Laupäeva, 27. novembri hommikul uinus Stockholmis igavesele unele kirjanik, kultuuriloolane ja ajakirjanik Arvo Mägi.
Oma võõras. Kirjanik kui vaatleja
?Kokkusaamine? (esietendus 13. I 1991 Eesti Draamateatris). Magister ? Sulev Luik, Mees ? Ain Lutsepp. TMM
Kavandasin Draamateatris lavastust ja kaalusin ?Kokkusaamise? kõrval võimalust teha ?Põud ja vihm Põlva kihelkonnan nelätõistkümnendämä aasta suvõl?. Tahtsin võrukeelset teksti eesti keelde tõlkida, kuid Kõiv ei olnud sellega nõus ja pakkus hoopis teise näidendi, ?Peiarite…
On hetki, mil mind on kütkestanud sõnaühend ?klassikaline filoloogia?. Teatavasti märgistab see teadusharu, mis tegeleb eelkõige vanakreeka ja ladina keele ning kultuuriga seotu uurimisega. Mainitud keeled, mida ma ei oska, kuigi olen neid õppinud, tunduvad surnutena, ongi tegelikult surnud, ja just seetõttu ka kuidagimoodi iseäranis täiuslikud, lõpuleviidud. Kuigi tegelikult kõik…
Vastusekst Mari Laaniste ?Ontlikustumisele? (Sirp 26 XI 2004)
PÖFFi filmide valik on tekitanud küsimusi festivali algusaastatest peale. Kord on liiga palju, kord liiga vähe head kunstilist autorikino. PÖFF on seadnud eesmärgiks tuua Eesti vaatajani ülevaate uuest ja värskest maailma kinos, võistlusprogrammi on võetud filmid samuti noortelt ja andekatelt, kes ei püüagi…
?Tagasitulek isa juurde?, mis esietendus Priit Pedajase lavastatuna Eesti Draamateatris jaanuaris 1993, on Madis Kõivu näidenditest seni vist publikumenukaim. Iseendast ei tee too menu seda teistest Kõivu näidenditest paremaks ega halvemaks. Mõistagi on igaühel Kõivu loomingu hulgas oma lemmikud. Sellest hoolimata ei saa tema puhul piirduda paari esindusteose väljasõelumisega, vaid…
Toomas Raudam, NIPS. Romaan. Eesti Keele Sihtasutus, 2004. 309 lk.
Isatapu, mässu, viha ja paljastamise taga hõõgub alati iha leida keegi, kes oskaks natukegi näidata teed, mis tunduks õige.
?Peiarite õhtunäitus? (2. II 1997, ED). Stseen lavastusest. Eesti Draamateater
Kõivu näidendid pole arusaadavail põhjusil lavale jõudnud n-ö õiges järjekorras, nii nagu nad kirjutatud on, vaid varasemad ja hilisemad läbisegi. ?Peiarite õhtunäitus? on üks varasemaid, algvariant (pealkirjaga ?Peiarite õhtumängud?) pärineb aastast 1976. Oleks ju huvitav mängida mõttega, millise lavalise kuju…
Raudami ?Nips? on tõepoolest omamoodi nips. Kindlasti mitte aga nips selles tähenduses, nagu seda Raudam kirjeldab oma raamatu viimases peatükis. Või just siiski.
Viimane peatükk pealkirjaga ?Nips? kirjeldab kahte sorti nipsumängu. Üks on kehaline, nipsu lüüakse teise laubale, ning teine tundub olevat rohkem psüühiline. Mängitakse küll kabelaual kabenuppudega, kuid nagu…
Just siis, kui paistis, et maailm hakkab korda saama ? Nõukogude Liidu nime kandnud suur eksitus oli rännanud oma ärateenitud kohale ajaloo prügikastis ?, just siis läks maailm uuesti ja teistmoodi sassi. Päeval, mil Boeingud lendasid Maailma Kaubanduskeskusse, oli ilmselt kõigile selge, et ennustatud ajaloo lõppu, liberaalse demokraatia võidust tingitud…
Kusta (Andrus Vaarik) ja Vassel (Ain Lutsep).
Madis Kõivu pika nimega näidend ?Kui me Moondsundi Vasseliga kreeka pähkleid kauplesime, siis ükski ei tahtnud osta? (edaspidi ?Moondsund?) on autori loomingus erakordne üsna mitmes mõttes. Kõige rohkem paistab ta silma oma koomilise dominandiga, mis näib Kõivule üldiselt võõras olevat. Kuna tekst sündis tellimustööna…
Näitus täis mõtet, ajalugu ja kunstiteooriat
Enne USA presidendivalimisi läbi viidud küsitlused ja meediakajastused näitasid, et enamus Euroopa riikide avalikkusest soovis demokraadist senaatori John Kerry võitu. Selle enamuse pettumuseks juhib järgmised neli aastat Ameerika Ühendriike aga jätkuvalt president George W. Bush. President, kelle selja taga on üle poole valijatest, viimase poole sajandi tugevaim toetus kongressis, kelle…
Täna on ehk raske ette kujutada, mida tähendas ?Filosoofipäev? 1994. aasta alguse Eestis, kus püsis nõukogudeaegne tava: üks korralik filosoofiatõlge kümne aasta kohta, polnud ühtegi teost ?Avatud Eesti raamatu? sarjast, lugematuid moodsate teooriate kursusi kõikvõimalike stuudiumide juures ning tänaseks põhjatud postmodernismistki omasid ettekujutust vaid mõned tollal valdavalt kõrvaliseks ja loetamatuks…
Eesti keeles on kinnistunud nimetus Ühinenud Rahvaste Organisatsioon ja selle lühend ÜRO. Ingliskeelses hartas, asutamisaastast 1945, on see United Nations, lühendina UN. Seesama tähekombinatsioon on ka siin-seal maailmas näha sinikiivritel, mis on UNi vägede sõdurite peas. Mu meelest on eesti keelepruuki kunagi sisse surutud märgatav viga. ?Organisatsioon? viitab ennekõike millelegi…
Aastatega oleme harjunud kõnepruugiga ?kaks Eestit?. Keegi päriselt ei tea, mis see tegelikult on, aga tädi Maali pilt tuleb kohe silme ette. Kaks Eestit eksisteerib kõrvuti, kolmas Eesti elab täitsa omaette, kui mitte Hiina, siis Kremli müüri taga.
Eesti venekeelne meedia ei ole kuigi kultuurilembene. Tean seda seestpoolt: kirjutasin umbes…
Viimasel, 59. ÜRO peaassambleel septembri lõpus osales muude ?kõrgeaususte? seas 64 presidenti, 25 peaministrit ja vähemalt 86 välisministrit. Selline erakordne osalus andis peasekretär Kofi Annanile alust oma tervituskõnes kinnitada, et ?neil rasketel aegadel on ÜRO… inimkonna ühiseks ja asendamatuks koduks?.
Järgnenud kõned aga kujutasid endast tüüpilist retoorikakeerist, mille poolest see ?inimkonna…
Rahvusülikool tahab tunnustada neid, kes on edendanud eesti rahvuslikku ja riiklikku iseseisvust
Arvan, et Ilja ja Emilia Kabakovi installatsioon ?Tühi muuseum? Tallinna Kunstihoones on eriti tähenduslik just siin ja möödunud aegade, Tallinna-Moskva avangardi suhete kontekstis. Lõid ju paljud tollased põrandaalused kunstnikud oma teoseid, lootmata neid kunagi, eriti veel muuseumis, eksponeerida. Nii oli mõnedel ka selliseid suuremahulisi teoseid, mis ei mahtunud ei uksest…
Sellel kuul kogunev Euroopa Liidu Ülemkogu otsustab, kas kutsuda Türgi Euroopa Liiduga (EL) liitumisläbirääkimisi pidama või mitte. Vastav otsus sünnib peamiselt nn Kopenhaageni kriteeriumide alusel toimuva hindamise järel. Euroopa Komisjon kinnitas oma oktoobrikuises raportis, et Türgi olukord vastab neile tehnilist laadi kriteeriumidele üldjoontes ja on seega kõneluste alustamiseks valmis. Ülemkogu…
Tõeline iseseisvus on tähtsam kui lõheneva maa kooshoidmine iga hinna eest.
Ukraina najal tõstatub filosoofiline küsimus: kas Venemaa on üleüldse olemas? Ajal, kui tekkis Kiievi-Vene, ei olnud Venemaad tänapäeva mõistes. Hiljem tekkis tõmbekeskusena Moskoovia, millest sai impeeriumi algrakuke. Järk-järgult neelas Moskoovia alla ka Kiievi-Vene, võttis üle tema nime, kreeka-katoliku usu ja…
keskkonnasõbralik, ökonoomne, ökoloogiline, detailitäpne?
Liechtensteini kunstimuuseum. Arhitekt Peter Zumpthor.
Euroopa Liit on algusaastatest peale seisnud vastakuti kahe probleemiga: kas, kuhu ning kuidas laieneda ja mismoodi suhtuda oma lähinaabritesse? Need küsimused tõusid päevakorrale juba siis, kui Euroopa Liit kandis alles Euroopa Majandusühenduse nime ja kuus asutajariiki ehk neli Teise maailmasõja võitjat (Prantsusmaa, Holland, Belgia, Luksemburg) ning kaks kaotajat (Saksamaa, Itaalia)…
Euroopa on Ukraina maha maganud ja pingutab nüüd
Palju on räägitud Venemaa topeltstandarditest ja kahekeelsusest. Vahelduseks väitkem, et ka Lääs pole neist pattudest päris puhas.
Don Juan (Einar Lints) naiste (Helen Org, Kristiina Otsing) saatuslikus haardes. Ingrid Tuksam
Raamat: Jean-Benoît Nadeau, Julie Barlow.Sixty Million Frenchmen Can?t Be Wrong. What Makes the French so French. Robson, London, 2004. 352 lk.
Kuidas on võimalik, et prantslased suitsetavad, söövad ja joovad per capita rohkem kui ükski rahvas maailmas, kuid põevad vähem südamehaigusi ja ülekaalulisust kui ameeriklased ning on kõrgeima elueaga? Kuidas on…
Arvamuste paljusus ja otsuste igakülgne läbimõeldus on ametnikele ainult tüliks.
Demokraatia tähendab tõlkes rahva võimu ja nõudlik definitsioon ütleb, et demokraatia annab igale inimesele võrdse võimaluse osaleda selliste otsuste langetamisel, mis teda puudutavad. Tegelikult näeme, et palju (nt majanduslikke) otsuseid langetatakse väljaspool igasugust demokraatlikku kontrolli ning et inimeste praktilised võimalused poliitilisi…
Brahmsi Teine ? katedraal ?kirjatundjale??
Kui esimene edukas enesetaputerrorist end öises Tallinnas koos politseinikega õhku lasi, sai tõsioludest ja osalejate kurvast saatusestki tähtsamaks õige seletuse leidmine. Põhiküsimus oli, kas õhku lendas ?terrorist?, ?lihtsalt inimene? või ?kangelane?. Avalikest teadetest oli tunda, et politseikontor isegi ei teadnud täpselt, mis variant neile paremini sobiks. Alguses käiski ametlikest teadetest…
Festivali ?vapiloomadeks? olid Cage ja Neuwirth.
Sel teisipäeval lõppenud ?Wien Modern? (28. X ? 30. XI) pakkus kaasaegseid muusikaelamusi 59 võimalusel.
Madis Kõiv eelistab demokraatiale aristokraatiat, kuigi tunnistab end olevat loomult algkommunistlike sümpaatiatega.
Dainius Pulauskas Jazz Sextet (Leedu) 24. XI Estonia kammersaalis.
22. ? 24. XI tuuritas Tartu ? Pärnu ? Tallinna kolmnurgas Leedu tänase jazzi tippudest koosnev sekstett, mida juhtis klahvpillimängija ja helilooja Dainius Pulauskas. N Liidu ajal kõlas Leedu avangardjazzi meil hoopis rohkem, hiljem on Leedu muusikuid siia eksinud valdavalt tänu koostööprojektidele, kuid…
Eesti Akordioniliit tähistas oma 10. aastapäeva piduliku kontserdiga ja sellele järgneva koosviibimisega Tallinna raekojas 13. XI.
Peatuksin siinkohal akordioni mõistel üldisemalt, sest selle pilli ajalugu pole laiemalt tuntud ja ka tänapäevase akordioni ning tema repertuaari suhtes valitseb hulk eelarvamusi.
Eesti kunsti on tabanud valus kaotus. On lahkunud Concordia Ulas-Klar, üks tugevamaid ja omanäolisemaid graafikuid 1960. aastate tugevas ja omanäolises põlvkonnas. Lõpetanud 1963. aastal ERKI, esines ta 1964. aastast näitustel, paeludes suurejooneliselt kavandatud töödega, mille detailirikas vorm elas intensiivset siseelu. Sürrealistlik element, mis sisaldus juba varasemates töödes, avaldus eredalt ofordis…
Aare Pilv, koostad ?Eesti mõtteloo? sarja valimit Madis Kõivu esseedest. Millistest printsiipidest lähtud?
Laidoneri muuseumi direktori, sõjaajaloolase Hannes Walteri surm tabas ootamatult tema endiseid ja praeguseid töökaaslasi ning arvukaid sõpru nii kodu- kui välismaal.
MIKK MIKIVER, HEIKI MÄTLIK. Teele selle poole, millel pole lõppu ja pole ka algust. JAAN KAPLINSKI ja WALT WHITMANI luule, Johann Sebastian Bachi, Leo Brouweri ja Manuel Ponce? muusika.
Ka kinolugu allub rulluvaile moelaineile. Ent rohkem kui re?issuur või muu kinematograafiline komponent, maksab läbi aegade moele lõivu filmimuusika. Jättes kõrvale laulukestega kommertskino, annab tõsisemate taotlustega helifilmis kajanud muusikat aastakümnete kaupa hõlpsasti klassifitseerida. Kolmekümnendail valitses filmis ooperlik, võimsalt illustreeriv muusikaline foon. Neljakümnendail-viiekümnendail tõusis illustratiivsus kinomuusikas oma kõrgeimasse faasi, mille kohta…