2019-36 (3758)

Sõda ja rahu Balti mere piirkonnas*
Võistlusriigi kodaniku identiteet on põhimõtteliselt tarbija identiteet. See ei kõla teab mis ülevalt, võrreldes võimaliku sõjaolukorra draamaga, mis pakub kogemiseks midagi tõesti kindlat ja tähenduslikku.
Pixnio

Sõda ja rahu Balti mere piirkonnas*

Ilma Venemaata seisaksid eurooplased silmitsi üsna „häiriva“ olukorraga, kus Euroopasse ei oleks jäänud ühtegi tõsiseltvõetavat riigipõhist ohtu Euroopa stabiilsusele.

Eesti välispoliitika Soome-suuna ajaloost

Enam kui 600-l leheküljel ühe autori kirjutatud monumentaalne eestikeelne monograafia on tänapäeva Eesti ajalooteaduses üsna suur haruldus. Projektipõhist rühmatööd soosiva teaduspoliitika tõttu eelistatakse hoopis teistsuguseid publikatsioone, mille tundemärgid kõnealusele risti vastu käivad, nimelt lühikesi, mitme autoriga ingliskeelseid ajakirjaartikleid. Sellest järeldub, et see teos sai sündida ainult suure sisemise motivatsiooni ajel,…

Kellele kuulub naisekeha?

Paar päeva tagasi sain e-kirja Postimehe ajakirjanikult Kristina Kostapilt, kes palus mul hinnata aktimaalide mõju alaealistele, kes võib-olla ei oska nende sisu veel mõtestada. Postimehes vaadeldi kunsti kodudes. Olin hämmastunud, sest alasti inimest on kunstis kujutatud aastatuhandeid. Kui lastel tekib aktimaali sisu mõtestamisega probleeme, siis on lapsevanema kohus selgitada, et…

Antropotseeni ajastu valikud

Aastaid kestnud vaidlus Jägala jõel asuva Linnamäe hüdroelektrijaama saatuse üle – kas avada hüdroelektrijaama tamm ja anda jõeelanikele neile kuuluv elupaik tagasi või säilitada paisjärv ja töötav elektrijaam – jõuab kahte erinevat vaadet esindava ministri, keskkonnaminister Rene Koka ja kultuuriminister Tõnis Lukase soovil valitsuse lauale.
Probleem seisneb selles, et Linnamäe hüdroelektrijaama…

Kas mets on parem kui jalgpall?

Austriasse Klagenfurti linna jalgpallistaadionile istutatud mets rõhub kontrastile ja innustab meid puude lugemise asemel metsa nägema.

Installatsioon „For Forest“ Austrias Klagenfurtis Wörthersee staadionil. Installatsiooni ellukutsuja Klaus Littmann, maastikuarhitekt Enzo Enea. Installatsioon on inspireeritud Max Peintneri joonistusest „Looduse lõputu vaatemäng“ („The Unending Attraction of Nature“). Installatsioon on avatud kuni…

Otsing. Dialoog. Sulandumine.

Tartus nüüdismuusikat edendava Tartu Heli ehk TaHe uue hooaja nostalgiapitseriga avakontsert sobis hääbuva suve hõnguga ja tõi kuulaja tagasi reaalsusesse.

Tartu Heli (TaHe) kolmanda hooaja avakontsert 7. IX Tartu kõrgema kunstikooli Pallas galeriis Noorus. Duo Telluur: Heli Ernits (oboe, inglissarv) ja Kirill Ogorodnikov (kitarr). Kavas Katrin…

14 koreograafi raiuti raamatusse

„Koreograafiraamatu“ koostaja Marie Pullerits: „Tantsukunstnikud on lavastajana meeldivalt erisuguse lähenemisega: mõni alustab ideest, teine vastupidi liikumisest.“

Sõltumatu Tantsu Lava on andnud välja „Koreograafiraamatu“, kus 14 eesti koreograafi-lavastajat tutvustavad ja analüüsivad oma tööd ja vaateid loomingule. Marie Pulleritsu koostatud inter­vjuukogumikus saavad sõna Raho Aadla, Joanna Kalm, Mart Kangro, Renate…

Natuke igavuse esteetikat

Katrin Koskaru väljapanek on liiga neutraalne, et sõjaõudustele mõtlema panna, ent traumast taastumise meditatiivse ruumina toimib see küll.

Katrin Koskaru isikunäitus „Mine varju! Mine varju!“ Tartu Kunstimajas kuni 15. IX.
Tartu Kunstimaja isikunäitusel on Katrin Koskaru käsitlenud sõda ja sõjamaastikku. Kunstnikku on inspireerinud tuumapommide võimsad plahvatused Teise…
Oaas keset oaasi
Eesti vabariigi 100. aastapäev muutis keskväljaku välimuse ja olemuse täielikult: nüüd on siin laste mänguväljak, piknikuplatsid ning rohkelt võimalusi ürituste korraldamiseks.

Oaas keset oaasi

Tõrva uuel keskväljakul on hing sees: mängitakse lauatennist, õpetatakse lastele jalgrattasõitu, nauditakse lihtsalt kohvijooki. Auklikku asfaltplatsi ei nuta taga keegi.

Liina Sumera – vanamuusika- ja elektroonikalemb

Liina Sumera: „Mulle meeldib mõelda nii, et kontserdimuusika kirjutamine on võrreldav filosofeerimisega ja ma kasvan hinges seeläbi.“

Liina Sumera on helilooja ja helirežissöör, tema viimaste aastate looming on seotud peamiselt filmi- ja teatrimuusikaga. 2018. aasta Eesti muusika päevadel esiettekandele tulnud elektroonilise teosega „Conatus“ pälvis ta 2019. aasta…

Maastik sinise päikesega

Fotonäitusi on Physicumi galeriis varemgi korraldatud, kuid Kristel Schwede projekt on omapärane selle poolest, et sildab maalikunsti kui galerii põhitemaatika ja fotograafia.

Kristel Schwede isikunäitus „Jagatud maastikud“ Tartu Physicumi galeriis (W. Ostwaldi 1) 5. VI – 28. VIII ja valik Antibes’i kunstimessil 23. VIII – 3. IX. Projekti…

Lavastajad on peidus

Dokke on lavastatud kogu aeg, Robert Flahertyst peale, aga enamasti varjatult. Enam mitte. Filmis ei ole ajastu tõejärgne, vaid uustõene.

Dokumentaalfilm „Minu spioonist isa“ (Läti-Saksamaa-Tšehhi-Eesti 2019, 83 min), režissöörid-stsenaristid Jaak Kilmi ja Gints Grube, operaator Aigars Sermukšs, heliloojad Janek Murd ja Jan Trojan.
Vene teatris räägiti vanasti, et…

Kuidas Anne Veski Soome vabaks laulis

Soome valitsus teadis Talvesõja kaalu, kuigi ei võtnud seda venelastega kunagi jutuks, vähemalt mitte kaine peaga.

Mulle meeldivad elu jooksul nähtud eri rahvusest inimesed, kes ei vasta rahvuslikule stereotüübile: juut, kes sööb sealiha; grusiin, kes ei joo kunagi veini; introvertne ja kohmakas brasiillanna või leedukas, kes ei…
Tulevikust, armastusega
Von Krahli teatri juht ja lavastaja Mart Koldits kehastub lavastuses „Jaik“ peajurist Indrekuks.
Kristiina Praks

Tulevikust, armastusega

„Jaik“ pole kunagi pidanudki olema film. Pigem on tegemist teleteatriga, kus esituskanalile vaatamata põhimeediumi väljendusvahendeid ei väldita ega peidetagi.

Kas on olemas õnnelikke kangelasi?

Kas on olemas õnnelikke kangelasi?

Madeline Milleri romaanis „Achilleuse laul“ on juttu noore sõjamehe lapse- ja teismeeast, kasvamisest, ajast enne Trooja kaua kestnud piiramist.

Töö ja kitsendus
Terrence W. Deacon: „Just see, mis ei juhtu, ütleb meile väga palju selle kohta, mis saab juhtuda ja mis saab juhtuma.“ Pildil Terrence W. Deacon eelmisel Eestis-käigul.
Erakogu

Töö ja kitsendus

Terrence W. Deacon: „Töö ei ole lihtsalt energia vallandumine ja interaktsioonid, vaid et see toimub tingimata kitsenduste kontekstis.“

Jagada oma mõtteid või mitte jagada?

Kas utopism on kadunud või taastulnud? Kust läheb piir reaalsuse ja soovunelmate vahel? Just nendele küsimustele üritab leida vastust Minna Hindi ja Meelis Muhu dokumentaalfilm „Jagada või mitte jagada“.

Dokumentaalfilm „Jagada või mitte jagada“ (Eesti 2019, 75 min). Režissöörid Minna Hint ja Meelis Muhu, operaator Minna…

Punk ja feminism

Pungis on oma feministlik moment, mis seisneb selles, et ühe kattevarju all saavad kokku ning eksisteerivad erinevad arusaamad kehast, individualismist ja identiteedist.

Hiljuti käis siit ja sealt läbi uudis, et ühisrahastuse korras kogutakse raha lauljanna Poly Styrene’ist ja tema bändist X-Ray Spex rääkiva dokumentaalfilmi lõpetamiseks. Kui nüüd aus olla, siis…

Eesti keele ülipikast kestusest ehk Kirjaoskuse lugu

Keeleteadlastele oleks eesti keelt vaja veel mitusada aastat, et näha, kas ja kuidas kestusvastandused edasi arenevad. Teist sellise struktuuriga keelt ei ole.

Lühikesed ja pikad häälikud olid olemas juba paar tuhat aastat tagasi alglääne­mere­soome keeles, aga II ja III välte eristus kujunes välja alles möödunud aastatuhande keskpaigaks, veidi enne…

100 aastat oma välispoliitikat

Eestile oleks see ilmselt soodsaim variant, kui praegune maailmakord suudaks kriisist välja tulla.

Varalahkunud Vahur Made „Eesti välispoliitika 100 aastat“ on tubli täiendus Eesti välispoliitika huvilistele ja aitab täita nii mõndagi lünka. Autor ise on sissejuhatuses pigem tagasihoidlik, toonitades, et tegemist pole teadusliku uurimuse, vaid esseistliku tekstiga. Samas on…
Tsaariaegsest militaartehasest kaasaegseks kunstikeskuseks
Kai kunstikeskuse programmijuht Karin Laansoo ja tegevjuht Kadri Laas-Lepasepp on kindlad, et tänu oma majale paistavad nad paremini silma.
Piia Ruber

Tsaariaegsest militaartehasest kaasaegseks kunstikeskuseks

Karin Laansoo: „Kai ei ole otseselt millegi järgi mudeldatud, see on uus institutsionaalne koostöövorm, mida kõik otsivad, aga mida keegi ei ole veel siin tegutsemas näinud.“

Kuidas suhtusid oma kirjanikesse  muistsed kreeklased ja roomlased?

Kuidas suhtusid oma kirjanikesse muistsed kreeklased ja roomlased?

„Kirjandus Kreeka ja Rooma maailmas“ on lugeja suhtes leebe kogumik ega nõua eelteadmisi.

Luulesalv

Andrus Kasemaa on äsja trükivalgust näinud luulekogu „Mees otsib naist“ autor.
 
Üks kass läks üle silla, saba tegi tilla-tölla …
killa-kolla pilla-polla
see oli üks vana kass vana lahingukass sõjalord kes oli kord tegija
palju kasse nuhtles ta kord
palju südameid võitis sai endale
paljude laste isa ja kasside nurrumootorite algtõukejõud
nüüd on ta vana läheb üle…

Ulakas Peetrus, kes teeb, mida tahab

„Jaik“ on kõige muu kõrval tsitaadirohke retrospektiiv nii Von Krahli teatri ajaloole kui ka kogu kultuuriloole.

Von Krahli teatri „Jaik“, autor ja lavastaja Peeter Jalakas, stsenaristid Eero Epner, Peeter Jalakas, Juhan Raud, Taavi Eelmaa, Peeter Laurits, Laura Raud ja Tarmo Jüristo, operaator Erik Põllumaa, kunstnik Kristel Saan, kostüümikunstnik…
Sirp