2017-10 (3630)

Üks roll

Kaotusega toimetulekuks on väga mitu viisi. Paljud – kui me ka statistikat ei usu – laevad kibestumisest tühjaks jooksnud patareisid rusikaid lähedaste vastu käiku lastes. Mõistlikumad (arvatavasti ka kainemad), keda ilmselt on siiski rohkem, leiavad võimaluse lõõgastuda väljasõidul kuhugi, kus paistab alati päike, või siis kütavad sauna ja raputavad endalt pärast korralikku…
Palju häid vastuseid
Teoloogi ja tõlkija Kalle Kasemaa arvates on tegelikkus alati rikkam kui kirjandus ja film. Pildil Kasemaa 1998. aastal Itaalias Monreale katedraali sisehoovis.
Erakogu

Palju häid vastuseid

Kalle Kasemaa: „Meil peaks ikkagi olema Eesti riigivalitsejate tasandini välja aim sellest, et oleme osa Lääne-Euroopa kultuuriruumist ja see kultuuriruum on olemuselt kristlik.“

Mis on unikaalne vanakunst?
BRCP projektijuhi Matthijs Ilsinki pilk läbi Boschi. Kaader Pieter van Huystee filmist „Jheronimus Bosch. Saatana puudutus“ („Jheronimus Bosch. Touched by the Devil“, 2016).
http://www.amstelfilm.nl/jheronimus-bosch

Mis on unikaalne vanakunst?

Hieronymus Boschi juubelinäitustega avalikkuse ette jõudnud atributsioonisõda tõstatas mitmeid ka laiemalt vanakunsti hindamist puudutavaid küsimusi.

Võõrkeeleõpe ülikoolis – kellele ja milleks?

6. veebruari Postimehes algatas Tartu ülikooli humanitaar- ja kunstide valdkonna dekaan prof Margit Sutrop arutelu Tartu ülikooli rollist ühiskonna arvamusliidrina Eesti Vabariigile nii olulisel 2017. aastal, mil Eestist saab pooleks aastaks Euroopa Liidu eesistujamaa. Samal päeval avaldas ERRi kultuuriportaal TLÜ õppejõu ja tõlkija Ülar Ploomi arvamusloo humanitaarteaduste, sh Euroopa kultuuride…

Keegi ei jää auhinnata

Kuidas teha nii, et ei jäädaks ilma lugejaist?
On olnud aegu, kui kirjanikud jõudsid õige sageli naljakülgedele, ja mitte autorite, vaid objektidena. Sageli ei olnud see nende enda süü, vaid seotud rahajagajate või auhindajate rabedate otsustega. Eduard Laugaste raamatust „Eesti kirjandus karikatuuris“ (1939) saab sellest kõigest lugeda, ka veebis, ja mõtiskleda,…

Vaim on kinni jooksnud

Mille järgi valida Tartu ülikoolile rektorit?

Sel kevadel valib Tartu ülikool endale uue rektori, valimistules on kaks kandidaati – ametisolev rektor Volli Kalm ning praegune humanitaarvaldkonna dekaan Margit Sutrop. Nagu valimiste puhul ikka, on ka sel korral võimalikke valikukriteeriume mitu. Valimiskogu liikme ja muidu aktiivse üliõpilasesindajana pakun aga selleks…

Eesmärk pühendab abinõu

Machado de Assisi 1882. aastal ilmunud jutustus „Hulluarst“ on universaalne teos. Sellel, et tegevus toimub enam kui sajand tagasi eksootilises Brasiilias Itaguaí provintsilinnas, ei ole suuremat tähtsust. Tegu on pesueht moodsa düstoopiaga, kuhu on kondenseerunud aegadeülene elutarkus. Kuigi järelsõnas nimetatakse raamatu satiiri peamiseks objektiks progressiusku ja teaduse kõigest muust ülemaks…
Üle kahekümneste ebaenesekindlus
Kuidas saab mitte rahul olla, kui sulle näidatakse ilusat eesti luulet, ilusat koorilaulu ja ilusasti valgustatud ilusaid inimesi ilusates kostüümides?
Siim Vahur

Üle kahekümneste ebaenesekindlus

Ehkki kohati küsitavalt, täitis kontsertetendus oma eesmärgi pöörata tähelepanu kahekümnendates eluaastates noorte eksistentsiaalsetele probleemidele.

Ihalemise puhas rõõm
Willem Claesz. Heda (1594–1680). Natüürmort. Õli, puit, 1637. Sinebrychoffi kunstimuuseum.
Pressifoto

Ihalemise puhas rõõm

Kerttu Männiste: „Kui aktsepteerida, et kunstiteos on võimeline peegeldama oma aja meelelaadi, siis natüürmort võib olla allegoorilistest kompositsioonidest ausamgi.“

Eksklusiivne ja esinduslik jäneseurg
„Jäneseurg“ keerleb kahe peategelase – poja kaotanud Becca (Elisabet Reinsalu) ja Howie (Rain Simmul) – maailmade kohal.
Siim Vahur

Eksklusiivne ja esinduslik jäneseurg

„Jäneseurg“ on lavastus, milles peegelduvad kõrvuti ja põimunult Tallinna Linnateatri hetkeseisu voorused ja puudused.

Muusika, mis sünnib pingest

Liisa Hirsch: „Olen tahtnud hoida idee võimalikult puhtana ja siis vaadata, kuhu ta ise läheb.“

Heino Elleri muusikapreemia pälvinud helilooja Liisa Hirsch on oma heliteoste eest saanud mainekaid auhindu: „Ascending … Descending“ ehk „Tõus … laskumine“ viiulile ja keelpilliorkestrile pälvis LHV Au-tasu (2016) ning V koha rahvusvahelisel heliloojate…

Tallinna tehnikaülikooli uus nägu

Tallinna tehnikaülikoolis (TTÜ) toimub struktuurireformi tulemusena selle aasta algusest õppe- ja teadustöö neljas teaduskonnas: inseneri-, infotehnoloogia, loodus- ja majandusteaduskonnas (lisaks Eesti mereakadeemia). Kokku on koondatud varasemad kaheksa teaduskonda ja 12 teadusasutust.
Inseneriteaduskonna dekaaniks inaugureeriti Arvo Oorn, infotehnoloogia teaduskonna dekaaniks prof Gert Jervan, majandusteaduskonna dekaaniks prof Enn Listra ning loodusteaduskonna dekaaniks prof…
Mõistestik korda, terminivara otstarbekaks
Nii-öelda rahvusvaheliste võõrsõnaliste terminitega tuleb olla ettevaatlik, sest need ei pruugi keeliti tähistada sugugi üht ja sama mõistet.

Mõistestik korda, terminivara otstarbekaks

Emakeelepäeva eel on kohane meenutada, et eriti just teaduslik mõttetöö vajab loogiliselt selget mõistesüsteemi, kus iga mõiste on määratletud nii, et nähtub selle sisuline seos ülemmõiste ja naabermõistetega. Mis tahes tegevusala mõistestikku tähistavas terminivaraski on arukas taotleda süsteemsust, et kajastada mõistete seoseid võimalikult täpselt. Selleks tuleb kasutada tähenduselt läbipaistvaid oskussõnu,…

Kas suusahüppamine on kooskõlas inimloomusega?

Organiseeritud sõjapidamist ei tee võimalikuks inimeste vägivaldsus ja isekus, vaid, vastupidi, nende sotsiaalsus ja valmidus alluda korraldustele.

Ennast modernsusele vastandav poliitiline ja intellektuaalne liikumine, mille kajasid Eestiski kuulda, on oma rahulolematuse ja nõudmiste põhjendamiseks aeg-ajalt võtnud kasutusele inimloomuse mõiste. Modernistid, kes loodavad inimkonna üha jätkuvale progressile ja…

Eestlane – nii kubjas kui ka ori

Musta Kasti uuslavastuses käiakse läbi hulk Eesti ja eestlusega seotud rahvaluulelisi, ajaloolisi, kultuurilisi ja muusikalisi motiive.

Musta Kasti „Peks mõisatallis“, lavastaja Birgit Landberg, dramaturg Paul Piik, kunstnik Illimar Vihmar, valguskunstnik Emil Kallas. Mängivad Jaanika Tammaru, Kaarel Targo ja Kristjan Lüüs. Esietendus 24. II Tartus Genialistide klubis.
„Peks mõisatallis“ on Birgit…

Võim eesti kirjanduses

Eesti kultuur on nagu Saaremaa lennuk. Kui keegi paksem end raputab või külge keerab, siis loksubki.

Mis võimu on eesti kirjanduses? Millist reaalselt, käegakatsutavat hüve või inimeste üle valitsemise naudingut saab siin püüelda? Ma tõesti ei tea, see kõik on nii lapsik, nii väike ja veider. Kuidas ikka…
Maarjamõisa Noora
Noora koosneb kahest eraldi mahust: must, kangaga kaetud „Uure“ ja pisut madalam kontoriplokk, mis moodustab hoone esindusfassaadi, ning betoonhall, veidi mahukam hoidlaplokk.
YIT ehitus

Maarjamõisa Noora

Rahvusarhiivi hoone Noora. Arhitektid Sander Aas ja Illimar Truverk, sisearhitektid Tüüne-Kristin Vaikla ja Urmo Vaikla. Fassaadikanga „Uure“ autorid Fred Kotkas ja Carmen Lansberg. Arhitektuurivõistlus toimus 2013. aastal. Hoone avati 2017. Hoone pindala 10 708 m², hoidlate pindala 5800 m².
Ajaloo säilitamise ja eksponeerimise füüsilises ruumis on viimastel aastatel tehtud suur arenguhüpe, minevikku püütakse…

Tartu on elus linn

Põnevaid Tartu kujutisi on Eesti muuseumides, aga ka erakogudes. Aus oleks olnud ka nende hulgast midagi näitusele kaasata.

Näitus „Muutuv Tartu neljas vaates“ Tartu kunstimuuseumis kuni 12. III. Kuraator Merli-Triin Eiskop, kujundaja Inga Heamägi ja graafiline kujundaja Jaan Evart.
Linnale võib läheneda tema materiaalsest kehandist lähtudes, käsitleda keskkonda füüsiliste objektide,…

Pealelend – Tanel Veeremaa, Eesti teatri- ja muusikamuuseumi direktor

Helilooja Liisa Hirsch kuulutati 7. III Heino Elleri nimelise preemia laureaadiks. Viimati sai preemia 2011. aastal pianist Sten Lassmann. Muuseumil on ka muidu põnevad ajad.
Miks otsustas ETMM just nüüd Heino Elleri nimelise preemia välja anda?
Otsustasime preemia välja anda helilooja 130. sünniaastapäeva puhul. Laureaadi otsustab muusikavaldkonna spetsialistidest koosnev eksperdigrupp. Kindlasti hakkab…

Kas noored moslemid toovad muutuse?

M-põlvkond on veendunud, et teadus on islamitsivilisatsiooni sügavalt juurdunud ja leiab, et haridus, usk ja tänapäeva uuendused on ühildatavad.

Mipsterid,1 moslemipunkarid, islami­feministid, haloodie’d,2 digitaalne ummah,3 moslemite kohtingufoorumid, Meccanomics,4 Ummah Cola, moslemi fashiniosta’d, halal õlu, moslemiräpp, Burka Avenger, ökodžihaad, Halalywood5 ja M-generatsioon. Kas need terminid on tuttavad? Kui…

Hästi ruumipärane helikunstiteos

Kiwa ja Martin Kikas on „Lugulaulu“ kirjelduses pidanud tähtsaks rahvusmütoloogiat, helilahendusena on valminud aga Noora arhitektuuriga sobiv sünteetiline ambient.

Pärast Kumu näitust „Sünkroonist väljas. Helikunst vaatega minevikku“ võib väita, et helikunst on Eestis institutsionaliseeritud ja aktsepteeritud kui iseseisev kunstiliik. Kuid sellegipoolest on rahvusarhiivi uue hoone Noora tarvis…

Ars Logan, vita …

Mängufilm „Logan“ (USA 2017, 137 min), režissöör James Mangold, stsenaristid Scott Frank, James Mangold ja Michael Green, operaator John Mathieson, helilooja Marco Beltrami. Osades Hugh Jackman, Dafne Keen, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Stephen Merchant, Richard E. Grant jt.
Hugh Jackman on kunagi öelnud, et „Logan“ jääb tema viimaseks korraks mängida X-meeste…

Hiina sündroom

Hiina turg sunnib Hollywoodi hittfilmides tegema järjest suuremaid kompromisse.

Me peaksime minema itta.
„Blairi nõiafilm“ („The Blair Witch Project“1)
2012. aasta filmis „Ajasõlm“2 on üks dialoogikatke, mis võtab täpselt kokku filmitööstuse hetkeseisu. See, et juttu on ajarändest, tuleb asjale ainult kasuks. „Ma lähen Prantsusmaale,“ ütleb Joseph Gordon-Levitti mängitud tegelaskuju. „Peaksid minema…

Kalju Komissarov 8. III 1946 – 6. III 2017

Meie hulgast on lahkunud Eesti teatri viimase poolsajandi suurkuju, näitleja, lavastaja, teatrijuht ja tunnustatud pedagoog Kalju Komissarov.
Tallinna Pioneeride Palee kooliteatris tärganud teatrihuvi viis Komissarovi 1964. aastal otse koolipingist konservatooriumi lavakunstikateedri III lennu tudengiks. Tal vedas õppejõududega: teda õpetasid Voldemar Panso, Leo Kalmet, Helmi Tohvelman, Grigori Kromanov, Vello Rummo jt. Komissarov…

Saraband Skandinaavia kaamoses

See, mis „Stseenides ühest abielust“ puudutas maist armastust ja olmelistesse ahelatesse kammitsetud egode meeleheitlikku, kuid perspektiivita omavahelist võitlust, on „Sarabandis“ saanud metafüüsilise mõõtme.

Eesti Draamateatri „Saraband“, autor Ingmar Bergman, tõlkija Anu Saluäär, lavastaja ja muusikaline kujundaja Peeter Raudsepp, kunstnik Lilja Blumenfeld, koreograaf Rene Nõmmik, valguskujundaja Andres Pajumäe.…

Kaalul on rohkem kui Savisaar

Sildistamise tagajärjeks on analüütilise käsitluse halvamine ja hästi häälestatud (rääkimata peenhäälestusest) praktilise poliitika sulustamine.

Üks ajastu Eesti ajaloos on läbi saamas. Koos sellega väheneb hirm, et senisest tõepärasemat lähiajaloo esitust võiks kasutada Savisaare poliitilise kapitali kasvatamiseks. Tõnis Saartsi artikkel „Savisaar kui turuliberaalse ja…
Suubub, oh sumbub see hoog
„Lume Punasel Lagedal“ oleks võinud päästa see, kui autor oleks leidnud võimaluse jõuda oma tegelastele väga palju lähemale sellest kohast, kuhu ta jäi.
Kaader filmist.

Suubub, oh sumbub see hoog

Dokumentaalfilm „Lumi Punasel Lagedal“ (Amrion, Eesti 2017, 46 min), režissöörid Aljona Suržikova ja Julia Išakova, stsenarist Aljona Suržikova, operaatorid Kristjan-Jaak Nuudi, Ivar Heinmaa, Sergei Trofimov ja Joerg Burger, helilooja Aleksandr Žedeljov.
Televiisorit ei ole mul juba kümme aastat. Viskasin selle garaaži, kui mu teise pesakonna esimene poeg jäi vaatama episoodi,…

Jälgida kajakaid. Pärdi metafoorid ja oksüümoronid

Leopold Brauneissi raamat on kompendium, mis valgustab Arvo Pärdi loomingu konstruktsiooniprintsiipe, nii kompositsioonitehnilisi kui ka metafüüsilisi.

Leopold Brauneissi peetakse üheks maailma parimaks Pärdi muusika tundjaks, kelle töösse suhtub soosivalt ka Pärt ise. 14. II esitleti Eesti muusika- ja teatriakadeemia orelisaalis uut raamatut „Arvo Pärdi tintinnabuli-stiil: arhetüübid ja geomeetria“,…
Sirp