2023-38 (3961)

Ljudmilla Gluškovskaja 17. III 1937 – 1. IX 2023

Ljudmilla Gluškovskaja elu oli tihedalt seotud kirjandusega. Võib öelda, et ta teenis kirjandust, ta elu mõte oli kirjasõna.
Ljudmilla Gluškovskaja sündis Venemaal Tšeljabinski oblastis Karabašis. Esimest korda puutus ta tekstiga tõsisemalt kokku Uurali Riiklikus Ülikoolis, kus õppis aastatel 1955–1960 keeleteadust ja ajakirjandust. Pärast ülikooli tuli tal tekstidega tihedalt tööd teha õpetaja,…

Usaldus ja sõnapidamine

„Kirjanduses on olukord täiesti katastroofiline,“ tõdes kultuuriminister Heidy Purga 5. septembril kunstivaldkonna visioonipäeval.1
„Juhul kui olukord ei lahene, kaaluvad autoreid esindavad organisatsioonid ka kohtutee jalge alla võtmist.“ See sugugi mitte meeldiv võimalus tuletati kultuuriministeeriumile ja avalikkusele meelde 2. septembril seoses kesise laenutushüvitisega.2
20. septembri õhtul selgus, et järgmisel aastal saab Autorihüvitusfond juurde miljon…

Sügisene eskapism

Ma ei ole varem sügiseti märganud nii palju tammetõrusid kõnniteedel. Muudkui pragisevad jalge all. Hall­vareseid on ka palju, vähemalt Kala­majas, nokivad midagi, kuigi mitte tõrusid.
Lähen läbi vihma raadiomaja poole, ansambel U: kontserdile, mis on pühendatud Kaija Saariahole. Mõtlen, kas sellest kolumni kirjutamine oleks väga eskapistlik. Mõtlen, miks mulle nii tundub.…
Keppimisest saadud tarkus

Keppimisest saadud tarkus

Teooria räägib millestki liiga fundamentaalsest. Millestki, millele kardetakse analüütiliselt läheneda.

Sissevaateid keskkonnaliikumiste ajalukku
Fosforiidisõda on Eesti üks tuntumaid keskkonnaproteste, millel on ühtlasi kindel aukoht riigi iseseisvuse taastamise narratiivis.      
 Postimees / Scanpix

Sissevaateid keskkonnaliikumiste ajalukku

Kohaliku ja arhailise idealiseerimine on problemaatiline, sest toob meelde meeletu väljakutse, mille ees seisab rahvusriikideks jagunenud planeet globaalseid keskkonnaprobleeme lahendades.

Keskkonnakaitselise tasakaalu poole

Miks peaks Moskva järsku hakkama südant valutama Euroopa keskkonnaseisundi pärast, kui suhtub ääretu ükskõiksusega keskkonnakaitsesse omal maal?

Mure elukeskkonna säilimise ja looduses aset leidvate mastaapsete muutuste pärast, millest on lahutamatu keskkonda säästev eluviis, kuulub kahtlemata järjest enam läänemaailma rahvaste kesksete väärtushoiakute hulka. Milles seisneb ja kuidas…
Pala leebuse leiba

Pala leebuse leiba

Leebuskõne ideaal põhineb teatud mõtlemisviisil, järelemõtlemisel. See eeldab reageerimist teistsugustele väidetele ning ka iseenda reaktsioonidele.

Dräägime binaarsust
Ms Elsa töö kajastab püüdlust mahutada nii ühiskonna, kvääride kui ka drag-kogukonna enda seatud standardite kiuste oma kogemus ning identiteet sõnadesse.     
 Roman-Sten Tõnissoo

Dräägime binaarsust

Näitusel „Dräägime ära“ saab heita pilgu siinse kvääriskeene (öö)ellu, kunstnike ja aktivistide sisemaailma ning mõtiskleda selle mitmekesisuse ja marginaliseerituse üle.

Kui sõnadest jääb puudu
Jane Grier aka „Miss G“ (1856–1902). Juhtum nr 516. Pealkirjata (Tikitud taskurätik), 16. XI 1897     
 Pressifoto

Kui sõnadest jääb puudu

Näitusega „Kui magatud unest saaks midagi aru?“ innustatakse rääkima psüühikahäiretest, et suurendada mõistmist ja lugupidamist ning vähendada stigmatiseeritust.

Lõppjaam Narva – piirideta piirilinn
Artist Manna võiks vabalt olla näiteks Marilyn Mansoni ja Trent Reznori tütar ning tema tumedalt okultistlik lavakostüüm sai nendel hetkedel samuti võimukama tähenduse.       
Jegor Andrejev

Lõppjaam Narva – piirideta piirilinn

Eelkõige on narvalastel vaja tulevikuvisiooni, positiivset identiteeti ja kuuluvustunnet – usku sellesse, et neid pole perifeerse piirkonnana ära unustatud.

Suitsu nurk XXIII – Ene Mihkelsoni „Kui olin saanud neljaseks“
Ene Mihkelsoni luule on lõppematus labürintlikus liikumises, ikka ja jälle kerkib esile ängistav aegruum ning mõistmise ja mõistetamatuse ainitine edasilükkamine. Mihkelson 1990. aastatel Tartus.     
 Meelis Lokk / PM / Scanpix Baltics

Suitsu nurk XXIII – Ene Mihkelsoni „Kui olin saanud neljaseks“

1          Kui olin saanud neljaseks Nii väga kiitis
2          uut ja võimast riiki mu väljarännupaik
3          et käima peale jäin ma puhtast aatest
4          Nelikümmend aastat möödus linnutiivul
5          Veel mõned tormilised lisaks kuni lõpuks
6          sünnitasin isa Ema seitse aastat hilines
7          kuid mu lapsed olid siiski ühevanused ja kenad
8          Isa silmist paistis vana mehe…
Kui hea raamat!

Kui hea raamat!

Alvar Loog ja Valle-Sten Maiste on koostanud „Teatrielu“ kogumiku, kus peaaegu igas artiklis esitatakse aktuaalseid küsimusi ning antakse võimalus kas kaasa noogutada või vastu vaielda.

Individualismikriitika

Pina Bauschi „Kevadpühitsuse“ koreograafia on Igor Stravinski muusikaga tihedas suhtluses, misläbi mõlemad teineteist võimendavad.

Pina Bauschi „Kevadpühitsus“ („The Rite of Spring“) ning Germaine Acogny ja Malou Airaudo „ühised alad“ („common ground[s]“) Helsingi festivalil 24. – 27. VIII Tanssin talos.
Kuidas tantsiksid, kui sul oleks vaja tantsida seni,…
Eesti teaduse suursaadik

Eesti teaduse suursaadik

In memoriam Endel Tulving 26. V 1927 – 11. IX 2023

Disainistik. Keel
Kuigi stiletod oleksid loomulikud jalanõud vaid siis, kui on jalad nagu Barbie’l, kantakse neid massiliselt.
Kaader Greta Gerwigi filmist „Barbie“.

Disainistik. Keel

Igasugune suhtlus on võimalik tänu keelele. Kui mõelda keelest võimalikult laias tähenduses, siis võib see kergesti viia kakofooniani. Meiega astuvad dialoogi erinevad vestluspartnerid, igapäevased esemed, virtuaalsed keskkonnad, isiklikud mälestused, kultuurilised stereotüübid, eri laadi esteetika, aga ka meie enda mitmene identiteet, mis on kujunenud kõige eelnimetatu tõttu. Inimest ümbritseva paljukihilise keskkonna…
Kas parasiit on kuningas või ohver?
Flo Kasearu ja Elīna Vītola puukide peale mõeldes võib neid ka kuningaks pidada, sest nad elavad teistest kunstiteostest.     
Bruno Habran

Kas parasiit on kuningas või ohver?

Flo Kasearu ja Elīna Vītola puugid annavad kunstile mitmekordse tähenduse, mõjutades ka üldkehtivat viisi, kuidas teoseid vaadata.

Suvila Vääna-Jõesuus
Erakogu

Suvila Vääna-Jõesuus

Harva, kui mõni koht mulle kohe muljet avaldab. Enamasti napib mõttevaikust, et ümbritsevat keskkonda selgelt tajuda. Isegi kui õnnestub ratsionaalse mõtlemise haaret lõdvendada ja lasta mölal vaibuda, on üldiselt ikkagi midagi teoksil ja tähendusloome piirjooned ilmuvad alles hiljem. Koha tähendus tekib mul viivitusega ning kohataju on minu meelest eelkõige ikkagi…
August Sanga luuletõlkeauhinna kandidaadid
Mullu pälvis August Sanga luuletõlkeauhinna Paul-Eerik Rummo Paavo Haavikko luuletuse „Teine luuletus“ eestinduse eest. Paul-Eerik Rummo tänavu 27. aprillil ajakirja Looming 100. aastapäevale pühendatud konverentsil Eesti Teaduste Akadeemia saalis.            
 Harri Rospu / Looming

August Sanga luuletõlkeauhinna kandidaadid

Selgunud on kuuenda August Sanga nimelise luuletõlkeauhinna kandidaadid. Auhind määratakse ühe tõlgitud luuletuse eest, mis on ilmunud ühe aasta jooksul.
Contra, tõlge läti keelest
Anna Auziņa, „***Kuskil karjamaal põõsas on pesa ..“
„Introvertide ball. Läti uue luule antoloogia“, Hea Lugu, 2022
Maarja Kangro, tõlge ukraina keelest
Halõna Kruk, „Inimkonna ajalugu“
Looming 2023, nr 3
Kalju Kruusa, tõlge hiina keelest
Héngpíng,…
Keerduva aja meelevallas

Keerduva aja meelevallas

„Malma jaam“ on jõuline romaan inimsuhetesse pugenud külmusest ja ükskõiksusest, võõrandumisest ja kurbusest ning sellega seotud vägivallakiusatusest.

Sirp