2016-16 (3586)

Mustavalgekirju teatridirektor
Aivar Mäe: „Ma olen nagu väike laps, kes tahab teada, kuidas asi kokku pannakse.“
Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix

Mustavalgekirju teatridirektor

Aivar Mäe: „Ma joondun autokraatia järgi: kui ma vastutama pean, siis pean ma ka teadma, mis toimub.“

Etendades teatrijuhti

Teatrijuht võib olla vähem või rohkem karismaatiline, diktaator või rahvamees, aga ta ei tohi olla oma töötajatele kauge ja kättesaamatu.

*
Kõigepealt tuleb selgitada, kellest käib jutt, kui räägitakse teatrijuhist: kas kõne all on kunstiline juht, pealavastaja või administratiivjuht. Eestis on teatrijuht enamasti administratiivjuht, kes…

Così fan tutte ehk Mis on õhtusöögiks?

Don Alfonsol on kiire naise ja laste juurde, Panama paberite jaoks ei ole tal aega.

Edward Snowden tagus oma paljastused Guardiani seinale nagu mõni modernne Martin Luther. Ei juhtunud aga seda, et inimesed tulevad tänavale ja kuulutavad, et neile selline ühiskond enam ei sobi, et nad ajavad tänavad ja majad kas…
Interdistsiplinaarsus teadusfilosoofi luubi all
Kopenhaageni ülikooli professor Hanne Andersen on 22. aprillil Pärnus algava Põhjamaade teadusfilosoofia võrgustiku aastakonverentsi kutsutud esineja.
Erakogu

Interdistsiplinaarsus teadusfilosoofi luubi all

Professor Hanne Andersen: „Iga uus teadusametnike põlvkond avastab ikka ja jälle uuesti interdistsiplinaarsuse kui kõikvõimsa vahendi.“

Sinine ingel lendab ära

Aleksandr Stroganovi tekst ja Eili Neuhausi lavaversioon sellest on programmiliselt anti-eluloonäidend, protestiavaldus pealiskaudsete või isiklikke arveid klaarivate, legende pisendavate biograafiate vastu.

Rakvere teatri „Kuhu küll kõik lilled jäid?“, autor Aleksandr Stroganov, tõlkija Aive Kaldra, lavastaja Eili Neuhaus, kunstnik Irina Marjapuu, videokujundaja Peeter Pilv, tantsuseadja Kätlin Piiskoppel. Mängivad Ülle Lichtfeldt, Marin Mägi-Efert…

Protest ja linn

Pühapäeval seistakse Russalka juures inimväärse linnaruumi eest, mida uue Reidi tee planeerijad pole oluliseks pidanud. Teed on ju tarvis, aga linnaruum, mille see loob, kuulub eelmisesse sajandisse: olulised on autod ja sõidukite sujuv liikumine, mereääre potentsiaal ja jalakäijate-kerg­liiklejate vajadused on taga­plaanile jäetud. Jälle tuleb kvaliteetne elukesk­kond kodaniku­ühendustel välja võidelda, kuigi mõnusa…

Kamtšadaalid, maast leitud rahvas

Kamtšadaalid võlgnevad selle nime tundmatule poeedihingega vene ametnikule, kes 1697. aastal oli nimetanud itelmeene esimest korda kamtšadaalideks. Itelmeenid ei ole ennast ise kunagi kamtšadaalideks pidanud. Kulus paarsada aastat, aga lõpuks leidus huvilisi ka sellisele vakantsele enesetunnetusele.
Kujunemine
Kamtšadaalid on segapäritolu rahvas. Nad on moodustunud vene kolonistide ja põlisrahvaste (ainude, jakuutide, eveenide ja…
Teadus ühiskonna arengukiirendina
Tarmo Soomere: „Kuigi oleme võimelised oluliselt kahjustama ookeanide tervist, on meil üsna ähmane aimus, kui tugevat survet meri suudab kannatada.“
Mati Hiis / Õhtuleht / Scanpix

Teadus ühiskonna arengukiirendina

Eesti Teaduste Akadeemia püüab hoida selget piiri nõustamise ja lobitöö vahel ning esitada üksnes sisuliselt põhjendatud arvamusi.

Niina Raadik 22. VIII 1924 – 11. IV 2016

Meie seast on lahkunud tantsupidude üldjuht, teenekas tantsupedagoog ja tantsulooja Niina Raadik.
Niina Raadik oli koos abikaasa Alfred Raadikuga koolinoorte tantsupidude mõtte algataja, eestvedaja ja üldjuht. Ta on andnud meile hoidmiseks olulise pärandi ja jäänud mitmete põlvkondade rahvatantsijatele Õpetajaks, tungla läitjaks, aidanud kaasa tantsupidude jätkumisele ja noorte huvile meie kultuuri vastu.
Niina Raadik…

Rohkem paljast ihu, vähem vägivalda

Jaapani animatsiooni filmifestival ehk JAFF Tallinnas, Tartus ja Pärnus 8. – 17. IV 2016.
Mis on filmifestivali eesmärk? Šokeerida? Olla uudne? Tuua pildile avastamata talendid? JAFF on jäänud kindlaks klassikalise animemaailma tutvustamisele. Kõrvale olid jäetud indie-mõjutustega linateosed ja uue laine tegijate looming. Programmi filmid olid valminud ka peamiselt enne 2015.…

Püha tõde – Kas 1990ndad on tagasi?

Viimasel ajal on kuulda olnud, et 1990ndad tulevad tagasi. Arvestades, et postmodernistlikus kultuuris laenatakse kogu aeg minevikust, põlgamata ära ühtegi ajastut, ja post-postmodernistlikus, mis valitseb praegu, tulebki kõik kogu aeg lainetena tagasi, pole seal midagi imestada.
Tõepoolest, siit-sealt kostub tulistamist ja lahvatavad aina uued korruptsiooni- ning ärastamisskandaalid. Need, kes vanasti oleksid…

Infopiraadid ja Panama leke

Praegu tuleb ju välja, et normaalne on äri ajada kasumit maksimeerides ilma sotsiaalseid kulusid kandmata – oligarh saab rikkamaks, ühiskond jääb vaesemaks.

Digitaalse informatsiooni ajastuga on kaasnenud küll rohkelt meetodeid, mille varal andmeid paremini kaitsta ja salastada, aga kus tegijaid, seal nägijaid. Kindlalt luku ja riivi taha pandud teave…

Ärajäänud rahvahääletused Eestis

Me ei saa kunagi teada, kas Vene Asutav Kogu oleks 1918. aastal korraldanud riigi äärealadel rahvahääletuse autonoomia või koguni iseseisvumise küsimuses. Ilmselt küll, sest Soome oli juba impeeriu­mist eraldunud ja Poolat oli samuti lootusetu kinni hoida. Venemaa äärealade vähemusrahvad olid vabaduse võimalusi juba tunda saanud. Riigi terviklikkuse eest seisjad olid…

Isakuju Andrus Kasemaa

1970ndate lõpu ja 1980ndate algupoole Tartu alternatiivse kunstivälja looja

Hiljuti saabus väga kurb teade Andrus Kasemaa surmast. Praeguses tormilises kunstielus kipuvad nähtaval olema noored talendid, kunstielu vajab uut verd, vaheldust ja muutust. Kombeks ei ole tagasi vaadata ega kunsti käekäiku ajastuüleselt uurida. Aga igal kümnendil on omad suurused,…
Kuidas vahendada tühja ruumi?
Kas kesklinna tühjad krundid sobivad ainult parkimisplatsideks?
Triin Pitsi

Kuidas vahendada tühja ruumi?

Tänapäeval on ruum iga linna võtmeressurss ja kinnisvarasektor üks maailma juhtivaid majandusharusid. Oma languste ja tõusudega on see põhjustanud palju ebavõrdseid olukordi ning muutnud linnaelu era- ja jagatud huvide võitlustandriks. Paneb imestama, miks pole meil Tallinnas või väikelinnades kasutult seisvale kinnisvarale veel strateegiliselt lähenetud. Kus on ruumiringluse agentuurid või vahekasutusele…

Eesti võiks e-raamatute laenutamises haarata ohjad

Raamatukogu e-raamatute laenutusteenus on kallis, kuid teenuse pakkumata jätmine läheb kokkuvõttes riigile veel kallimaks.

Euroopa Liidu infoühiskonna direktiivi kohaselt on raamatute laenutusõigus üks osa levitamisõigusest, mis on kohaldatav vaid teose füüsilistele koopiatele.1 See tähendab, et raamatukogud saavad vabalt laenutada trükiraamatuid, kuid mitte e-raamatuid, mida käsitletakse teenusena. See…

Vilde reportaažid

Eduard Vilde „Pisuhänna“ ühes stseenis küsib Sander käsikirja sirvides: „Sinu tegelased, Tiit – need on ometi positiivsed iseloomud?“ ning saab Piibelehelt vastuseks „Nad on inimesed“. Sedasama võiks märkida klassiku kirju lugedes: lugeja ees ei ole mitte rangeilmeline marmorkuju, kohustusliku koolikirjanduse raudvara, vaid lihast ja luust inimene oma paradokside ja iseärasustega. Kaunilt…

Jaapani elamusdisain: söödav minimalism ja 72 aastaaega

Ryusuke Nanki: „Jaapani aed ja Jaapani maiustused on sarnased: piiratud materjalid, abstraktne kogemus.“

Jaapani nüüdisühiskonda kujundavaid traditsioone tutvustav programm „Jaapani bränd – avalik diplomaatia“ jõudis Eestisse Jaapani suursaatkonna vahendusel. Kultuurisaadikuna külastas Tallinna noor hinnatud arhitekt ja disainer Ryusuke Nanki, kes pidas veebruaris Tallinna tehnikakõrgkoolis avaliku loengu.
Ryusuke Nanki on astunud arhitektuurist…
Naised, mees ja minevik
Kolm „õde“: Liisu (Kadri Adamson), Berit (Carmen Mikiver) ja Maria (Kleer Maibaum-Vihmar).
Siim Vahur

Naised, mees ja minevik

Lavastuselt „Olga, Irina ja mina“ ei pea kartma mingeid vihmarlikke veidrusi – kõik on üldinimlik ja liigutav.

Tõsine ühisasi
Tiit Pääsukest ja Kris Lemsalu ühendab boheemlaslikkus.
Karel Koplimets

Tõsine ühisasi

Tiit Pääsuke: „Minu nooruses täideti lünki meie kunsti katkestatuse tõttu, nüüd on see aga loogiline täiendus, edasiarendamine.“

Kümme teesi (kuraatori)näituse kohta

(Kuraatori)näitus on kunstimaailma kõige ebastabiilsem ja ajutisem, ent üks mõjuvõimsamaid struktuure: näituse kaudu saab kunst olevaks, nähtavaks ja jõuab publikuni. Näitus kui formaat kerkis esile muutuste tõttu kunsti institutsioonis ning on seotud näitustamiskompleksi (exhibitionary complex) tekkimise ja arenguga viimase 200–250 aasta jooksul. Ka kuraatori institutsiooni tekkimine ja esilekerkimine praeguses mõistes…

Konkurss – Tase on märgatavalt tõusnud

10. aprillil sai ajalooks järjekordne Uno Naissoo konkurss, mis toimus juba 32. korda ja taas Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli saalis. Igal aastal on see jätkuvalt väga prestiižne heliloominguvõistlus andnud hea ülevaate, millega noored muusikud tegelevad ja millised tendentsid on meie rütmimuusika järelkasvu seas parasjagu populaarsemad. Huvi konkursi vastu oli…
Vampiirifilm Iraani moodi
Tüdruk (Sheila Vand) on uutmoodi vampiir kinolinal palju käsitlemist leidnud vampiirifilmide žanris.
Kaader filmist

Vampiirifilm Iraani moodi

Mängufilm „Tüdruk läheb öösel üksi koju“ („A Girl Walks Home Alone at Night“, USA 2014, 101 min), režissöör-stsenarist Ana Lily Amirpour, operaator Lyle Vincent. Osades Sheila Vand, Arash Marandi, Marshall Manesh, Dominic Rains jt.
Iraani kohta teab peavoolumeediat jälgiv inimene peamiselt seda, et seal arendatakse tuumaprogrammi, teisitimõtlejad pannakse kinni või…

Raamatukogu kui teadusasutus

Valgustusajastust alates on mõistetud raamatukogu mitte ainult teadmiste konserveerimise, vaid ka loomise kohana.

2015. aasta kevadel püstitus Sirbi veergudel1 küsimus Rahvusraamatukogu, aga ka laiemalt Eesti teadusraamatukogude rollist. Ehkki keegi ei kahtle Rahvusraamatukogu ega ka teiste raamatukogude olulisuses, on nende tähenduse ülemõtestamine aegajalt siiski vajalik. Klassikaliselt oli, on ja jääb…

Maailmavalu perepsühholoogiline vundament

Miguel de Unamuno „Kaks ema“ on väga lavaline proosateos, kuna annab kõigile nn suurtele teemadele psühholoogiliselt kandva dramaturgilise vormi.

Theatrumi „Kaks ema“, autor Miguel de Unamuno, tõlkija Mari Kruse, lavastaja Tiit Alte, kunstnik Riina Vanhanen, valguskunstnik Priidu Adlas. Mängivad Maria Peterson, Anneli Tuulik, Aleksander Eelmaa, Tiit Alte,…

Teljetüdimus

Õiges väikelinlikus mõõtkavas puuduvad kunstlikud teljed, rõhutatud vaated harjumuslikele (loodus)objektidele, uus ehitusjoon ja katuse kaldenurgad.

EV 100. aastapäeva ruumiprogrammi „Hea avalik ruum“ väikelinnade võistluste saak on kahe aasta jooksul olnud mõneti ühesugune: klassikalise ruumitelje töötlused, vähem või rohkem paremini välja kukkunud väikelinliku mõõtkava katsetused ja miksitud…

Grigorjeva ja Kõrvits kõnetavad kuulajat vahetult

Sel aastal on ilmunud kaks autoriplaati: „Nature Morte“ Galina Grigorjeva kooriloominguga1 ning „Mirror“ Tõnu Kõrvitsa loominguga. Peale ilmumisaja ja asjaolu, et tegemist on ühe autori loomingut kajastavate plaatidega, on Galina Grigorjeva „Nature Morte’l“ ja Tõnu Kõrvitsa „Mirror’il“ veel nii mõndagi ühist. Mõlema autori looming seostub mingi üldise traditsiooniga: teosed neil…
Kui valgus võidab pimeduse
Gabriela Liivamägi

Kui valgus võidab pimeduse

Ardo Ran Varrese lavaline serenaad „Käidi ja külvati varjude seemneid, sest valgus hakkas võrsuma“ Artur Alliksaare tekstidele: lavastaja Liis Kolle, valguskunstnik Oliver Kulpsoo, kostüümikunstnik Reili Evart, helirežissöör Tammo Sumera, esitajad Jaanika Kilgi (sopran), Taniel Kirikal (bariton/kontratenor) ja Yxus Ensemble.
Esiettekanne 9. IV Black Box Studios Eesti muusika päevadel.
Öö ja päev,…

Maailma vaikus pärast Gustafssoni

Ei ole palju möödunud rootsi kirjanduse vahest tuntuima esindaja Tomas Tran­strömeri lahkumisest, kui järg jõudis juba teise ülemaailmse tuntusega kirjanduskorüfee, Lars Gustafssoni kätte, kes suri pärast lühikest haigust 2. aprillil poolteist kuud enne oma 80. sünnipäeva.
Gustafssoni haare ja loomeviljakus kuni lõpuni välja olid hämmastavad. Ta oli nii luuletaja, prosaist, filosoofiaprofessor…

Eestimaa häärberid ehk Mõisa härrastemajast kolhoosi keskusehooneni

Kolhoosiarhitektuur ei ole kõrgelt hinnatud pärand ega väärtustatud mälestus nagu mõisaaegne ehituskunst.

Eestimaad on aegade jooksul valitsenud mitmed võõrvõimud, kelle põllumajandussüsteem on jätnud jälje ka Eesti maa-arhitektuuri ja maastikule. Sajandeid kestnud mõisate ajajärgu ning nõukogudeaegse kolhoosiperioodi – see vältas küll vaid pool sajandit – vahel…

Eesti muusika ökoloogiline jalajälg

Eesti muusika päevade vestlusring „Muusikaajakirjandus – kelle asi see on?“ 8. IV Mademoiselle’i kohvikus ning kontserdid „Eesti heliloojad Berliinis“, „Eliitkontsert“ ja „Kevad Tallinnas“ 8., 12. ja 15. IV Estonia kontserdisaalis.
„Roheline heli?“ – niisugust alapealkirja kandsid seekordsed Eesti muusika päevad. Küsimärk ei ole asjata. Mine võtta kinni, mida roheline heli või…
Sirp