2018-41 (3712)

Üks roll

Mida tähendab XXI sajandil kunstimetseenlus?
See, et Eestis liigub eraraha kultuuris pigem vähe – ja seda suuresti sellistele algatustele vastu töötava maksusüsteemi tõttu –, pole mingi saladus. Seega tuleb ilmselt võtta, kust vähegi annab, näiteks reklaamitööstuselt.
Arvatavasti on enamikul meeles varakevadine „Eesti laulu“ finaal, mille vahenumbris kõlas Leslie Da Bassi lugu „Naine“…

Kultuuriautonoomia? Milleks?

Vastuseisu kultuuriautonoomiale tekitab soov käsitleda venelasi Eestis ainuüksi migrantidena ning mitte anda neile vähemusrahvuse juriidilist staatust.

Juba Mart Laari esimese valitsuse ajal 1993. aasta oktoobris vastu võetud vähemusrahvuse kultuuriautonoomia seadus annab vene vähemusrahvusele (nagu ka saksa, rootsi, juudi jne vähemustele) sõnaselgelt õiguse moodustada Eestis kultuuriomavalitsusi. Seetõttu on…

Argitraagika XVIII – Töö on suure inimese mäng

Kui nüristavas töös õnnestub leida see suhkrutükk, millega mängida, tõuseb inimese sees leegike ja annab sooja.

Mina olen mu töö. Olen seda kogu aeg olnud. Siis, kui laos kaste tõstsin, kinnitasin endale, et loomingulisus ei ole mitte töö, vaid tegija omadus. Mõtlesin, et jah, kui…
Hiline pärastlõuna

Hiline pärastlõuna

Paul Kuimet: „Kunstnikuna tahaksin mõelda pikas perspektiivis, et isegi siis, kui valminud teoste vahele on jäänud aastaid, oleksid need ikkagi sama ideestiku jätk.“

Kus on nüüd?

Vastupidiselt Narvas hoogustunud uueks brändimisele osutab Paul Kuimet igavikulisusele ja ajaloo kordumisele, suhestudes ehitatud keskkonnaga, mis paneb vaataja analüüsima praegust ajahetke.

Paul Kuimeti näitus „Five Volumes“ („Viis köidet“) Narva kunstiresidentuuris kuni 11. XI.
„Kiirus on ekstaasivorm, mille tehniline evolutsioon on inimesele pärandanud … Kiirus on püütud ajafragmenti, mis on…

Viimast vürsti oodates

Dokumentaalfilm „Viimane vürst“ (Flo Film, Eesti 2018, 75 min). Režissöör-stsenarist Kaupo Kruusiauk, operaatorid Kullar Viimne ja Kaupo Kruusiauk.
Viimasel ajal on Eesti kinoekraanid vallutanud (vanemate) meesterahvaste lood ja olemised: „Enam kui elu“1 Freddy Grenzmannist, „Elagu skandaalid ja kollased sandaalid“2 Leonhard Lapinist, „Isa Guy“3 rooma katoliku vaimulikust Guy Barbier de Courtiex’st ja „Vello Salo.…
Eesti kirjandus näitas Turus oma elujõudu
Kesk messimöllu naeratas heatujuline ja rahulik eesti autor, kes ei jäänud kunagi vastustega jänni, isegi soome keeles rääkides.
Toomas Dettenborn / Eesti Instituut

Eesti kirjandus näitas Turus oma elujõudu

Turu raamatumessil astusid üles Kai Aareleid, Andrei Ivanov, Paavo Matsin ja paljud teised, esitleti ligi tosina teose tõlget soome keelde.

Elas kord …
Polina Tšerkassova: „Ütlen seda naljaga pooleks, aga õigupoolest tegelevad muinasjutuvestja ja teadlane sama asjaga: mõtisklevad elu üle ja üritavad keeruliselt üles ehitatud maailmas selgusele jõuda.“
Dmitri Kotjuh / www.kotjuh.com

Elas kord …

Polina Tšerkassova: „Vahel meenutab mu tegevus restauraatori tööd: algul eemaldad peente pintslikestega tolmukihi, siis paned muinasjutu osad paika, otsid süžee puuduvaid killukesi, paned kõik kokku …“

Kes on muinasjutuvestja?

Polina Tšerkassova CD „Helisevad muinaslood“ arvustaja satub terminoloogilisse lõksu.

Kohtusin kevadel festivalil „HeadRead“ Polina Tšerkassovaga. Tema minuga ei kohtunud, ta oli laval, kaugel, andis etendust, mina aga olin osa näotust publikumassist, nagu teatris ikka. Sattusin sinna sõbra soovitusel: mine, seal esitab üks tüdruk lugusid. Jäin tublisti hiljaks, kuulsin…
Krüptodetektiiv õpib Georg Cantorilt lõpmatuste keelt
Georg Ferdinand Ludwig Philipp Cantor

Krüptodetektiiv õpib Georg Cantorilt lõpmatuste keelt

Georg Cantor lõi lõpmatu järjest võimsamate lõpmatuste struktuuri. Kõike olemasolevat haaravat lõpmatust nimetas ta absoluutseks lõpmatuseks ning see oli tema arvates väljaspool matemaatika käsitlusala.

Suveniirne amfiteater
Ideevõistlusel välja käidud mõtet korraldada TTÜ ja Mustamäe linnaosa elanike ühendamiseks vabaõhuüritusi amfiteatri teostatud lahendus kahjuks ei võimalda – ei mahu siia ei esinejad ega publik.
Karin Hallas-Murula

Suveniirne amfiteater

Tallinna tehnikaülikooli Mustamäe linnakus valmis amfiteater, mis vastab ideele vaid nime poolest – märgilise tähendusega arhitektuuriobjektist on saanud tagasihoidlik maastikukujundus.

Hinge linikud ja lahtine raamat

Nukuteatri noore trupi ansamblimäng on kaasakiskuv, sama intensiivne kui noorte hingede sinna-tänna tuhisevad armuiilid.

Nukuteatri „Noored hinged“, autor Anton Hansen Tammsaare, dramatiseerija Helena Läks, lavastaja Mirko Rajas, kunstnik Rosita Raud, helilooja ja -kujundaja Markus Robam, valguskunstnik Emil Kallas, liikumisjuht Hanna Junti. Mängivad Getter Meresmaa, Mart Müürisepp, Sander Roosimägi,…
Kohvi kõrvale

Kohvi kõrvale

Jüri Kolgi raamatus „Esimene malbe päev sel aastal“ segunevad autori mõtisklused muinasjutuliste lugudega.

Relvaprojekti mitu palet
Keiu Maasiku film „Kolm venda“ on üles ehitatud videointervjuudele isa ja relvaentusiastist onuga, mis annab lähenemisele eelkõige perekondliku ja isikliku mõõtme.
Kaader filmist

Relvaprojekti mitu palet

Tulevikus oleks huvitav näha, kuidas Keiu Maasik militaarsuse ja mehelikkuse diskursuse lahti mõtestab, kuid ühe dokumentaalse lühifilmi tarvis on õige keskenduda perekonna loole.

Muuseumi asemel osakond

Augustis avati Saksamaal Lüneburgis Ida-Preisi muuseumi uus püsiekspositsioon ja baltisaksa osakond. Lüneburg on oma umbes 70 000 elanikuga Saksamaa mõistes väike linn, baltisakslastele on see aga olnud II maailmasõja järgsel perioodil üheks tähtsamaks keskuseks. Linnas tegutseb pika ajalooga Carl Schirreni selts (Carl-Schirren-Gesellschaft), mille juures on baltisaksa kultuuritöö edendamiseks ja toetamiseks…
Põhja tuled
Grímur Hákonarsoni järgmisel aastal valmiva filmi „Maakond“ operaatoriks on eestlane Mart Taniel.
Kaader filmist

Põhja tuled

Reykjavíki filmifestivalil olid fookuses Baltimaad. Islandi ja Eesti filmialased seosed on järjest tihedamad ja olulisemad.

Marge Monko
Marge Monko
Foto Renee Altrov

Marge Monko

MARGE MONKO
on kunstnik ja Eesti kunstiakadeemia fotograafia osakonna professor. Ta on õppinud EKAs (MA fotograafias, 2008) ja täiendanud ennast Viini rakenduskunstide ülikoolis. 
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
Õnnestumine on kindlasti see, et viimase 5-6 aasta jooksul on mitmeid olulisi kunstiinstitutsioone asunud juhtima inimesed, kes suudavad ka omavahel koostööd teha,…

Kuidas publitseerida keskaegseid ürikuid?

Pärast I maailmasõda jäi töö Liivi-, Eesti- ja Kuramaa ürikute raamatu kallal soiku, kuna Eesti ja Läti vabariik saatsid laiali selle senised peamised finantseerijad, baltisaksa rüütelkonnad.

Brandenburgi liidumaa peaarhiivi direktor Klaus Neitmann, Berliini vaba ülikooli õppejõud Matthias Thumser ning sama ülikooli teadur Madlena Mahling on…

Iha allikate järele

Kui ajakirjade vanemad aastakäigud pakuvad veel vaid teadusloolist huvi, enamus konverentsikogumikke ja mõnigi monograafia on ammu unustatud, haarab ajaloouurija riiulist ikka ja jälle ürikuteraamatu järele.

Vastuseid küsimusele, mis on ajalugu, leiab tänapäeva maailmast kindlasti mitmesuguseid. Kuid ükskõik kas pidada ajalooks mineviku tõelist taas­esitust, uurija rekonstruktsiooni või…
Ideelt ja muusikalt uljas „Keres“
Tantsijad on abstraktse idee ja koreograafilise teksti kehastajad, mitte niivõrd omanäolised karakterid.

Ideelt ja muusikalt uljas „Keres“

Teet Kase tuttav käekiri on seekord saanud juurde malemängu ratsionaalse geomeetria ning dramaturgiliselt lummava helikoe.

Võõrad inimesed võõral maal

Peeter Tammearu lavastatud „Antigone New Yorgis“ on korralik näitlejateater, ent jääb arusaamatuks, miks sellist materjali 2018. aastal Eestis mängida.

Kuressaare Linnateatri „Antigone New Yorgis“, autor Janusz Głowacki, tõlkija Hendrik Lindepuu, lavastaja Peeter Tammearu, kunstnik Liina Unt, helilooja Tobias Tammearu. Mängivad Lauli Otsar, Markus Habakukk, Jürgen Gansen, Risto Vaidla,…
Soome lugejat huvitab ajaloosugemetega romaan

Soome lugejat huvitab ajaloosugemetega romaan

Sanna Immanen: „Oluline on, et raamatut reklaamitaks hästi: planeeritult ja järjekindlalt. Selleks on suutelised kogenud ja suuremad kirjastajad.“

Hea valguse piduruum Tartus
Eelmise valgusfestivali arhitektuurivalgustuse töötoa järel sai 2016. aastal uue ilme Tartu toomkirik, mille valgustusprojekt osaleb ka selle aasta kaasava eelarve hääletusel.
Annika Haas / Tava

Hea valguse piduruum Tartus

Oktoobri lõpus toimub juba teist korda valgustuskunsti festival „Tartu valgus“ ehk Tava. Harva võetakse valgusteemad ette nii suurelt ja rahvusvahelises mõõtkavas. Põhiüritus kestab 25. – 28. X, kõrvalprogramm aga peaaegu kuu aega kuni 18. XI. Tartu avalikus ruumis pimedust tõrjuva silmailu nautimisele lisaks saab osaleda mitmes praktilise suunaga töötoas (vt tartuvalgus.ee).
 
Kuidas saab linnaruumis valgust…

Inspiratsiooni abil paremaks, igas mõttes

Signe Sõmer: „Mulle meeldib, kui dirigendid loovad kujutluspilte ja räägivad lugusid, kui ei tegeleta vaid tehniliste küsimustega – nii ei kao muusika tegemise mõte.“

Kõik, kes on Signe Sõmerat kontserdilaval näinud, ilmselt nõustuvad minuga, et tegemist on väga helge ja päikselise muusikuga. Ehkki ta on alles 27aastane,…
Uuenduse ja säilitamise vahekord hariduses
Kui turumajanduse nõudmisi ei ole võimalik sobitada kohustusliku ainekavaga, mis saab siis õpetajast. Õpetajad loovuskoolitusel.
Piia Ruber

Uuenduse ja säilitamise vahekord hariduses

Kuidas ühiskonnas, kus mõtestatakse kõike majanduse raamistikus, teha nii, et ei saaks normiks õpetaja kui teenusepakkuja ja õpilase/lapsevanema kui kliendi suhe?

Sirp