2017-23 (3643)

Üks roll

Selle nädala uudiste põhjal võib kergesti jääda mulje, et kõige tagakiusatumad inimesed on Eestis lehelapsed. Nagu ikka, on lärmi ja pooltõdesid rohkem kui asi väärt.
Karoliina Vasli, kel ka endal lapsepõlvest lehemüügitöö kogemus (nagu paljudel meist – sai isegi 12aastasena Pärnu turul ja bussijaamas Postimeest müütatud), küsib: „Kas laps peaks kasvama…
Ei saa me läbi rändeta?!
Maria Kapajeva. Üks kuu. Foto, 2008. Fotodel on lääne turistid India-reisi esimesel ja viimasel päeval.

Ei saa me läbi rändeta?!

Väljaränne võib olla ajutiselt paratamatu ja head teed neil minna, kel selleks soovi. Sisseränne ei ole aga mingil juhul paratamatu.

10 asja, millest demograafid räägivad,  aga mida valijad vihkavad
Maria Kapajeva. Üks kuu. Foto, 2008. Fotodel on lääne turistid India-reisi esimesel ja viimasel päeval.

10 asja, millest demograafid räägivad, aga mida valijad vihkavad

Sissejuhatuseks nii palju, et sisuliselt inspireeris järgnevat teksti eelmisel nädalal avaldatud „Eesti inimarengu aruanne 2017“ ning vormiliselt online-meedia lemmikformaat à la „10 asja, mida naised teevad, aga mehed vihkavad“.
1. Eesti poliitilisel turul ei olnud kuni 2015. aasta kevadel Euroopat tabanud rändekriisini rändepoliitika järele mitte mingisugust nõudlust. Eurobaromeetri küsitluse kohaselt olid…
Tulevik kuulub metropolidele
Maria Kapajeva. Üks kuu. Foto, 2008. Fotodel on lääne turistid India-reisi esimesel ja viimasel päeval.

Tulevik kuulub metropolidele

Kaia Kiik: „Saan aru, et Eesti riik kardab tuhandeid Vene-Eesti kodakondsusega nn reetureid. Kuid praegune kodakondsusseadus lõikab ära välismaal sündinud eesti lastel võimaluse saada Eesti kodakondsus.“

Kas Skype’i teate?

Öelda, et ma olen eestlane, on öelda väga vähe. Vanasti piisas, nüüd aga on vähe. Sest ma olen palju rohkemat. Olen lihast ja luust inimene, ja see on ühele väikesele rahvusriigile probleem.
Kuid mis teha, rahvuslik kuub mu seljas on jäänud lootusetult kitsaks. Mõtlesin koduterrassil istudes alles hiljuti, miks see nii…
Eesti elu kiirendajad
Maria Kapajeva. Üks kuu. Foto, 2008. Fotodel on lääne turistid India-reisi esimesel ja viimasel päeval.

Eesti elu kiirendajad

Intellektuaalse, materiaalse ja suhteressursiga noored naised otsustavad ise. Kurvameelsete onklite abordi-teemalised arutlused jätavad nad külmaks, nagu ka Eesti Naisliidu arusaam sellest, kes on hea ema.

Eneseväljendus kui väärtus
Inglehart-Welzeli kultuurikaart. Vertikaalteljel traditsionalism vs. ilmalik ratsionaalsus, horisontaalteljel ellujäämis- vs. eneseväljendusväärtused.
http://www.worldvaluessurvey.org/images/Cultural_map_WVS6_2015.jpg

Eneseväljendus kui väärtus

Eestigi liigub eneseväljenduse ja valikuvabaduse väärtustamise poole – olukorda, kus igaüks saab olla, nagu tahab, ning tal on ressursse selle teostamiseks.

Originaali koloniseerimine

Doktoriseminar „Sugu ja seksuaalsus (post)sovetlikus muusikas, kujutavas kunstis ja teatris“ („Gender and Sexualities in (post)Soviet/(post)Socialist Music, Theater and Visual Arts“) 19. ja 20. IV EMTAs. Korraldaja Hannaliisa Uusma.
Hiljuti pidas New Yorgi ülikooli lõpu­aktusel audoktorikraadi saanute nimel kõne muusik ja produtsent Pharrell Williams. Ta ütles, et praegu lõpetab esimene generatsioon, kus naisi koheldakse…
Ameerika varjutus
20. märtsil 2015 sai kogu Eesti territooriumil näha osalist päikesevarjutust. Pildistatud Tallinnas.
Martin Vällik

Ameerika varjutus

Tänavu 21. augustil toimub täielik päikesevarjutus, kus täisvari liigub ühest USA servast teise ega ole sellisena nähtav üheski teises riigis.

Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks
„Yo!“ Hoovi pidu. Esiplaanil Tommyboy, kes oli aktiivne ka varases eesti räpiskeenes.
Oskar Kadaksoo

Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.

Lapskuninganna kõrgid mängud

Lilleline pesu ja rõhutatult teatraalne kaardipaki-kuninganna võõbatud nägu loovad võimupositsiooni asemel seose pigem lapse mänguga.

„The Queen is Dead“ („Kuninganna on surnud“), koreograaf ja esitaja Kadri Sirel, helikujundajad Kenn-Eerik Kannike ja Madis Kuuse, valguskunstnik Helena Keskküla, kunstnik Karolin Tamm. Esietendus 27. V MIMstuudios.
Viimased paar hooaega on…

Kommentaar – Laine laksudes rannale lööb

Aastad pole vennad ja seetõttu on tihtipeale keeruline tuvastada ka teatrisuvede lähisugulust, kuid mingi ähmane korrapära selles kõiges siiski vist valitseb. Miks on nõnda, et mõnel suvel tuleb lavale hea ports tugevaid uuslavastusi, teisel on lisanduvate väärtlavastuste saak aga enam kui kasin? Ei ole kahtlustki, et määrav osa on selles…

Vaatan helikopterist: metsa pole …

Teatraalse elemendiga muusikateoste puhul on peale kuulamisväärsuse tähtis see, kas selles puudutatakse probleeme, mis on just praegu olulised.

Madli Marje Singi autorikontsert „Sumiseja, sumiseja …“ ja Karl Tipu autorikontsert „Metsa po(o)le“ 5. VI Mustpeade majas.
Millisel määral peaks muusika haakuma päevakajaliste teemadega? Kui läheneda traditsiooniliselt, siis tundub küsimus tarbetu: rangelt teosekeskse…

Pooltempereeritud uksetragöödia

Vanemuise „Laineid murdes“ toimib kontseptuaalselt uksetragöödiana: kiriku­uks lahti, naised välja, vääritud kadunukesed pastori volitusel (!?) põrgusse jne.

Vanemuise „Laineid murdes“, autorid Lars von Trier, David Pirie, Peter Asmussen ja Vivian Nielsen, tõlkija Eva Velsker, lavastaja ja muusikaline kujundaja Tiit Palu, kunstnik Jaanus Laagriküll, valguskunstnik Margus Vaigur. Mängivad…
Kas ikka tõesti lõpp?
Tartu kõrgema kunstikooli taustaga magistrant Martin Urb on loonud oma vanaema kujutavast hüperrealistlikust maalist ja temaga tehtud lühiintervjuust koosneva veenva paariku.
Peeter Talvistu

Kas ikka tõesti lõpp?

Tartu kõrgem kunstikool on lubanud maaliõpetamise üle võtta, kuid vaid üksik akadeemiline maalitund nädalas osutab, et vajaliku tasemeni jõutakse aastate pärast. Kui ikka jõutakse.

Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistluse tulemused

I koht Vahur Afanasjev käsikirjaga „Serafima ja Bogdan“
II koht Eva Kofi käsikiri „Sinine mägi“ ja Triinu Merese käsikiri „Lihtsad valikud“
Ära märgiti Liisi Õunapuu ja Ustav-Esko Mikelsaare käsikirjad, Postimehe eripreemia pälvis Taavi Kangur.
Žüriisse kuulusid Heidi Aadma, Tiit Aleksejev, Veiko Belials, Holger Kaints, Jan Kaus (esimees), Anne Lange, Märt Laur ja Karl-Martin…
Meie mõlema Kallas
Silja Vuorikurul oli Aino Kalda elu ja loomingut uurides kasutada materjal, mis oli suures osas tollal avaldamata või tundmatu. Silja Vuorikuru ja Kai Aareleid
Ott Kangur / TIXE

Meie mõlema Kallas

Kirjandusteadlane Silja Vuorikuru tõdeb, et Soome kirjandusteadusest ja kirjandusloost võib leida hoopis teistsuguse Aino Kalda kui Eesti omast, ning rõhutab tema kohta Soome ja Eesti kirjanikuna.

Rõõmustame, toidame, tõrjume ja kardame
Inimestele mõeldud installatsioon ajas segadusse kajaka, kes peegelpinnalt iseennast ründas ja üritas installatsiooni maha lammutada.
Piia Ruber

Rõõmustame, toidame, tõrjume ja kardame

Linnad pakuvad lindudele pea piiramatut toidulauda, sest linnadesse on akumuleerunud kordades rohkem energiat, kui leidub loodusmaastikus.

Veneetsia biennaal – Kuhu me ikkagi kuulume?

Tuneesia paviljon „Teeradade puudumine“ („Absence of Paths“) LVII Veneetsia kunstibiennaalil Arsenales ja linnaruumis kuni 26. XI, kuraator Lina Lazaar.
Ajakirja Bazaar Veneetsia biennaali veidi bravuurikas ülevaates või õigemini tungivas soovituses „Seitse asja, mida Veneetsia biennaalil tuleb kindlasti vaadata“ oli Tuneesia paviljoni projekt „Teeradade puudumine“ („Absence of Paths“) nimetatud kolmandana Lõuna-Korea ja…

Margus Karu (11. IX 1984 – 5. VI 2017)

Margus Karu ei olnud kirjanik, vaid põlvkonna hääl.
Seda häält jäi temast järele vaid mõnisada lehekülge, kaugelt liiga vähe, et anda edasi tema suurust inimesena. Margus ise ennast kirjanikuks ei pidanud. Ta ei pidanudki end õieti kellekski. Ta oli inimene, kes kahtles kõiges, kõige rohkem ilmselt iseendas. Rohkem kui keegi teine,…

Noored kunstnikud on taltsutanud laevatehase

Seekordsel EKA lõputööde näituse avamisel andis rektor Mart Kalm lootusrikkalt mõista, et järgmisel aastal tuleb „Taseme“ näitus ehk juba päris oma hoones.

Eesti kunstiakadeemia lõputööde näitus „Tase ’17“ Noblessneri valukojas kuni 12. VI, peakorraldaja Keiu Krikmann.
Magistrikraadi kaitsjad Ann Pajuväli, Johanna Greta Mölder, Liisa Jugapuu,…

Olge mõnusad ja kinnitage turvavöö

ehk Kirjanduslikud visiitkaardid

Lauanurgal on üks raamatukuhjake, millele on esimese hooga raske ühist nimetajat leida. Poes neid raamatuid ei müüda, v.a üks. Neid saab tasuta. Kuna neis festivali-, kinke- ja maineraamatutes, antoloogiates, aga ka ajakirjades esitletakse eesti kirjandust, võib öelda, et tegu kirjanduslike visiitkaartidega.
Selle paki põhi on ingliskeelse ajakirja Estonian…

Mitmekülgne kontserdielu maikuus

Palju reklaamitud kuulsused toovad küll täissaali, aga võivad osutuda pettumuseks, kuid mõni peaaegu märkamatu kontsert jätab sügava mulje.

Nii nagu eelmistelgi kuudel, võib ka maikuu kontserdielu kohta öelda, et see oli mitmekülgne ja midagi leidis sealt igale maitsele. Kontserte andsid meie väljapaistvamad muusikakollektiivid…

Sõbrad ja konkurendid

Soome 100. aastapäeva programm säras Eesti kirjandusfestivalidel.

Maikuu kirjandusfestivalidel „Prima vista“ Tartus ja „HeadRead“ Tallinnas esines soome kirjanikke erakordselt hulgaliselt – kokku 18 autorit. Festivalide soome kavad on 25 aastat Eestis tegutsenud Soome instituudi ning Eesti kirjandusfestivalide pikaajalise ning viljaka koostöö tulemus. Tänu Soome juubeliaasta programmile tutvuti sealse kultuuri- ja…
Metsa koht on linnas
Linnametsandus on lai valdkond, mis hõlmab kõigi linna ja linlike alade metsade, puude, aga ka muu roheluse planeerimist, hooldust ja majandamist.
Andres Putting / Ekspress Meedia / Scanpix

Metsa koht on linnas

Cecil C. Konijnendijk: „On tõestatud, et need, kes elavad linnas metsa, pargi või mõne muu haljastatud platsi lähedal, on vaimselt ja füüsiliselt tervemad.“

Aga suurim neist on armastus
Aare reisid toimuvad ta enda sõnul viimasel ajal ilma füüsilist keha liigutamata.
Pressifoto

Aga suurim neist on armastus

Kas hipid on eesti kultuuris kunagi esiplaanil olnud? Vist mitte. Sestap tundub veidi üllatav, et viimase kuu jooksul on hipiteema meil lausa kolm korda eri nurga alt üles võetud: esmalt Triin Heinla hipisaare reisikirja1 ümber käinud poleemikas, seejärel ühe tuntuima bändi Smilersi singlina „Hipisuvi“ ja viimaks Terje Toomistu dokfilmis „Nõu­kogude…

Valgemini ja sirgemini!

Kui sügavale on juurdunud vähemuste ignoreerimine Ameerika ja Eesti filmikunstis?

Seoses hiljuti meie globaalse küla kinodesse jõudnud kultusliku manga ja selle põhjal tehtud anime „Hing anumas“ Hollywoodi uusversiooniga1 ning veidi enne seda kinosid vallutanud Marveli filmiga „Doktor Strange“2 lahvatas filmivaldkonnas taas lõkkele nn whitewashing’i (mida võiks nimetada nt…
Inimese jumalikkus ja jõulised identiteedikuvandid
Rene Köster on lavastuses „Masc“ käsitlenud mehelikkuse ja identiteediloome teemat.

Inimese jumalikkus ja jõulised identiteedikuvandid

Raho Aadla ja Rene Köstri värsked soololavastused tutvustavad erisuguseid arusaamu liikumisest ning pakuvad huvitavat ristlõiget nii üldinimlikest (ja jumalikest) kui ka identiteediga seotud teemadest.

Sirp