2017-12 (3632)

Üks roll

Kas me oleksime üldse kunagi kuulnud kolmest musketärist, kui nende tee poleks ristunud uljaspäise gaskoonlasega, kel nimeks d’Artagnan? Arvatavasti mitte. Kui kolm rahvusringhäälingu juhatuse liikmekandidaati – Mart Luik, Erik Roose ja Allar Tankler – „Foorumis“ (14. III) koha sisse võtsid, sosistasid paljud kuluaarides, et ilmselt langeb valik lõpuks kellelegi neljandale. Žongleeriti paljude nimedega,…
Vanasõna ütleb: metsa taga ei ole teist metsa
Loodusel endal ei ole häält (tegelikult on, kuid seda tuleb õppida kuulama). Meie kui looduse võlgnike moraalne kohustus on tema huvisid esindada.
Piia Ruber

Vanasõna ütleb: metsa taga ei ole teist metsa

Looduse hüvesid tarbides tuleb silmas pidada, et kogu meie tegevus on võimalik tänu looduskeskkonnale ning et meie sotsiaalsetele, kultuurilistele ja majanduslikele väärtustele eelnevad looduse omad.

Veel metsadest ja metsandusest
Metsapoliitika kujundamisel tuleb arvestada teadlaste ja looduskaitsjate, aga ka väikemetsaomanikega, vastastikusest sõimlemisest ja sildistamisest ei ole abi
.Piia Ruber

Veel metsadest ja metsandusest

Et metsades toimuv inimestele korda läheb, on ühest küljest hea märk, aga teisalt on mõnes kirjatükis meie metsandusest maalitud üsnagi sünge pilt.

Metsakalmistu
Peeter Laurits. Kolmeks hargnev tee. 2017. Mets on imeliselt hea koht meele puhastamiseks ja tajumustrite avardamiseks.

Metsakalmistu

Elame kompleksses maailmas. Kui me ei suuda suhelda risoomselt ja dünaamiliselt, partnerluses sootsiumi ja kõigi teiste eluvormidega, siis meil pikka pidu ei ole.

Elurikas mets on väärtus
Anneli Palo Alam-Pedja looduskaitseala lammimetsas metsaseireankeeti täitmas.
Erakogu

Elurikas mets on väärtus

Kaks kuni neli kvartalit kaitstavat põlismetsa keset kuivendatud ja lageraiutud metsamaastikke on nagu mälestus metsast … metsa vabaõhumuuseum.

Kuidas kord maailma ehitati

Olen alati mõelnud, kui hea oleks olla vana luuletaja. Kirjutatud on mitmeid köiteid luuletusi, välja on antud valimikke, kogumikke. Need sisaldavad algusaja otsinguid, parima aja tippluuletusi ja hilisema aja langusi. Küll oleks hea alustadagi tagantpoolt. Lõpust. Jätta kehvad luuletused kõrvale, unustada need ja panna kokku vaid paremik. Ja öelda, et…
Loomad mütoloogias ja religiooniloos
Loomi on ikka peetud kummalisteks ja salapärasteks nagu jumalaidki ja nagu jumalatele, on loomadelegi omistatud üleloomulikke võimeid. Aleksei Turovski joonistus. Repro

Loomad mütoloogias ja religiooniloos

Kuigi interdistsiplinaarsus on tänapäeva teaduses pigem reegel kui erand, piirdub see humanitaarteaduses enamasti paari ajalooliselt seotud ja teineteisele lähedase distsipliini meetodite ja uurimistulemustega arvestamisega. Näiteks tuleb vanaaega uurival ajaloolasel arvestada klassikalise arheoloogia, klassikalise filoloogia, epigraafika ja numismaatika uurimistulemustega. Aleksei ja Marcus Turovski uus raamat väärib tähelepanu selle poolest, et siin…

Maia Juhkam 8. VIII 1940 – 13. III 2017

On lahkunud kunstnik Maia Juhkam.
Maia Juhkam (1972. aastani Koolberg) sündis 8. VIII 1940. Pärast Tallinna XX keskkooli lõpetamist asus ta 1959. aastal õppima ERKI keraamika erialale. 1965. aastal kaitstes ta edukalt oma diplomitöö keraamikas teostatud monumentaalse figuraalse reljeefiga Pirita lillepaviljonis.
Kohe pärast ERKI lõpetamist alustas Juhkam oma loomingulist tegevust Tartu Arsi…
Igavene ärasõit
Rumeenia kirjanik Norman Manea (1936), kellele ennustatakse Nobeli kirjandusauhinda. Tema romaani „Huligaani tagasitulek“ ning Mateiu I. Caragiale romaani „Curtea-Veche kuningad“ tõlke eest pälvis Riina Jesmin Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinna.
Mattias Blomgren / Wikimedia Commons

Igavene ärasõit

Kas pole lõpuks ausus totalitarismi surmavaenlane?
Norman Manea1
Norman Manea „autobiograafia“ jõudmine eesti keelde on kirjanduslik suursündmus, nii nagu Riina Jesmini tõlked ikka. Ameerikas elava, ent oma emakeeles kirjutava kirjaniku teos ilmus 2003. aastal. Kümme aastat hiljem, ingliskeelse uustrüki kiiluvees, esitas Rumeenia Kirjanike Liit Manea Nobeli preemia kandidaadiks – tunnustus, mida talle lähiaastatel tõepoolest…

Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil

Nõidusest kõnelemisel on põhihäda keelekasutus, mis mõeldud ratsionaalse ning faktipõhise maailma kirjeldamiseks. Lääne kultuurisfääris on maagia ning too teine ilm taandatud sümboli tasandile, mis tähendab, et suur hulk infot on pakitud kokku lühikeseks ning vihjavaks märgiks, justkui RAR-failiks, mille lahtipakkimisel saame kätte laiema pildi. Seda…

Tantsuline austusavaldus naistelt naistele

„Femmaaž“ on omapärase lähteideega lavastus, mis astub dialoogi minevikuga ja pakub võimalust ka praeguse konteksti kriitiliseks vaatlemiseks.

„Femmaaž“, idee autor Svetlana Grigorjeva, koreograafid-esitajad Svetlana Grigorjeva, Joanna Kalm, Mari Mägi ja Madleen Teetsov-Faulkner, kunstnik Arthur Arula, helikujundaja Vootele Ruusmaa, valguskunstnik Oliver Kulpsoo, dramaturg Jürgen Rooste. Esietendus 8. III…

Kellele kuuluvad Eesti muld ja süda?

Eesti Kunstnike Liidu XVII ülevaatenäitus „Elust maal“ Tallinna Kunstihoones kuni 16. IV. Kuraator Mari Kartau, kujundaja Terje Ojaver.
Puhas õhk, värske heina- ja lillelõhn, avarad põllud kui linnaelust väsinud inimese kujutluspilt…

Tiit Tarlap 13. XI 1954 – 24. II 2017

Me võitleme, joome ja naerame, kuni lõpuks me haihtume põrmuks. Ei kellestki rohkem jää järele kui rajake tähetolmus.
Sel’ rajake silma ei hakkagi, kes vaadata täpselt ei oska. Nii näinud on…
Kümme väikest neegrit
Chris Washington (Daniel Kaluuya) sunnitakse silmitsi oma painava minevikuga.Kaader filmist

Kümme väikest neegrit

Jordan Peele on filmis „Kao ära“ võtnud žanrifilmi vähenõudliku kattevarju all uurida Ameerika rassisuhteid.

Ebola varjus

Gregg Mitman: „Prioriteet epideemiate peatamisel on alati olnud usalduse loomine.“

Gregg Mitman on Ameerika keskkonnaajaloolane, kes on tuntud keskkonna- ja tervise- ja kultuuriloo osava põimijana. Oma kuulsaimas teoses „Hingates ruumi“ („Breathing Space“) käsitleb ta, kuidas allergiad ja astma on kujundanud Ameerika keskkonda. Jaanuari lõpupäevil osales Gregg Mitman Tallinna ülikoolis keskkonnahumanitaaria…

Elu pärast trippi

Mängufilm „T2 Trainspotting“ (Inglismaa 2017, 117  min), režissöör Danny Boyle, stsenarist John Hodge, operaator Anthony Dod Mantle. Osades Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle, Ewen Bremner, Kelly MacDonald jt.
„Vali elu,“ alustas Ewan McGregori Mark Renton ehk Rentboy 21 aastat…

Virve Krimm 14. I 1938 – 5. III 2017

Ilukirjanduse tõlkijate seast on lahkunud üks teenekamaid ja staažikamaid. 2016. aasta Eesti Kultuurkapitali tõlkeauhinna nominentidest kolm oli Hiiumaalt, nende hulgas ka Virve Krimm, kes kahjuks ei jõudnud pidupäeva ära oodata. Tuli lahkuda oma unistuste kodust Käina vallas.
Virve Krimm sündis Järvamaal Lehtse vallas,…
Arhitektuurifoto on iseseisev kunstivorm
Gregor Jürna on töös „Ajutine ilu“ jäädvustanud ehitatava, alles pooleli objekti. Piltidele püütud konstruktsioonid mõjuvad kalligraafiliselt.

Arhitektuurifoto on iseseisev kunstivorm

Võib ju rääkida digitaalkeskkonna halvast mõjust, kuid kunagi varem pole tehtud nii palju hea kvaliteediga arhitektuurifotosid.

Pealelend – Mikk Mutso, arhitekt

Maa-arhitektuuri keskus Eesti Vabaõhumuuseumis tähistab märtsis kümnendat tegevusaastat. Milline on keskuse roll pärandi säilitamises ja selle mõtestamises?
Keskus on välja kasvanud vajadusest vabaõhumuuseumi kompaktse ja ülevaatliku kollektsiooni korrashoidmise kõrval tähelepanu pöörata maa-arhitektuurile väljaspool muuseumi. Enamikku maamajadest ju muuseumi ei tooda, ehituspärand…

Inimese ja mitte-inimese ühisloovusest

Lääne teadusliku mõtte ajaloos on kultuuri ja loodust hoitud lahus, justkui seisaks inimene keskkonnast eraldi ning vaim kaugel mateeriast. Paaril viimasel aastakümnel on pead tõstnud interdistsiplinaarne valdkond, mis püüab looduse ja kultuuri vastandamist ületada, käsitledes keskkonda sotsiaalse ja kultuurilise reaalsuse…

Tõnu Mikiver 2. VIII 1943 – 21. III 2017

Meie hulgast on pärast pikaajalist haigust lahkunud näitleja Tõnu Mikiver.
Tõnu Mikiver sündis Loksal kooliõpetajate peres. Pärast Loksa keskkooli lõpetamist 1961. aastal astus ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedrisse, kus lõpetas II lennu, kursusekaaslasteks Rudolf Allabert, Viiu Härm, Milvi Jürgenson, Luule Komissarov,…

Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Kontserdielu kipub inimene vabatahtlikult arvustama ainult ühel patoloogilisel põhjusel: ebanormaalse huvi ja lausa kirgliku armastuse korral muusika vastu. Klassikaraadio toimetajana saan tihti…
Vanamuusika pidupäev
Traversflöödimängija Ashley Solomon Kadrioru lossi saalis.
Rene Jakobson

Vanamuusika pidupäev

IV vanamuusikafestival „Ceciliana“ 18. III – 21. III, kunstiline juht EMTA varajase muusika keskuse juhataja klavessinist Imbi Tarum.
Tänavuse vanamuusikafestivali „Ceciliana“ lõpp langes kokku Euroopa vanamuusikapäevaga (European…
Sirp