2021-16 (3838)

Kõrghariduse tuleviku sulgumine

Mis juhtub siis, kui kõrgharidus ei õigusta enam selle omandamiseks võetud riski, kuigi majandussüsteem nõuab aina enam kõrghariduskraadi.

Haridus on meie ühiskonnas võrdsete võimaluste võti – võrdne võimalus haridust saada peab seetõttu olema iga kodaniku sünniõigus.1
Lyndon B. Johnson
Selliste sõnadega õnnistas tollane Ameerika Ühendriikide president Lyndon…
Metonüümiline Jaan Kross: ajalugu kui laiendatud elulugu
Jaan Krossi eksliibris. Evi Tihemets. Ex libris Jaan Kross. Söövitus, 1980. Eesti Kunstimuuseum. Autori loal.
muis.ee

Metonüümiline Jaan Kross: ajalugu kui laiendatud elulugu

Jaan Kross kirjutab novellides ühtaegu iseendast, oma rahvast ja tervest inimkonnast – seda oskust on antud vähestele.

Meie igapäevane kurjus
Valge vesiroosi risoom on mõõdukalt mürgine ja võimaliku hallutsinogeense toimega. Risoomne detail Eike Epliku näituselt „Biomass – kummitus nurgas“.

Meie igapäevane kurjus

Eike Eplik (taas)kasutab oma projektides järjepidevalt juba loodut. Kunstniku strateegia on kooskõlas keskkonnasõbraliku ja ka jätkusuutliku produktsiooni ja mõtteviisiga.

Mingi (vana vahva) lasteaed

Leelo Tungal on kirjutanud palju vahvaid lasteluuletusi, üks nendest on „Vana vahva lasteaed“. Ainult et selleks, et maailm tunduks „mingi vana vahva lasteaiana“ peab tõesti „rõõmsas tujus kaema ja vaema“, sest muidu tundub see maailm lihtsalt mingi lasteaiana ja mitte just eriti vahvana.
Kui mind mu laste juures midagi ärritab, siis…

Elu pilves

„Kohe kui keegi mainib pilve, jookseb mul juhe kokku,“ ohkas üks kolleeg paari aasta eest. Kolleeg, kes on usin filmivaataja ja muusikakuulaja, ei adunud ilmselt, et suur osa meie elust ekraani ees möödubki mitmesugustes pilvedes asuvaid andmeid kasutades. See üha passiivsem ja tarbijalikum eluviis on pandeemia tõttu veelgi võimendunud.
Me kõik…

Kommentaar: Millised on ootused uuele rektorile, vastu võetud strateegiadokumendile, ülikooli tulevikule, riigile?

Tehnikavaldkonna rahvusülikool ristteel
 
Mart Saarma,
akadeemik, professor, pikaaegne Tallinna tehnikaülikooli juhtorganite liige
Kui andsin kunagi nõusoleku kandideerida Tallinna tehnikaülikooli juhtorganitesse, siis ainult ühel põhjusel – ma tunnetasin täielikult selle ülikooli strateegilist tähtsust Eesti riigi, ühiskonna ja tema tuleviku kujundamisel. Nüüd on mul küsimus, et kas Eesti riik on sellest strateegilisest olulisusest aru…
Kui kaugel on DVD surm?
„Masters of Cinema“ DVD-d ja Bluray’d on oma rohke lisamaterjali ja ühtse kujunduse tõttu muutunud ihaldatud kogumisobjektiks. Pildil täielik kollektsioon.
Internet

Kui kaugel on DVD surm?

Sellest, kas ja kellele on vaja filmide füüsilisi vaatamiskoopiaid, räägivad levitajad, produtsendid, kriitikud, müüjad ja ostjad.

Kõlavatest loosungitest tegelike tegudeni
Raido Roop ja Kaidi Põldoja keset Tallinna torukultuuri.
Anu Leisner

Kõlavatest loosungitest tegelike tegudeni

Tallinna strateegilise planeerimise teenistus ja ruumiloome kompetentsikeskus on ellu kutsutud selleks, et vormida suured sõnad ja lennukad eesmärgid linnaruumiks.

Kaheastmeline müstika

Kaheastmeline müstika

Igast Meelis Friedenthali jutust kumab läbi selge sõnum: kui rikas ja müstiline meie maailm ka ei tunduks, on see alati suurem, kui arvata osatakse.

Keha, meeled ja kriis

Me ei vaja ainult viroloogide, arstide ja logistikute kalkuleeritud ratsionaalseid teadmisi, vaid ka teadmist, kuidas erinevad kehad seda kriisi kogevad ja tajuvad.

Koroonaviirus võib võtta lõhna- ja maitsetaju. Kuid mida teeb maskikandmine, füüsilise läheduse vältimine, palju ühes ja samas siseruumis viibimine jms meie maailmatajuga? Mu eesmärk pole maskivastasust õhutada ega…
Ilu põhjendamise võimalikkusest
„Felix, vaata mulle otsa! Kui sa praegu nendele poistele A-d ei pane, siis näed sa mind viimast korda.“
Ekraanitõmmis Vanemuise rockooperi „Ruja“ DVD-lt

Ilu põhjendamise võimalikkusest

Põhiseadus annab tudengile õiguse vaidlustada kohtus teatriakadeemiast väljaheitmine ja ka teatrile voli kaevata riiklikust toetusest ilmajätmise peale. Vaidlemisõigusega käib nagu sukk saapaga kaasas õigus teada vähemalt üldjoonteski hindaja motiive. Nende kirjapanek ei ole mission impossible.
Märt Väljataga hiljutisest arvamusloost võib välja lugeda mure, et vahest on juristid kaldunud liialdustesse, nõudes kultuurirahvalt…
Mikael Raihhelgauz, TÜ tudeng ja haridustöötaja 
Mikael Raihhelgauz
Erakogu

Mikael Raihhelgauz, TÜ tudeng ja haridustöötaja 

Fjodor Dostojevski romaanis „Kuritöö ja karistus“ on üks koht, kus kirjeldatakse peategelase Raskolnikovi palavikulist und. Ta kõnnib mööda kõrtsist ning näeb, kuidas purjus mees rakendab oma hobuse vankri ette ja kutsub kõik peolised peale. Sõitjaid on selgelt rohkem, kui hobune jõuab vedada, aga mees lubab, et hobune „kihutab tuhatnelja“. Et õnnetu loom liikuma hakkaks, peksab ta teda armutult. Kui mõni püüab vastu vaielda,…
Internet kujundab tulevikku
Andmekeskused kulutavad aastas 200 teravatt-tundi elektrienergiat, mis moodustab 1% kogu maailma energiakulust. Pildil Facebooki andmekeskus Iirimaal.
Facebook

Internet kujundab tulevikku

Interneti tulevikust on loodud sadu, kui mitte tuhandeid visioone, mille ühiseks jooneks on see, et ükski neist ei kujuta maailma ette internetita.

Suitsu nurk IV  – Hasso Krulli „Modern Discourse“
Toomas Kalve. Dekonstruktiivne literaat Hasso Krull. Fototehnikad, fotopaber, 1996. Eesti Kunstimuuseum. Autori loal.
muis.ee

Suitsu nurk IV – Hasso Krulli „Modern Discourse“

1 Vanasti oli inimestel selge ja kindel maailmapilt.
2 Ei hakatud uuesti jalgratast leiutama,
3 sest juba Buddha ütles.
4 Ja Kristus ja Muhamed ja Aristoteles.
5 Juba Konfutsius käskis kõigil
6 vasaku näopoole ette pöörata.
7 Lapsed jõid piima, kasvasid nagu taimed,
8 naine tegi köögis süüa.
9 Maksis tugevama õigus.
10 Kellegil polnud kuhugile kiiret, polnud ruttamist
11…
Kinnikeevitatud kõnekeel
Reljeefne keevitatud pardamaaling „Piretil“. Maksumaksja maksis tarbetu töö eest laevatehasele ja maksab uuesti, kui laevade müügiks on vaja see eemaldada.
Madli Vitismann

Kinnikeevitatud kõnekeel

Arvi Tavasti artikli „Taaskasutus on popp!“ järgi oli arvata, et seal kirjeldatud meetodiga saavutatakse Sõnaveebis vigade taaskasutus. Nüüd on näha, et nii saab vigu juurdegi.

Baltimaade nüüdismuusikas maksab veel ilu
Leedu Heliloojate Liidu esimees Mykolas Natalevičius
Tomas Terekas

Baltimaade nüüdismuusikas maksab veel ilu

Märt-Matis Lill: „Baltimaade muusika ei suhestu otseselt Kesk-Euroopa suundumustega, näiteks on paljude heliloojate lähenemisviis kõlakeskne – see teeb meid originaalseks.“

Müstiliselt hea kooslus

Kaido Ole ja Jonas Gasiūnase looming ei võistle omavahel ja seepärast kaks võrdselt tugevat kunstnikku hoopis toetavad teineteist. Tegu on sümbioosiga, millest võidavad mõlemad.

Jonas Gasiūnase ja Kaido Ole näitus „Jonas & Kaido II“ Tartu Kunstimajas, kuraator Arvydas Žalpys (Kaunase Meno parkasi galerii).
Seoses…
Lasteaedades mängivate teatrite kohal laiub hämarus
Miksteater mängib Tallinna Liivalossi lasteaias lavastust „Erakordne veepudel“ (fotol Donald Tomberg ja Kristo Toots).
Tiit Blaat / Ekspress Meedia / Scanpix

Lasteaedades mängivate teatrite kohal laiub hämarus

Lasteaedades esinevad trupid ei jõua enamasti kriitikute ega auhindajate vaatevälja, et nood nende tööle hinnangu annaksid. See valdkond tundub teatrimaastikul omaette mullina.

Olulised asjad. Ümarikud asjad
Omaalgatuslik puhkekoht Paljassaare ja Kopli vahel.
Urmas Lüüs

Olulised asjad. Ümarikud asjad

Kui tavaliselt ammutab tööstusdisain esteetilist inspiratsiooni peamiselt arhitektuuriteooriast ja kunstiajaloost, siis omalt poolt on see andnud vastu ümarad vormid. 1930ndatel tegutsenud inseneritaustaga disainerid võtsid aluseks XIX sajandi loodusteaduslikud uurimused, kus käsitletakse lindude ja kalade voolujoonelisust, selle efektiivsust. Loomariigi kehakujud rakendati lennukite, allveelaevade, rongide ja autode teenistusse. Seetõttu on ümarike vormidega…
Tehnikavaldkonna rahvusülikool ristteel
Panoraamvaade Tallinna Tehnikaülikooli hoonetele.
Lauri Veerde / Tallinna tehnikaülikool / Wikimedia Commons

Tehnikavaldkonna rahvusülikool ristteel

ehk Kuidas tõsta kvaliteeti, tõusta rahvusvahelistes reitingutes, edendada doktoriõpet, teha rohepööre ja murda soolisi stereotüüpe?

Vastukaja  – Monument on vaba
Konrad Mägi. Saadjärve maastik II. Õli, lõuend, 1923–1924. Eesti Kunstimuuseum.
EKM

Vastukaja – Monument on vaba

Tänan Enriko Mäsakut tagasiside eest Tartu linna ja Konrad Mägi SA korraldatavale Konrad Mäe monumendi konkursile.* Tõstatatud küsimused on õigustatud ning jagame kirjutaja muret, et monument pole väärtus iseeneses, vaid peab žanrina olema pidevas muutumises, et leida koht praeguses kontekstis. Autor väidab, et „kunstniku pärandile osutamine lihtsalt kaunistava toredusega ei…

Jüri Marran 12. II 1937 – 19. IV 2021

Esmaspäeval suri maalikunstnik Jüri Marran, kelle härrasmehelikku viisakust ja mahedat muhedust mäletavad nii kunstihuvilised kui ka kunagised Tartu õhtukeskkooli õpilased.
Jüri Marran lõpetas 1956. aastal Tartu V keskkooli ja 1961. aastal Tartu ülikooli füüsikuna. Pärast aastapikkust tööd Saaremaal füüsikaõpetajana asus ta samasse ametisse Tartu õhtukeskkoolis, kus töötas 40 aastat ja õpetas…

Irdne nii omas ajas kui ka praegu

Grünbergi „OMi“ võib paigutada eesti tippalbumite nimistusse – see jääb tippu ka 1990ndatest rulluma hakanud kodumaise elektroonilise muusika laine eriilmelistes puhangutes.

Nooruke plaadifirma Vaiguviiul on silma paistnud agara ja laiahaardelise vinüülipropageerijana, kelle kataloogi mahuvad sõbralikult kõrvuti Kaseke, In Spe, Propeller, Gunnar Graps, Ivo Linna, Vaiko Eplik, Jarek Kasar…
Sirp