2018-43 (3714)

Üks roll

Kõik algas kenasti. Laine Randjärv valiti 13. septembril Eesti Kontserdi uueks juhiks ja pehme maandumine riigikogust riigi moodustatud sihtasutuse juhi kohale oligi tehtud. Nii näeb paberi peal märksa ilusam välja, kui näiteks Isamaa poliitikutele mõeldes loodavad Eesti Pere Sihtkapital ja Riigiõiguse Instituudi sihtasutus, millele on juba katuserahast eraldatud kopsakas eelarve.…
Vabadus olla vegan
Eri riikide graafiliste disainerite ja aktivistide koostööna valmisid eelmisel aastal veganite lipp ja vapp.
Wikimedia Commons

Vabadus olla vegan

Veganlus võib veendumusena olla individuaalne toidueelistus, ilma et inimene peaks võtma keskkonnahoiu või loomaeluhoiu alast seisukohta.

Post-sõnastik XLIII  – loomaõudus
„Must lammas“ (2006) on musta komöödia elementidega mängiv algupärane õuduslugu, mis samal ajal peegeldab ometi ka filmist filmi korduvaid situatsioone ja lahendusi.
Kaader filmist

Post-sõnastik XLIII – loomaõudus

Looma ja inimese vahel arenevad tänapäeval kummalised suhted. See võib olla kartliku metslooma ja seenelise põgus kohtumine metsasihil, mille juhuslikkust aitab edaspidi kompenseerida linnainimeste lemmikloomandus, loomaaedade külastused, loomi kujutavad mänguasjad jms. Industriaalne loomapidamine lisab tänapäeva inimühiskonna ja loomade suhtele eraldi tumeda või võõrandava tonaalsuse. Täiesti omaette praktikana integreeritakse loomad inimeste…
Tulevane raskekaallane

Tulevane raskekaallane

Taavet Kase debüütromaanis „Surmamaks“ on surm eksklusiivkaup, mitte kaasasündinud paratamatus.

Võimendatud kaktus ja teised taimsed objektid

Cage’i eksperimentaalne vaimsus on tunginud niidistikuna nüüdisloomingu kõige sügavamatesse soppidesse ja saanud koguni käibefraasiks või trafaretiks.

Ansambel U: 15. tegevusaastat tähistav kontsert „URR: 20“ 16. X Eesti Raadio 1. stuudios. Kavas Tatjana Kozlova-Johannese, John Cage’i ja Ivan Fedele looming.
Vähesed XX sajandi voolud on mõjutanud…

Kas hõbepäise publiku pärast peab muretsema?

Võime uhked olla oma maailmanimega puhkpillimängijate üle. Kõik eeldused nende hulka jõuda on ka klarnetist Signe Sõmeril.

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri sarja „Harmoonia“ kontsert „Mozart ja Beethoven“ 19. X Estonia kontserdisaalis. Solist Signe Sõmer, dirigent Neeme Järvi. Kavas J. S. Bachi/Stokowski, Mozarti ja Beethoveni looming.
Juba aastaid tuntakse hirmu klassikalise…
Hirmus on ilmaelu
Bronisław Wojciech Linke. Kaks parteid. Õli, lõuend, 1934.
Pressifoto

Hirmus on ilmaelu

Bronisław Wojciech Linke painavaid sõjapilte, sümbolistlikke allegooriaid vaadates mõtlesin rohkem elule ja palju vähem kunstile.

Disainmõtlemise poliitilisus

Ruumilahendused, mis tehakse teoks ilma sisulise dialoogita, õõnestavad demokraatlikku riigikorda, kuna lahendamata paradoksid pidurdavad ühiskonna arengut.

Disainmõtlemine on disainiteoorias 1950.–60ndatel kasutusele võetud termin, mis peaks eelkõige tähistama interdistsiplinaarset probleemilahendusviisi, loovat meetodit, mille abil seotakse modernses maailmas killustuma kippuvad distsipliinid taas inimesele hoomatavaks tervikuks. Algselt lineaarses tootmisahelas erisuguse loogilise mõtlemisega tegijaid…

Kommentaar – Mis teha, kui aabits on alles poole peal …

Lõppema hakkav esimene Riia biennaal ehk Riboca (The Riga International Biennial of Contemporary Art) ei ole kedagi külmaks jätnud, vähemalt mitte lähikonna kunstiväljal. Ma ei ole kuulnud ühegi Põhja- ja Baltimaade kunstiürituse kohta nii…
Lugude taastulek
Drifter’i-romaanides on suur üksindus ja siiski ei taheta sest välja murda. Pildil öine London.
Negative Space / goodfreephotos.com

Lugude taastulek

Peedu Saare debüütromaani „Pascual“ peategelane on drifter, roostekarva jõe äärsest külast pärit üksildane poiss võõras suurlinnas.

Identiteet ja kuvand – valgus või vari?
Venekeelne „Vari“ on teatraalsem, Jevgeni Moissejenko jutustamislaad liikuvam, emotsionaalsem ja värvikam.
Sabine Burger

Identiteet ja kuvand – valgus või vari?

Nukuteatri uuslavastus „Vari“ on sisutihe ning mõttetööd ergutav imeilusate varjunukkude ja lavakasutusega lugu, puhas ja aus jutustamiskunst.

Andres ja Pearu sõidavad hiliskapitalistlikku maailma

„Surmamaks“ on nagu heasoovlik postkaart, millega tervitatakse tulevikku saabunud arhetüüpset eesti meest.

Taavet Kase debüütromaani „Surmamaks“ tehnilis-visandlik kaanepilt tekitab ootuse, et teos keskendub mingite kvantifitseerivate hulkade süstemaatilisele iseloomustamisele, kuid nagu öeldakse: ära hinda raamatut kaane põhjal.
Lugema asudes selgub, et romaan jutustab loo kahe venna teekonnast läbi maailma, kus inimesi…

Arhitektuurijoonis – projekti ja kujutise vahel

EPP LANKOTS

Arhitektuuri tegemine ja selle kogemine on viimase saja aasta jooksul olnud lahutamatult seotud representatsioonivahendite ja -tehnikate arengu ja levikuga. Beatriz Colomina on kirjutanud oma nüüdseks juba üle 25 aasta tagasi ilmunud ja siiani mõjukas raamatus „Privaatsus ja avalikkus. Moodne arhitektuur ja massimeedia“ („Privacy and Publicity: Modern Architecture as…

Pilguheit eeskujuliku esitusnoodikogu tööle

WDR on olnud juba tükk aega üks Saksamaa suuremaid uudisteoste tellijaid ja see kajastub ka noodikogus. Ütlematagi on selge, et koopiatega seal kogus ei opereerita.

Sel aastal oli mul võimalus töötada seitse kuud Saksamaa ühes paremas esitusnoodikogus, see on Kölnis asuv Westdeutscher Rundfunki (WDRi) ehk Lääne-Saksa ringhäälingu noodikogus. Kogesin…

Brandi stiilis intervjuu Alvis Hermanisega

Riia Uue teatri kunstiline juht Alvis Hermanis on veendunud, et oleks suisa seniilne kasvatada enda juhendatava näitlejakursuse üliõpilastest Riia Uue teatri näitlejate kloone.

Inimelu võib olla väga pikk – nii sähvatab, vesteldes Riia Uue teatri kunstilise juhi Alvis Hermanisega tema kabinetis. Aknalaual on maailma tippteatrites tehtud lavastuste…

Otsekohene diskussioon ja kuraatori roll

Ajale jalgu jäänud kuraatoritöö mudel, mida rakendatakse kuraatoriõppes üle kogu maailma, ei toiminud Riia biennaalil.

Riia I nüüdiskunsti biennaal ehk Riboca Läti Ülikooli bioloogiaosakonna endises hoones, Kristaps Morbergsi villas, Andrejsalas, endises tekstiilivabrikus Bolševitška, Sporta2 väljakul, Zuzeumis, Kaņepesi kultuurikeskuses kuni 28. X ja Jūrmala Dubulti kunstijaamas 6. VI –…
Kaupo Meiel
Kaupo Meiel
Erakogu

Kaupo Meiel

Kaupo Meiel
on kirjanik, ajakirjanik ja toimetaja.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
Kevadel esitles end uue ja värske poliitilise jõuna Eesti 200, millest saab juba novembri alguses erakond. Eesti 200 lõi oma ideede levitamiseks ja…

Talude tuunimise aeg

Installatsioon Heimtali rahvamajas tõlgendab seda, millisena soovisid kodukultuuri edendajad näha Eesti maarahva kodu 80–90 aastat tagasi.

EV100 kunstiprogrammi „Sada kunstimaastikku“ näitus „Toimumata jäänud tulevikud“ ERMi Heimtali muuseumis kuni 27. X. Autorid Laura Linsi, Roland Reemaa, Will Le Gresley ja Kadri Väljaste.
Näitus on ideeliselt sarnane tänavuse projektiga „Kunstnikud kogudes“, mis…

Triiviga katsetamine

Mängufilm „Põrgu Jaan“ (Homeless Bob Production, Eesti 2018, 105 min), režissöör-stsenarist Kaur Kokk, operaator Mart Taniel. Osades Meelis Rämmeld, Andres Lepik, Pääru Oja, Peeter Volkonski, Adele Taska, Egon Nuter, Villu Kangur, Anne Türnpu jt.
Lagedad…

Pildilt maas – Kadunud rahvad tõstetakse taas kilbile

Lätis on viimase pooleteisesaja aasta jooksul assimileerunud, s.t lätistunud, mitu läänemeresoome rahvast: liivlased, kreevinid, leivud ja lutsid.
Liivlased, kelle kultuur oli XI-XII sajandil õitsengujärgus, elasid toona ümber Liivi lahe: Põhja-Kuramaal, Daugava, Salatsi ja Koiva…

Filosoofia kurruline põlvnemislugu ehk sophía väärastumine

Retoorikas säilib dialektika võistluslikkus, kuid kui dialektikas võisteldi tarkuses, siis retoorikas võimule pürgivas tarkuses.

Küllap vist polegi niisama lihtne leida sobivamat teost uue sarja „Bibliotheca philosophica“ avanguks kui Giorgio Colli (1917–1979) „Filosoofia sünd“. Olgem rõõmsad, et selline sari on loodud! Mahu poolest on raamat võrdlemisi…

Õie Raudsepp 2. II 1932 – 15. X 2018

15. oktoobril lahkus meie hulgast nahakunstnik Õie Raudsepp.
Õie Raudsepp sündis 2. veebruaril 1932. aastal Valgamaal Tõlliste vallas talulapsena. Ta õppis Õru algkoolis ja lõpetas VII klassi Antsla keskkoolis. 1947. aastal…

Õhtujutt – Olla õnnelik

Kaimar sõitis bussiga Tallinnast Rakverre. Ta oli varakult kohal ja võttis istet kuskil bussi keskel. Akna juures, siis hea terve tee välja vaadata, eriti Kuusalu kandis. Bussi väljumiseni oli aega veel…
Tavaliste inimeste erakordsed kuriteod
Igor (Kaspar Velberg), Mihkel (Pääru Oja) ja Jóhann (Atli Rafn Sigurðsson) püüavad päästa luhtaminevat rikastumisplaani. Kaader filmist „Mihkel“.

Tavaliste inimeste erakordsed kuriteod

Ari Alexander Ergis Magnússon: „Tahtsin uurida narkoturgu Islandil, sest tundub, et alati võetakse kinni valed inimesed ja tõelised süüdlased pääsevad minema. Tegeldakse sõltlaste, nende kurbuse ja rumalusega.“

Auhinna hinda küsi auhinnatult
Maarja Kangro
Piia Ruber

Auhinna hinda küsi auhinnatult

Maarja Kangro „Minu auhinnad“ on tsunftisisene raamat. Laiemale lugejaskonnale on see keelatud kui teadmine, kuidas tehakse seadusi ja vorsti.

Sirp