2020-23 (3795)

Kahe maailma vahel ja lõpus

Kahe maailma vahel ja lõpus

Nobeli-laureaadi Kazuo Ishiguro romaan „Kui me olime orvud“ – diagnoos postkoloniaalsele pohmelusele

Malinowski maagia ja teadus
Bronisław Malinowski koos Kiriwina (varem Trobriandi) saarestiku põliselanikega 1918. aastal.
Wikimedia Commons

Malinowski maagia ja teadus

Malinowski näitas, et kaugete maade põliselanikud on rikka vaimse maailmaga ratsionaalsed inimesed oma keeruliste ühiskondadega.

Koroonakriis ja demokraatia tulevik

Minimaalriigi idee ja neoliberalism on nii suurde ebasoosingusse sattunud, et vaevalt neid vanal kujul reanimeerida enam õnnestubki. Mis tuleb nende asemele?

Maailm alles toibub pandeemia esimesest lainest. Keegi ei tea, kuidas hakkab selle sajandi seni ulatuslikem üleilmne katastroof mõjutama poliitikat, rahvusvahelisi suhteid ja demokraatia tulevikku. Levinud arusaam on, et demokraatlikud…
Mati Undi puudumine
Mati Undi 2000. aastal Vanemuises lavastatud „Laulatus“. Henryk (Sõdur, Poeg, Prints ja hiljem Kuningas) – Riho Kütsar, Mania (Teenijatüdruk ja Printsess) – Karin Tammaru.
Rein Urbel

Mati Undi puudumine

Ainult väga intelligentne inimene võib olla huvitavalt tavaline, oli Markole öelnud tema emakeele ja kirjanduse õpetaja ning selle õpetusteraga saatnud ta tisleriks õppima.

Pööra tähelepanu põllumajandusele

Keskkonnadebatis on metsa ja põlevkivi kõrval teised valdkonnad vähem tähelepanu saanud. Aasta alguses ilmunud maaülikooli pressiteade „Seiretulemused viitavad keskkonnakemikaalide tõusule nii keskkonnas kui toidus“ ei leidnud kajastust üheski meediaväljaandes. Sisu järgi aga oleks võinud: mulla ning põhja- ja pinnavee seire näitab keskkonnamürkide sisalduse jõudsat kasvu. Aastatel 2016–2019 võetud põhja- ja…

Kirjaniku sinilind

„Tänavusel erakorralisel aastal arvestasime ja maksime laenutushüvitised välja tavapärasest varem.“ Nõnda andis Autorihüvitusfond hiljuti oma kodulehel märku, et sel aastal makstakse kirjanikele-tõlkijatele möödunud aastal rahvaraamatukogudest laenatud raamatute eest laenutushüvitist juuni lõpu asemel vahemikus 22. – 25. mai.
Kuigi Autorihüvitusfondi teade on erinevalt mõnestki oma kriisiaegsetest sammudest suure trummipõrinaga teada andnud institutsioonist (meeldivalt) tagasihoidlik,…

PIHEL KUUSK, riigikohtu nõunik ja TUUL SEPP, Tartu ülikooli loomaökoloog

Riigikohus tühistas Rail Balticu planeeringu Lõuna-Pärnumaal, kus raudtee oli kavandatud kulgema läbi
hõreda inimasustusega metsalaama. Seal, kus inimesi on vähe, ei pea muretsema sundvõõrandamise ja kohalike vastuseisu pärast. See-eest vajavad selliste alade elukeskkonda aga paljud teised liigid. Rail Balticu puhul sattusid fookusesse metsised. Inimtegevuse üks ohtlik tagajärg, mida võimendavad ka kliimamuutused,…
Peterburis nina otsimas

Peterburis nina otsimas

Minevik ja tänapäev ning rahvaste paabel on Peterburis rohkem kohal, kui seda kusagil mujal kohtab.

Veebikontsertide paradoks

Veebikontserte tehakse ju selleks, et näha esinejaid ja kuulda reaalajas esitust, et oleks nagu päris. Aga ei ole kaugeltki nagu päris.

Koroonakriisi algusest on mu Facebooki feed täis kutseid veebikontsertidele. Kas rõõmustada, et kultuur tuleb koju kätte, või tunda süümepiinu – veel üks asi, millega ma toime…

Usk, keel ja sõda

Bronisław Malinowski nimi peaks haritud ja lugejale inimesele kas või umbmääraselt tuntud olema. Läänemaailma mõttelukku on ta jälje jätnud nii sotsiaal- kui ka kultuuriantropoloogias, religiooniuuringutes, filoloogias, majandusteoorias, aga ka õigussüsteemi-uuringutes. Raamatusse „Maagia, teadus ja religioon“ on koondatud esseed (õigemini õhukesed raamatud) religioonist, keeleteadusest, psühholoogiast ja sõjaantropoloogiast. Raamat on varustatud Toomas Grossi väga…
Interpretatsiooni kaduv kunst
Vajame meiega sama aega, samu rõõme ja muresid jagavate muusikute tõlgendust. Fotol Tallinna Kammerorkestri tšellist Leho Karin.
Kaupo Kikkas / TKO

Interpretatsiooni kaduv kunst

Nii kaua kui kestab maailm, kestab ka muusika. Kaduda võib aga interpretatsioonikunst, vähemalt sellisel kombel ja sellisel tasemel, nagu viimastel aastakümnetel harjunud oleme.

Tuttava linna tuled – Inimlikult eksitav Elva
Elvas on veel terve lasu väiksemaid Elvaid, omaette mikromaailmu.
Kristjan Teedema / Postimees Grupp / Scanpix

Tuttava linna tuled – Inimlikult eksitav Elva

Eks ole ju teada, et kõige paremad ruumid on need, kuhu saad eksida, kaduda, turvalised ruumid, mis ei anna sind välja, kui sa seda ka ise peaksid soovima. Proovi sa nõiaringi sattuda perpendikulaarse planeeringuga ruumis, Jõgeval või Manhattanil näiteks – ikka leiad end liiga ruttu väljalt, maisipõldude või meretuulte meelevallast.…

Kelle huvides on seatud eluruumidele nõuded?

Ruumi standardimise põhjus on tugeva keskmise taseme loomine, jätkusuutlikkus ning elanike huvide kaitse.

Margit Mutso kritiseerib oma Sirbis ilmunud artiklis „COVID-19 õppetunnid eluruumide kavandamiseks“1 eluruumidele esitatavaid nõudeid, seda valdkonda reguleerivat määrust ja esitab provokatiivse küsimuse: „Kelle huvides on tehtud selline dokument?“ Võin juba etteruttavalt öelda, et olen nõus…
94 minutit, täis värvilist tühjust
Zoofiiliaga koketeerivad tantsivad mõmmid Jean-Paul Gaultier’ eluloolavastuses.
Kaader filmist

94 minutit, täis värvilist tühjust

Kuidas õppida vihkama moodi? Vaata ära Jean-Paul Gaultier’ lahkumis-show lavastamise lugu ja saad teada!

Jaak Viller 5. I 1949 – 9. VI 2020

Lahkunud on teatrijuht ja teatriloolane Jaak Viller, väsimatult kultuuri- ja teatriväljal tegutsenud avara pilguga juht ning teatriloo talletaja ja mõtestaja.
Jaak Viller sündis Tartus, lõpetas 1967. aastal Tartu 5. keskkooli ning aastal 1973 vene filoloogina Tartu ülikooli. 2004. aastal lisandus omandatud kõrgharidusele Tartu ülikooli magistrikraad kultuuri­korralduse alal.
Pärast ülikooli lõpetamist sattus Jaak…
Autoriehe on kandjale proovikivi
Eve Margus-Villemas. Fillius Ficta. Rinnanõel, 2004. Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
Pressifoto

Autoriehe on kandjale proovikivi

Autoriehe on ehtekunstniku ainulaadne meistriteos. Neid ehtekunstnikke, kes nende kõrval väikeseeriaid või ka tiražeeritud ehteid ei loo, on siiski vähe.

Kui „kastanid“ õitsevad – hobukastanite lugu
Hariliku hobukastani vesivärvipilt umbes 1560. aastast Bologna ülikooli raamatukogust. Avaldanud H. W. Lack 2000

Kui „kastanid“ õitsevad – hobukastanite lugu

Hiljuti leiti üllatusmuna Tallinnast: arheoloogiliste väljakaevamiste käigus tuli välja kolm hobukastani seemet, mis peaksid suure tõenäosusega olema pärit XV sajandist.

Nukuteatrist saab  Eesti Noorsooteater
Mirko Rajas
Taavet Kirja

Nukuteatrist saab Eesti Noorsooteater

Mirko Rajas: „Nimevahetus ei tähenda uue teatri loomist: Eesti Noorsooteater on ikka seesama Nukuteater, mis jõudnud oma arengus lihtsalt sinnamaale, et uus nimetus on möödapääsmatu.“

Nii et hurraa, Hollywood?

Sarjaga „Hollywood“ öeldakse, et suure osa homofoobiat ja rassismi oleks saanud Ameerikas minema pühkida, kui Hollywoodi filmides oleks lubatud näidata positiivseid eeskujusid.

Minisari „Hollywood“ (Netflix, USA 2020, 7 osa, 347 min), autorid Ian Bernnan ja Ryan Murphy. Osades David Corenswet, Darren Criss, Laura Harrier, Dyman McDermott, Samara Weaving,…

Kas Rail Balticu mõju on ikka võimatu hinnata?

Planeeringuga ei pea paika panema kõiki detaile, kuid keskkonnamõju tuleb välja uurida enne põhimõttelisi otsuseid.

Rail Balticu kohtuotsus1 soojendas üles arutelu planeeringute mõju hindamise korralduse teemal, eriti seoses Natura aladega.2 Ka pärast Hiiu tuulepargi planeeringu põrumist3 väideti, et riigikohus nõuab võimatut. Kuidas prognoosida planeeringu tagajärgi…

Haavades, kuid endiselt lummav New York

Jaanika Peerna: „Praegu tuleb eelkõige toetada New Yorgis tegutsevaid kultuuriloojaid ja seepärast on koostöö teiste maade kultuuriesindajatega üha tähtsam.“

Euroopa riigid on hakanud esimesest viirusepuhangust toibuma ja piiranguid tühistama, USAd aga räsib endiselt pandeemia. Kõige rängemini on kannatanud New York, mis on olnud suletud juba üle kahe…
Kui palju mõistmist on vaja loodusest hoolimiseks?
Loodus annab üraskite läbi märku, et midagi peab hakkama teisiti tegema.
Piia Ruber

Kui palju mõistmist on vaja loodusest hoolimiseks?

Mida rohkem me loodusest teame, mida rohkem liike ja nende vajadusi tunneme, seda suurem saab olla meie imetlus, aukartus ja ka siiras tänulikkus kõige eest, mis ja kes meie ümber olemas on.

Jaht ja jahitav ühtede kaante vahel

Kadri Mälgul on ette näidata kümmekond raamatut, aga paradoksaalselt ei ole Mälgu ja tema loomingu kohta eesti keeles ikka veel korralikku monograafiat.

Kunstiraamatu ilmumine pole ka meil enam ammu erakorraline sündmus. Peaaegu kõiki suuremaid kunstimuuseumide, aga ka teiste kunstiinstitutsioonide näitusi saadavad väljaanded. Enamasti ei näe need…
Sirp