2019-31 (3753)

Regilaul ja „Kalevala“ runod suitsusauna vines

Pärimuslugudest ja katkendlikest stseenidest – loomine, hea ja kurja vastandumine ning surm ja (taas)sünd – moodustus sidus tervik, mida täiendas ja võimendas muusika.

Muusikalavastus „Suidsusannasümfoonia“. Helilooja Märt-Matis Lill, libreto autorid Märt-Matis Lill ja Taago Tubin, dirigent Kaspars Putniņš, lavastaja Tarmo Tagamets, kunstnik Liisa Soolepp, valguskunstnikud Mari-Riin Paavo…

ÜKT – Ühele kujund, teisele …

Olen üle suve kummitusena kaasas kandnud Kertu Moppeli lavastuse „Rahvavaenlane“ (Eesti Draamateater) avastseeni.
Lavale tuleb naine. Ta askeldab veidi ja võtab siis kätte noolepüstoli, millega sihib kummutil seisvat objekti. Esimene nool läheb lendu, kuid ei taba. Nii juhtub ka teise ja kolmanda püstoli salves oleva noolega. Ehk ei peagi tabama, sest…

Suurem kui ooper ise

Maailma kuulsaima tenori Luciano Pavarotti sõnul seisnebki ooperi ilu selles, et sa ei tea kunagi, kas järgmine noot õnnestub

Dokumentaalfilm „Pavarotti“ (USA 2019, 114 min), režissöör Ron Howard, stsenarist Mark Monroe, operaator Michael Dwyer.
Luciano Pavarotti (hääldada tingimata liialdatult itaaliapäraselt!) on suur ja vastuoluline nimi. Ühelt poolt vaimustava tehnika…

Céline’i armastuskiri kõigile inimestele

Ei ole vist keegi suurema raevu, põlguse ja kaastundega kirjeldanud vaesema rahva armetut elu kui Louis-Ferdinand Céline.

Kes loeb keset palavat suve 670 lehekülge paksu raamatut klassiku sulest? Olgu, lugeda on ju tore, viskad muru peale pikali ja keerad lehte (aias lugemisest määrdusid väärtkirjanduse valged kaaned küll kohe).…

Ajast ruumis (Tallinnas ja Tartus)

Ehkki usutakse, et Tallinnas on lastega naised täbaramas olukorras kui Tartus, aitab legend ülikoolilinna ajarohkusest soolist ebavõrdsust varjus hoida.

Mõistagi ei laotu me elu lahti üksnes ruumis, vaid ka ajas. Sarnaselt ruumiga seab aeg inimestele piirid: ööpäevas (eluajast rääkimata) on teatud arv tunde, mille sisse oma toimetamised tuleb…

Tšehhovi patsientide dialektiline diagnoos

Kui „Abieluettepanek“ on katse sõnastada Tšehhovi positiivne programm (tees) ja „Karu“ see tühistada (antitees), siis „Armastan tuura“ on süntees, kus Tšehhovi vastuolud tuuakse kogu tervikus lavale.

Kuressaare Linnateatri ja EMTA lavakunstikooli „Liiga palju armastust“, autor Anton Tšehhov, lavastajad Elise Metsanurk, Mihkel Kohava ja Andreas Aadel,…

Konflikt kiirenevas ajas

Laiaulatusliku konflikti võimuses on panna ühiskond peaaegu „seisma“ ja selle varjus on võimalik realiseerida mingit oma agendat.

Konflikt on ühiskondliku läbikäimise ja kultuuriidentiteedi loomulik osa. Konflikti võib siinkohal mõista millenagi, mis justkui „hoiaks kinni“, mis ei lahene niisama triviaalselt ja kiiresti, olgu tegu poliitilise antagonismi, oma ja võõra…

Broxit ja Celinexit

„Hieronymuse“ sarja esimesed pääsukesed, Hermann Brochi ja Louis-Ferdinand Céline’i suurromaanid näitavad Euroopa väärtuste murenemist ja on taas aktuaalsed populismi uue tõusu aegu.

Väärtromaanide tõlkesari „Hieronymus“ ei petnud ootusi, alustades kahe raju pommtellisega. Pommid on need sellepärast, et mõlemad on omal ajal tõesti visatud kirjanduslahinguväljalt…

Krüptiline Koort

Andres Koorti teema on siiani peamiselt voog ja liikumine, aga pigem allhoovuse, alateadvuse voona.

Andres Koorti näitus „MURMURMURMUR“ Vana-Võromaa kultuurikojas kuni 11. VIII.
Andres Koort on viimasel ajal teinud ridamisi näitusi: Tallinnas Vabaduse ja Karjamaa galeriis (viimases kohe kahes paigas: kunstniku ateljees ja Noblessneris), siis Kuressaares, praegu on näitus Võrus ja…

Auhind – Võtikveres pärjati Helga ja Enn Nõu

3. augustil kuulutati Võtikvere raamatuküla päeval välja Elise Rosalie Auna nimelise kirjandusauhinna tänavused laureaadid. Auhinna, millega tunnustatakse julge, kujundliku ja elus olulisi probleeme tõstatava loomingu autoreid, pälvisid Helga ja Enn Nõu.
Helga Nõu sulest ilmus hiljuti romaan „Ingel ja idioot“, Enn Nõult aga mälestusteraamat „Elu ja aeg“. Kirjanikepaari esinemisest jäi kõlama…
Mehhanismide lahtimuukija
Karel Koplimets: „Minu arvates oleks naiivne (ja isekas) arvata, et Maa on ainuke koht, kus on elu. Aga ma ei usu, et oleme osanud teisi korrektselt kujutada, sealt ka mu huvi.“
Kaisa Maasik

Mehhanismide lahtimuukija

Karel Koplimets: „Kunstnikuteksti puhul olen nõus allahindlust tegema, aga kui kuraatoritekst on selline, kus kuraator kirjeldab, mida kõike näitusel näeb, või ajab lihtsalt mulli, siis on õudne.“

Ohtlik kaevikuflirt rivaaliga

Kui ühistegevus ELi raames vähendab suveräänsust, siis kuidas seda saab suurendada kliendisuhe USAga?

Kui hoiame pilgud kodumaisel retoorikal ja vabandustel, vaatame vales suunas. Ka kohalikul võimumängul on tagajärjed, kuid neil on pigem ajutine iseloom. Vead ja valikud rahvusvahelistes suhetes, mis viivad ummikteedele, panevad Eesti turjale püsiva pingete koorma,…

Põliskeelte aasta – Üks tähtis aasta liivlaste elus

1990. aastate alguses arvasid paljud, et liivlased on ammu välja surnud või kohe-kohe välja suremas, aga praegu pole enam põhjust nii mõelda.

Liivi rahva aasta algus ja lõpp ei lange tänapäeval õigupoolest mitte jõuludele ja uuele aastale, vaid augusti esimesele nädalavahetusele, kui Irēl (Mazirbes) on liivi…

Menopaus ei ole eksklusiivne klubi

Ede Raadiku uus näitus on värske, ootamatu, nauditav ja õpetlik elamus kõikidele, kes on väsinud XIX sajandi võltsvagadusest ning ajast ja arust õpetussõnadest.

Ede Raadiku näitus „Menopausi Klubi NB! Eksklusiivne“ Kraamis kuni 11. VIII.
Pea kõikide maailma imetajate südamed karihiirest sinivaalani sooritavad elu jooksul umbkaudu…

Kes kellega käib?

Mobiiltelefonidega kogutud andmestik annab võimaluse aru saada sõprus-kondade, organisatsioonide, kogukondade, isegi ühiskondade dünaamikast.

Ühiskonna ja selles toimuvate protsesside, muutuste ja mustrite mõistmiseks on vaja mõista inimestevahelisi seoseid. Omavahelises läbikäimises ja suhtlemises seob inimesi kindel käitumismuster. Loomaökoloogias on kasutusel termin dünaamiline interaktsioon, millega kirjeldatakse indiviididevahelist üksteist mõjutavat käitumist…

Tõe alahindamise helmeetika

Vahur Kooritsa seisukohavõtt on vaid piisk võrreldes udulaamadega, mida nii arhailine poliitikaskeene kui meedia süstemaatiliselt üles lõõtsuvad, ent seegi piisk toetab udukudumist.

Tõde on üle hinnatud, kuulutas siinsamas hiljuti Vahur Koorits.1 Kui tõsiselt seda väidet võtta või kuidas hinnata? Kohe järgmiseks kinnitas Koorits, et inimesi ei…

Läbi taimede tähtede poole

Ülo Niinemets: „Praegu võib täheldada tendentsi, et kohati on kliimamuutused niivõrd kiired, et taimed ei suuda selle tempoga kaasas käia.“

Akadeemik Ülo Niinemets on üks enim tsiteeritud Eesti teadlasi. Nii on viimasel kümmekonnal aastal näidanud bibliomeetria. Praegu on ta Eesti maaülikooli taimekasvatuse ja taimebioloogia õppetooli juht…
Lendan sajaga peale, sõidan täiega sisse
Vic (Chris Galust) üritab saada tagasi kontrolli oma käestlibiseva ajagraafiku üle, ja osutada ka abi liikumispuudega Tracyle (Lauren Spencer).
Kaader filmist

Lendan sajaga peale, sõidan täiega sisse

Kirill Mihhanovski näitab oma debüütfilmis tugevat oskust lavastada näitlejaid, aga stsenaarium vältab liiga pikalt ühes tempos.

Bluusi ees oleme kõik võrdsed
Sven Tupits

Bluusi ees oleme kõik võrdsed

Sel aastal oli Augustibluusi üks eesmärke tutvustada neid artiste, kes klassikalisest bluusirajast ehk pisut kõrvale kalduvad.

Ivo Lill 24. VI 1953 – 4. VIII 2019

Eesti klaasikunsti on tabanud väga valus kaotus: ainulaadse käekirjaga loometee on saanud viimase kõrgläike. Meie hulgast on lahkunud armastatud kolleeg, särav isiksus ja suurepärane kunstnik Ivo Lill.
Ivo Lill lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi klaasikunsti eriala 1985. aastal ja valis keerukaid ülesandeid lahendada armastava loojana vabakutselise sõltumatuse.
Näitustel hakkas ta osalema 1986. aastast…
Sirp