2020-09 (3781)

Keda kiita leiva eest?
Kultuuritöötajate palgalise mahajäämuse vastu on ravi, tarvitseb vaid tahta.
Allikas: Statistikaamet

Keda kiita leiva eest?

Kultuuritöötajate palgatõusu eest peab valitsus hoolitsema omakasu pärast, mitte üksnes seetõttu, et seda nõutakse.

Oma stiil või üheülbalisus?

Oma stiil või üheülbalisus?

Praegune ehitusbuum on olnud arhitektuuri originaalsuse vaenaja. Leib tuleb kergemini lauale kommertsprojektide, mitte „kunsti panemisega“.

Köielkõnd üle teatrihariduse kireva maastiku

Etenduskunstide kõrgharidusõppes tõuseb esile kaks võrdselt tähtsat poolt: baasõpe ja käsitööoskus ning kriitiline, avatud mõtlemine.

Tänavu möödub sajand Eesti teatrihariduse algusest: 1920. aastal asutas lavastaja Paul Sepp õppestuudio, millest kasvas välja Eesti Draamateater. Mis sünnib aga praegu Eesti teatrihariduses? Vestlusringis, kus keskenduti…

Paanika pandeemia

Koroonapaanika ulatus ja sügavus jõudsid mulle kohale mõni päev enne koolivaheaja lõppu, kui lapse klassijuhataja saatis kirja seoses tulevaste üritustega: 6. märts trimestri hinded, 19. märts võimalus osaleda matemaatikavõistlusel, 15. aprill õppekäik … Mõne minuti pärast potsatas postkasti ühe lapsevanema kiri, kes tõstatas küsimuse, kas ei peaks seoses koroonaviirusega üritusi…

Uutmoodi elustiili peaproov

Kindel võib olla ainult selles, et milleski ei saa kindel olla. Selle põhimõttega tuleb aina enam harjuda nüüd, mil COVID-19 levikuala laieneb.
Hiina tootmis- ja teenindussektor on langenud juba 2008. aasta majanduskriisist madalamale tasemele ning see mõjutab ülejäänud maailma arvestatavalt. Mujal on haiguse levik alles tõusuteel. Nüüd on OECD teatanud, et…

Riigimetsad kümme aastat pärast riigikontrolli auditit. I osa

Seninägematult suur raieintensiivsus, mille tunnistajaks on olnud igaüks, kes on looduses liikunud, tuleb oma valusas eheduses välja ka avalikest andmetest.

2010. a avalikustas riigikontroll auditiaruande riigimetsade majandamise jätkusuutlikkuse kohta.1 Auditi tulemusena selgus, et kui Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) jätkab lageraiete tegemist samamoodi nagu RMK oli raied kavandanud…

Kunstnik on operaatori käepikendus

Toomas Hõrak: „Töö peab meeldima. Siis ei tee seda pika mokaga, vaid hasardist – ega loe töötunde. Kui on tahet, siis ei ole miski liiga raske.“

25. veebruaril 2020 lahkus meie seast teenekas filmikunstnik Toomas Hõrak. Teda jääb meenutama ulatuslik kultuuripärand, millesse ta panustas klaasikunstnikuna, karikaturistina, stsenograafina, anima- ja…

Sõnavabadus Eestis: kas ikka maailma tipus?

Sõnavabadus on inimõigus nii iseseisvalt kui ka teiste õiguste ja vabaduste teostamise ja demokraatia toimimise eeldusena. See tähendab, et riigi sõnavabadusele antud hinnang näitab rohkem kui ainult mingi konkreetse õiguse olukord. Sõnavabadus sisaldab vabadust väljendada mõtteid ja levitada informatsiooni ning õigust teavet saada. Sellega on seotud meediat käsitlevad seadused, ligipääs…

Andres Siim 25. II 1962 – 2. III 2020

2. märtsil lahkus meie hulgast igavikku hea kolleeg, arhitekt Andres Siim. See on eesti arhitektuurile valus kaotus.
Andres Siim alustas arhitektuuri­õpinguid 1980. aastal pärast Tallinna 46. keskkooli lõpetamist. Arhitektuuri­õpingutele järgnesid töökohad PI Tööstusprojektis, EKE Projektis ja Akoses kuni 1993. aastani, mil ta lõi koos abikaasa Kristel Ausingu ja parima sõbra Hanno…
Ohustatud liigid novellist vabariigini
Novellikirjaniku laud.
Pille-Riin Larm

Ohustatud liigid novellist vabariigini

Friedebert Tuglase auhinna pälvisid tänavu Livia Viitol novelli „Õpetajanna saabumine“ ja P. I. Filimonov novelli „Sebastian Rüütli tõehetk“ eest .

Veebruar – Kõlavärviline kevadkuu

Veebruarikuus pakkusid elamuse mitmed rikkaliku kõlavärviga orkestrikontserdid, aga kõrva jäid ka osavalt koostatud kavaga esinenud omanäolised kammerkoosseisud.

Üsna kevadises veebruaris oli üüratult võimalusi emotsionaalselt sügavateks või ka silmaringi laiendavateks elamusteks. Kontserdielu ilmestasid „Mustonenfest“, „Jazzkaare“ „Talvejazzi“ programm ja Tallinna talvefestival. Eestit külastas taas legendaarne löökpillimängija Evelyn…
Vastuolude mülgas Rämeparadiis

Vastuolude mülgas Rämeparadiis

Osa tänapäeva Eesti aktuaalseid teemasid ja ellusuhtumisi pärineb justkui otse 1970. aastate Ameerika perifeeriast.

Tuttava linna tuled  – Kallaste ripub karamell-kisselli ja tuleviku vahel
Kallaste on omamoodi eklektiline kompott, millest aimub slaavi jooni.
KalervoK / Wikimedia Commons

Tuttava linna tuled – Kallaste ripub karamell-kisselli ja tuleviku vahel

Müüa korter. Vannitoa võimalus. Müüa maja. Katuse võimalus. Teate küll neid toredaid kinnisvarakuulutusi. Kallaste on täpselt selline linn, mille kohta tahaksin kirjutada: „Uuel omanikul hea võimalus kõike oma käe järgi teha.“ Teisalt ongi tore, et esialgu palju ei juhtu. Las areneb, nagu areneb.
Lapsepõlvesuved veetsin Kostina külas, ümber eestlaste Kirepi, ehkki…

Vaga vesi, sügav põhi

Türi galeriis on tehtud head tööd, kuid tuleb aktiivsem olla: saata pressiteateid, riputada üles fotosid ja hõikeid, muidu käivad kohal põhiliselt kunstnikud ise ja nende sõbrad.

Kutsutud kunstnikega grupinäitus „20.20. Apokalüptiline Noa laev“ Türi kultuurikeskuse keldrigaleriis 28. I – 28. II.
Kui paljud on teadlikud kunstinäitustest…

Tähenduse minetanud memoriaalansambel

Kuna Maarjamäe memoriaal jäi juba nõukogude ajal poolikuks, on olemas kõik eeldused, et selle tähendus ümber mõtestada.

Inimesele on oluline mõtestada oma olemasolu, siduda minevik oleviku ja tulevikuga ning anda tähendus(likkus) asjadele enda ümber. Enamasti on see protsess seotud kindla asupaiga ja füüsiliste objektidega,…
Veronika Kivisilla slow TV

Veronika Kivisilla slow TV

Luulekogu „Salutatio!“ õpetab märkama elu väikseid, kuid kaalukaid pisiasju.

Kaks eestlast Los Angelese olelusvõitluses
Jüri Kolli uue galeriiruumi avanäitusel Los Angelese all-linnas Bendixi hoones 8. veebruaril.
Dietmar Kohl  

Kaks eestlast Los Angelese olelusvõitluses

Jüri Koll: „Kunstis ei ole tähtis kunstniku rahvus, sugu ega nahavärvus. Maksab vaid tundejõud ja viis, kuidas see kunstis nähtavaks tehakse.“

Riik, mille hümnis puudub riigi nimi

Siis kui eesti ajakirjandusele nurgakivi panija Johann Voldemar Jannsen saksa-soome helilooja Friedrich Paciuse meloodiale isamaalised sõnad kirjutas, ei osanud keegi iseseisvast Eesti riigist veel unistadagi. Ka seda, et tema koos tütre Lydiaga eesti rahvusluse alusmüüris oma kindla koha saavad, ei osanud kumbki ette näha, sest nende näidatud suund oli küll…

Tehnoloogia maagia

Kunstnik Taavi Suisalu ja füüsik Siim Pikker osutavad tõsiasjale, et uue tehnoloogia abil võivad ühes aegruumi punktis kokku saada eri aegade nähtused.

Taavi Suisalu ja Siim Pikkeri näitus „Datafanta“ Tartu ülikooli kunstimuuseumis kuni 23. III, projektijuhid Maarin Ektermann ja Mary-Ann Talvistu ning graafiline disainer Viktor Gurov.…
Ferdinand udus

Ferdinand udus

Kas Kaur Riismaa romaanis „Väike Ferdinand“ on põnev just ähmasus või varjab põnevus ähmasust?

Korduv, kuid huvitav nihestus

Cloe Jancise ja Maris Karjatse näitus „Vahepeal“ Hobusepea kuni 16. III.
Hobusepea galerii on alustanud seda aastat võimsalt: kõigepealt Liina Siibi fotoinstallatsioon „Varjatud rahvas“, siis Kirke Kangro ja Sheri Willsi „Sinu hingamise pidulik manitsus” ja nüüd Cloe Jancise ja Maris Karjatse „Vahepeal“.
Neid kordi, kui tunnen näitusel midagi, mida võib kirjeldada sõnaga…

Toomas Hõrak 22. III 1951 – 25. II 2020

Tomile meeldis üle pingutada ja asju keeruliseks teha. Ja ta ei saanud kuidagi ilma tähenduseta. Kord oli tal vaja jäätisemüüja riidesse panna lühifilmi stseenis, kus isa ja poja külaskäigul loomaaeda üritab poeg tiigrile kommi anda. Tom tegi ka jäätisemüüjast tiigri. Oli tükk vaeva, et jäätisemüüjast saaks jälle jäätisemüüja. Tom hoidis…
Felicitas ja metafoor
Naine (Liina Olmaru) ja mees (Jan Uuspõld) võtavad endale koduabiliseks Felicitase, kauni naise välimusega roboti.
Ülar Mändmets

Felicitas ja metafoor

Theatrumi „Felicitases“ esitatakse üks väga tänapäevane küsimus: kui palju me oleme valmis oma privaatsusest ära andma, et olla õnnelik?

Oluline kivi Eesti arhitektuuriloo alusmüüris

Väärt koguteosesse „Eesti linnaehituse ajalugu“ on esmakordselt süsteemselt koondatud suurem osa meie praegusest teadmisest linnaruumi arendamise kohta.

Eelmise aasta lõpus sain esimest korda käes hoida trükivärsket „Eesti linnaehituse ajalugu“ ja olin täiesti lummatud. Nii kaalukat arhitektuurilooteost pole juba tükk aega ilmunud, pealegi on tegemist valdkonnaga, mille kohta seni…

Kliimateesid

Rääkides kasust kliimale, peame silmas omakasu: kuidas meie nii- või naasugused tegemised või tegemata jätmised mõjutavad kliimat ja sedakaudu jälle meid endid, inimesi. Omakasu, teadaolevalt, on võimas tegevuse motivaator.
Kliimateesid:
kliima on vaid üks, kuigi oluline aspekt meie keskkonna probleemidest, keskkond hõlmab nii loodust (vesi, õhk, muld, taimed ja loomad) kui ka…
Sirp