2020-01 (3773)

Sirbi 2019. aasta laureaadid

Sirp on oma paremaid autoreid-kaastöölisi laureaadi tiitliga tänanud juba aastast 1964 ja nii tänaseni välja vaid ühe katkestusega aastatel 2007-2008. On olnud aastaid, mil tunnustust parimate artiklite eest on täiendanud ka kunsti- ja arhitektuuri-, noorte- ja fotopreemiad. Omamoodi kurioosumina määrati 1972. aastal lisaks eripreemiad seoses NSV Liidu 50. aastapäevaga rahvaste…
Isesuse kehtestamine
Kadi Estland. Kunstnikud lähevad koju. Tikand, 2012. Eesti Kunstimuuseum
Pressifoto

Isesuse kehtestamine

Kuidas ka näitust „Õngitsejad“ ei vaata, osutab see taas, kui algeliselt on mõistetud seda, mida naised teevad. Kas ei ole aeg küps loobuda naiskunsti mõistest?

Teaduse „silotornistamine“
Joonis 1. Taotluste ja eraldatud stardigrantide arv valdkonniti.3 PSG on personaalne stardigrant.

Teaduse „silotornistamine“

Teadusele teevad suurimat kahju valdkondliku lõhe kasvatamine ja Eestile tähtsate projektide alavääristamine.

Kakskeelsus ja keelepoliitika võru-eesti näitel
Kui eesti- ja võrukeelne jäävad suheldes oma keele juurde, võib eksitussõna tõttu tekkida ka arusaamatus.

Kakskeelsus ja keelepoliitika võru-eesti näitel

Eestis ja Euroopas tuleb soosida ja väärtustada senisest rohkem mitmekeelsust ning keskenduda ennekõike väiksematele, eriti omamaistele ohustatud põliskeeltele.

Rahvaloendus Eesti moodi

Rahvaloendus Eesti moodi

Vastavalt rahvusvahelisele kokkuleppele toimib statistika riigivõimust sõltumatult, ei seadusandlik ega täidesaatev võim ei ole pädevad otsustama statistika tegemise ja rahvaloenduse metoodika üle.

Puupäisusest

Kui süvariiki kusagilt otsida, siis ilmselt just sealt, kus otsustatakse Eesti metsade saatus. Aga kus otsustatakse?

„… Nii ilusat kohta, kui Kurgja on, olen ma harva näinud. Ta on täitsa metsa sees Pärnu jõe mõlemal kaldal. Paik on suurepärane, igalt poolt metsaga piiratud, ka minu oma krundi peal on…

Tšastuškameistri lahkumine

Poliitilist kunsti on meil nagunii vähe, selle oskuslikku tempimist võllanalja ja lööva irooniaga veelgi kasinamalt. Peeter Allikuta kipub allikas suisa kuivama.

Muidugi pidi Peeter kunagi surema, aga kas siis just minu ajal … Ta ju tiba noorem ja jõudugi näis askeldamiseks jaguvat. Oli, mida põletada, kütet, elaani,…

Teispool „Parasiiti“

Korea filmi pealtnäha särava pinna all valitseb üksluisus, mille kõrvaldamisega on tegelema hakatud alles paaril viimasel aastal.

Olete „Parasiiti“1 juba näinud? Netilehekülje Box Office Mojo2 põhjal on vastus ilmselt jaatav, kui olete pärit Põhja-Ameerikast ja teile meeldivad võõrkeelsed filmid, sest Bon Joon-ho viimane film on aasta kõige…

Üksilduse ja tühjuse variatsioonid

Artjom Garejevi lavastajakäekiri on teatraalne ja fantaasiaküllane, teda paelub erandlik ruumikasutus ning publiku provotseerimine.

Tallinna Linnateatri „
“, autor Éric-Emmanuel Schmitt, tõlkija Margus Alver, lavastaja Artjom Garejev, kunstnik Rosita Raud, valguskujundaja Teet Orupõld, operaator Nikolai Alhazov, videokujundaja Lauri Urb. Mängivad Egon Nuter ja Andrus Vaarik. Esietendus 14. XII 2019…

Hingele head

„Jõulujazzi“ kavas leidus küllaga kontserte, mis toetusid kindlalt omamaisele või laiemalt levinud lääne traditsioonile.

Festival „Jõulujazz“ 29. XI – 12. XII Tallinnas, Põlvas, Haapsalus, Viljandis ja Pärnus.
„Jõulujazzi“ kontsertide hulgast võib igal aastal leida vähemalt ühe vokaal­ansambli kontserdi ning mitmete lauljate etteasteid. Reeglina kuulub programmi ka kirikukontsert…
Ma kirjutan kurvimaid ridu

Ma kirjutan kurvimaid ridu

Tšiili luuletaja Pablo Neruda värske eestinduse puhul on leitud tasakaalupunkt loova ja sõnatäpse tõlke vahel.

Detsember – Koondades ja lahutades: ülestähendusi peegli tagant

Jõulukuu muusikaelu pakkus võimalusi nii meelte koondamiseks kui ka meelelahutuseks selle sõna parimas tähenduses.

Detsembrikuu oli küll suuremas osas lumeta, ent ütlemata tuisune siiski. Pööristena sõõrlesid pea ümber ostumüra ja kaubakära, annetajate anumised ja Messia peatset sündi kuulutavad kiriku­kellad, kõikjalt kuuldus kokkuvõtteid seljataha jäävast aastast. Mõni…

Puitasumeid hinnatakse nii Eestis kui ka Soomes

Mikko Laaksonen: „Inimesed, nagu mina, tulevad vaatama neid imelikke puidust väikeseid maju ja seal tegutsevaid veidraid väikeseid baarikesi.“

Eelmise aasta detsembris tegi Tartus ettekande Turu puitarhitektuuri asjatundja Mikko Laaksonen. Ta on kirjutanud Soome, sealhulgas Turu, arhitektuurist ja puitmajadest mitu ülevaatliku teost, näiteks „Turun puutalot“ („Turu puumajad“) ja „Turku:…

Kommentaar ‑ Kui mõte on sees, siis saab seda ka tõlkida

Teatrikriitik ja Vikerraadio „Teatrivahi“ saatejuht Meelis Oidsalu tõdeb ERRi kultuuriportaali teatriaasta kokkuvõttes, et kõige vahva ja toreda kõrval käib talle närvidele asjaosaliste viitsimatus panna oma lavastustele eestikeelseid (paralleel)pealkirju: „Minu arust see midagi lavastuselt küljest ära ei võta, äkki isegi lisab.“* Ka mulle on käinud see nähtus juba ammu närvidele, tore…
Eesti Euroopas, novembri lõpp. Pariisi kiri
Prantsuse argimütoloogia kuulsamaid kurikaelu on pärit Saaremaalt.

Eesti Euroopas, novembri lõpp. Pariisi kiri

Ideaalne raamatuturg on see, kus soovitud teos on alati saada. Teadmine, et raamat on enamasti vaid paari päevateekonna kaugusel ootamas, annab ostmisele hoogu.

Muusikakarjane

Muusikateadlane Ivalo Randalu (7. II 1936 – 19. XII 2019) oli hea, õigupoolest väga hea sõnaseadja, arvustajana heatahtlik, ja üldse hea inimene.

Tänu Eesti esimesele rahvakirjanikule Oskar Lutsule on kellamehe amet ka tänapäeva eestlastele teada. Uuemal ajal on sellesarnast (aga mitte sama) ametit pidanud üks tähelepanuväärne mees ja tema nimetas ennast hoopiski kella­lööjaks.…

Peeter Allik 28. VI 1966 – 31. XII 2019

Liiga vara lahkus meie seast maalikunstnik, graafik ja absurdimeister Peeter Allik. Ent unustusse ei kao Allik kunagi: ta suutis olla produktiivne suurepärases loomingus ja ka huumoriküllaste elamuste jagamises kõigiga, kel oli au teda tunda.
Peeter Allik sündis Põltsamaal. Ta õppis aastatel 1984–1988 Tartu Kunstikoolis, 1988–1993 Tartu Üli­kooli maaliosakonnas ning 1991–1992 külalisüliõpilasena…

Karujaht Itaaliamaal

Maailma tuntuimal tummfilmide festivalil Pordenones oli kavas ka Eesti algusaegade tummfilmide eriprogramm.

Helifilmi tulekuga jäid paljud tummfilmi perioodi filmid unarusse, sest eelnevat hakati pidama primitiivseks. Pildikeel, mis oli juba välja arenenud, jäi ilma tähelepanust, mida sel oleks olnud võimalik veel pikalt nautida. Ka keemiliselt ohtliku nitrofilmi hoidmiseks oli vaja eritingimusi,…
Vägivalla estetiseerimine on lavastaja otsus
Elasid kord naine ja mees (Rene Köster ja Jarmo Reha), nad abiellusid.
Alan Proosa

Vägivalla estetiseerimine on lavastaja otsus

Õõva pole, hirmu pole, lubatud groteski pole, ka koduvägivallale omast kõikehõlmavat sõltuvussuhet pole. On seksuaalsed jõumängud, kus üks mängib agressorit ja teine ohvrit.

Mogri Märdi üks elu

„Kauka jumala“ peategelase rahakohver on nagu välialtar, kus rahariitusi hingestab vaimulik rahvalaul „Mu süda, ärka üles“, mille saatel on õigus end kohvripeeglist vaadata vaid Märdil.

VAT-teatri „Kauka jumal“, autor August Kitzberg, lavastaja Margo Teder, dramaturg Mihkel Seeder, kunstnik Pille Jänes, helilooja Ann-Lisett Rebane, valguskunstnik Sander Põllu. Mängivad…
Kuldgloobuste kummaline läige
Ricky Gervais
Pressifoto

Kuldgloobuste kummaline läige

Tänavuseks suureks võitjaks osutus õhtujuht Ricky Gervais, kaotajaks Netflix.

Kes teab hea jõulukontserdi valemit?

Corelli Musicu aastalõpukontsertide kava tõestas taas, kui palju on maailmas head muusikat, millest me veel midagi ei tea ja mis ootab avastamist.

Jõulumuusika festival „Kirikupühad Maarjamaal“ 30. XI 2019 – 6. I 2020 Raplas, Tallinnas, Kernus, Tartus ja Keila-Joal. Kunstiline juht Mail Sildos.
Kuidas lahendada jõulukontserdi korraldamise valem, et…

Skywalkeri tõus ja filmisarja langus

„Tähtede sõja“ laisk nostalgiaihalus hakkab õõnestama armastatud tegelaste pea kohal pidevalt rippuvat surmaohtu. Tegelikult ei juhtu midagi ja sündmustele jääb odava emotsiooni hõng.

Mängufilm „Tähtede sõda. Skywalkeri tõus“ („Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker“ USA 2019, 142 min), režissöör J. J. Abrams,…
Õnnesärgis surnud noormees
Oskar Kallis. Suvipäikese paistel. Pastell, paber, 1917.
Eesti Kunstimuuseum

Õnnesärgis surnud noormees

Andrus Kivirähk esitab romaaniga „Sinine sarvedega loom“ särava tõlgenduse, miks kulges ja lõppes kunstnik Oskar Kallise elu ja looming just nii.

Saame, mida ei taha

Mõrv sai teoks. Jälle. Mida kaugemale ajalukku jäävad täiemahulised rindesõjad, mille pidamisse on mobiliseeritud riikide kogu elanikkond imikust raugani, seda enam on sõduritel ja nende poliitilistel ülematel vaja mingitki aseainet. Relvi ja relvajõude pole pika rahu ajajärgul atradeks ja põllumeesteks taotud. Vastupidi, seda otse nii nimetamata jätkub maailmas võidurelvastumine. Ja…

Isolatsioon või „suveräänne“ internet

Ilja Utjehhin: „Vene võimude retoorika võib küll olla reljeefne, aga on kaootiline ja selles puudub sideaine – idee, mis võimaldaks seda terviklikult mõtestada.“

Novembris külastas Tallinna ülikooli BFMi dr Ilja Utjehhin Peterburi Euroopa ülikoolist. Allpool räägib ta ülikooli probleemidest võimudega ja Vene meediasüsteemist.
Kuidas iseloomustada 1990. aastatel…

Kas laiendatud Põhja Konn või teistmoodi Tüür?

Sel kontserdil ei olnud õnneks eri koosseise üksteise otsa kuhjatud, vaid kõigile, kes laval käisid, oli jäetud ruumi, et esile tulla ja mõjuda.

Põhja Konna albumi „Hetk. InSpereeritud Tüürist“ esitlus 27. XII Alexela kontserdimajas. Laval Põhja Konn, vokaalansambel Vox Clamantis (dirigent Jaan-Eik Tulve), Estonian Cello Ensemble, solistid…
Sirp