2021-23 (3845)

Kesta katsumuste kiuste

Kesta katsumuste kiuste

Mathura: „See, millist ilu või sügavust on inimene oma parimal hetkel võimeline väljendama, on kaalukaim argument, miks elu ei saa määratleda pelgalt biokeemilise reaktsioonina.“

Sotsialismi ei saa samastada Nõukogude Liiduga
Enne Greta Thunbergi ja Extinction Rebellioni esilekerkimist valitses kapitalistliku ja poliitilise eliidi seas kliimapassiivsus. Pildil väljasuremist vastustav performance’i-üksus „Punane brigaad“.
Wikimedia Commons

Sotsialismi ei saa samastada Nõukogude Liiduga

Võrreldes Euroopaga on Ameerika teinud pandeemiast rohkem õigeid järeldusi, tõestades, et poliitilise tahte korral riigi osalus ühiskonnaelus kasvab märkimisväärselt.

Kuidas mõista looduskultuuri?
Emajõe kallas Tartu kesklinnas on koduks paljudele liikidele.
Timo Maran

Kuidas mõista looduskultuuri?

Globaalse keskkonnamuutuse tingimustes võiks elujõuline looduskultuur olla Eestis, kus keskkonna ja sotsiaalsete süsteemide toimimine on aina juhuslikum ja ettearvamatum, esmajoones väärtustatud.

Ideed ja huvid

Kui ma 1989. aastal USAsse jõudsin, olin ma dekonstruktsiooniks pisut valmistunud. Hasso Krull oli mulle kopeerinud RVList hangitud teoseid: Derrida „Grammatoloogia“ inglise tõlke, Robert Youngi antoloogia „Untying the Text“; Tiit Hennoste oli paljundanud Frank Lentricchia ülevaate „After the New Criticism“. Alustuseks oli seda ülearugi. Need olid rasked raamatud ja kui…

Kui pole kirjakeelt, ei saa ka pidada riiki

Eelmises Sirbis on tutvustatud EKI sõnastikureformi. Seda kajastas ERR ja kolmapäeval ka Postimees, mille peale võib olla jäänud mulje, et nüüd on hirmsasti hädas just õpetajad ja keeletoimetajad, kes ei tea ilma ÕSita enam, mida koolis õpetada või tekstides veana käsitleda. (Tõesti, Sõnaveebis on peale tähenduses ’ajaliselt millestki hiljem’ sõna…
Timo Maran, semiootik ja luuletaja 
Timo Maran
Erakogu

Timo Maran, semiootik ja luuletaja 

Vabadust on kõige lihtsam mõtestada kui liikumis- ja tegutsemispiirangute puudumist. Kui aga järele mõelda, siis on vabadusel seos ka tähenduste ruumiga. Taani biosemiootik Jesper Hoffmeyer kirjutas semiootilisest vabadusest kui tähenduste sügavusest, mida loomaliik või üksikisend on võimeline väljendama.* Ta märgib, et semiootilisel vabadusel on kalduvus ajaga kasvada. Mida Hoffmeyer silmas pidas ning miks on vabaduse ja semiootiliste protsesside seos tähelepanuväärne? 
Vabadus kui kõigi piirangute puudumine on ilmselt sama kui mitteelusolemine. Seda põhjusel, et elusa süsteemi iga omadus ühtaegu nii võimaldab kui ka piirab.…

Sa oled alles, Helle

Kirjutan Sulle sellepärast, et ei oska pidada Sind lahkunuks, Helle. Ma ei tea, kui palju inimese tegelikust olemusest kandub avalikkusse, aga isiklike kõneluste tõde on küll olemas ja see on alles. Need on kohati ühilduvad, kohati ühitamatud mõttejupid hõbelõngast, nad ei ole kaugeltki lõpuni mõeldud ega põhine Sinu loomingu põhjalikul…
In memoriam  Marko Mägi
Luuletaja ja kirjanik Marko Mägi (1971–2021). Tema sulest pärinevad luulekogud „Maitsestatud kanad“ (2012) ja „Pealehakkamise küsimus“ (2015) ning jutukogu „Luukerena laanes ja linnas“ (2015). Marko Mägi oli Betti Alveri debüüdiauhinna kandidaat ning pälvis tõelise Juhan Liivi auhinna.
Kris Moor

In memoriam Marko Mägi

Käisime koos luuleüritustel, kus ma võtsin arvukalt üles Marko esinemisi, ja õhtuti võtsime napsi. Rääkisime luulest, vaatasime videoid, võistlesime „Kuldvillaku“ äraarvamises.
Marko luuletajakreedo, kui nii võib öelda, erines minu omast täiesti, samuti muusikamaitse. See tundus olevat väga noore inimese, kui mitte öelda pubeka maailm – vaimustus kõigest alternatiivsest. Suur laps ta ju…
Nokia kukkumine olematusse ja uus tõus

Nokia kukkumine olematusse ja uus tõus

Nokiast võib rääkida kui pikaajalisest äriprojektide jadast, kus andekad ärimehed kaubastasid paljudel turgudel väga erinevaid tooteid.

Kaanetekst

Kaanetekst

Katrin Pautsi „Tallinna tume“, Killu Kaare „Pandeemia“ ja Charles Bukowski „Vana peeru veerud“

Eesti rütmimuusika vajab rohkem õpetajaid

Jaak Sooäär: „Eestis on läbi aegade olnud suhteliselt vähe džäss- või üldse rütmimuusikuid, kellest omakorda väga vähesed on saanud õpetajakoolitust.“

Maikuus jõudis minuni info, et tänavu sügisest hakatakse Eesti muusika- ja teatriakadeemias instrumentatsioonipedagoogika klassikaliste erialade kõrval koolitama ka džäss- ja rütmimuusika ansamblipillide…

Uus teater – Kommunikatsioon

Sellest hoolimata, et uut esineb ka repertuaariteatrites, eristab uut teatrit repertuaariteatrist teistsugune kommunikatsioon. Repertuaariteatrid toovad kõige tähtsamana esile lavastuse pealkirja. Uue teatri peamiseks tunnuseks on mängukavas suurte tähtedega esikohale toodud lavastaja või koreograafi nimi. Nii teeb seda Kanuti gildi saal, aga mitte Sõltumatu Tantsu Lava, Von Krahli teater, Tartu Uus…
Üllatus
Evi Tihemets. Suvine portree. Õli, lõuend, 1965. Ühel kuumal suvel on maalitud pilt Ants Viiresest kirju rätikuga, erksat peakatet tasakaalustab tundlik roosakas taust.
Lembit Kitsel

Üllatus

Vastanduses tulevad sageli esile kõige tugevamad küljed. Evi Tihemetsa uuel näitusel on midagi hingele ja ka vaimule, mistõttu valdab vaatajat korraga soe ning virge tunne.

Terapeut või kunstnik? Armastaja!

Tiit Pääsuke on üks teraapilisemaid, tuju tõstvamaid eesti kunstnikke. Üldse mitte naljakate süžeede, vaid kasutatud värvikõlade tõttu.

Igasuguse isikliku – aga looming on ülimalt isiklik! – arvustamine on paratamatult isiklik, objektiivset tõde pole olemas. Või siis: määratav on värvikihi paksus pildi pinnal, aga sellel…

Henn Pai 29. V 1937 – 2. VI 2021

Lahkunud on ooperisolist, kammerlaulja ja laulupedagoog Henn Pai, kes oli enam kui kolmkümmend aastat Vanemuise ooperi hinnatud baritonirollide kandja.
Misso vallas 1937. aastal sündinud Henn Pai leidis kiiresti üles muusikutee. Juba 1957. aastal sai temast Vanemuise ooperikoori liige, 1960. aastal lõpetas ta Tartu Muusikakooli Rudolf Jõksi klassis. Pärast Tallinna Riikliku Konservatooriumi…

Taas üks raamat taluarhitektuurist

Raamat „Eesti talu. Uuem taluarhitektuur 1850–1950“ peaks olema iga talumaja omaniku laual ja öökapil, eriti enne suuremate renoveerimistööde kavandamist.

Uus taluarhitektuuri raamat meie staažikaimalt taluarhitektuuri uurijalt Heiki Pärdilt täiendab kenasti viimastel aastatel ilmunud taluarhitektuuri teemaliste raamatute ridu. Tõsi, pea kõik neist on Heiki Pärdi enda sulest. Vast ilmunud raamatusse on…

Metsasõjas on vaja vahekohtunikku

Iga erimeelsus ei ole veel väärtuskonflikt. Arutelul ei tohi lasta jõuda vastandlike väärtusteni, mida ei ole tihti võimalik sünkroniseerida muidu kui sõjaga.

„Taheti kõigiga sõbrad olla ja nüüd ei ole enam keegi kellegagi sõber“. Nõnda on kirjeldanud metsanduse arengukava (edaspidi MAK) koostamise protsessi üks…
Miks tarvas rabeleb?
Tiit Pääsuke.  Piison ja pintslid (Maalikunst sureb jälle). Segatehnika, lõuend, 2021, neli osa. Fragment
Kaire Nurk

Miks tarvas rabeleb?

Tiit Pääsuke on otsekui vaakumis erakkunstnik saanud kaua omapäi sümbolimaailma kokku kuhjata ja nüüd ei suuda keegi enam seal järge ajada. Sõnakuulelikkuse palk.

Võõrasse kogukonda sukeldujad
Liia Kanemägi: „Rakendusteatri juhendaja ülesanne on välja selgitada, mis võiks rühma jõustada, anda selle liikmetele uue vaate olukorrale. Tähtsusetu pole ka neile pakutav võimalus ennast lihtsalt tühjaks rääkida.“
Piia Ruber

Võõrasse kogukonda sukeldujad

Liia Kanemägi: „Rakendusteatri lavastuse valmimine on pidev dialoog: kogu aeg tuleb küsida, kuidas rühmas ühte või teist asja nähakse ja tajutakse, ning vastavalt sellele pilti korrigeerida.“

Lavastajalinnupojad pesaveerel
Lavastuses „Mos-naine ja kakk“ on Maria Ehrenberg (naine) ja Jass Kalev Mäe (kakk) loonud oma tegelaskujule terava psühhofüüsilise karakteri.Siim Vahur
Väimela näidiskatsesovhoosi Raiste osakonna veiselaut, 1962.

Lavastajalinnupojad pesaveerel

Kui võtta lavakate diplomilavastust „Kõige all ja kohal on …“ repertuaariteatri mängukava osana, siis oleks oodanud pedagoogidelt suuremat nõudlikkust ning abi tööde valikul ja vormistamisel.

Helipildikesi kopeerimistuhinast

Kui läänes tuli midagi moodi või mõeldi välja, siis ei läinud kunagi kaua aega mööda, kui raudse eesriide taga ilmusid lagedale kahtlaselt sarnased asjad.

Filmiprogramm „Öst-West Fest“ Sõpruse kinos 14. – 19. juunil. Kavas „Otsijad“ („The Searchers“, John Ford, USA 1956); „Limonaadi Joe“ („Limonádový…

Muusikaõpe annab vajalikke oskusi kogu eluks

Muusikakoolis käivad lapsed suudavad teistest palju paremini süveneda, pingega toime tulla ning oma aega planeerida.

Kolm aastat tagasi esines Tallinna džässi­klubis Philly Joe’s Põhja-Ameerikast pärit, ent Berliinis resideeriv maa­ilma­kuulus trummar Jim Black. Kontserdi järel jäime kontrabassisti ja helilooja Raimond Mäega džässiklubisse juttu ajama ning ülejäänud publik valgus tasapisi…
Arhitektuur kõneleb inimesest
Näitus „Võimu vaatlus“ on kokku pandud arhitektuurimuuseumi fotoarhiivi materjalidest ja kõneleb ühiskonna jõustruktuuride võrgutavast mõjust.
Tõnu Tunnel

Arhitektuur kõneleb inimesest

Ingel Vaikla: „Hoonet pole võimalik kogeda kujutisena. Arhitektuuri kogetakse sensoorse ja akustilisena – olulised on lõhnad ja helid, valgus ja selle muutumine.“

Soome-ugri animism enne kultuurievolutsionistlikku teooriat

Arutlused soome-ugri fetišismist, ebamäärane arusaam jumala ja taeva osast ning šamaanide haridustase said hiljem kultuurievolutsionistliku klassika toiteallikaks.

Animistlik religiooniteooria võidutses XIX sajandi lõpupoole koos kultuurievolutsionismiga. Aga kuidas põlisrahvaste usundist kirjutanud teadlased enne hakkama said? Varasemate teadlaste käsitlustes soome-ugri rahvaste usundist olid põhiteemadeks nõiad, ohverdamine ja surnute kultus, eriti…

Usuteaduslik haridus luterlikus vaates

See, mis seob ja kohustab absoluutselt ehk tingimatult, on üksnes Jumal ise. Seetõttu on südametunnistuse vabadusel evangeelses kirikus nii suur osa.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Usuteaduse Instituudi (EELK UI) asutamisest möödus tänavu 75 aastat. Sel puhul on kohane arutleda usuteadusliku hariduse tähenduse ja rolli üle luterlikust vaatepunktist. Lähteolukorraks…
Monopol, konkurents ja  keskused õigushariduses

Monopol, konkurents ja keskused õigushariduses

Teadust teevad ja teaduslikku diskussiooni peavad teadlased. Kui neid ei ole või on väga napilt, ei aita ka ühegi uue institutsionaalse keskuse loomine.

Üksainus Lepik
Eesti kirjanike liidu liikmete kohtumine Kalju Lepikuga Tuglase majamuuseumis 9. IV 1990: Paul-Eerik Rummo, Kalju Lepik ja Jaan Kross. Kalju Suure foto.
Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus / muis.ee

Üksainus Lepik

Rebell trotsib, radikaal jääb kindlaks. Kalju Lepiku radikaalsus seisnes selles, et ta jäi kindlaks, nagu tema kõrval ka paljud estofiilid ja avalikkusele tundmatud vastupanuvõitlejad okupeeritud Eestis.

Isiklik ajalooliseks
Ly Lestberg. Rooma. Esimene mälupilt.
Ly Lestberg

Isiklik ajalooliseks

„Paigad sinus eneses“ on Ly Lestbergi püüe vaadata endale tähenduslikke momente kaugemalt. Ta tuletab meelde, et maailm on peegeldus meist endist.

Oma elu peremees

Oma elu peremees

Sally Rooney romaanis „Normaalsed inimesed“ käsitletakse päevakajalisi tõsiseid teemasid ja täiskasvanuks sirgumise valu.

Sirp