2021-24 (3846)

Umbe jooksnud usaldus
Erakondade usaldusväärsus elanike silmis (usaldajate %)
Allikas: Eurobaromeeter

Umbe jooksnud usaldus

Esindusdemokraatia diskrediteerimises on erakonnad konkurentsitult ülivõimsad.

Kuidas mängida saatanat?
Age Juurikas mängis Beethoveni sonaate lausa saatanliku üleolekuga, väga professionaalselt ja kindlalt. Tema tehniline meisterlikkus, suur kõlajõud, sihikindlus ja jõulisus ning oskus faktuuri ja vormiga töötada on kadestusväärsed.
Piia Ruber

Kuidas mängida saatanat?

Age Juurika kontsert pakkus palju mõtteainet sellistel igavikulistel teemadel nagu jumalikkus ja saatanlikkus, armastuse võimalikkus ning inimlikkus.

Georg Ots, kringel ja lauaviin
Karl Ernst von Baer on juba XIX sajandil kirjutanud eestlaste alkoholilembusest ja tüütu on näha, et see teema peab ikka veel märgilise tähenduse saama. Pildil Iida (Merle Palmiste).
Robert Lang

Georg Ots, kringel ja lauaviin

„Eesti matus“ on mõeldud justkui statistiliselt keskmisele eestlasele, aga kas see pole juba liigagi turvaline ja publikut alahindav valik?

Lennelda priiks. Kas see on linnas üldse võimalik?
Noblessneri nooblisse sadamapiirkonda üles seatud sildid annavad loa vee ääres terrassil istuda vaid neile, kes on Kai maja külalised. Oma toidu ja joogiga pole vee äärde oodatud.
Gert Tai / Postimees / Scanpix

Lennelda priiks. Kas see on linnas üldse võimalik?

Sigrid Solnik: „Oma koha tunnet ei kasvata normid. Kui avalik ruum füüsiliselt ja vaimselt lukku pannakse, siis ei saa ruumist hoolimist mitte kusagil harjutada.“

Vaikne ja toimekas

Tavaliselt antakse au- ja kiituskirju kas silmapaistva esinemise, suurepärase saavutuse, väga hea tulemuse, eduka (või aktiivse) osavõtu või muu säärase eest. Igal juhul millegi eest, mis hakkab kergesti silma. Nii et ma olin üsna üllatunud, kui mu kõige väiksem koolilaps sai kooliaasta viimasel päeval tunnustatud kui „vaikne ja toimekas“. Peab…

Kas tõesti on viimane mehekeskne kants langenud?

Möödunud kolmapäeval, 9. VI teatasid Veneetsia kunstibiennaali president Roberto Ciutto ja kuraator Cecilia Alemani 2022. aastal toimuva kunstisuur­ürituse teema ja deviisi. Tundub täiesti loomulik, et biennaali kuraator on naine ja et ta on oma kuraatoriprojekti (ja sellega ka kogu biennaali) pealkirjastanud teiselt naiselt, sürrealist Leonora Carringtonilt laenatud metafooriga „Unistuste piim“…
Tähtsad asjad ei nõua palju aega
Artjom Astrov ja Ruslan Stepanov on lõpmatult võluvad. Seekord „Gangstarapis“ pakkusid nad end välja imetlemiseks, selleks ise palju tegemata.
Alissa Šnaider

Tähtsad asjad ei nõua palju aega

„Gangstarapis“ petetakse publiku ootusi, lõhutakse sidusust, põhjuslikke seoseid, mida arvame elus toimivat ja tahame neid seetõttu näitlikul kujul ka laval näha.

Stiilitruud noored koreograafid
Ingrid Mugu „Põlemist“ võib nimetada nüüdisflamenkolavastuseks.
Kris Moor

Stiilitruud noored koreograafid

Seekordne „Premiere“ oli ootamatult žanripuhas: paistab, et kõik uue põlvkonna koreograafid ei soovi tingimata sulanduda oma loominguga etenduskunstide hübriidvormidesse.

Igapäevaelu lisab teaduslikele teadmistele mõjukust
1990ndatel palju kõneainet andnud uudset põllukultuuride geneetilist muundamist illustreeriti Austrias piltidega tomatist, millesse süstitakse tundmatut ainet. Nii kujunes paljudel teaduslikku tõde eirav arvamus, et geneetiliselt muundatud tomatid sisaldavad geene, aga loomulikul teel kasvanud ei sisalda.
Salzburger Nachrichten

Igapäevaelu lisab teaduslikele teadmistele mõjukust

Miks sotsiaalsetes gruppides kujunevad samast allikast pärit teaduslikest teadmistest erineva rõhuasetusega arusaamad?

Nullenergia veab vägisi miinusesse

Ehk oleks kliimaeesmärkide saavutamise toetusmeetmetega targem keskenduda hoonete energiatõhususe parandamisele, mitte lammutamisele?

Sel kevadel restaureeris Randel Saveli kõrgema kunstikooli Pallas lõputööna Põlvamaal Peris ekspressiivse ja väljendusrikka hiigelsuure pannoo „Mahtra sõda“1, mille 1985. aastal tellis Andrus Kasemaalt Ed. Vilde nimeline kolhoos Ado Eigi ja Ann Toode projekteeritud kolhoosikeskusele. Suur…
Aasia sajand IV: Myanmar – valesti kokku pandud riik
Kas Birma jääbki pidevas eriolukorras viibivaks sõjaväeriigiks, mis isegi Aasia kõige tagurlikumate režiimide seas erilisena silma paistab? Praegu tunneli lõpus valgust ei paista. Pildil põgenikelaager Arakani osariigis Myanmaris.
Wikimedia Commons

Aasia sajand IV: Myanmar – valesti kokku pandud riik

Klopsiti kokku tüüpiline postkolonialistlik bamaritest enamuse suva järgi toimiv riigimoodustis, kus vähemusrahvastel enesemääramisõigust poliitiliste vahenditega peaaegu ei ole.

Mis juhtub magaja teadvusega?
Oma esimese romaaniga „Sinine mägi“ pälvis Eva Koff, kes on kirjutanud ka näidendeid ja lasteraamatuid, Eesti Kirjanike Liidu 2017. aasta romaanivõistlusel teise koha ning Liivi muuseumi festivalil „Eesti kirjanik“ aasta kirjaniku tiitli. „Kirgas uni“ on Eva Kofi teine romaan.
Dmitri Kotjuh / kotjuh.com

Mis juhtub magaja teadvusega?

Eva Kofi romaan „Kirgas uni“ on sõge Deleuze’i ja Guattari risoomisupp, täiesti nüüdisaegne ja avatud uutmoodi mõtlemisele.

Ääremärkusi teaduse vahelt. Dressidega ballisaalis
Pärast aastaid konverentsidel käimist asendusid kirkad mälestused tasapisi halli argipäevaga. Ameerikas pole üldse kohvipause, Skandinaavia maades kipub lahjast kohvist põis ettekannete ajal lõhkema, Portugalis juuakse kohvi sõrmkübarast väikemast topsist … Ja mis peamine – harva, kui kuuled ja näed mõnd tõeliselt head ettekannet!
Erakogu

Ääremärkusi teaduse vahelt. Dressidega ballisaalis

Kunagi aastatuhandevahetuse paiku sattusin esimest korda välismaale teaduskonverentsile. Kopenhaagenisse. Mu toonane juhendaja valmistas mind ette: peamine on majutuskohas kõvasti end hommikuses Rootsi lauas täis laadida, kohvipauside ajal head-paremat pugida ja õhtusöögil nii palju kui võimalik tasuta…
Tuttava linna tuled – Haapsalu õpetab elama
Oma parimatel päevadel õpetab Haapsalu inimest tõesti elama laissez-faire-meelelaadis ning seadma päikselise päeva prioriteediks värskendava veega veekogu leidmise.
Silvia Urgas

Tuttava linna tuled – Haapsalu õpetab elama

Kui mainin kellelegi, et olen pärit Haapsalust, reageeritakse sageli ohhetuste ja ahhetustega peaaegu et käsi kokku lüües. „Kui armas!“ hüüatatakse ja järgnevad meenutused Haapsalu kohvikute rikkalikest kreemikookidest, kaunist promenaadist, muinasjutulisest linnusest ja kõrgkultuurielamustest Tšaikovski festivalil. Need…

Liiasuse printsiip ja sõnastikureform

Miks rikkuda toimivat süsteemi? Olgu ühendsõnastik ja ÕS, digisüsteem ja paberväljaanne.

Sirbis avaldatud Arvi Tavasti EKI sõnastikureformi puudutavates vastustes1 on kõik justkui avatud diskussiooniks, samas näib, et mõni asi on juba otsustatud: uut ÕSi eraldi digitaalses vormis enam ei tule, ÕS uputatakse ühendsõnastikku. Veelgi enam, uut…
Selgelt selgusetusest
Andres Tali pildid on puhastatud kõigest üleliigsest: ta tööd on nagu aforismid, ühtaegu lakoonilised ja kõnekad, kokku surutud, ent laia haardega.
Andres Tali

Selgelt selgusetusest

Näituse „[ S ⅄ M B O L ]“ teema on selgus, üldinimlik selguseiha ning selle saavutamatus. Andres Tali näitusel kasutatavad sümbolid sümboliseerivadki mõlemat.

Ehk võib Eesti huve erinevalt mõista ja teenida?

Jaak Allik usub, et vabad valimised võivad Venemaal praegu võimule tuua isikud ja poliitilised jõud, kes oleksid Eestile ja kogu maailmale Putinist ohtlikumad.

Kirjutad, et teisitimõtlemine kodakondsuse küsimuses tõi Rein Müllersonile kodumaal Vene-sõbraliku maine. Tõrksus Müllersoni suhtes ulatub siiski kaugemasse aega, kui ta Eesti laulva revolutsiooni aegseid…
Tasakaaluga liialduste vastu
Leri Matehha: „Kui jätta kõrvale etendus- ja tantsukunst, siis on kehalisust filmikeelde pandud vähe.“
Pressifoto

Tasakaaluga liialduste vastu

Leri Matehha: „Mulle tundub, et filmikunstis rõhutakse tihti liialt seksuaalsusele. Kui tegelastel on romantiline suhe või kui kedagi kuritarvitatakse, saab sellest peamine tegevusliin. Mina sellest ei lähtu.“

Üks tulevik, võimalikud stsenaariumid
Alar Tuule maalid „Focus“ ja „Gigantic“ (mõlemad 2021). Alar Tuul on teemakäsitlustes konkreetsem ja otsekohesem, seda iseloomustavad enamasti ka ühesõnalised pealkirjad.

Üks tulevik, võimalikud stsenaariumid

Mirjam Hinni ja Alar Tuule otsus luua ruumi-, heli- ja valguslahendustega maalile lisadimensioon, teeb nende ühisprojektist kontseptuaalselt põneva tervikteose.

Pealelend – Heldi Ruiso, kogukonnaühenduse Loov Viljandi eestvedaja

Mis on Loov Viljandi? Mis sel suvel teie eestvedamisel Viljandis ette võetakse?
Loov Viljandi on vähem kui aasta vana kogukonnaalgatus, kuhu kuuluvad linlased, kel on…
Muusikalistel äärealadel Sten Lassmanniga
Sten Lassmann andis kontserdi Bachi, Beethoveni ja Brahmsi muusikast. Saksa kolme suurt B-d on ta 11. juuni Klassikaraadio „Delta“ saates nimetanud oma ajastute kõige suuremateks meistriteks.
Gunnar Laak / Eesti Kontsert

Muusikalistel äärealadel Sten Lassmanniga

Sten Lassmann esitas Brahmsi „Paganini variatsioonid“ kadestamisväärse tehnilise üleolekuga, muusikaliselt olid kõige mõjuvamad mediteerivad variatsioonid.

Tallinna balletikool 75:  gala ja „Klaasist loomaaed“
Marina Kesler on ehitanud „Klaasist loomaaia“ talle nii omaseks saanud stseenide kontrastile, milles lüürilisemad ja romantilisemad pildid vahelduvad hoogsate, mõnikord rämedategi olukordadega. Jim – Marcus Nilson, Laura – Maarja Praks.
Rünno Lahesoo

Tallinna balletikool 75: gala ja „Klaasist loomaaed“

Kuidas arendada Tallinna balletikooli ja teatrite koostööd nii lõpetajate tööhõive kui ka eesti tantsupärandi säilitamise ja arendamise seisukohalt?

Ede Peebo 30. V 1934 – 8. VI 2021

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, raamatukunstnik Ede Peebo.
Ede Peebo sündis Tartus 30. V 1934. aastal. Õppis Tartu II keskkoolis, mille lõpetas kiitusega 1953.…
Naised Arvo Pärdi keskuses
Tänapäeva kontserdielus on improviseerimine üsna harv nähtus, eriti ansamblimuusikas, seetõttu tuleb eriliselt tunnustada Una Corda muusikuid, et nende kavasid ilmestavad live-kompositsioonid.
Birgit Püve / Arvo Pärdi Keskus

Naised Arvo Pärdi keskuses

Kuigi Una Cordale sobilike teoste otsimine tähendab parasjagu lisatööd, annab see ühtlasi võimaluse teha lõputult avastusi ning tulla välja millegi uudse ja üllatavaga.

Ikka hingele
Kadri Mälgu pross „Robert“ (plastik, hõbe, valged ja sinised safiirid, rubiinid, turmaliin).
Tiit Rammul

Ikka hingele

Kai Koppeli, Julia Maria Künnapi ja Kadri Mälgu tööd näevad välja nagu arheoloogilised leiud, aga tegemist on just sellesse kohta mõeldud loominguga.

Rõõmsad viisid on põllul
Esimese Tallinna keelpillifestivali avasid viiuldaja Anna-Liisa Bezrodny ja pianist Maksim Štšura, kellele see oli ühtlasi esimene ülesastumine ansamblina.
Sadu-Triste Juurikas

Rõõmsad viisid on põllul

Loodetavasti kujuneb Tallinna keelpillifestivalist uus traditsioon, kus saab koos musitseerimas kuulda kõikvõimalikke keelpille.

Kommunisti sisetunnet otsimas
Laur Kaunissaare on otse Tallinna südalinnas leidnud lavastuse „Mäletan / Ei mäleta“ tarvis mitme suure saaliga kahekorruselise etenduspaiga, kuhu ühegi teatrihuvilise jalg pole seni küllap astunud.
Jekaterina Abramova

Kommunisti sisetunnet otsimas

Laur Kaunissaare „Mäletan / Ei mäleta“ kujutab endast näitlejate Riina Maidre ja Simeoni Sundja asjalikul juhendamisel ekskursiooni piki süngeid koridore, tolmuseid kabinette ja saale.

Vana hea plakat elab
Marko Kekišev

Vana hea plakat elab

Tehnoloogia, mis pidi vana formaadi välja tõrjuma, on käitunud vastupidi: praeguste masinatega saab trükkida ideaalse kvaliteediga ja mitmesugusele materjalile.

Pealelend – Helika Mäekivi, Eesti Keeletoimetajate Liidu juhatuse esimees

Muudatused keelekorralduses mõjutavad keeletoimetaja tööd märkimisväärselt. Nii leidiski keeletoimetajate liidus 11. juunil aset järjekordne veebikohtumine Margit Langemetsa, ühe sõnastikureformi eestvedajaga.*
Kas saite sõnastikureformi põhimõtetes selguse…

Pärast pikka paid

Kuidas korraldada paremini riigikogu ja kultuuritegijate mõttevahetust? Rahvaesindajatel on informatsiooni vaja, miks mitte neile siis seda pakkuda.

Eesti muusikaturu fookuspäev 11. VI Von Krahli teatris.
Eelmise aasta erandlikes tingimustes peetud Tallinn Music Week oli tõeliselt sisutihe suunanäitaja. Eesti muusikaturu fookuspäev, mis pidi toimuma tänavuse TMW osana, algas heietustega, kui tublid ja…
Naiste sõja omad värvid
Marina, hüüdnimega sõjaprintsess Xena.
Ivar Heinmaa

Naiste sõja omad värvid

Dokumentaalfilmis „Naised rindejoonel“ toonitatakse inimeste sõjaväsimust, sõdurite ärevushäiret ja Ukraina sõjaveteranide tugevat ühtehoidmist.

Noorte kuraatorite isolatsiooniaknad
Karl Pärsimäe aknad väljendavad kunstniku poeetiliselt hedonistlikku elutunnetust.

Noorte kuraatorite isolatsiooniaknad

Näitusel „Eraldatuses“ on koroonakogemuse tähistajana kasutatud suure tähendusmahuga sümbolit, kuid loobutud uutest tõlgendustest ja noore põlvkonna kogemusest.

Riin Alatalu, muinsuskaitsja, õppejõud, ICOMOSi asepresident
Riin Alatalu
Foto: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix 

Riin Alatalu, muinsuskaitsja, õppejõud, ICOMOSi asepresident

Nädala eest saime kauaoodatud sõnumi: Eesti kunstiakadeemia muinsuskaitse osakond saab UNESCO õppetooli. Üldjuhul arvatakse, et saime raha. Vastupidi, pidime tõestama, kuidas ise hakkama saame, et meie roll ühiskonnas on oluline, meid on vaja ja meiega arvestatakse.…
Luulesalv
Kristjan Haljak luulekogu „Illuminatsioonid“ esitlusel
Kris Moor

Luulesalv

Kristjan Haljak on luuletaja, tõlkija ja Tallinna ülikooli kultuuride uuringute doktorant. Siinne luuletus „okupante kardame vähem kui iseend“ pärineb tsüklist „elektra domina“, mis eesti keeles seni ilmumata, küll aga on mõne selle…
Suitsu nurk VI  — Jan Kausi „Balti jaam“
Balti jaamas võib viis minutit kätkeda tervet igavikku.
Tibukonn / Wikimedia Commons

Suitsu nurk VI — Jan Kausi „Balti jaam“

(1) Kohe hakkab rong sõitma. (2) Kohe veab ta ennast üle harvade Tallinna viaduktide, kohe hakkab mööda libisema Tehnika tänava kastanirivi, mille lehestik iga aastaga linnaõhu käes üha varem ära väsib. (3) Kohe tulevad linnaäärsed…
Kaanetekst

Kaanetekst

Gert Ledig, „Kättemaks“

Südamlik eksperiment
Luulur tahtis endale sünnipäevakinki teha ja teada saada, kas poolenisti käsitsi tehtud teost tänapäeval aktsepteeritakse. Nii sündiski „SA“.
Igor Kotjuh

Südamlik eksperiment

Luulur: „Mida rohkemad tunnevad heameelt, teevad heameelt ja hoolivad kõigest elusast, seda rohkem ma rõõmustan.“

Sirp