2010-30 (3309)

Janno Bergmanni “KLAASPÄRLIÄNG” Pärnu Kunstnike Majas

Näitus keskendub erinevate kultuuriutoopiate dekonstrueerimisele, teisendamisele ja taastootmisele. Väljapanek koosneb kuuest tööst: Picasso kuul, Kirjanduslik must ruut, Malevitši musta ruudu dekonstruktsioon, Milleks teile piim, kui te saate kultuuri, Inimhinge valideerimise script, Transhumanistlik nägemus keele ja kultuuri arengust. 

Lembit Sarapuu maalide näitus Vaal galeriis

Näituse avamine neljapäeval, 26. augustil kell 17, näitus jääb avatuks 7. septembrini. Tänini terane ja allumatu Lembit Sarapuu sai oma kunsti väljaarendamiseks sotsiaalse tellimuse paradoksaalsel moel nõukogude võimult, mille kõikide ajajärkude valitsused jätkasid silmakirjalikult “parteilise tagasihoidlikkuse” traditsioone. Mehelikkus oli suunatud sellistesse abstraktsetesse kuvanditesse nagu stahhaanovlik füüsiline töö ja armees silmapaistev…

Reedel Sirp taas normist paksemana

Sirbis:
* Sõnaus – presidendi sõnavõistlus Aaviku auks ja keele kasuks.* Mis ja kellel on kirjandusblogid ning kuidas need paigutuvad meie kirjanduspilti?* Pärast valimisi on võimalik 11 valitsuskoalitsiooni. Suurem osa neist toob kaasa majandusliku seisaku.* Andrei Nekrassov ja tema tõeotsingud filmis “Vene õppetunnid”.* Juubelitervitused Siim-Tanel Annusele ja tema rahale.* Kaks köidet…

Paavo Nõgene jätkab Vanemuise direktorina järgmised viis aastat

Kultuuriminister Laine Jänes kinnitas vastavalt konkursikomisjoni otsusele Vanemuise teatri direktoriks järgnevaks viieks aastaks Paavo Nõgese.

Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakond osaleb Soomes kunstifestivalil “ARS HÄME 10”

ARS HÄME 10 on ulatuslik kunstisündmus, mis toimub Forssas 21.- 29.08.2010. Nädala teemaks on TEHAS  ja ürituste kava sisaldab mitmeid näitusi, töötube, seminare, etendusi, muusikat ja performance’e.

Arvo Pärdi ja Veljo Tormise suurvormid ettekandel Rootsis

23. augustil algas Stockholmis Läänemere Muusikafestival, mille aukülalisteks on Eesti suured helimeistrid Arvo Pärt ja Veljo Tormis. Festival Stockholmi Berwaldhallenis ja teistes kontserdisaalides kestab kuni 2. septembrini. 

Teater Vanemuine kuulutab välja draamajuhi konkursi

Teater Vanemuine ootab andekaid inimesi konkureerima draamajuhi ametikohale!
Draamajuhi kohustuste hulka kuuluvad draamatrupi igapäevaste tööde korraldamine ning kaugemate sihtide seadmine, teatri draamarepertuaari ja uuslavastuste plaani koostamine ning näitetrupi arenguga tegelemine.

Väike eestlane, kes kirjutas piibli

Kaupo Meiel mängib oma värskes kogus vormiga üsna vähe, kandvaks meetodiks on moraalse laenguga mõttemängud ja teravmeelsused. Ja hea ongi.       
„Ma olen too pisike juut, kes kirjutas piibli,” kõlavad Leonard Coheni laulusõnad. Kaupo Meieli värske luuleraamat „Mu sokid on terved” lubab autorit kutsuda väikeseks eestlaseks, kes liigse pretensioonikuseta on pannud…

Karge ja mõõdukas hingeline eraldatus

Hirmude kaudu avanevad tabud ning inimhinge pahupool.       
Aleksi Salmenperä tragikoomiline mängufilm „Paha pere” on lugu sellest, et armastust ei saa vaka all hoida, olgu see nii ebasoositud kui tahes. Oma eelmises filmis „Mehe töö” näitas režissöör üksindust ja kehalise lähedusevajaduse keerdkäike, „Paha pere” portreteerib pigem hingelist eraldatust ja soovi leida…

Esimene naine, kes juhtis maailma

Mängufilm „Paavst Johanna” („Die Päpstin”, Saksamaa-SuurbritanniaItaalia-Hispaania 2009, 149 minutit), režissöör Sönke Wortmann. Osades Johanna Wokalek, John Goodman, David Wenham, Iain Glen, Anatole Taubman, Lotte Flack jt.     
Kõigepealt sai bestselleriks USA kirjaniku Donna Crossi romaan „Naispaavst”, mis on osav ja andekas segu teadaolevatest ajaloofaktidest ning taustadest ja provotseerivatest  väljamõeldistest. Lisaks veel südantlõhestav…

Homne teekond mere äärde

Filmi fookusesse on tõstetud isa ja poja suhe, taustaks surev maailm, kannibalism ja lootusetus.     
Ulmefilm „Tee” („The Road”, USA 2009, 119 min), režissöör John Hillcoat, stsenaristid Cormac McCarthy ja Joe Penhall, operaator Javier Aguirresarobe, muusika Nick Cave ja  Warren Ellis. Osades Viggo Mortensen, Kodi Smith-McPhee, Robert Duvall, Guy Pearce, Molly…

Karmid kired

Tšukotkal Inimesed on täielikus isolatsioonis, neid ühendab muu maailmaga vaid kehvake raadioside.
Mängufilm „Kuidas ma veetsin selle suve” („Как я провел этим летом”, Venemaa 2010, 124 min), režissöör ja stsenarist  Aleksei Popogrebski, operaator Pavel Kostomarov, kunstnik Gennadi Popov, muusika Dmitri Kathanov, montaaž Ivan Lebedev. Osades Grigori Dobrõgin ja Sergei Puskepalis.…

Kogukonda liidab teater

Passionsspiele 2010 – Oberammergaus mängivad külaelanikud juba neljandat sajandit iga kümne aasta järel kannatusmängu Kristuse elust.       
Oberammergau on väike, 5200 elanikuga maaliline külake Lõuna-Saksamaa, sarnane kümnete teiste sealsete meeldivaid hotellikesi ja söögikohti täis asulatega, mida ümbritsevad kõrged mäed, kiirevoolulised jõed, vanad kloostrid, kirikud ja lossid. Ainsa erinevusena torkab silma, et…

PEALELEND: Ott Karulin, Eesti Teatri Agentuuri juhataja

Eesti Teatri Agentuur korraldab Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali toel juba kolmandat aastat jagatud mõtete sarja „teater | …”. Seni on toimunud viis kohtumist: „teater | positsioon”, „teater | riik”, „teater | tabu”, „teater | laen” ja „teater | paus”. Oktoobri lõpus on järgmine kohtumine teemal „teater | väärtus”.  Mida kujutab…

Meri ja mehed, ilma jumalata

Theatrumi „Tuulesaared” on romantiline lugu poisist, kes ei suuda valida mere ja naise vahel.     
Theatrumi „Tuulesaared”, autor Marcel  Pagnol, lavastaja Maria Peterson, kunstnik Andri Luup, kostüümikunstnik Laura Pählapuu, helikujundaja Marius Peterson. Mängivad Laura Peterson, Ott Aardam, Lembit Peterson, Garmen Tabor (Rahvusooper Estonia), Margus Tabor (Tallinna Linnateater), Aleksander Eelmaa (Tallinna Linnateater),…

„Tahaksid sa sellest rääkida?”

Ugala „Väikestes vanameestes” mängib tundlikult valitud mängukoht kohati rohkem kaasa kui ükski näitleja.       
Viljandi Ugala „Väikesed vanamehed”, autor Tiina Laanem, lavastaja Margus Prangel (Eesti Draamateater), kunstnik Jaanus Laagriküll, muusikaline kujundaja Peeter Konovalov. Mängivad Tarvo Vridolin, Triinu Meriste, Tanel Ingi, Kadri Lepp, Aarne Soro, Kata-Riina Luide, Janek Vadi, Arvo Raimo, Norman…

FESTIVALISUVI: Viljandi, pärimusmuusika ja tants

Nagu ikka, oli juuli lõpp Viljandis pärimusmuusika päralt ja sel aastal oli festivali teemaks tants.       
Pean kõigepealt ütlema, et põhiliselt tantsule pühendatud üritustest on mul muusikuna natuke raske kirjutada. Seepärast keskenduksin rohkem festivali muusikalisele poolele ja sellele, mis mulle sealt kõige eredamalt meelde jäi. 

FESTIVALISUVI: Kuressaare kammermuusika päevade spekter läbi Tallinna prisma

Tallinna asupaik annab siinsele kontserdikülastajale mingis mõttes eelise: kohalikul on ju võrratult lihtsam väisata pealinna arvukaid ja mitmekesiseid muusikaüritusi. Suure  kammermuusika-austajana naudin Tallinnas aastaringset võimalust ühe oma lemmikžanri kuulamiseks kodu- ja välismaiste artistide heas esituses. Ometi toimub igal suvel muusikasündmus, mis tõmbab mind kultuurist küllastunud Tallinnast hoopis väiksesse Saaremaa pealinna,…

FESTIVALISUVI: Ennekõike peab muusika olema ilus

David Oistrahhi festival 5. – 23. VII Pärnus     
Need sõnad kuuluvad läti heliloojale Artūrs  Maskatsile, kelle teos kõlas David Oistrahhi festivali lõppkontserdil kõrvuti Penderecki ja Tormise teostega. See kaunis mõte iseloomustab kogu tänavust David Oistrahhi festivali. Suvepealinnas Pärnus on muusika kõlanud juba XIX sajandist. David Oistrahhi festivali alguseks võiks lugeda…

FESTIVALISUVI: Bach ja improvisatsioon

Tallinna XXIV rahvusvaheline orelifestival 30. VII – 8. VIII. 
„Kas on meie keskel kedagi, kes kord inspireeritud meeleolus, ülevail hetkil poleks tõesti improviseerinud? See polnud mingi oraakellik vaimustus, mingi meelehärdus, kui helid voolasid iseenesest, kui orel käte all mürises. Tunti end tüürimehena, kes tormisel merel vaevaliselt  tüürirattasse klammerdub, kui võimsad…

FESTIVALISUVI: Lai stiilivalik Hiiumaal

Hiiumaa kontserdisuvi oli tänavu rikkalikum kui kunagi varem. Kõrvalist saart, kus kontserdi korraldamise kulusid peetakse kalliks, külastasid mitu suvetuuri ja samuti jätkusid eelmiste suvede festivalid. Rohelise maja sein Kärdla keskväljakul kirendas plakatitest ja mõnel päeval võis valida koguni nelja atraktiivse kontserdi vahel. Ka pakutava stiilivalik oli lai, keelpillikvartetist populaarse rännulauliku…

Kommentaar: Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse roll praegu

Keskus alustas kultuurikeskkonna kaardistamisega: mis on momendil olemas ja kus on tühimikud. Viimased olid igal pool, aga tuli valida prioriteedid, eriti oluliseks sai see paari aasta pärast, kui kohalik kunstielu oli tasapisi uuesti jõudu kogunud. Polnud mõtet jätkata aastanäitustega, selle uuenduslik roll oli nelja näitusega täidetud. „Interstanding” oli ilmselt  keskuse…

Maailmapärandit kantseldamas

Eesti osales äsja esmakordselt komitee liikmena UNESCO maailmapärandi komitee 34. koosolekul Brasílias ja sai ehmatuse osaliseks. Käitusime oma meelest ausalt, aga ei või olla kindel, et see oli õige tee!       
Aastakoosolekutel arutab komitee maailmapärandi paikade seirearuandeid ja teeb uusi kandeid (ohustatud) maailmapärandi nimekirja. Nimekirjast väljaarvamisi ei olnud kõne all, küll aga…

Lootuses, et ükski loojang ei ole lõplik

Tegevuskunsti õhtu „Loojang” Karepal Sagritsa majamuuseumis 14. VIII , kuraator Teet Veispak.       
Ilja Sundelevitši mantrana korratud Hando Runneli sõnad: „Me liigume loogeldes loojangu poole, / me mõõdame päevaga määratu tee, / me liigume loogeldes loojangu poole, / me süda on rahul, meid rõõmustab see, / et loojangu kannul käib noorendav hommik,…

Õnnelik sümbioos

Anneli Tammiku, Ketli Tiitsari ja Maria Valdma ehtenäitus „Õnnelikud inimesed” Kärdla elektrijaamas (Vabaduse tn 2) 27. VII – 8. VIII .       
Oma esimesel kauamängival heliplaadil „Trofee” pakub ENSV Riikliku Filharmoonia jazz-rock (fusion)-ansambel Radar kuulajatele grupi originaalloomingu läbilõike aastatel 1982–1984. Nimetatud aastail tuli Radar kolmel korral Tartu levimuusikapäevade grand prix’ võitjaks.…

Figuratiivse kõrvalehüppe loogiline lõpp?

Ado Lille isikunäitus „Refleksioon (Reflex/ Neon)” TAMi galeriis kuni 28. VIII .
3. augustil avas Ado Lill oma järjekordse isikunäituse, mis on traditsiooniliselt toimunud tema sünnipäeva paiku. TAMi galeriis on eksponeeritud 12 maali, mis on kõik valminud viimase aasta jooksul, 7 joonistust aastatest 2008–2010 ning veel üks kontrastsena  mõjuv tušijoonistus…

Torm vesikeskuses

Kehtiv suvi pakub täiuslikku keskkonda lugemaks Lauri Vahtre ilmalõpupõnevikku „Torm”. On hullu kuuma ja ränka äikest, merevee temperatuur muutub tundidega paarikümne kraadi võrra, kajakad korjavad supelsakste koerakesi nokaroaks otse rannaliivalt ja maakera edevaim nutimobifon osutub peast soojaks, õunaparisnik Jobsi aktsia ründab muda. Niisuguste lõbusate igapäevasündmuste taustal ei tasu seiklusjutumeisterdajal vähemat …

Kafka kirves, Hyry ahi, Mankelli sokid

Ebasüstemaatiline essee kirjanduse mõiste muutumisest       
Millalgi 1990ndate alguses tõstsid suured raamatupoeketid Saksamaal ja mujalgi oma filiaalidest välja riiulid ning kuhjasid raamatud laudadele. Samal ajal kadusid ka sildid kirjaga „Ilukirjandus”. Nende asemel hakkas vastavat osakonda märkima silt „Romaanid” ning edaspidi ei pidanud keegi kartma, et ta võiks  köidetes sobrades sattuda kogemata…

Kas Eesti vajab vahetust? Kas Eestis on vahetus võtta?

Parteide vahel valides tuleb eelistada neid, mille avalik toetus on kõige suurem; millised need parteid on, selgub küsitlustest. Pole tähtis, kes küsitluse korraldas ja kes rahastas – suuremaid parteisid toetatakse alati kõige rohkem. (Hasso Krull)     
Riigikogu valimised ei ole enam mägede taga ning näib tõenäoline, et valitsevad erakonnad  võivad võita…

Kohandujate keel

Kui räägitakse keelest ja võimust, siis tavaliselt räägitakse sellest, kuidas keele kaudu võimu realiseeritakse. Näiteks, kuidas hämardatakse tähendust võimulolijate kasuks, kuidas räägitakse hindade tõstmise asemel nende korrigeerimisest või peidetakse tegija umbisikulise tegumoe või abstraktse printsiibi taha, mille praegune tüüpnäide käib stiilis „Hindu tõstab optimism”. Kuigi kõik teavad, et hindade tõstjaks …

Vabastaja Chopin

USA Metsiku Lääne vallutamisel sai indiaanlaste maa uueks omanikuks see farmer, kes jõudis maha märgitud piiritikuni pärast võidujooksu esimesena. Eestlaste maa jagamisel XIII sajandi alguses sai uueks omanikuks see valitseja, kelle preestrid jõudsid küla või kihelkonna esimesena ära ristida.    
Jaan Toomik poeb nahast välja

Jaan Toomik poeb nahast välja

Jaan Toomiku, kunstniku, kunstiakadeemia pikaajalise interdistsiplinaarsete kunstide õppetooli ning sellest sügisest maaliosakonna juhiga vestleb Andri Ksenofontov.
FOTO: Jaan Klõšeiko30. juulil veeti Haapsalus teist korda „Seanahka”, esimest korda möödunud suvel. Selle aasta sündmuse eesotsas oli Jaan Toomik, möödunud aastal Erik Alalooga, kes töötab Toomiku juhitud kunstiakadeemia interdistsiplinaarsete kunstide õppetoolis. Jaan Toomik on…
Sirp