2022-16 (3888)

Loovuuringute doktorantuuri ja  audiovisuaalkunsti võimalused ja vastutus
Elen Lotman: „Kohati oli mul tunne, et doktoritöö pealkiri pidanuks olema lihtsalt ja ausalt „Asjad, mis mind huvitavad“, kuna teemad, mis mind paeluvad, kipuvad jooksma ühest tüvest igasse suunda laiali.“
Piia Ruber

Loovuuringute doktorantuuri ja audiovisuaalkunsti võimalused ja vastutus

Elen Lotman: „Oleme tunnistajaks suurimale muutusele, mida inimkond on eales näinud: oleme üksteisega kogu aeg ühenduses üle maailma. Ja kõigist kunstidest kannab suurimat vastutust filmikunst, sest kunagi pole liikuva pildi kaudu suheldud nii palju kui praegu.“

Kogunegem suurkogule!

Järgmisel teisipäeval, 26. aprillil kogunevad kunstnike liidu liikmed suur­kogule. Seegi kord on kogunemis­paigaks valitud eriline, võib isegi öelda et tähenduslik paik – muusika- ja teatri­akadeemia kontserdi- ja teatrimaja. 2019. aasta sügisel avatud kontserdi- ja teatrimaja oodati pikisilmi. See on kasvulava noortele alustavatele tegijatele, aga ka võimalus nende juhendajatele, tunnustatud tegijatele.…

Fašism

Fašism on nähtus, mille määratlemisega on olnud aastakümneid suuri raskusi. Ennekõike iseloomustavad seda ehk marurahvuslus, kollektivism-korporatiivsus ja individualismivastasus, autoritaarsuse või diktatuuri ihalemine, traditsioonikesksus, ühiskonnaelu reglementeerimine, juhikultus ja vägivald. Lisada võib veel hulga tunnuseid, sealhulgas rahvusliku või rassilise puhtuse igatsus, antisemitism, ohvrimentaliteet, tunnete eelistamine mõtlemisele, veendumus, et ollakse äravalitud rahvus, perekondlike…
Saa ise kah nii vanaks!
Linnaplaneerimine ei tähenda ainult füüsilise ruumi kujundamist, vaid ka sotsiaalse keskkonna ja kohtumispaikade loomist.
Cristina Gottardi / Unsplash

Saa ise kah nii vanaks!

Alailma räägitakse linnast, mis peab sobima nii kaheksa- kui ka 80aastasele, kuid ruumiloome keerleb endiselt suuresti ümber noorte ja tervete.

Ēteri universumi eeter
2020. aasta Dubai Expo Läti paviljoni võistluse võidukavand, mis lõpuks käiku ei läinud.
Ēter

Ēteri universumi eeter

Dagnija Smilga: „Arhitektuuri inspiratsiooni saame igalt poolt, nii Kim Kardashiani Instagrami postitustest kui Läänemere rannas päevitamisest.“

Kureerimise poliitiline potentsiaal kriisiajal
Violeta Bubelytė (1956). Akt nr 23. 1983, hõbeželatiinfoto. Leedu Riiklik Kunstimuuseum
Pressifoto

Kureerimise poliitiline potentsiaal kriisiajal

Liisa Kaljula: „Kui Baltimaadel on mingigi võimalus mõjutada praegu Venemaal toimuvat, siis on selleks just demokraatliku, mitmekesise kultuuri toetamine.“

Vestlus ja monoloog

Näituse avamine tervikuna ja/või ka ainult vene kunstnike tööde eemaldamine oleks andnud traditsioonilise nõukogude kunsti retseptsiooni muutmise võimaluse.

Näitus „Mõtlevad pildid“ Kumus kuni 14. VIII. Kuraatorid Anu Allas, Liisa Kaljula ja Jane Sharp, kujundaja Mari Kurismaa ja graafiline disainer Tuuli Aule.
Näitus on valminud Eesti…
Autoripositsioon ja selle sõnastamise vajalikkus
Piret Karro: „Kui meiesugused ei olnud varem avastanud, et oleme idaeurooplased, siis nüüd oleme oma positsiooni mõistnud ja võtame sellelt ka sõna.“
Anette Parksepp

Autoripositsioon ja selle sõnastamise vajalikkus

Piret Karro: „Dekoloniaalne positsioon on justkui uks, kust saan liikuda feminismi ja sooteemade ristumispunktini teiste ühiskondlike teemadega.“

Kirst tordil
Tallinna Linnateatri „Aviaator“. Ühe nipsuga kukub maailm kokku nagu teatridekoratsioon.
Siim Vahur

Kirst tordil

Boriss Pavlovitši lavastuses „Aviaator“ ei ole peategelast, vaid tema lugu, mida jutustavad näitlejad, kes loevad päevikut, mängivad pilli, laulavad.

Lavastus, mis sööbib hinge
Lavastus „Х** войне. M*** sõda. Ukraina. Kirjad rindelt“ (fotol Ivo Uukkivi) mõjus tunnetele ja läks hinge.
Siim Vahur

Lavastus, mis sööbib hinge

Julia Augi lavastajakäekirja iseloomustab dokumentaaltekstide sujuv seostamine terava kujundlikkusega.

Vastastikku tagatud hävituse spiraal
Võidurikastumine, võidurelvastumine.
Torm Partsi joonistus

Vastastikku tagatud hävituse spiraal

Paljuski sama ketiga, millega oleme aheldatud majanduskasvu, fossiilkütuste ja SKT-maagia külge, oleme lukustatud ka militaarkulude kasvu külge.

Saksamaa, Ukraina ja Euroopa Liit

Ukraina leiab end tabula rasa’na, mis meenutab mõneti Saksamaad maikuus 1945, aga kui Saksamaa vabastati väliste jõududega, siis Ukraina vabastab end ise.

Ükskõik ka millist muljet ei jätnud seletus president Steinmeierile esitatud küllakutse väidetava tühistamise kohta – välistatud pole Ukraina ametiisikute rumalus või arrogants –, on presidendi…
Suitsust nõrk. Ilmar Trulli „Veereb kartul põllu veerel“
Luuletaja, illustraator, karikaturist ja ristsõnade koostaja Ilmar Trull
Aivar Kullamaa

Suitsust nõrk. Ilmar Trulli „Veereb kartul põllu veerel“

1 Põllu veerel uitab siga.
2 Põllumehel kartul valmis.
3 Viskab siga kartuliga
4 kohe esimeses salmis.
5 Teises salmis tänab siga
6 südamlikult põllumeest:
7 „Ma ei saanud üldse viga.
8 Tuhat tänu tuhli eest!“
9 Noh ja kolmandamas salmis
10 põllumehel vastus valmis:
11 „Ole lahke, armas siga.“
12 Viskab jälle kartuliga.
Ilmar Trulli lasteluulet kiputakse pidama lihtsaks ja lõbusaks,…
Andmise pühitsus
Laulja osutus Tauno Aintsi „Heldes puus“ üheks pilliks teiste orkestripillide seas. Orkestri keskel istudes ja vaid mõnes valitud kohas lauldes sobitus Iris Oja sametine tämber orgaaniliselt tervikusse.
Rene Jakobson

Andmise pühitsus

Mitmetähendusliku sümboolse väljaga puu kujund esineb väga paljudes lugudes. Inimesele on omane seostada puid millegi igavese, püsiva ja tõelisega.

Tuttava linna tuled  – Viljandi olendid ja muud malendid
Asfalt ei ole siia veel jõudnud isegi ridade vahele mitte. Munga tänav Viljandis.
Merike Valme

Tuttava linna tuled – Viljandi olendid ja muud malendid

Tallinn on linn, kus on mu kodu, aga Viljandi on kodulinn. Iga maja ja tänav räägib seal minuga elavalt, vahel viskab sekka koledamaid noote, kui mõni tuttav maja on lammutatud või puid maha võetud, aga põnev on iga nurga peal.
Põnevaks teeb juba see, et linnas on kaks järve ja orud,…

Enno Mattisen 25. III 1951 – 10. IV 2022

On inimesi, kellele mõeldes – ja nüüd, keda meenutades – libiseb üle näo naeratus. Ehk on seegi jälg, mille me kõik võiksime endast siia maha jätta. Olla selline, kes leiab ka halvas head, kellel jagub kiidusõnu millegi õnnestumise ja osavõtlikkust ebaõnnestumise korral, mitte ainult juht ja töökaaslane, vaid ka sõber,…
Pealelend  – Peeter Laurits, kunstnik, „Biotoopia“ peakorraldaja ja ka kunstiprogrammi kuraator
Jaan Tootsen

Pealelend – Peeter Laurits, kunstnik, „Biotoopia“ peakorraldaja ja ka kunstiprogrammi kuraator

Kunsti, teaduse ja keskkonna hübriidkonverents „Biotoopia 22“ peetakse tänavu teist korda – paik ja ka aeg on peaaegu sama mis eelmisel korral – Viinistu kunstisadamas 17. kuni 19. augustini. „Biotoopial“ otsitakse ja levitatakse värskeid vaatenurki ning luuakse kunsti, teaduse ja tehnoloogia uusi koostöövorme eesmärgiga säilitada ja taastada elurikkus biosfääris. Tänavu…
Klavessiinimuusika kevadpidu
Ene Naela ettekandes kõlas festivali ainus uudisteos, Mirjam Tally „Event Horizon“.
Kris Moor

Klavessiinimuusika kevadpidu

Klavessiinifestivalil ei piirduta klahvpillidega, vaid kaasatakse ka muid instrumente: tänavu olid kampa kutsutud kuue- ja seitsmekeelsed viola da gamba’d ning nelja- ja viiekeelsed barokktšellod.

Kolm kannelt kevadet värvimas
Kolme kandlemängija käes kõlas kontserdil kokku kuus eri kannelt. Fotol esinevad koos Eva Väljaots, Laima Jansone ja Maija Pokela.
Annika Vihmann / Eesti Pärimusmuusika Keskus

Kolm kannelt kevadet värvimas

Kolm vägevat naist, kasvavast puust inimese käe läbi pilliks vormunud tükk loodust süles, näppisid pillikeeli, kutsudes oma viisidega kevadet.

Kuusk ja linnamees
Hind (Christopher Rajaveer) ei taha taluperemees olla, ta ei usu, et sellega hakkama saab.
Heikki Leis

Kuusk ja linnamees

Peategelane Hind seisab looduse ees nagu Rooma leegionär ühel Caspar David Friedrichi maalil paksu, tumeda, hirmutava germaani kuusiku ees.

Külluslik teemagalerii
Silva Pijon kehastab lavastuses peamiselt just noori tegelasi, noorte vaatenurka.
Siim Vahur

Külluslik teemagalerii

Üksjagu keeruline on mõista dramaturgide Sveta Grigorjeva ja Mihkel Seedri valikuid või õigemini nende tegemata jätmist.

In memoriam Mihhail Bronštein 23. I 1923 Peterburi – 9. IV 2022 Genf

Akadeemiku ärasaatmine viimsele teekonnale on mitmekordselt raske. Sest akadeemikuks ei sünnita ega kandideerita. Pigem kasvatakse. Kogu elu vältel ja kogu ülejäänud eluks. Selle tunnustuse saavad vaid need, keda teised väljastpoolt akadeemiat leiavad selle väärt olevat. Nende seast valib akadeemia oma liikmed. Kogu eluks.
Kaks aastat tagasi meie seast lahkunud akadeemik Raukas…
Luulesalv
Tanel Mällo
Ruudu Rahumaru

Luulesalv

25. II 2022
maakaardid
juba mitme kihi
klotsikeste all
+ paelakeste
särgikeste
värvimisevärkide
on meie kodu
eluruumi
päiksesoojal põrandal
sest hetkest eilsest
mil me
põses kommid
kontrollisime teadmisi
kui lähedal
me kodule
on pommid
 
26. II 2022
otsime sõnu
et rääkida muust
köögis
ja elutoas
õhtuti voodis
kuni
nad uinuvad
linnades puust
aeg mida
pikalt
ei hellita loodis
kuni nad uinuvad
kujutlemata
õhu
tõrje
sireenide kisa
kõikjal on keegi
laps
ema
ja
isa

Silvia Nagelmaa 22. V 1929 – 14. IV 2022

Tänavusel vaiksel neljapäeval lahkus Tartus meie hulgast kirjandusteadlane ja kriitik Silvia Nagelmaa.
Silvia, neiupõlvenimega Joa, sündis ja alustas kooliteed Räpinas, jätkas Tartus ning õppis aastail 1948–1953 Tartu Riikliku Ülikooli ajaloo-keeleteaduskonnas eesti filoloogiat, 1952. aastal abiellus ta kirjandusloolase Abel Nagelmaaga. Töötanud paarkümmend aastat õpetajana mitmes Tartu koolis, sidus ta end 1974. aastast teadustööga Keele…
Sirp