2019-28 (3750)

Folgilinn Ida-Saksamaal

Rudolstadti festivali üks peateemasid oli sel korral Iraani muusika ja Pärsia muusikatraditsioon. Ali Ghamsari improvisatsioonid tar’il olid meeliülendavad, ta oli laval koos löökpillimängija Kamran Montazeriga.

Rudolstadti festival 4. – 7. VII Saksamaal.
Euroopa raadiojaamade ühisprojekt EBU Folk Festival (EFF) jõudis tänavu oma XL korrani. Folgikontsertide salvestuspidu…

Tugevad naised terve maailma vastu

Luc Bessonile omaselt ei puudu tema värskeimast põnevikust rohke stiliseeritud vägivald, kuid film jääb meelelahutuslikus mõttes keskpäraseks.

Mängufilm „Anna“ (Prantsusmaa 2019, 118 min), režissöör-stsenarist Luc Besson, helilooja Éric Serra, operaator Thierry Arbogast. Osades Sasha Luss, Luke Evans, Helen Mirren, Cillian Murphy, Lera Abova, Alexander…

Kuulaja ja muusika said üheks

Festivali mitmekesine kava, kus võis kohata nii vanamuusikat kui ka nüüdisaegset, andis kuulajale võimaluse endale meelepärane päevaplaan kokku panna.

Festival „Klaaspärlimäng“ 11. – 16. VII Tartus, kunstiline juht Peeter Vähi.
Suvises Tartus mängiti jälle klaaspärlimängu. Festivali kavas pakuti 12 kontserti, millest suurem osa leidis aset Jaani…
Suht-koht enam-vähem  bole-mene nitševoo raamat

Suht-koht enam-vähem bole-mene nitševoo raamat

Unustage banaalsed kinkeraamatud!

Ökoloogiline pööre etenduskunstis ja tantsus

Kapitalistlikust utilitaarsest perspek­tiivist nähakse inimest ja tsivilisatsiooni kui mõtlevat ja ratsionaalset subjekti, loodust ja sealseid ressursse aga objektidena, millele rakendada tarbija­mentaliteeti. Nii saab Maast ja selle energeetilistest ressurssidest ökosüsteemi asemel pelgalt ekspluateeritav materjal. Jason Moore on välja käinud nn odava looduse kontseptsiooni, mille järgi kasutab kapitalism odava tööjõu kõrval „odavat…
Luulesalv
Dmitri Kotjuh / www.kotjuh.com

Luulesalv

Øyvind Rangøy on Norra päritolu Eesti luuletaja ja tõlkija. Ta tutvustab end nii: „Külastasin Eestit esimest korda 20 aastat tagasi. Mu esimene eestikeelne sõna oli „sisikond“, selle õppisin eesti neiu kõrval lõhet rookides. Paar kuud hiljem kohtusin teise eesti neiuga. Esimene lause, mille talle ütlesin, oli: „Mina oskan ühte eesti…

Suvilaruum linnas

Ehk peaks linnas leiduma rohkem kohti üksinduse ja omaette olemise otsijatele? Kohti, kus saab järele mõelda, eemalt vaadelda, kus olla kohustuseta midagi teha või tarbida?

Suvel on kohane mõtiskleda suve ja suvilaruumi olemuse ja vajalikkuse üle. Eestis on neli, mõnes paigas isegi viis aastaaega. Uut suve hakatakse…
Kõik on Norras

Kõik on Norras

Knut Ødegårdi religioosne luule ning Øyvind Rangøy poeetiline segu merest, fjordidest ja mälestustest tekitavad soovi norra luulega edaspidigi kohtuda.

Petseris eesti arhitektuuri otsimas ja leidmas
Arhitekt Tõnis Mihkelsoni loodud lopsakas neobarokses stiilis gümnaasiumihoone on juba mitu aastat suletud.

Petseris eesti arhitektuuri otsimas ja leidmas

Peale paari erandi on eestiaegse arhitektuuri säilimisega Petseris halvad lood, kauaks seda ilmselt enam ei jätku.

Kunstisuvi siin- ja sealpool Liivi lahte

Ühendage kunstisaali külastus mõne vabaõhuüritusega, sest vaid siis on näha, kuidas maalitud ja voolitud inimkeha päriselt ellu ärkab ja kunstniku kujutatu ideeks kehastub.

XXVI aktinäitus „Mees ja naine“ Pärnu uue kunsti muuseumis kuni 1. IX, kuraator Mark Soosaar, kunstnikud Waldo Peirce, August Jansen, Jüri…

Et tumedad tungid haisema ei hakkaks

Õudusloo žanr on tänapäeva popkultuuris nii nüansseeritud, et tõsised horrorifännid peaksid „Ruthi“ pigem laste- või noorsoolavastuseks.

Ugala teatri „Ruth“, autor Esko Salervo, autor, lavastaja, kunstnik ja muusikaline kujundaja Andres Noormets, kostüümikunstnik Maarja Viiding, valguskunstnik Villu Konrad, videokujundaja Kärt Petser. Mängivad Ruth Zaporah, Marika Palm,…
Grotesk on kenake, missioon aga kahtlane
Pereisa (Peeter Jürgens) ja tema vana külgkorviga Pannonia.
Heigo Teder

Grotesk on kenake, missioon aga kahtlane

„Toru. Krossides läbi elu“ hoiavad käimas ja põnevust ülal mitmesugused süžeepöörded, sordiini all saladuste kohta antakse uuesti ja uuesti vihjeid, mis aga jäävadki avamata.

Janika Läänemets
Janika Läänemets
Erakogu

Janika Läänemets

Janika Läänemets,
kirjanduskriitik
Eesti keel üha üllatab. Kuulasin möödunud kevadel mitu päeva kõikvõimalikke linnulaulu lindistusi, et välja selgitada, kes õhtuti mu kodutalu ümber võsas eriskummalist võbelevat häält teeb. Lõpuks avastasin, et see polnudki laul, mida olin kuulnud, vaid hoopis mängulennul saba- ja tiivasulgedega tekitatav heli ning käratsejaks tikutaja (Gallinago gallinago), välimuseltki iseäralik –…
Müür monumendi juures  – „Ma olen monument. Ma olen inimene.“
Robert Venturi, Denise Scott Browni ja Steven Izenouri raamatut „Õppides Las Vegasest“ (1972) peetakse postmodernistliku arhitektuuriteooria ja ühtlasi kogu visuaalkultuuri üheks võtmetekstiks. Illustratsioon „Soovitus monumendiks“ kujutab dekoreeritud sara, mille kohal kõrgub plinkiv reklaamtahvel hüüdlausega „I Am a Monument!“.
Archdaily.com

Müür monumendi juures – „Ma olen monument. Ma olen inimene.“

Robert Venturi, Denise Scott Browni ja Steven Izenouri raamatut „Õppides Las Vegasest“ (1972) peetakse postmodernistliku arhitektuuriteooria ja ühtlasi kogu visuaalkultuuri üheks võtme­tekstiks. Ehkki autorite globaliseerumis­kaugeid seisukohti võib tänapäeval pidada aegunuks, esindab nende pilti ja teksti sünteesiv raamat midagi ajastuüleselt üldinimlikku. Teos hiilgab ja õrritab oma koomiksilike joonistustega, millest nii mõnigi…
Pantvangistatud peatänav
Pärnu maantee praegu ja peatänava eskiisis. Kavakava
Kavakava

Pantvangistatud peatänav

Indrek Peil: „Kui varem põhjendati peatänava ehitamise venimist Reidi tee valmimisega, siis nüüd püütakse seda edasi lükata Estonia puiestee tunneli vajadusele viidates.“

Kakskümmend aastat tundmusi

Et biennaali olemus lahti mõtestada minevikku unustamata, on kuraatorite eesmärk olnud taasavastada minevikuteosed praeguses kontekstis.

„Momentum10“ Norras Mossis kuni 9. X. Kuraatorid Marti Manen ja Anne Klontz; kunstnikud André Alves (Portugal), Anne de Vries (Holland), Annika Larsson (Rootsi), Christodoulos Panayiotou (Küpros), Eija-Liisa Ahtila (Soome), Eirik Senje (Norra), Erik…
Teadsime, et sm Vseviovi süda ei tuksunud komsomolile
Ka tõestisündinud lugude jutustaja jääb pigem (isegi kui aineks on oma perekonna lood) kirjanikuks kui ajaloolaseks.
Tiit Blaat / Ekspress Meedia / Scanpix

Teadsime, et sm Vseviovi süda ei tuksunud komsomolile

David Vseviovi elulooraamat laseb aimata, kuidas imbus meie ellu argistalinism, mille karakteersed detailid võivad lugejale siiski kaduma minna.

Dokuilukirjandus nagu kooliõpik

David Vseviov on kirjutanud humoorika teatmeteose elust 1950ndate aastate Eestis.

Tuntumad raamatud 1950ndate aastate eluolust on meil Viivi Luige „Seitsmes rahukevad“ ja Leelo Tungla „Seltsimees laps“ koos oma järgedega. Tundub, et kaua ei tahtnud keegi tost ajast kirjutada – liiga rusuv, aga siis tekkis nõks, et lapse pilgu läbi on pilt…

Meer mõtleb, partei juhib

Tribüünisündroom ja demokraatia defitsiit põhjustavad pealinna planeerimises kulukaid juhuotsuseid.

Kui Karl Vaino 1980ndatel Moskvas partei keskkomitees aru andmas käis, oli ta alatihti teiste kolleegide-kommunistide pilkealune, sest tema valitsemisala ENSV pealinn Tallinn oli ainus oma­taoliste seas, kus parteijuhtidel ei olnud paraadide vastuvõtmiseks ning mööda marssivate pioneeride, soldatite, tööliste…
„Meie Eesti“
„Meie Eesti“ rubriigi valdkonnaartiklite sõnapilved (puudub tervishoid, sest analüüsitaval perioodil seda rubriiki veel ei ilmunud). 1. Haridus ja teadus

„Meie Eesti“

„Meie Eesti“ artiklites on harva mitu allikat, ei püüelda mitmekesise käsitluse poole, vaid esitatakse varjamatult kellegi käsitlust sotsiaalsest reaalsusest.

Eneseasjastajad ja enesefetišeerijad
Rick Owensi nägemuslikkus on ühtaegu arhailine, isegi inimeelne ja futuristlik, lausa inimjärgne.
Stanislav Stepaško

Eneseasjastajad ja enesefetišeerijad

Tommy Cashi ja Rick Owensi näitus on loodud kaubandusliku pinnana, kus kaubad ei pea olema enam ei üksteise ega ka tarbija suhtes esteetilises tervikus.

Sirp