2019-43 (3765)

Pressiteadete kopeerimine kui ajakirjanduse räpane saladus

Pressiteadete viibimatu, kontrollimata ja muude allikatega tasakaalustamata avaldamine uudistena ei paku lugejale seda, mis ajakirjandus peaks minapildikohaselt olema.

Ajakirjandus on looming ja ajakirjandus on ühiskonna osa. Nii nagu muus loomingus ja ühiskonnas, esineb ka ajakirjanduses teiste loomingu kopeerimist ja oma nime all esitamist. Erinevalt aga muudest valdkondadest, kus üks võtab…

Sa pole see, mida kuulad

2015. aastal tuli Austraalia Queenslandi ülikoolist uurimus,1 mille väitel on ekstreemsete muusikastiilide – metal, emo, punk, screamo – kuulamine inimesele rahustava loomuga.
Tänavu on mindud veel kaugemale ja teises uurimuses väidetakse, et death metal pidavat lausa rõõmu valmistama,2 ja üldse mõjuvat ekstreemmuusika kuulamine uurimisobjekti enesetundele sama hästi nagu vaikuses istumine.…

Miks me siin oleme?

Kaasamine ja arutamine on Eesti haridus- teadusministeeriumis au sees, kuid miskipärast on palju kära, aga vähe villa. Arutajad ja ettepanekute tegijad seisavad enesele ootamatult ikka ja jälle lõhkise küna ees: viimati leidsid kaasatud HTMi kodulehelt uue alushariduse õppekava. Nüüd on ministeerium välja pannud kahe töörühma tööd – ja oodatakse taas…
Kus on poliitikas rohelised?
Mitmekesisus muidugi jääb: rahuelu elurikkuses on ju rohelise vaate mõte.
Piia Ruber

Kus on poliitikas rohelised?

Roheline arusaam põhineb ökosüsteemi tasakaalu mõistmisel ja paikkonna koosluste hoiul. See nõuab õppimist.

Õigustõrge

Eesti erakonnad jagunevad vanadeks ja uuteks. Vanad on kõik erakonnad, mille ajalugu ulatub tagasi iseseisvuse taastamise päevadesse ja mille praegustele juhtidele on need lapsepõlvest saadik olemas olnud. Vanade erakondade mõtte­ilmas levinud arusaama järgi on just neil ja ainult neil õigus jaotada omavahel kõik kohad parlamendis ning saada selle eest ka…

Miks on roheliste toetus väiksevõitu?

Ühiskonnas, kus on soov kasvus kellelegi järele jõuda, on rohelisel vaatel vähem toetust kui seal, kus sellist alaväärsust ei tunta.

Roheline liikumine on maailmavaatena väga noor. Kuigi ökoloogia teadusena sündis juba rohkem kui sada aastat tagasi, tuli ta teadusest välja rahva sekka (ehk ajakirjandusse) keskkonnaprobleemide teadvustudes…

Müür monumendi juures – Monumentaal-dekoratiivne eesriie

Nõukogude ajal kasutati avaliku ruumi kunstist kõnelemisel sõna monumentaal-dekoratiivkunst. See mõiste oli iseloomulik perioodile, kui tõsteti esile dialektilist mõtlemist: vasturääkivad kategooriad asetati kõrvuti, nende sünteesimine sillutas tee uuele dünaamilisele vaatepunktile. Monumentaalsega rõhutati kunsti esteetilist ja ideoloogilist ulatust ruumis ja ajas (mäluaspekt on monumentide puhul keskne), dekoratiivsega viidati aga kollektiivse ruumikujunduse…
Maali, maali, peaasi, et ei nuta
Helle Vahersalu. Isekas nägu. Õli, lõuend, 1985. Autori omand
Taavi Piibemann

Maali, maali, peaasi, et ei nuta

Helle Vahersalu kunst on kuulunud pigem kokku Tallinnas tegutsevate õpingukaaslaste püüdlustega. Mida aasta edasi, seda enam.

Peidetud kirjad
Silvia Jõgever. Õngitsejad. 1967, õli, papp. Tartu Kunstimuuseum
5 × Stanislav Stepaško

Peidetud kirjad

Silvia Jõgeveri paelus teater. Aga mitte niivõrd valmis lavastustena, kuivõrd valmimise kulu, prooviprotsessina, kui kõik on veel väga haavatav.

Väljavõte muinsuskaitse eritingimustest

Tallinna linnahall on 1980. aasta Moskva olümpiamänguteks ehitatud hoonekompleks, mis ehitati merelt võidetud maale, täitepinnasele, milleks oli peamiselt elektrijaama ja katlamajade põlevkivituhk, samuti ehituspraht. 3000 vaatajakohaga jäähall rajati juba valminud estakaadi alla 1981. aastal.
1975. aastal koostati Tallinna keskosa detailplaneerimise projekt, kus nähti ette Mere puiestee äärsete vanade tööstushoonete lammutamine ning…

Armastuskirjad sõnas ja muusikas

Näitlejal ja muusikutel, kes esmapilgul esindasid vastandlikke poolusi, oli tugev ühisosa: see oli detailide tähtsus ja täpsus, nende ülim väärtustamine.

Kontsert Eesti Kontserdi sarjas „Armastuskirjad“ 26. X Kadrioru lossis. Robert Traksmann (viiul), Sten Heinoja (klaver), Anu Lamp (tekst). Kavas Wolfgang Amadeus Mozarti muusika ja kirjad.
Kahtlen, kas…

Pealelend – Kadri Karu, MTÜ Eesti Konverentsibüroo tegevjuht

Miks on Tallinna vaja konverentsikeskust ja miks peaks see asuma linnahalli jäähallis?

Linnahalli renoveerimine ja lagunevale hoonele uue funktsiooni leidmine on kaua kirgi kütnud. 2016. aasta talvel valmis linnahalli renoveerimise lähteülesanne ning valitsus otsustas toetada hoonesse mitmefunktsioonilise konverentsi- ja sündmuskeskuse rajamist, et Eestisse meelitada suuremaid rahvusvahelisi konverentse, kontserte, festivale…

ÜKT – Ühekõne kõnetorult

Üks, üheksa. Rubriigid tulevad ja lähevad – küsimused jäävad. See on hea, sest kellelgi ei tohiks olla võimalust mõnda teemat monopoliseerida. Ma ei saa väita, et mul alustades igasugused poliitilised motiivid puudusid, aga ruuporina monoloogi pidamine polnud kindlasti „ÜKT“ eesmärk. Õnneks seadsin lati endale üksjagu madalale, lootes, et see, mida…

Õhtu koduste ooperisõdalastega

Kui alustada Eesti ooperiajalugu „Vikerlastest“, siis oleks loogiline välja praakida ka kõik ülejäänud hilisemad teosed, mille omadused või kunstiline väärtus ei võimalda neid ooperiks pidada.

Ooperigala „Vikerlastest sündinud ooper“ 25. X Estonia kontserdisaalis. Kunstiline juht ja dirigent Ingrid Roose, lavastaja ja õhtujuht Veiko Tubin,…
Donbassi sõja jalus

Donbassi sõja jalus

Ljubov Jakõmtšuki luulekogu hingekriipivasse trööstitusse on ometi kätketud õrnus ja lootus.

Kangro koreografeeritud sõnateater

Kangro koreografeeritud sõnateater

Sõna ja lauset püüab Mart Kangro koreografeerida, aga liikumise puhul on ta hakanud koreograafiast hoopis loobuma.

Toomas Paul kui kodumaine Kierkegaard – laudatio
Toomas Pauli sõnum ütleb, et võimatu on saanud võimalikuks: mitte meie ei pea redelist üles ronima, vaid Jumal ise on laskunud redelit mööda inimese keelde, meelde, igasse rakku, et Jumal on maailma saladus, maailma tõeline DNA.
Jaan Tootsen

Toomas Paul kui kodumaine Kierkegaard – laudatio

Toomas Paul on teoloog ja luterliku kiriku õpetaja, aga oluline inimene ka kultuuriväljal: Eesti viimaste aastakümnete avalik mõte ja arutelu on tänu Paulile saanud palju rikkam ja sügavam. Tema 80. sünnipäeva puhul toetun mõttele, et Toomas Paulis võib näha Eesti Kierkegaardi. Kuidas seda osutust mõista ja mida see sisaldada võiks?…
Hüppelaud ja koht, kus kõvasti tööd teha
Kalev Kudu: „Tähtis on, et teatril oleks omas ajas, siin ja praegu, midagi öelda.“
Kudrun Vungi

Hüppelaud ja koht, kus kõvasti tööd teha

Kalev Kudu: „Minu arust võiksid harrastajad teha küll kõike muud, mitte jäljendada kutselist teatrit. Pigem olgu see naiivne, aga nende endi nägu.“

Pinged Eesti kõrghariduses ja teaduses

Mis tahes muudatusi – eriti neid, mis teevad süsteemi kohmakamaks ja poliitilisemaks – tuleb sõltumatult analüüsida.

Viimastel aastatel oleme näinud pingete kuhjumist kõrghariduses ja teaduses. Põhjus on selge: kõrghariduse ja teaduse riiklik rahastus on kukkunud vahemikus 2011–2017 vastavalt 1,5% 1,0% ja 0,83% 0,66% SKTst.1 Langust saadab taustal toimuv ühiskondlik-majanduslik…
Maarja Kangro peitusemäng
Maarja Kangro manab esile olmelisi üldistavaid mälupildikesi.
Dmitri Kotjuh / kotjuh.com

Maarja Kangro peitusemäng

Šampinjonid, Pavlova koogid ja kõrvitsapüreesupp tunduvad olevat usaldatavamad kui kultuuripoliitika ja traumakitši konjunktuur.

Korduse kordumatu võlu
Lars-Henrik Gahmberg. Kuju. Õli, lõuend, 2019.
Jaan Pääsuke

Korduse kordumatu võlu

Lars-Henrik Gahmbergi maalides vaatab vastu täielik pühendumus ning kartuse, valehäbi ja võltslubadusteta vahetu ausus.

Vano Allsalu
Vano Allsalu
Jüri Seljamaa

Vano Allsalu

Vano Allsalu, maalikunstnik ja kunstnike liidu asepresident
Ajaloost ja argipäevast teame, et sõnad võivad olla tegudest tähtsamadki. Enamik kirjutistest meie igapäevaelus pole siiski manifestid ega ka seadus- või teadustekstid. Korjame korilastena üles hirmsaid, erutavaid ja naljakaid märksõnu, mis on põimitud hoovinarride hüüdlausetesse, keelekandjate kurtmistesse, suunamudijate soovitustesse.
Loosunglikku ja pealiskaudset „sõnamaagiat“ soosib populistlik pragmatism:…

Vaseroostes maavillane barokiunistus

Sulev Nurme: „Pargivaresid on Eesti täis, aga päris mõisapargid, kus on aktsente, põnevaid elemente ja elu, võib kahe käe sõrmedel üles lugeda.“

XVIII sajandi mõisamaastiku uurimine on päris keeruline ülesanne, kuid Tallinna tehnikaülikoolis kaitses Sulev Nurme tänavu sel teemal oma doktoritöö „Eesti XVIII…

Lugejakiri – Põhjamaade eeskuju: kirjanduslik videvikutund ka eestlastele?

Põhjala (Norden) ühingu eestvedamisel on paljude aastate jooksul Põhjamaadel igal sügisel korraldatud kirjanduse ettelugemise õhtuid üldnimetuse all kura skymning. Sõnaraamatu järgi tähendab kura skymning videvikutunni pidamist.
Põhjamaadel loetakse meeleoluka sügisõhtu hämaruses küünlavalgel ette mõne Põhjamaade kirjaniku teos. Ettelugemisi korraldatakse raamatukogudes, ühingute kokkutulekutel, perede ringis ja mujal. Sama teost loetakse rootslastele rootsi…
Päevik 6
Kui on pilv, olgu kõrval näha taevas, ja olgu näha, et liigub, et liugleb teiste pilvede ette või varju ja on varsti hoopis mujal, hoopis teistsugune, aga ikkagi seesama pilv, sest pilve asi ongi liikuda ja ühtpuhku muutuda.
Erakogu

Päevik 6

Mis asi see on, mis on otsa ja ääreta ja iseenda sees paigal? Mida peaks kriitik endale teadvustama? Kus asub parim kohvik? Vastused leiate Anti Saare päevikust.

Kutsus kokku külalisi
Moskva teatri Eskiisid Ruumis lavastus „Vene rokk“ on midagi etenduse, performance’i, rokk-kontserdi ja muuseumikülastuse vahepealset.
Pressifoto

Kutsus kokku külalisi

Tänavune A-festival, millega tähistati ühtlasi Tartu Üliõpilasteatri 20. aastapäeva, oli hübriid teatrifestivalist, suguvõsakokkutulekust ja sünnipäevapeost.

Armastus, anarhia ja trendid

„Armastus ja anarhia“ on Helsingi noorte täiskasvanute elustiilifestival, mis toetub liiga tugevasti pealis­kaudsete ja trendikate ostuidentiteetide sammastele ning kohati keskpärase naisteajakirja sisustrateegiale.

Filmifestival „Armastus ja anarhia“ Helsingis 19. – 29. IX 2019.
Hilisõhtul kõrtsileti ees pärast Claire Denis’ filmi „Ärge hoolige surmast“1 linastust. Algusest peale on režissöör filme…
Sirp