2018-39 (3710)

Üks roll

Järjekordse tõestusena, et eestlased on sambarahvas, kerkis EV 100 lõppakordina UNESCOlt saadud eriloaga vanalinna kohale hiigelsuur monstrum, mis on näha nii meritsi kui ka Ülemiste kaudu saabujatele. Jah, see ta ongi, palgalõhe, see müütiline olevus, mille olemasolu keegi ei taha uskuda, sest mitte keegi ei tea kedagi, kes meeskolleegist vähem…

Eurasiaatide identiteedikriis

Omaette seisev Euraasia tsivilisatsioon on antiliberaalne, ebademokraatlik, antiindividualistlik ja humanistlike väärtusteta.

Paarkümmend aastat tagasi viibisin Ufas suurel teaduskonverentsil, kus plenaarettekande pidas kohalik etnograafia korüfee Rail Kuzejev. Ettekanne oli sisult laia haardega ja selle põhilise mõtte võttis Rail Kuzejev kokku järgnevalt: „Teatud mõttes eksisteerib euraasia kultuur. Ja teatud mõttes asub…
Armsad murelapsed
Meresse kiindunud leedu tõlkija Danutė Sirijos Giraitė Käsmus ülemaailmsel eesti kirjanduse tõlkijate seminaril.
Dmitri Kotjuh / www.kotjuh.com

Armsad murelapsed

Danutė Sirijos Giraitė: „Eesti kirjandusel on Leedus oma lugeja olemas. Kahjuks pole neid küll nii palju, nagu tahaks, aga ka üks siiras lugeja on vist parem kui kümme statistilist.“

Teadlik keeleõpe mitmekeelses Euroopas
Euroopa keeltepäeva puhul tutvusid keelehuvilised keeltekohviku lühitundides 17 võõrkeelega – seekord Narvas.
Raigo Pajula

Teadlik keeleõpe mitmekeelses Euroopas

Keeltepäeva on Euroopas tähistatud 26. septembril 2001. aastast eesmärgiga teadvustada ja tähtsustada Euroopas kõneldavaid keeli. Ametlikke keeli on Euroopa Liidus 24, kuid on veel hulgaliselt murdeid ja põliskeeli, millele lisanduvad siia rändega jõudnud keeled. Keeleline ja kultuuriline mitmekesisus on ressurss, mida tuleb kaitsta ja oskuslikult kasutada. Euroopa Liidu mitmekeelsuspoliitika abil…
Tuulte tahutud Matjus
Joosep Matjus: „Loodusfilmitegijana tunnen, et olen tegelikult loodusest nii kaugel: mu käte vahel on kogu aeg mingisugune tipptehnoloogia ja ma vaatan loodust läbi objektiivi.“
Atte Henriksson

Tuulte tahutud Matjus

Joosep Matjus: „Loodusfilm on hästi aeganõudev ja tekib küsimus, kas neil, kes on valmis seda tegema, on piisavalt võimalusi teha ja harjutada.“

Maniakaalne eneseparandus ad infinitum

Näitlejad alustavad Bernhardi romaani narratiivi kokkuvõtvat ümberjutustamist, ometi ei ole rõhk lool, vaid liikumisest ja kõnemaneerist tekkival atmosfääril.

Etendusgrupi Gardenparty „Correction“, autorid-lavastajad Tobias Shaw, Maret Tamme ja Anders Tougaard, teksti autorid Thomas Bernhard, Tobias Shaw, Maret Tamme ja Anders Tougaard, lava- ja valguskujundaja Maret Tamme,…

Trummifestival, esimene

Seda, kas festivali üldine suund võtab edaspidi kursi rohkem rokile-popile või džässile, näitab ilmselt aeg.

I Tallinna trummifestival džässiklubis Philly Joe’s 23. IX. Esinesid Andrus Lillepea, Restless (Elvis Jakobson / Raimond Mägi / Raun Juurikas), Karl-Juhan Laanesaar / Hans Kurvits ning Borka Hess / Henno Kelp / Rain Rämmal. Trummijutud Paap Kõlar,…

Mikrotonaalsus kui diagnoos

KERRI KOTTA

Mikrotonaalsus projitseerituna sellisele amorfsele ja mitmetähenduslikule nähtusele nagu muusika võib olla küll marginaalne, kuid peegeldab sellisena siiski midagi ühiskonnale iseomast. Kui jätta kõrvale puhtalt kompositsioonitehnika, mis võib vähemalt helilooja vaatevinklist olla nii mõnegi teose olemasolu õigustus, peegeldab mikrotonaalne teos ikkagi kunstniku hoiakut ka ühiskondlikus plaanis – ja seda…

Luua või mitte luua? Uue toote küsimus

Tänavune Bruno tootedisaini konkurss on läbi ja parimad auhinnatud. Seekord üllatasid disainitaustata tegijad.

Sageli alustavad disainiteoreetikud ja praktikud oma ettekandeid mantraks saanud mõttega, et enne uue toote loomist tuleks põhjalikult kaaluda, kas on vaja veel üht eset asjadest üleküllastunud maailma juurde teha. Kui juba toode teha, siis selline,…

Lõunaristi alt tagasi Põhjatähe valgusse

Vaadates Gunnar Neeme näitusi Tallinnas ja Tartus, kerkib küsimus, milline siis ikkagi on päriselt tema oma nägu, mille tagant ilmutub tema oma hing.

Gunnar Neeme näitused: „Lõunaristi all. Gunnar Neeme – eesti kunstnik Austraalias“ Adamson-Ericu muuseumis kuni 28. X (kuraator Kersti Koll, kujundaja Tiit Jürna) ja…

Kalligraafiline tuul

Dokumentaalfilm „Tuulte tahutud maa“ (WildKino, Eesti-Saksamaa 2018, 63 min). Režissöör Joosep Matjus, stsenaristid Joosep Matjus, Atte Henriksson ja Jan Henriksson, operaatorid Joosep Matjus ja Atte Henriksson, produtsendid Riho Västrik, Katri Rannastu ja Atte Henriksson.
Joosep Matjuse „Tuulte tahutud maa“ on väga visuaalne film, mulle kui kunstni­kule on magus nauding seda vaadata…

Merle Karro-Kalberg

Merle Karro-Kalberg
on maastikuarhitekt ja Sirbi arhitektuuritoimetaja.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
Teatavasti puudub meil ajakohane arhitektuuripoliitika. Viimane selle­nimeline dokument kinnitati valitsuse istungil 2002. aastal. Iseküsimus on muidugi, kas meil sellist kokkulepet üldse tarvis ongi. Ruumiloome regulatsioone jagub meil küll ja küll.
Kehtivad kõikvõimalikud standardid ja normid. Seetõttu näemegi linnaruumis…

HTMi veerg – Kõrghariduse keelsusest

Väikeriigi seisukohalt on emakeelse õppe säilitamine ja edendamine kriitilise tähtsusega, kuid soovime ka, et Eesti kõrgharidus oleks rahvusvaheliselt heal tasemel ning avatud välisõppejõududele ja üliõpilastele.
Sel aastal viis rakendusuuringute keskus Centar haridus- ja teadusministeeriumi tellimusel läbi uuringu, et selgitada välja, milline on ülikoolide hoiak praegu toimuvate õppekeele muutuste suhtes, kuidas ülikoolides…

Pildilt maas – Eesti paralleelharidussüsteem

Eestis on 13% koolidest vene või vene-eesti õppekeelega (viimased on valdavalt keelekümbluskoolid). Seal õpib kokku 25% kõigist Eesti õpilastest. Tegemist on Nõukogude Liidu ajast jäänud süsteemiga, kus eri emakeelega lapsed käisid eraldi koolides. Pärast Teist maailmasõda tegutsema hakanud vene õppekeelega koolid toimisid Venemaa õppekava järgi, kasutasid sealseid õppematerjale ning õpetajadki…
Abstraktsioon kui selgus
Sirje Runge. Geomeetria IX. Õli, lõuend, 1976. 100 × 90 cm. Hämeenlinna kunstimuuseum (Vexi Salmi kogu).
Stanislav Stepaško

Abstraktsioon kui selgus

Mari Laanemetsa kuraatorinäitusel püstitatakse abstraktsete kunstiteostega küsimusi posthumanistliku aja olemusest, Lola Liivati näitusel kannab abstraktne vorm abstraktset tähendust.

Eesti ajalugu + teater = häving*
Teatri NO99 lavastusega „Revolutsioon“ jätkati edukalt sellele trupile omast eksperimenteerimist liikumise ja uudse dramaturgiaga.
Tiit Ojasoo

Eesti ajalugu + teater = häving*

Kõrvaltvaataja mulje festivalist „Draama“: „Otsus panna programmi kokku lavastused, millega spetsiaalselt tähistatakse Eesti Vabariigi sadat iseseisvusaastat, oleks pidanud juba iseenesest tekitama kahtlusi.“

TalTechi uue sajandi väljakutsed
Tehnikaülikooli 100. aastapäeva pidulik aktus 17. IX 2018
TalTech

TalTechi uue sajandi väljakutsed

Raha ilma inimeste või ideedeta on viljatu, aga motiveeritud inimesed koos säravate ideedega leiavad reeglina ka raha.

Piiri- ja tööstuslinn 80 aastat hiljem

Seminaril „Narva, piiri- ja tööstuslinn“ tõdeti: Narva lausa vajab seda, et keegi temast kirjutaks just sellisena, nagu ta on praegu.

Seminar „Narva, piiri- ja tööstuslinn: kirjanduslikke kajastusi“ 13. – 14. IX Narvas.
Ülemöödunud nädalal peeti Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse, Tallinna ülikooli keskkonnaajaloo keskuse (KAJAK), Tallinna ülikooli maastiku ja kultuuri…

Välismaalase pilk eesti nüüdiskunstile

Eesti nüüdiskunsti näitus Euroopa Keskpangas on väga rahulik, ehk liigagi, tööde omavahelist lamendilöömist pole, sarnased positsioonid ripuvad-seisavad vaguralt kõrvuti.

Eesti nüüdiskunsti näitus sarjas „Euroopa Liidu maade nüüdiskunst“ Euroopa Keskpanga peahoones kuni 26. X. Kuraator Britta von Campenhausen, kunstnikud Merike Estna, Flo Kasearu, Kristi Kongi,…
Maackiga Amuurimaal
Sungari jõe suudmeala elanikud. Richard Maack, 1859.

Maackiga Amuurimaal

Maacki ekspeditsioonid Amuuri- ja Ussuurimaale on osake ajaloolisest järjejutust, Vene karu ja Hiina draakoni rivaliteedist, mis ilmselt ei ole lõppenud.

Kadunud aega nuuskides

Kati Kivitar näib olevat valinud „Popi ja Huhuu“ tõlgenduse, kus range klassiühiskonna eliidi kadumisel laguneb ka kõik muu.

Karlova teatri „Popi ja Huhuu ehk Isanda ilmutus“, autor Friedebert Tuglas, dramatiseerija ja lavastaja Kati Kivitar. Mängivad Merle Jääger, Helen Rekkor ja Rauno Kaibiainen. Esietendus 15. IX Karlova teatris.
Friedebert…

Värav Narva

On vaja värsket ja jõulist suunda, innovatiivseid mõtteid ja miks ka mitte absurdi, nihkes ja utoopilisi ideid. Osa neist läheb ajaloo prügikasti, aga osa võib puhkeda õitsele.

Linnakultuurifestival „Station Narva“ 21. – 23. IX. Esinesid Actress, Tricky, Echo & The Bunnymen, 12 EEK Monkey,…
Monumendid elavatele
Endel Lippmaa büsti avamine TTÜ akadeemikute alleel 17. IX 2018
Edmond Mäll

Monumendid elavatele

Akadeemik Endel Lippmaa lahkus meie seast juba kolm aastat tagasi. Aga õigus on George Eliotil, kui ta kirjutab, et need, kes meie juurest on lahkunud, surevad alles siis, kui me nad unustame. Teadlased seega alles siis, kui nende looming on täielikult asendatud uute tulemuste katkematu kihiga.
Suurmeeste puhul seda vahel ei…

Hingega loodu(s)

Matsalu loodusfilmide festivali filmides sekkub inimene järjest rohkem looduse tegemistesse.

16. Matsalu loodusfilmide festival, 19. – 23. september 2018.
Inimene on unustanud enese loodusest väljapoole, hakates uskuma, et me ei olegi selle osa. Kaotatud side asub meile küll väga lähedal, aga nõuab suurt julgust ja pingutust, et astuda mugavustsoonist välja…
Sirp