„Klaaspärlimängu“ kontsert „Eesti asi“ 10. VII Tartu Jaani kirikus.
Festival „Klaaspärlimäng“ sai tänavu Emajõe kallastel teoks üheksandat korda, kunstiliseks juhiks ikka Peeter Vähi. See suvine traditsioon tärkas juba aastal 1995 Pärnu raemuusika festivalina. Kuivõrd Sirbi eelmises numbris juba käsitleti mõnd „Klaaspärlimängu“ kontserti, peatun vaid klaveriõhtul „Eesti asi“, kus Kalle Randalu esitas…
Kai Aareleid on varem avaldanud romaani „Vene veri“ (2011), luulekogud „Naised teel“ ja „Vihm ja vein“ (2015) ning perioodikas novelle, luulet ja artikleid. Novelli „Tango“ eest pälvis ta 2013. aasta Friedebert Tuglase novelliauhinna.
Romaani „Linnade põletamine“ kujunduses on Mari Kaljuste andnud mälupiltidele albumis tuhmunud mustvalgete fotode vormi. Osa piltide tähendustest on…
Viimasel ajal on olnud palju kurtmist muusikakriitika olukorra üle: miski oleks justkui mäda, aga mis nimelt? Vahetevahel peetakse muusikateemalisi vestlusringe, et suu puhtaks rääkida. Mõte on hea, aga välja kukub nagu alati: eksperdid, interpreedid ja komponistid kogunevad ümarlaua taha vaid selleks, et rituaalse mõnuga valdkonnast lahti öelda. Nii üks kui…
I koht (1000 eurot)
Erkki Tero, „Eesti elektrooniline pärimusmuusika: värske vint või vältimatu küborg“
II koht (800 eurot)
Einike Leppik, „Härra Gywni ateljee ja perspektiivid nüüdismuusikas“
III koht ( à 600 eurot)
Christian Fischer, „Hommikueine Los Angeleses: muutustest popmuusika tarbimises“
Kaur Garšnek, „Queeni soojendamine“ Reet Ristmägi, „Leiutamine või leidmine?“
Ergutuspreemia (à 300)
Taavi Hark, „Schnittke patukahetsuse kaleidoskoop“
Marge-Ly Rookäär,…
„Klaaspärlimängu“ kontsert „Händel ja tema Londoni kolleegid“ 12. VII Tartu Jaani kirikus.
Tartu Jaani kirikus mängis Euroopa Liidu barokkorkester Lars Ulrik Mortenseni juhatusel ja soleeris plokkflöödivirtuoos Jan van Hoecke.
Kõigepealt sellest, mis sundis mind Murastest Tartusse kontserdile sõitma. Esmalt ehk hea inerts. Äsja oli lõppenud Haapsalu vanamuusikafestival, mis kulmineerus kohalikest muusikutest barokkorkestri…
Alles paaril viimasel aastal käibele tulnud termin „elektrooniline pärimusmuusika“ ei ole kindlasti uudisnähtus maailmamuusikas ega ka enneolematult uudne sümbioos Eesti muusikatraditsioonis. Nagu ikka, saab suundade esile tõusmisel määravaks hetkenõudmise kokkulangevus loovhingede täpse tajuga katmata alade äratundmisel. Lihtvormiline trendiharjamine on aga märkimisväärselt raskendatud, kui läbikatsetatud eksootikavormide asemel tuleb kõrvuti seista kodukotuse…
Ugala „Kõrboja perenaine“, autor A. H. Tammsaare, dramatiseerija Urmas Lennuk, lavastaja Vallo Kirs, kunstnik Kristjan Suits, kostüümikunstnik Pille Küngas, muusikalised kujundajad Peeter Konovalov ja Kulno Malva, liikumisjuht Oleg Titov. Mängivad Kadri Lepp, Ott Aardam, Adeele Sepp, Luule Komissarov, Egon Nuter, Andres Tabun, Kiiri Tamm, Janek Vadi, Kristian Põldma, Rait Õunapuu,…
Patu temaatika on oma peensustes ilmatult tähendustiine ja varjundiküllane, vast konfliktnegi. Ei saa siis kahetsemine kahvatumaks kogemuseks jääda, iseäranis keerukustest tulvil vaimu ja elulooga helilooja Alfred Schnittke (1934–1998) pilgu läbi, monumentaalse kooritsükli „Kaksteist patukahetsuse psalmi“ näitel.
Värskeim plaadistus Berliinis tegutseva RIAS Kammerchori esituses, peadirigent Hans-Christoph Rademanni juhtimisel annab küllaldase tõuke väikeseks…
Seisame suurte muutuste lävel ning kui me oma majandamist ja looduskaitsesüsteemi ei muuda, jätkub ökosüsteemide kadu ja liikide väljasuremine, pannes ohtu ka inimese mugava eksistentsi.
Kumu siseõue näitust võib vaadelda 10. septembril Riias avatava rahvusvahelise skulptuuri suurürituse, Riia skulptuuri kvadriennaali sissejuhatusena. 1972. aastast regulaarselt toimuv Riia skulptuuri kvadriennaal on üks Läti kunstielu suuremaid ja väärikamaid rahvusvahelise kunsti sündmusi, võrreldav Tallinna graafikatriennaaliga. Olete sel aastal selle kunstisündmuse üks kaaskuraatoreid. Millised on selle kvadriennaali tähtüritused ja kas…
Mure muusikaajakirjanduse pärast on Eestis olnud pidev. Muusikakriitika olukord oli erutav teema nii enne sõda kui nõukogude ajal, tänasest rääkimata.
Järelkasvu innustamiseks viidi aastal 1973 ajalehes Sirp ja Vasar läbi muusikateemaliste kirjutiste konkurss, mille esikoha pälvis Urve Lippus. Hiljem pole Sirbis taolist mõõduvõtmist enam tehtud. Praegune olukord on murettekitav: toimetused otsivad…
Paul Kuimeti näitus „Hiline pärastlõuna“ Tallinna Linnagaleriis kuni 24. VII.
Läksin Paul Kuimeti näitusele positiivse eelhäälestusega ja mul ei tulnud pettuda. Enamgi veel: kunstnik on osanud paari lihtsa, lausa banaalse võttega muuta üdini tuttavat ruumi sedavõrd, et suutsin täiesti unustada kõik, mida olin seal varem näinud. Tallinna Linnagaleriist on saanud ainult…
„Jututulpade“ viit lugu võib määratleda sõnaga „ulme“. Neist kaks „Suur nagu pakuk-lind“ ja „Las vahepeal mõtleb keegi muu“, esindavad traditsioonilist internatsionaalset fantastikat teiste planeetide ja eluvormide kaasamisega. Kolmas, „Kelle uni see on?“, on stiilne õudusjutt, ehkki tegevus toimub maa peal, tõenäoliselt Pärnus. Kahe loo, „Jututulpade“ ja „Manaduse“ sündmused leiavad aset rustikaalses…
Klaaslaest, mis takistavat nähtamatult naiste kerkimist kõrgematesse võimusfääridesse, on kuulnud paljud. Märgatavalt vähemtuntud on teooria klaaskuristikust (glass cliff), mis klaaslaest läbi murdnud naisjuhte ees võib oodata.
Klaaskuristiku termin on sotsiaalpsühholoogias küllaltki uus: selle vermisid 2004. aastal Exeteri ülikooli teadlased Michelle Ryan ja Alex Haslam. Termini taga on teooria, mille kohaselt naised…
Inglid ja deemonid on olemuslikult sarnased, erinevus tuleb välja alles mõistmises.
Tunnistan, et lõpetasin „Inglite keele“ esimese lugemise segaste tunnetega. Raamatu alguspool ei suutnud mind köita, alailma läksid segi tegelaste nimed, kes on kes, kes kelle naine, mis ajas uus peatükk liigub: kõik tundus hektiline, katkendlik ja ühtlasi…
Sel reedel Sirbis muusikateemaliste kirjutiste võistluse võidutööd
NELE PEIL: Theresa May seisab klaaskuristiku serval
Klaaskuristiku termin on sotsiaalpsühholoogias küllaltki uus: selle vermisid 2004. aastal Exeteri ülikooli teadlased Michelle Ryan ja Alex Haslam. Termini taga on teooria, mille kohaselt naised murravad klaaslaest läbi ehk edutatakse või valitakse juhtpositsioonidele sagedamini olukorras, kus organisatsioon või…
5. juunil esines Tallinna lauluväljakul ansambel Queen koos Adam Lambertiga. Rokihiiglasi soojendas sel üritusel The Princes, mille koosseisu ise kuulun. Järgnev on osalusvaatlusel põhinev ehk sarnasused reaalsete isikute ja sündmustega on taotluslikud, kuid mitte ületamatud.
Põhiliselt on sõbrad-tuttavad minult küsinud, et kas saime siis ka jumalustega backstage’is ambroosiat süüa ja nektarit…
1980ndate alguses, kui olin just teismeikka jõudmas, avanes mu vanemal vennal võimalus viibida paar kuud LA-s. Wow! Kui ta tagasi tuli, jalas kuluvad Levis 501 teksased ja kauboisaapad, seljas valge T-särk (üleskeeratud varrukatega!) ja peas ekstravagantne õlgkübar, põhjustas see meie väikeses Lõuna-Saksa provintsilinnakeses parajat furoori. Mu vend pajatas õhinal asjadest,…
Laura Viidebaum: „Antiikautorid mõistsid suurepäraselt, kuidas info ja kuulajatega manipuleerida, asju enda vajadustele vastavalt esitada, valitsejate võimuprogrammi veenvaks muuta jne.“
Sattusin hiljuti lugema Alessandro Baricco romaani „Mr Gwyn“ (2011). Teose peategelane oma äärmiselt iseäraliku tundlikkusega ümbritseva suhtes pani mind sõnastama mõtteid, mis on tegelikult tuttavad ja alati olemas olnud, kuid miskipärast aeg-ajalt ununevad.
Jasper Gwyn on kirjanik, kes otsustab ühel päeval lõpetada kirjutamise ja kõik sellega seotud tegevused. Aja möödudes avastab…
Emajõe Suveteatri „Katarina mõrsjalinik. Risti ja kivi tee“, autor Karl Ristikivi, dramatiseerija Loone Ots, lavastaja Andres Dvinjaninov, idee autor ja näitejuht Heiti Pakk, lavakujundaja Silver Vahtre, kostüümikunstnik Maarja Meeru, muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres. Mängivad Guido Kangur (Eesti Draamateater), Marika Barabanštšikova (Vanemuine), Külliki Saldre (Vanemuine), Karin Tammaru (Endla), Ingrid Isotamm,…
Žürii valik on nüüd lugeja ees. Tiia Teder nendib ülal, et „mure muusikaajakirjanduse pärast on Eestis olnud pidev“. Aare Tool vastab siinsamas, et „muusikaajakirjanduse puuduste üle kurta on mugav, sest see võimaldab peenetundeliselt libiseda üle süsteemis sügavamal peituvatest ebakohtadest“. Mul on tunne, et see kont on liigagi näritud ega isuta…
Hea tase, kompaktne idee ja ka väga noorte autorite õnnestunud tööd teevad väljapaneku nauditavaks.
Kirke Kangro kuraatorinäitus „Terra incognita: tuttav lõpmatus“ Kumu siseõues kuni 12. IX. Kunstnikud Kasper Bosmans (Belgia), Aksel Haagensen, Jacob Jessen (Taani), Marianne Jõgi, Hanna Piksarv, Kim de Ruysscher (Belgia), Kati Saarits, Augustas Serapinas…
Näitus „Leonhard Lapin, Malle Leis, Villu Jõgeva. Popkunstikujundid nõukogude perioodi Eesti kunstis“ Avangardi galeriis Pärnus kuni 29. VII ja rahvusvaheline linnaruumi projekt „Kilomeeter skulptuuri“ Rakveres kuni 24. VIII.
Väikelinnade käesoleva suve kunstinäitused tunduvad olevat hingelt soojad – olgu see väide siis subjektiivne või objektiivne. Publikut ei püüta šokeerida ega vägisi harida,…
Eerik-Niiles Kross ütles veel üsna selle aasta alguses, et Venemaa oma Itaalia suuruse SKTga ei tohiks Lääne jaoks olla eksistentsiaalne oht. Veider, et tänasel päeval tundub, justkui oleks absoluutselt ilma igasuguse SKT-ta grupeeringud muutunud Lääne jaoks eksistentsiaalseks ohuks. USA üks tuntuim konspiratsiooniteoreetik Alex Jones tavatses (ilmselt teeb seda siiani) igal…
„Ema, vaata! Loss!“ hüüatas väikemees trollis, kui rahvusraamatukogu külg Endla tänavalt paistma hakkas. Paksud paekivist seinad, romantilised kaared ja laskeavade moodi aknad – poiss oli eksimatult tajunud rahvusraamatukogu arhitektuuri erilisust tavaliste linnamajade keskel.
Raine Karbi silmatorkavalt teistsugune looming on lõpuks kaante vahele saanud. Kaaned on kõvad, pilte on palju. Kuid monograafia…
Esmakordselt välja antud Lepo Sumera preemia laureaat Toivo Tulev pani mu pea põlema. Kuidas nii? Profaankuulaja-jälgijana haarab parima nüüdishelilooja väljamõõtmisel käsi tihti millimeetrinihiku järele, seepärast au öökullitarkusele ja kotkapilgule. Ning muidugi preemia algatajatele Eesti Heliloojate Liidule ja Eesti Autorite Ühingule.
Mõnikord on mul kombeks hakata tugevast impulsist lähtudes keeruliselt mõtlema, proovida konstrueerida mõistlikku…
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.
Funktsionaalsed
Always active
Vajalikud, et te saaksite segamatult portaali eri osade vahel liikuda.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Kasutatakse lehe külastatavuse statistika kogumiseksThe technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.