2021-19 (3841)

Elavas järjekorras klassikanälga kustutamas
Eesti Kontserdi peaprodutsent Maarit Kangron: „Londonis töötades võitsin sellest, et mul oli Eesti vaatenurk, ja nüüd on siis loodetavasti vastupidi: meie meeskonnas on esindatud ka Londoni vaade.“
Erakogu

Elavas järjekorras klassikanälga kustutamas

Maarit Kangron: „Võimas tunne haarab eeskätt siis, kui istud ja hoiad toolist kinni ja mõtled: kui tore, et olen elus ja praegu siin ja saan olla selle hetke tunnistajaks!“

Hüvasti, Peipsiveere kauboi!
Vahur Afanasjev (1979–2021)
Erakogu

Hüvasti, Peipsiveere kauboi!

Vahuriga kohtusime tänu kunstile. Esimest korda siis, kui kaheksa aastat tagasi Voronja galerii avasime. Teadsin, et ta on kirjanik, ja tundsin isegi pisut uhkust, et ta kohale oli tulnud. Vahetasime Vahuriga mõne sõna ning saime talt kingiks pudeli omatehtud koduveini, mille sealsamas näituse avamisel punkarite tervituseks ka ära jõime. Mõni…

Kõiges on süüdi feminism

„Feminismist?“ – „Jälle!“ Kas seda kõike on vaja jälle üle korrata? See „kõik on ju teada“ ja sellest on „nii palju räägitud“. Jah, on tõesti palju räägitud, tüdimuseni korratud, aga XXI sajandil on Eestis ikka veel olukord, kus avalikus mõtteruumis on vastuvõetav käsitleda naisi valdavalt rahvuskehandi taastootmist võimaldava instrumendina. Sünnitusmasina…

Kuidas me julged olime

Milline kirjanik on julge? Mis on see kirjaniku julgus? Kuidas olla julge turvalises demokraatlikus ühiskonnas? Kirjaniku vaprus või julgus (courage of the writer) on valitud juunis Amsterdamis toimuva Euroopa kirjandusöö festivali teemaks. Lahke osaluskutse võtsin heal meelel vastu, sest teema tundus intrigeeriv: parajalt paatoslik, aga eluline ka.
Eks ole julgus kirjanikele…
Pealelend  – Tiiu Rebane, Eesti Maalikunstnike Liidu juhatuse esimees
Erakogu

Pealelend – Tiiu Rebane, Eesti Maalikunstnike Liidu juhatuse esimees

6. mail avati Tallinnas uus galerii – Kadrioru Plaza galerii (Vesivärava tänav 50), mille tähelepanu keskmes on maalikunst. Näituseprogrammi hakkavad koostama maalikunstnike liidu töörühm Vilen Künnapu, Karl-Kristjan Nagel ja Tiiu Rebane.
Kas uus galerii on mõeldud ainult maalikunstnike liidu (EML) liikmetele või kõikidele, kes kasutavad visuaalseks eneseväljenduseks maalikunsti?

Galerii keskendub tahvelmaalile, klassikalisele…
Kontsert konservikarbis
Milline lausa legendaarsete hulka kuuluva „Pro et contra“ esitus – ja teha seda ilma publikuta, tänutäheks vaid orkestrikaaslaste hõre aplaus! Solist Marcel Johannes Kits.
Videokaader

Kontsert konservikarbis

Eestis on praegu kaks dirigenti – Tõnu Kaljuste ja Olari Elts –, kelle kontserdikavad tõusevad leidlikkuse ja läbimõelduse poolest eriliselt esile.

Saapajäljed Põhjala palgel
Helene Schmitz. Vägivalla esteetika. Foto, 2017.
Pressifoto

Saapajäljed Põhjala palgel

Helene Schmitz on toonud Tallinna mõistujutu inimesest kui invasiivsest ja isukast võõrliigist, kes käsitab „looduse kroonina“ loodust oma sahvrina.

Homonatsionalismi kriipiv visioon
Filigraansed ja värvikirevad rahvuslikud lillornamendid seintel ääristavad – tõstes need seega sümboolselt aukohale – meeste aluspükse.
Marje Eelma

Homonatsionalismi kriipiv visioon

Samma osutab paljudele haiget saanud inimestele, kelle kogemused rahvuslikus kultuuripärandis ei kajastu ning kelle sobivus olla rahvuslik subjekt on siiani mõne meelest küsitav.

Looduskultuurist ja looduskultuuritusest
Üks raviviis on looduskultuuri rolli ja tähtsuse suurendamine kultuurimaastikus määrani, mis teeks arusaama inimese kuulumisest biosfääri ja tema absoluutsest sõltuvusest selle seisundist vaieldamatuks põhitõeks.
Piia Ruber

Looduskultuurist ja looduskultuuritusest

Praeguse tsivilisatsiooni süvenev keskkonnakriis on seda kandva kultuuri raskekujuline tervisehäire, mida võib nimetada progresseeruvaks looduskultuuri puudulikkuse sündroomiks.

Ajutine tühjus
„Ajutise pinna“ küsimuses saavad saaliseina äärde lükatud maalingutega kaetud koduorel ja kõnepult ehk Pärnu uue kunsti muuseumi püsikollektsiooni pärlitest õigustatud kaasarääkijad.
Triinu Soikmets

Ajutine tühjus

Niivõrd suure seltskonna loomingulise tegevuse kokkuvõtmine lõpeb nagunii heas mõttes laialivalguvuse ja kõikehõlmavusega, mis haarab kõikvõimalikke maaližanre ja -stiile.

Pavel Varunini Rääbu-lugude omailm

Pavel Varunini Rääbu-lugude omailm

Peipsi kandi venekeelsetele lastele on Rääbu nähtavasti sama tuntud kangelane kui Lotte tervel Eestimaal.

„Lamp on süüdatud!“
Estofiil ja tõlkija Eva Lille vappu-pärastlõunal 30. IV 2021 Helsingis.
Veronika Kivisilla

„Lamp on süüdatud!“

Eva Lille: „Eesti on olnud üks imeliste seoste jada. Või tihti hoopis imede pundar, sest on olnud harutamist, et imedeni jõuda.“

Kaija-Luisa Kurik, urbanist ja muinsuskaitseameti projektijuht 
Kaija Luisa Kurik
Foto Ruudu Rahumaru

Kaija-Luisa Kurik, urbanist ja muinsuskaitseameti projektijuht 

Kui sattusin tudengina Manchesteri, haaras see linn mu mitmekultuurilisuse, muusika ja omapärase linnamaastikuga endasse. Räämas tehasehooned, mis linnapildis domineerisid muutsid ruumi siiski elavaks. Avatus elustiilidele, kultuuridele ja igat sorti iseolemisele tundus vabastav ja põnev. 
Manchester on tuntud kui pioneeride linn: siit algas tööstusrevolutsioon, siin võideldi orjanduse vastu Ameerikas, siin sündis sufražettide liikumine. Aktiivses protestikultuuris väljendub see ka praegu: viimastel aastatel pole olnud ühtki nädalat, mil elanikud poleks kogunenud, et seista näiteks tagurliku kliimapoliitika, seksuaalvähemuste õiguste piiramise või rassismi vastu. Siin tähendab vabadus võimalust ja vastutust enda ning ka teiste õiguste eest maailmas seista. 
Ameerikalik…
Presidendi abikaasa. Ikkagi inimene
Sylvi Kekkonen 1961. aastal.
Pertti Jenytin / Lehtikuva / Wikimedia Commons

Presidendi abikaasa. Ikkagi inimene

Johanna Venho romaan Sylvi Kekkosest on ajaloolise autentsuse sihiga loodud peenetundeline kirjandusteos, millel on nii elulooraamatu kui ka tubli naisteka tunnused.

Andres Noormetsa pikk päev
Andres Noormetsa kasutatav olevikuvorm hoiab pidevalt tuleviku lahti, tema lause on sageli lühike ning täpne (justkui remark).
Foto raamatust

Andres Noormetsa pikk päev

Päevaraamatus ei pääse Andres Noormets maailma kirjeldamisest, aga ta ei kirjelda seda, kuidas tema maailm näib, vaid kuidas tema maailm on.

Astuge sisse, liuelge välja
Krista Mölder töötab eelkõige fotograafia kui meediumiga – valgusega, mis funktsioneerib tema mõtete ja tunnete lõksuna, ning antud kontekstis lõksuna ööliblikatele, kes tema teoseid täidavad.
Marje Eelma

Astuge sisse, liuelge välja

Krista Möldri uus fotonäitus esitab sarnaselt Baudelaire’iga kutse matkale, mis ühendab sisemise ja välimise, pakkudes ka kõrvalteid, kuhu uitama minna saab.

Uus teater – Tellimustöö

Tellimustöö on miski, mida keegi teine soovib. No ja siis sina teed. Vahel peetakse enne koosolek, soovid ja unistused räägitakse läbi. Vahel aga on kõik nii selge, et läheb kohe tööks. See, mis pole tellimustöö, see on juba tehtud ning pakub end välja poelettidel või internetiavaruses. Vaja vaid minna ja…
Uus sumin vanas majas
Võru Kreutzwaldi 52 ajaloolisesse külalistemajja kavandatakse külaliskortereid, õppekööki, kohvikut ja kaugtöötamise kohti.
Sander Tiisler

Uus sumin vanas majas

Vanalinna võimaluste laiem mõtestamine on oluline nii kultuuripärandi hoidmise kui ka linnade arengu seisukohalt.

„Dekameroni“ autori kuulsad naised
Üks Boccaccio kuulsatest naistest, kreeka mütoloogias Odysseuse kaaslased sigadeks muutnud nümf Kirke. Illustratsioon Boccaccio „Kuulsate naiste“ 1541. aasta saksakeelsest väljaandest.
Wikimedia Commons

„Dekameroni“ autori kuulsad naised

Jumalaema jääb Boccaccio raamatus ilmumata: kuulsuse lähteks tunnistab autor mitte ainult vooruse, vaid kõik silmahakkavad teod, olgu need missugused tahes.

Kuidas maitseb kliimamuutus ehk Olukorrast õunariigis
Indrek Kangro

Kuidas maitseb kliimamuutus ehk Olukorrast õunariigis

Kui supermarketite riiulid on viimaste kümnenditega näiliselt aina kirjumad, siis tarbimine on liikunud järjest kaugemale looduslikust mitmekesisusest.

Sirp