihe kava tõi seosterohkeid elamusi, mis kõrvade puhkamise aegu taas meenuvad.

Ruumi saatusest Madis Kõivu maalidel

Kõneldud ja mõteldud Madis Kõivu maalinäituse puhul Tartu ülikooli humanitaarteaduste õppehoone trepigaleriis

See nüüd siin peaks olema kuues Madis Kõivu maalide näitus. Ei mõista kosta, kas on olnud rohkem, kuid need on aset leidnud kohvikutes, õppehoonetes, intiimsemates galeriides. Oma emalt olen kuulnud näitusest, mille korraldas Tartu…
Kuidas läheb, I.?

Kuidas läheb, I.?

Läti kirjanduse viimaste aastate suurim töövõit on pikaajalise mõtlemise ja rahastamise saavutamine.

Võta haamer ja tee endale lavastus
Erik Alalooga praegused masinad on varjatumad, segasemad ja teevad mingit oma asja, millest vaataja kaugeltki alati täpselt aru ei saa.
Kärt Petser

Võta haamer ja tee endale lavastus

Tehnoloogiline kunstnik teeb äraunustatud kolast esteetilise kogemuse. Miski, mis on tehnilises mõttes kultuuris osalemise mänguväljalt ammu lahkunud, tuuakse sinna tagasi.

Nukitsamees 100!

Nukitsamees 100!

Sellel segasel ja äreval suvel sai Oskar Lutsu Nukitsamees saja-aastaseks!
Mul on unistus hoida käes uhket ja pidulikku, paljude piltide ja fotodega raamatut „Nukitsamees 100“.
Selles raamatus oleks sees Lutsu originaaltekst (vaba Eesti aegne) ja ka Nõukogude Eesti aegne represseeritud tekst omaaegsete kaante ja illustratsioonide näidetega, korralik saatesõna tänapäeva lugejale (vt nt Anna…
Pilk Berliinist VII  – Metssiga Elsa ja tema kodulinn
Berliini laps ja emis Elsa
Erakogu

Pilk Berliinist VII – Metssiga Elsa ja tema kodulinn

Augusti alul läbistas maailma meediat komeedina lõbus foto. Kogukas saksa nudist ajas taga metssiga, kel joostes rippus hambus kollane kilekott härra sülearvutiga. Statistidena olid pildil näha ka metssea põrsad, kes toimuvale kaasa elasid, ja paar rannalinal istuvat suvitajat, kes naerul näoga vahvast võidujooksust telefoniga pilte klõpsisid. Nagu tänapäeval ikka: kus…
Sirp