2014-45 (3515)

Magusad klišeed

Magusad klišeed

Sekstöötaja autsaideri staatuse taastootmisele aitavad nad ka ise kaasa.

Kelle oma on „Laenatud naene?”
Paul Pinna (paremal) koos tenor Väino Solaga 1913. aastal Soomes.
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Kelle oma on „Laenatud naene?”

„Karujaht Pärnumaal” on jätkuvalt vanim eestlaste loodud mängufilm.

Ühe arutelu stenogramm
Loomeliitude avalik pöördumine Sirbi veebilehel www.sirp.ee.

Ühe arutelu stenogramm

Teisipäeval arutati Põhja-Tallinna valitsuses Kultuurikatla, linnahalli ja mere vahelise ala detailplaneeringut.

Sotsialism, ekspluateerimine ja sotsiaalne ebavõrdsus
Bakanov. Esimene vili riigile! 1951.
Eesti Kunstimuuseum.

Sotsialism, ekspluateerimine ja sotsiaalne ebavõrdsus

ENSV poliitilise, sõjaväe-, julgeoleku-, majandus-, kunsti-, kultuuri- ja teaduseliidi tulud ületasid keskmisi sissetulekuid 10–30 korda.

Piketty ja rikkuse pahupool

Piketty ja rikkuse pahupool

Arvustustes on avaldatud rohkelt imestust edu üle, mis on saatnud Thomas Piketty tüsedat ja arve täis raamatut „Kapital XXI sajandil”. Tegelikult pole väga põhjust imestada. Raske on panna vastu teooriale, mis on ülilihtne, lubab seletada aastasadu kestnud arengut ning – kõige tähtsam – kutsub esile ahhaa-efekti, kuna näitab siin ja praegu meie…

Majandusteadust ei saa lahutada ajaloost ja ideoloogiast

Thomas Piketty: „Pole mõtet loota, et kapitalism ise loob harmoonilise ühiskonna. Ebavõrdsust on õigupoolest vähendanud ainult sõjad ja poliitilised otsused.”

Teie teose radikaalsus seisneb suuresti selles, et vaatlete majandust kui ajaloolist protsessi, mitte kui universaalset süsteemi. Te näitate, et majandussüsteemid on toiminud stabiilselt väga erinevates tingimustes…
Tiheasum vajab ruumimudelit
Elluviidud tiheasumi ruumimudeli näide: Tartu Tähtvere linnaosa planeeringu ruumiline struktuur.
Arnold Matteus, 1929.

Tiheasum vajab ruumimudelit

Maakonnaplaneeringute uuringus antakse soovitusi tiheasumite ja hajaasustuse käsitlemiseks.

Czesław Miłoszi sajand luules

Czesław Miłoszi sajand luules

Uduselt austatud professor Miłosz,
Kes kirjutas luuletusi mingis vähetuntud keeles.
Kes neid ikka kokku jõuab lugeda. Aga siin on päike.
Czesław Miłosz, „Võlumägi”
1980. aastal, rohkem kui kolmkümmend aastat tagasi, sai poola luuletaja, esseist ja tõlkija Czesław Miłosz (1911–2004) Nobeli kirjandusauhinna. Tol ajal oli huvi tema loomingu vastu maailmas uskumatu, ehkki okupeeritud Eestis, nagu…
Humanism ja vägivalla koorem

Humanism ja vägivalla koorem

Kui 1968. aastal Nobeli kirjanduspreemia võitnud Yasunari Kawabata teoseid on eesti keelde usinasti tõlgitud (Agu Sisaski ja Ülle Udami tõlkes 1980. aastal „Mäe hääl”, Udamilt aastal 1989 ka „Lumine maa” ning Sisaskilt 2001 „Tuhat kurge” ja „Vana pealinn”), siis nüüd saab tutvust teha ka 1994. aastal teise ja seni viimase…
Berndt von Staden  24. VI 1919 – 17. X 2014
Berndt von Staden
Wikipedia

Berndt von Staden 24. VI 1919 – 17. X 2014

17. oktoobril lahkus 95 aasta vanuses siit ilmast Berndt von Staden. Oma noorpõlvemälestusi edastavas raamatus „Mälestusi kadunud maailmast. Noorus­aastad Baltikumis 1919–1939” (ee 2004) räägib ta: „Ma sündisin 24. juunil 1919, üksnes juhuse läbi Rostockis. Mu ema oli Eesti Vabadussõja ajal koos enamikuga oma lähikondseist Mecklenburgi põgenenud, isa võitles samal ajal…
Pealelend: Tõnu Kõrvits

Pealelend: Tõnu Kõrvits

19. novembril tuleb Eestis esiettekandele Tõnu Kõrvitsa filmimuusika Carl Dreyeri tummfilmile „Jeanne d’Arci kannatused” („La passion de Jeanne d’Arc”) . Mustpeade majas esitab Risto Joosti juhatusel seda teost Tallinna Kammerorkester, samal ajal näeb ka filmi. Nii et tõeliselt stiilipuhas tummfilmiõhtu elava muusikaga.
Kas tummfilmimuusika on helilooja seisukohalt lähemal puhtale heliloomingule või…
Puitmajadest ülevaatlikult: kuurist kirikuni, keskajast tänapäevani

Puitmajadest ülevaatlikult: kuurist kirikuni, keskajast tänapäevani

Oktoobris poelettidele jõudnud „Tallinna puitarhitektuur” on kogukas raamat, kus jätkub huvitavat lugemist mitmeks pimedaks sügisõhtuks. Juba põgusal sirvimisel on selge, et siit leiab puitmaju igale maitsele, räämas lobudikust nüüdisaegse timmi kortermajani. Püüd kogu kirevat Tallinna puitarhitektuuri spektrit katta on kindlasti üks teose tugev külg ja selle üle saab vaid siiralt…

Kultuur on mälu

„Heimar Ilves 100”. Esinesid Gatis Gorkuša (trompet) ja Eesti muusika- ja teatriakadeemia sümfooniaorkester Toomas Vavilovi dirigeerimisel. Kavas oli André Jolivet’ II trompetikontsert, Largo Heimar Ilvese II sümfooniast (1964) ja Beethoveni V sümfoonia c-moll op. 67. Kontsert sai teoks EMTA ja Eesti Kontserdi koostöös 6. XI Estonia kontserdisaalis.
On täheldatud, et…

Pealelend: Jaan Malin, „Hullunud Tartu” korraldaja

Täna ja homme leiab aset juba viies rahvusvaheline festival „Hullunud Tartu”. Festivali kava on, nagu ikka, interdistsiplinaarne: esinevad luuletajad meilt ja mujalt, esitletakse raamatut, musitseeritakse mitmel moel, avatakse uus kunstinäitus jpm. Festivali kava leiab Facebookist.
„Hullunud Tartut” on ikka toetanud põnev kohaspetsiifika: festivali on peetud trükimuuseumis, psühhiaatriakliinikus … Seekord toimuvad üritused…
Ajarännak

Ajarännak

ehk Ühe küla lugu

Ootused kahele klaverile
„Klaveri” kunstiline juht Lauri Väinmaa koos Paul Lewisega, keda võib pidada nüüdisaja üheks paremaks klassikatõlgendajaks.
Piret Väinmaa

Ootused kahele klaverile

IX rahvusvaheline pianistide festival „Klaver 2014”: 14 kontserti, 26 esinejat Inglismaalt, Prantsusmaalt, USAst, Saksamaalt, Venemaalt, Ukrainast, Leedust ja Eestist. 24. X – 2. XI Estonia kontserdisaalis.
Eesti muusikaelu on mitmekesine. See lause mõjub tüütu ja kulununa, aga ometi pole see väide tühja täis. Eestis on muusikafestivale rohkem kui mõnes priskemas riigis…
Kuidas kirjutada reisikirja?

Kuidas kirjutada reisikirja?

Interneti-otsingute puhul alustatakse üsna sageli küsisõnaga „kuidas”: näiteks, kuidas midagi teha, kellekski saada, kirjutada üht või teist kirjatööd? Teemal „Kuidas kirjutada reisikirja?” on lisaks internetiavarustes leiduvale ilmunud ka hulk raamatuid ning niisama palju ja rohkemgi veel on kirjandust, mis keerleb selle ümber, kuidas reisikirjandust uurida ja määratleda.
Viimastel aastatel ilmunud reisikirjanduse…
Siin ta on – DiiPii

Siin ta on – DiiPii

Uustrükk Teise maailmasõja ajal populaarsest eestikeelsest, nüüd ka ingliskeelse tõlkega raamatukesest „Mis teha –Siin ta on. Pagulase elu piltides / Refugee. Refugee Life in Pictures” on pühendatud ürituste sarjale, millega meenutatakse eestlaste põgenemist läände 70 aastat tagasi. 1940ndatel lahkus Eestist hinnanguliselt 70 000 – 90 000 inimest, kellest hukkus teel…
Teisest puust
Viljandi Valli tn laululava. Autorid Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Tanel Trepp, Tõnu Peipman ja Viljar Sepp.
Marju Pottisep

Teisest puust

„Aasta puitehitis 2014” võistluse võitis tänavu Eikla klubi Saaremaalt Kaarma vallast – autor Sten Ader. Arcwoodi liimpuidu eriauhinna pälvis Tondiraba jäähall (Kadarik Tüür Arhitektid ja inseneribüroo Streng). UPMi vineeri parima kasutamise eriauhind läks Tartu Elleri muusikakooli kontserdisaalile (arhitektuuribüroo Järve & Tuulik). Raitwoodi fassaadipreemia vääriliseks tunnistati Rannapiiga eramu Harjumaal (Lembit Tork…
kadrinoormetsa nullgarantiiga esitatud kutse
kadrinoormetsa sõnul on raam selges seoses kontsentratsiooniga.
Hannes Aasamets

kadrinoormetsa nullgarantiiga esitatud kutse

Tallinnas Sõltumatu Tantsu Laval esietendub 19. novembril kadrinoormetsa „procedure of beauty” („iluprotseduur”), milles etenduskunstnik loob tema enda sõnul organiseeritud kontsentratsiooni ruumi.
Madli Pesti: Kui mõelda su lavastuste „an hour of” („tunni jagu”), „siseturism” ja „darks in blues” ühisjoontele, siis mulle tundub, et sa ei edasta neis niivõrd infot ja tähendusi, pigem…
Võistlesid noored koorijuhid
Tänavuse konkursi parim, Hirvo Surva käe all muusikaakadeemia lõpetanud Valter Soosalu on dirigendina töötanud Segakoori HUIK!, Eesti Rahvusringhäälingu Segakoori, Rahvusooper Estonia Poistekoori ja kammermeeskoor Revalia juures.
Vahur Lõhmus

Võistlesid noored koorijuhid

Kas konkurssi on vaja? Laias laastus jaguneb inimkond kaheks: konkursi pooldajad ja konkursi vastased ja, mis peamine, mõlemad on tulihingelised! Kumba leeri keegi esindab, loeb välja kooride (ja koorijuhtide) CVdest. Vastased tõdevad, et pärast võistlust on vaid kaks õnnelikku: võitja ja korraldaja (see kõik on nüüd läbi!), ülejäänud peavad leppima…
Teaduste Akadeemia lauanurgal

Teaduste Akadeemia lauanurgal

Nii nagu akadeemia ise, ei ole ka raamat mingi kergekaaluline brošüürikene. Tegemist on igati soliidse 800leheküljelise kriitpaberil üllitisega. Raamat koosneb lugudest, mille on teadusajakirjanik Margus Maidla kirjutanud ajalehele KesKus ja ilmunud ajavahemikus 2006–2012. Õnneks ei ole tegemist igavate ametlike elulugudega, raamatu positiivseks küljeks on akadeemikutega tehtud intervjuudel põhinevad artiklid põnevatest…

Ööklubi trellide taga

„(T)öö klubis” on tõeliselt füüsiline teater, raju andmine, ehkki ka sõnaliselt ei tõmmata eriti hinge.

„(T)öö klubis”, autor John Godber, tõlkija Liis Aedmaa, lavastaja Sander Pukk, kunstnik Annika Lindemann, helikujundaja Indrek Kuuse. Mängivad Karl-Andreas Kalmet, Tõnis Niinemets, Kait Kall ja Veiko Tubin.
Esietendus 2. X Tallinna…

Anu Ruusmaa: „Peaasi et tehnika ei tapaks loovust ja loovus ei tapaks tehnikat.”

Eesti Tantsuhariduse Liit annab alates 2011. aastast välja Gerd Neggo nimelist stipendiumi, millega tunnustatakse oma tööle pühendunud Eestis töötavat tantsuõpetajat. Tänavu pälvis selle TÜ Viljandi kultuuriakadeemia ning Eesti muusika- ja teatriakadeemia õppejõud Anu Ruusmaa.
Sinu kui tantsuõpetaja vaatevinklist: mis on õpetajaametis kõige olulisem, mida tingimata on tarvis õpilastele edasi anda?
Õpetajaamet meeldib…
Sirp