2020-07 (3779)

Kõige kallim põhimõte
Tere tulemast ühtsesse Eestisse, petserimaalased!
Priit Simson / Ekspress Meedia

Kõige kallim põhimõte

Riigikogu esimehe sõjakassas on miljardeid eurosid miinust. Kes selle kinni maksab?

Mitte üle serva, serviti

Mitte üle serva, serviti

Maarja Kangro uljalt eksperimentaalne tõlkeluulekogu meenutab kohati sõjaaegset kabareeteatrit.

Trükitehnoloogia triumf ja kujundajate eneseteostus
Aadam Kaarma kujundatud Kris Lemsalu kataloog „Birth V – Hi and Bye“ pälvis žürii eripreemia.

Trükitehnoloogia triumf ja kujundajate eneseteostus

Kuna Eestis ilmub iga päev üle kümne raamatu, tundub, et kaunite raamatute võistlusele saadeti neid vähevõitu. Näitusepilt on siiski mitmekesine ja rõõmustavalt ergas.

Post-sõnastik L  – 11. septembri järgsed lood
Katharina Donn on märkinud, et 11. septembri sündmused tõestasid, kuidas traumaatiline kogemus on möödapääsmatult põimunud meie aja meediamaastikul toimuvaga ning trauma vahendamise eetika allub tarbimiskultuuri mehhanismidele.
Wikimedia Commons

Post-sõnastik L – 11. septembri järgsed lood

9/11 ehk 11. september on ikooniline kuupäev, pöördepunkt, lõpp ja algus. Vahetult pärast New Yorgis toimunud rünnakuid alanud traagika, kannatuse ja surma vahendamine põletas traumaatilise jälje äsja alanud sajandi poliitilisse retoorikasse ja lugude jutustamisse. Murdumine ja kokkuvarisemine peegeldub sajandi alguse meeleoludes, sotsiaalses käitumises, isegi unenägudes. Kunsti tõi see kaasa kahtlused…
Seebi- ja sopatööstus õitseb dokumentalistikatagi
„Südamering“ on nime saanud rituaalse tava järgi ringis istudes lahendada kogukonna probleeme.
Kaader filmist

Seebi- ja sopatööstus õitseb dokumentalistikatagi

„Südameringi“ kogukond ilmutab tänapäeva pahede suhtes kriitilist meelt, aitab inimesi mures ega suru end kuidagiviisi vägisi peale. Milleks seda siis süvenemata mustata?

Teaduse elutööpreemia – Kõrgtase nii minevikku analüüsides  kui ka tänaseid toimetusi tehes
Richard Villems pälvis 1980. aastal kollektiivi liikmena Nõukogude Eesti preemia valgu biosünteesisüsteemi struktuuri alaste tööde tsükli eest, valiti Eesti teaduste akadeemia liikmeks 1987, pälvis 1998 Eesti Vabariigi Valgetähe III klassi ja 2006 II klassi teenetemärgi ning 2017 kollektiivi liikmena riigi teaduspreemia – aastapreemia keemia ja molekulaarbioloogia vallas tööde tsükli „Inimkonna geneetilise varieeruvuse olemus ja kujunemine“ eest.
Andres Tennus / Tartu ülikool

Teaduse elutööpreemia – Kõrgtase nii minevikku analüüsides kui ka tänaseid toimetusi tehes

Richard Villems, snd 28. XI 1944, Tartu ülikooli genoomika instituudi populatsioonigeneetika juhtivteadur; molekulaar- ja rakubioloogia instituudi evolutsioonilise bioloogia õppetooli juhataja, arheogeneetika professor
Tartu aukodanik akadeemik Richard Villems on läbi aegade üks eesti säravamaid, silmapaistvamaid ja mõjukamaid teadlasi. Kindlasti ka üks isepäisemaid, kelle põhimõttekindlus teaduse kvaliteedi eest seisjana ja uute teadmiste fundamentaalse…
Teaduse elutööpreemia – Vältides igavaid inimesi ja olukordi

Teaduse elutööpreemia – Vältides igavaid inimesi ja olukordi

Jüri Allik, snd 3. III 1949, Tartu ülikooli psühholoogia instituudi eksperimentaalpsühholoogia osakonna juhataja, eksperimentaalpsühholoogia professor
Teine elutööpreemia laureaat Jüri Allik on rikkuse usku. Mitte selle rikkuse, mida koi sööb ja rooste rikub, vaid sellise, mis ei sünni patta panna, aga ilma milleta ei ole midagi patta panna. „Peale riigi majanduse on…

Sa oled mul esimene

Objektiivne, ebaisiklik, erapooletu, neutraalne … Kui sportlased Ott Tänak ja Martin Järveoja on aasta jooksul kogunud 263 punkti, saavad nad objektiivse kriteeriumi järgi kuldmedali. Kuidas tagada objektiivsus kirjanduse auhindamisel?
Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiate kandidaatide nimekiri on taas põhjustanud üksjagu poleemikat, kuid seekord mitte niivõrd valikute, kuivõrd põhižürii (proosa, luule, esseistika, vabaauhind,…
Avastuspreemia  – Liitprotsendid geenipangast
Andres Metspalu
Andres Tennus / Tartu ülikool

Avastuspreemia – Liitprotsendid geenipangast

Andres Metspalu, snd 11. III 1951, Tartu ülikooli Eesti geenivaramu direktor 2008–2018, genoomika instituudi genoomika ja biopankade juhtivteadur, biotehnoloogia professor
Preemia olulise sotsiaal-majandusliku mõjuga innovaatilise tooteni viinud teaduslikul avastusel põhineva teadus- ja arendustöö eest − Eesti geenivaramu asutamise ja eestvedamise ning Eesti genoomiprojekti algatamise eest.
Tartu aukodaniku akadeemik Andres Metspalu loodud geenivaramu…

Ühtsuse nimel

 
Nii vahva, et oleme lõpuks kõik siin koos. Kett on sama tugev, kui selle kõige nõrgem lüli. Ja mina sooviks, et kõik meie pere lülid oleksid tugevad kui teras. Tahaks tõsta selle pitsi meie pere ja vabariigi ühtsuse terviseks.
Terviseks!
Kuulge, pingviinide paraad algas.
Alguses on need ametlikud ninad, lõpupoole läheb rammusamaks.
Vaata neid…
Suhkrulaks Paunverest
„Talve“ tegijate tahe on olnud teha rahvafilm, mille vaatamise järel võivad kõik Paunvere saaga enda jaoks lukku keerata.
Robert Lang

Suhkrulaks Paunverest

Ergo Kuld ja Martin Algus on mängufilmi­debüüdina ette võtnud enesetapjaliku ampsu. Kas „Talve” puhul jäi peale tegijate austus või aukartus?

Ka Eestis on põliskeeled olemas

Murdekeeli rahvusvahelisel tasandil põliskeelteks pidades kaitseme omaenda keelerikkust, innustame hõimurahvaid ja edendame Eesti mainet maailmas.

Hiljutises Sirbis (nr 4, 31. I 2020) imestab keeleteadlane Mart Rannut artiklis „Eesti keele aasta 2019“ selle üle, et läinud aastal tähistati Eestis rahvusvahelist põliskeelte aastat. Rannuti meelest pole Eestis põliskeeli, on vaid eesti keel…
Must on, Enn?
Kontserdilt „Veneetsia“ jäid eredaimalt meelde mõlkuma Anto Õnnise tenorisoolod, mis olid pälvinud ka publiku palava poolehoiu.
Peeter Langovits / Eesti Kontsert

Must on, Enn?

„Mustonenfestil“ rõhutakse sellele, mis jääb kummaliste proportsioonide, veidra vormi, vastuolulise kuvandi või mõne muu põhjuse tõttu argisest kontserdielust kõrvale.

Soo tänav – kahjustatud oaas

Ebakohad Kalamaja tuiksoonel annavad selgelt märku, et süsteemse tegutsemise ja laiema toetuseta heatahtlikud üksikalgatused naljalt ei õnnestu.

Usun, et ma ei liialda, kui ütlen, et Soo tänav on Tallinna autostumisvastase võitluse musternäide. Selle tänava ümberkujundamise lugu on mõneti kodanikuaktiivsuse etalon, tõestus, et visa ja pidev organiseerimine (ühtlasi reibas…

Ega Tali taeva jää

Martin Algus: „„Talve“ projekti kunstiline väljakutse oli luua filmisaagale lõpp, mis sobiks eelnevaga kokku ja moodustaks stilistiliselt ja ka mõtteliselt ühtse terviku.“

Martin Algus oli Lutsu Paunvere-saaga viimase episoodi „Talve“ ekraniseeringu stsenaristiks hea valik. Lutsulik. Vembukas ja südamlik. Aga ega lugu niisama varrukast kukkund. Algus leiutas Arnoldi,…
Eesti biennaali südamikku
Ferdinand Bobergi projekteeritud Hollandi paviljon valmis Giardinis juba 1912. aastal, 1953. aastal ehitati see Gerrit Thomas Rietveldi projekti järgi ümber.
Pressifoto / Gerrit Schreurs

Eesti biennaali südamikku

Maria Arusoo: „Giardinis asuv Rietveldi paviljon on eriline, kuid me teeme, nagu igal varasemal korralgi, parimat näitust, mida suudame.“

Teaduse aastapreemia – Tervel kehal terve nahk
Ana Rebane
Krõõt Aab

Teaduse aastapreemia – Tervel kehal terve nahk

Ana Rebane, snd 1966, Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi molekulaarmeditsiini professor, RNA bioloogia uurimisgrupi juht
Preemia arstiteaduse alal teadus-arendustöö „MikroRNA-d kroonilistes immuunsüsteemi haigustes“ eest
Nahk ja immuunsüsteem on meie peamised kaitseliinid välismõjude eest. Oleme terved vaid siis, kui need toimivad laitmatult. Ana Rebase eesmärk oli välja selgitada mõnede krooniliste nahahaiguste molekulaarsed…
Teaduse aastapreemia -Müstilise viikingiaja vägev reaalsus
Marika Mägi
Tallinna ülikool

Teaduse aastapreemia -Müstilise viikingiaja vägev reaalsus

Marika Mägi, snd 1968, Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskuse vanemteadur, arheoloog ja ajaloolane
Preemia humanitaarteaduste alal monograafia „In Austrvegr: The Role of the Eastern Baltic in Viking Age Communication across the Baltic Sea“ eest
Viikingite aega on mugav käsitleda rahvusliku uhkuse valguses, sättides sobivatest kildudest kokku eneseteadvust paitava…

U: hindab kõrgelt üllatusmomenti

U: puhul hämmastab muusikalise protsessi nii peen tundmine, et alati saavutatakse kontserdi ajaks teoste valdamises tippvorm.

Ansambel U: kontsert „URR-26: Instrument + elektroonika“ 11. II Eesti Raadio 1. stuudios. Ansambel U: (Helena Tuuling – klarnet, Merje Roomere – viiul, Levi-Danel Mägila – tšello, Taavi Kerikmäe – klaver, Tarmo Johannes –…

Tantsu vahetu mõju ajalooline utoopia

Tantsijast, koreograafist ja pedagoogist Rudolf von Labanist alates tähendab tantsutehnika eelkõige oma keha ja selle liikumisloogika mõistmist.

Konverents „Rudolf von Laban 140. Ettekanded, töötoad, film, näitus“ 1. II Tallinna ülikoolis.
Ajaloofaktide olemasolu üksi ei tee ajalugu veel tajutavaks. Läbi uurimata ajaloost ei ole tulevastel põlvkondadel võtta midagi tähenduslikku.…

Teaduse aastapreemia – Füüsika keerulise hingeeluga ruumides

Tartu ülikooli füüsika instituudi töörühm:
Laur Järv, snd 1974, füüsika instituudi asedirektor, teoreetilise füüsika labori juhataja, vanemteadur
Manuel Hohmann, snd 1984, teoreetilise füüsika vanemteadur
Margus Saal, snd 1974, teoreetilise füüsika vanemteadur
Preemia täppisteaduste alal tööde tsükli „Laiendatud geomeetrilised gravitatsiooniteooriad“ eest
Kolme maailma koos hoidvat fundamentaalset vastasmõju – nõrk, tugev ja elektromagnetiline – tuntakse hästi. Gravitatsiooni…
Teaduse aastapreemia -Õpiedukuse tehnoloogiline tugi
Tallinna ülikool

Teaduse aastapreemia -Õpiedukuse tehnoloogiline tugi

Tallinna ülikooli töörühm:
Tobias Ley, snd 1973, haridusteaduste instituudi õpianalüütika ja haridus­innovatsiooni professor
Mart Laanpere, snd 1964, digitehnoloogiate instituudi haridustehnoloogia vanem­teadur
Kairit Tammets, snd 1983, digitehnoloogiate instituudi haridustehnoloogia vanemteadur
Terje Väljataga, snd 1978, haridusteaduste instituudi õpikeskkonna uuringute vanemteadur
Katrin Poom-Valickis, snd 1969, haridusteaduste instituudi õpetajahariduse professor
Luis Pablo Prieto Santos, snd 1977, haridus­teaduste instituudi uute õpikeskkondade…

Rein Vainküla jutustus

Raamatust „Ruumid_Spaces“ leiame ühe linna mitu versiooni. Puhtad mustvalged kaadrid viivad jalutuskäigule ajas ja ruumis, näha saab Tallinna mitut palet.

Oma raamatus „Nähtamatud linnad“ viib itaalia kirjanik Italo Calvino meid allegoorilisele retkele fantaasialinnadesse, võimatuna näivatesse paikadesse. Ühele sellisele linnale, Tamarale lähenedes räägib jutustaja, kuidas pärast pikki päevi…
Teaduse aastapreemia – Närvirakkude kasvu ergutajad ja piirajad
Tõnis Timmusk
Tiit Lukk

Teaduse aastapreemia – Närvirakkude kasvu ergutajad ja piirajad

Tõnis Timmusk, snd 1959, Tallinna tehnikaülikooli keemia ja molekulaarbioloogia instituudi molekulaarbioloogia professor
Preemia keemia ja molekulaarbioloogia alal tööde tsükli „Neuraalse aktiivsusega reguleeritud geeniekspressiooni mehhanismid“ eest
Närvirakkude ehk neuronite küpsemist, nende arvu ja omavahelist suhtlemist juhtivad mehhanismid on pea sama keerulised kui meie aju kui terviku toimimine. Ajukoore neuronites ohjavad neid protsesse, tekitavad…

Teaduse aastapreemia – Eluslooduse Mendelejevi tabel

Urmas Kõljalg, snd 1961, Tartu ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor, ökoloogia ja maateaduste instituudi mükoloogia professor
Kessy Abarenkov, snd 1980, Tartu ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia elurikkuse informaatika vanemteadur
Preemia geo- ja bioteaduste alal tööde tsükli „Eluslooduse taksonite kommunikatsiooni uus paradigma: Linné süsteemi täiendus“ eest
Liike on juba ligi 300 aastat eristatud ja määratud…
Teaduse aastapreemia – Eemaldades tõrvatilku meepotist
Laureaadid moodustavad tehnikaülikooli materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi töörühma tuumiku.
Tallinna tehnikaülikool

Teaduse aastapreemia – Eemaldades tõrvatilku meepotist

Tallinna tehnikaülikooli materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi töörühm:
Marina Trapido (kollektiivi juht), snd 1952, laboratooriumi juhataja, keemia ja keskkonnakaitse tehnoloogia professor
Niina Dulova, snd 1981, vee- ja keskkonnatehnoloogia vanemteadur
Marina Kritševskaja, snd 1974, keemia ja keskkonnakaitse tehnoloogia vanemlektor
Sergei Preis, snd 1959, vee- ja keskkonnatehnoloogia professor
Preemia tehnikateaduste alal tööde tsükli „Süvaoksüdatsiooni tehnoloogiate arendamine kaasaegsete keskkonnaprobleemide…

Matti Helin 29. IX 1947 – 14. II 2020

Vaevalt et flöödikunstnik, õpetaja, pillimeister, muusikateadlane, kollektsionäär ja Soome flöödiseltsi auliige Matti Helin oleks kuulnud end kõnetatavat kui estofiili. Nüüd, mil armas sõber ja austusväärne professor on meie hulgast lahkunud, sobib tema elu ja tegevuse kohta öelda just seda: eestisõbralik, meie kultuuri austav ja toetav tegutseja.
Matti Helin alustas elukutselise flötistina…

Raamat on köidetud kogu teksti või piltidega lehti …

Kui eelnevatel aastatel on probleeme olnud, et illustratsioonid on oivalised, aga kujundus ei tule järele, siis sel aastal on võitjad kõik ühtlaselt tugevad.

Näitus „25 kaunimat raamatut“ ja „5 kaunimat lasteraamatut“ rahvusraamatukogu trepigaleriis kuni 29. II.
Igal aastal veebruaris toimub üks üritus, kus meie üha ekraani­kesk­­se(ma)s maailmas saab…

Merle Karro-Kalberg

Kliimale mõelda on lihtne, eriti kui iga päev kogu infoväli punaselt vilkudes meelde tuletab, et kohe-kohe ületame selle kriitilise piiri, kust tagasiteed enam pole. Soovida selle heaks midagi ära teha, et kriitilise piirini ei jõutaks, on samuti lihtne. Kui aga tahta päriselt midagi ette võtta, võib jänni jääda. Kuidas olla…

Laureaat – Keelt mõtestades uute avastusteni

Helle Metslang: „Grammatika võimust käib mu meelest nii mõnigi kord üle pragmaatika ehk see, kuidas keelevahendeid kasutuses tõlgendatakse.“

Helle Metslang sai Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinna viljaka ja mitmekülgse pühendunud keeleteadlasena grammatika uurimisel, aga ka keeletoimetajate ja keeleuurijate põlvkondade harimise ning keelehuviliste innustamise eest. Auhinnale vaatamata on…
Üürike laul igavesest õnnest
Maarja Johanna Mägi mängib Emilie mitmeplaaniliseks, praktilise meelelaadiga Miili abielus Hannesega (Ekke Märten Hekles) on lootust ja iseteadvust, põlgust ja kahetsust.
Maris Savik

Üürike laul igavesest õnnest

EMTA lavakunstikooli XXIX lennu diplomilavastuses „Laul õnnest“ on tegelaste siseilmad Lutsu näidendiga võrreldes komplitseeritumad ja tänu sellele rollid võimalusteküllasemad.

„Jultumus“ võtta aega

Unistused ja mõtterännakud viivad tegelased nii minevikku kui ka tulevikku, kusjuures alati ei tarvitse minevikumeenutus olla olevikuenergiat kulutav klammerduv anakronism.

Theatrumi „Tagasi“, autorid Eva ja Indrek Koff, lavastaja Lembit Peterson, kunstnik Mae Kivilo, valguskunstnik Margus Vaigur, helikujundaja Marius Peterson, videokunstnik Sander Põldsaar, liikumisjuht Tiina Mölder. Mängivad Kaie Mihkelson,…
Liivimaa Lutheri mõtteid inimesest ja tema elukeskkonnast

Liivimaa Lutheri mõtteid inimesest ja tema elukeskkonnast

Herder on veendunud, et ainult emakeelse kultuuri edendamine tõstab rahva barbaarsuse seisundist kõrgemale.

Tiiu Talvistu 2. II 1955 – 17. II 2020

17. veebruaril lahkus kunstiajaloolane, kuraator, kunstipedagoog ja museoloog Tiiu Talvistu.
Tiiu Talvistu esindas põlvkonda, kes väärtustas püsivust ja süvenemist. Tema pühendumine oma erialale, kus tema teadmised olid väga laialdased, ning Tartu kunstimuuseumile, kus ta töötas 42 aastat, väärib imetlust ja austust. Ta ei öelnud kunagi, et las läheb, kuidas läheb, vaid…

Toomas Lepiksaar 3. II 1929 – 12. II 2020

Lahkunud on noorsoo kunstilise kasvatuse suuremaid edendajaid ja entusiaste Toomas Lepiksaar.
Toomas Lepiksaar sündis Tallinnas ja lõpetas keskkooli Rakveres. 1954. aastal lõpetas ta maalijana ERKI. Kunstiõpetajana alustas ta tööd juba üliõpilasena. Ta oli õpetaja Tallinna XXXII keskkoolis ja Tallinna XXII keskkoolis, Tallinna Kaugõppekeskkoolis, ETKVL Kooperatiivkoolis ning aastatel 1990–2000 Tallinna Rahvusvahelises…
Pilk Berliinist II  – Päike paistis ja aed oli haljas
Fröbelgaben ehk Fröbeli kingitused.
Kippelboy / Wikimedia Commons

Pilk Berliinist II – Päike paistis ja aed oli haljas

Kuna Kindergarten on puhtalt saksa leiutis, siis mõni ime, et Saksamaal selle väärtust hinnatakse.

Ivika Kärmik 2. III 1942 – 8. II 2020

On lahkunud tekstiilikunstnik Ivika Kärmik.
Ivika Kärmik sündis 1942. aastal Rakveres. Õppis 1971–1976 Peterburi Kunstide Akadeemia Ilja Repini nimelises maali-, skulptuuri- ja arhitektuuri instituudis kunstiteooria ja -ajaloo erialal. Tema valik õppida kunstiteadust Peterburis ei olnud tookord päris tavaline. Vene keele pidi eesti tüdruk juba esimese eksamisessiooni ajaks selgeks saama, kellelegi ei…
Sirp