2014-40 (3510)

Julgus

Kes on Hāsinā Oyājed (Bangladesh), Kamla Persad-Bissessar (Trinidad ja Tobago), Portia Simpson-Miller (Jamaica), Tatjana Turanskaja (Transnistria) ja Ana Jara (Peruu)?
Kui lisada siia ritta Angela Merkeli (Saksamaa), Helle Thorning-Schmidti (Taani), Erna Solbergi (Norra), Laimdota Straujuma (Läti) ja Ewa Kopaczi (Poola) nimi, siis on ilmselt hõlpsam ära arvata, et tegu on praegu…
Kolm väikest printsi
Filmis oleme lendurite fantaasiate ja naiseigatsuse tunnistajateks.
Kaader filmis

Kolm väikest printsi

Animafilm „Lendurid koduteel” (Eesti 2014, 16 min), režissöörid Priit ja Olga Pärn, stsenarist Priit Pärn, operaator Urmas Jõemees. Linastub koos filmiga „Tuukrid vihmas” (Priit ja Olga Pärn, 2009) kinos Sõprus.
Priit Pärna loomingut jälgida tähendab olla ootamatusteks valmis igal hetkel. Tema joonisfilmid pole sirgjoonelised, vaid mitmekihilised, need kihid aga kattuvad kohati…

Eesti Teaduste Akadeemia presidendiks kandideerivad Mart Ustav ja Tarmo Soomere

15. oktoobril koguneb Eesti Teaduste Akadeemia üldkogu uue presidendi valimiseks. Läbi saab akadeemik Richard Villemsi kümneaastane, kaks järjestikust valimistsüklit kestnud juhtimisperiood. Kui iseloomustada kahe märksõnaga Richard Villemsi valitsemisaega, siis on need avatus ja noorenemine.
Teaduste Akadeemia (TA) soovib oma palge pöörata järjest rohkem ühiskonna poole ja kanda vastutust, iseasi, kas alati…

Lahingubikiinid ja kultuurisõda

Mänguvaldkond võib avangardsena paista vaid õige võhiklikule vaatajale.

Kui mõtlen naise kujutamisele arvutimängudes, kangastuvad kohe turvise pähe esitletavad, ihusselõikuvad metallbikiinid ja muu selletaoline. Ma ei kirjuta siiski neist: teravmeelitseda oleks küll lihtne, aga seda tehakse juba niigi (vt nt bikiniarmorbattledamage.tumblr.com ja nende põhjapanev „Female Armor Bingo”). Mis…
Võrdõiguslikkus kui poliitiline relv

Võrdõiguslikkus kui poliitiline relv

Looduslikest erinevustest „loomulike” soorollideni (ema köögis, isa garaažis) ei jõua me kuidagi iseenesest, vaid neid mõtestatakse ühiskondlikult.

Disainipärlid
Disainiauhindade gaalaüritusel pärjati Eesti parim disain.
Jelena Rudi

Disainipärlid

Esimene küsimus: miks on vaja disainerite võistlusi? Kas a) selleks, et teada saada, kes on meist mingis disainivallas parim ja osavaim, või b) selleks, et parimate näidetega tõestada, et heast disainist on kasu nii inimestele, ettevõtetele kui ka ühiskonnale.
Kommunikatsiooni…

Kellele ja milleks on vaja avaandmeid?

Suurema erialase tuntuse saavutamine motiveeriks teadlast avaandmeid avalikustama.

Iga teadlase suurim vara on tema teadussaavutused, olgu need siis artikli, monograafia või mõnes muus vormis. Aastasadu on olnud teada, et väljaspool publikatsiooni oma kogutud algandmeid teiste teadlastega jagama ei kiputa. See on hästi arusaadav siis, kui mitu teadlasrühma töötab sarnase teema…
Sõnavabadus on kirjanike südameasi
Kätlin Kaldmaa Dmitri Kotjuh / www.kotjuh.com

Sõnavabadus on kirjanike südameasi

PENi konverentsi tulipunktis olid sündmused Lähis-Idas, Kesk-Aasias, Ukrainas ja Venemaal.

Olemisest ja tundmatusest

„Funktsiooni määramispiirkond” on mõiste kõrgema matemaatika sellest osast, mida võib õpetada juba progümnaasiumis nendele, kelle hinne matemaatikas oli vanasti „neli”. Funktsiooni f(x) määramispiirkond D (f) on vahemik, milles funktsiooni argumente saab defineerida (ehk määratleda, millised argumendid sinna vahemikku kuuluvad). Kord leidsin ma…

Nagu liha läbi hakklihamasina

Teatrifestival „Kuldne mask” 10. – 17. X Tallinnas, Tartus ja Sillamäel.
Moskva Puškini teatri „Hea inimene Sezuanist” (lavastaja Juri Butussov) on kiita saanud tänu peaosalisele Aleksandra Ursuljakile, kes sai selle rolli eest parima naisnäitleja Kuldse Maski. Kuidas suhtub tunnustusse näitlejanna? Vastus on naljatlevalt…

Jehoovatunnistajate õnnestumine

Mitu sajandit oli maakeelne kirjavara kiriklik, niipaljukest kui teda oli. Kui 275 aastat tagasi ilmus 1739. aastal täispiibel, oli see märkimisväärne kultuurisündmus, kuigi trükis jõudis üsna vähesteni –müümata jäi üle poole tiraažist, 3500 eksemplari. Need kinkis lesk Katharina von Bohn Harju-Jaani ja…

Tänapäevaga dialoogis teoloogia

Tänavune aasta rikastas eestikeelset teoloogilist kirjandust uue raamatuga, milleks on Cambidge’i ülikooli teoloogiaprofessori David F. Fordi (sünd 1948) „Teoloogia. Põgus sissejuhatus”. Selle raamatukese (vaid 235 lk väikeses formaadis puhast teksti) ilmumine on aga tähelepanuväärne sündmus eestikeelse teoloogilise kirjanduse ajaloos. On tõlgitud küll…

Pealelend: Jaak Lõhmus, hõimupäevade filmi­programmi kuraator

Mis on hõimupäevad ja millist pro­grammi seal näidatakse?
Jaak Lõhmus: 10. – 14. oktoobrini saab Artise kino väikeses saalis ning Balti filmi- ja meediakooli kinosaalis Supernova vaadata saamide, eestlaste, ingerlaste ja udmurtide tehtud filme. Soome-ugri hõimurahvastest on omakeelne filmikunst muide ungarlastel, soomlastel, eestlastel,…

Piiramis­rõngas

Alina Rudnitskaja väljakutse Vene geiseadustele.

Samal ajal kui Eesti parlament maadleb kooseluseadusega, mis võimaldaks muu hulgas legaliseerida samasooliste paaride kooselu, võtab Peterburi filmitegija Alina Rudnitskaja ette Venemaa karmistunud seadusandluse ja selgitab, miks inimõigustest ei saa mööda vaadata.
Alina Rudnitskaja jääb meie kohtumisele tema kodulinnas Peterburis hiljaks peaaegu tund aega, aga…

Neljal käel, uuel klaveril

„Eliitkontserdid”: klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai 23. IX Estonia kontserdisaalis.
Kui muusikarahvas ja kõrged külalised autoparklasse püstitatud telgis Eesti muusika- ja teatriakadeemia 95. aastapäeva tähistas, andis klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai Estonia kontserdisaalis hooaja esimese „Eliitkontserdi”. On siin tegu sündmuste kahetsusväärse kokkulangemise või…

EMTA sügisfestival tegi uut ja vana

Akadeemia sügisene muusikaprogramm muutub aasta-aastalt, otsides ajakohasust ja värskust. Nii esitleti mullu rohkelt elektronmuusikat ja kõlalisi eksperimente ning tänavu tehti publikule uut ja vana. Sõna otseses mõttes.
Teisisõnu olid festivali tuumaks vastandipaarid, millest selgeim oli uue ja vana kõrvutamine. Näiteks esitas üks Hollandi trio moodsat…

Kommentaar: Itaalia instrumentaalstiili üksikkäijad

Itaalia muusikute, helilooja Daniele Bravi ja klarnetisti Roberta Gottardi meistrikursus 25. ja 26. IX EMTA sügisfestivali raames.
Mõlemal päeval sai osaleda puu­puhk­pillide (peamiselt klarneti) mänguvõtete kolmetunnises seminaris ja Daniele Bravi või Roberta Gottardi individuaaltunnis. Seminarid olid üles ehitatud süsteemselt, tuginedes klarneti ehitusele ja eripärale. Teooria…
„Luigeluulinn” tõi Ülo Krigulile väärika preemia
30. septembril võttis Ülo Krigul Monte Carlo Ooperi laval vastu maineka muusikaauhinna.
Monaco Printsi Pierre’i Fond

„Luigeluulinn” tõi Ülo Krigulile väärika preemia

30. septembril anti helilooja Ülo Krigulile Monte Carlo Ooperis noorte muusikute lemmiku auhind (Young Musicians Favorite Choice), mida annab välja Monaco Printsi Pierre’i Fond. Tunnustuse tõi 2012. aastal esmaesitatud „Swan Bone City” ehk „Luigeluulinn”.
1966. aastal asutatud Monaco Printsi Pierre’i Fond annab välja kaht väärikat…
Silmatorkav mees
„Kartmatutes vampiiritapjates” liigub Polanski absoluutselt pingevabalt komöödia ja vampiiriõuduka vahel.

Silmatorkav mees

Roman Polanski retrospektiiv kinos Sõprus 10. – 19. oktoobrini.
Poola režissöör Roman Polanski on olnud aastakümneid bulvarilehtede kuldvasikas, kellest lüpstud lood panna teenima suurt kasumit. Aga mitte sellest kõigest – ehk siis Polanski värvikast eraelust – ei taha ma siinkohal rääkida. Kui, siis veidi teise…

Omad liistud: Tintinnabuli sinu peas II

2011. aastal pussitas 52aastane britt Robert McIndoe end surnuks, kuna ei suutnud enam taluda pidevat vilinat oma kõrvades. Soovimatu heli oli sisenenud tema teadvusesse pärast rokkbändi Them Crooked Vultures valju kontserti, saanud tema saatjaks nii ööl kui päeval ning jätnud õnnetu muusikasõbra ilma meelerahust…

Ava- või tavakontsert – pärleid mõlemal

ERSO kontserdid: Pärnu kontserdimaja hooaja avakontsert 19. IX, ERSO hooaja II avakontsert „Till Eulenspiegel” 26. IX ja sarja „Gurmee” avakontsert „Josephslegende” 3. X Estonia kontserdisaalis.
Meie kontsertkollektiivide ja kontserdimajade hooaeg käivitus septembris suuremate ja veel suuremate paukudega ja mõni neist lausa kaks korda. Nii avas…

Vaimuaristokraadi mälestuse jäädvustamisest

Heimar Ilves 100

„Näib, et eestlased on suurrahvas ja neid on ka kole palju. Eriti palju on nende hulgas suuri andeid – heliloojaid, interpreete, kirjamehi. Nii et vabalt võib kümneks, kahekümneks või viiekümneks aastaks maha kriipsutada Eduard Tubina, Karl Ristikivi, Arvo Pärdi, Neeme Järvi … Heimar Ilvese töö ja loomingu, ilma…

Teater päästab meie hinged

„Eesriie avaneb!” jääb rollilahendustes ekslema kuhugi pealiskaudse naerutamise, osatäitjate tuttavlike valmisreaktsioonide ja mõtlikuma tõsiseltvõetavuse piirile, justkui eikellegimaale.

Viljandi Ugala „Eesriie avaneb!”, autor Peter Quilter, tõlkija Triin Sinissaar, lavastaja Madis Kalmet, kunstnik Jaanus Laagriküll, muusikaline kujundaja Peeter Konovalov, liikumisjuht Oleg Titov, valguskunstnik Rene Liivamägi. Mängivad Kadri…
Ühekülgne, aga tõetruu rolliluule
Kelly Turk
Reimo Kelp

Ühekülgne, aga tõetruu rolliluule

Eesti luuletajaskonda on lisandunud noor poetess Kelly Turk. Autor, kes on pärit Põltsamaalt ja õpib Tallinna ülikoolis ajalugu, on luuletusi avaldanud ajakirjas Värske Rõhk. Möödunud nädalal esitles ta…
Noore Kreutzwaldi regilaulukimbuke

Noore Kreutzwaldi regilaulukimbuke

„Aeg ärgata” on ilmunud Eesti kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiivi, Järvamaa muuseumi ja ajakeskuse Wittenstein koostöös. Raamatu valmimisele on kaasa aidanud rida inimesi; vanade käsikirjade trükkitoimetamisega on tükk tööd, mida kõrvalseisja…

Kaks vaadet New Yorgi kunstiväljale

Kompleksne ja vastutusrikas kuraatoriamet

Kuraatoriameti tähendus on aasta-aastalt kasvanud. Kunstimaailmas igati kinnistunud mõistet on hakatud kasutama teistes valdkondadeski: näiteks on ka Telliskivi loomelinnaku Vabal Laval kuraator, mitte kunstiline või programmijuht. Usun, et see ei ole juhuslik sõnakasutus, kuraatoriameti (-institutsiooni) pelk populaarsus, vaid selle ameti (positsiooni, institutsiooni) tähenduse mõistmine, ikka ja…

Kohtumine mittekohas

Tõnis Saadoja uurib tegelikkusetaju vahefiltreid.

Tõnis Saadoja maalinäitus „Arhitektuurifoto väikese poisiga – õlimaalid lõuendil” Narvas Kreenholmi kvartalis kuni 19. X.
Algatuseks veidi kontekstist. Tõnis Saad­oja näituse „Arhitektuurifoto väikese poisiga – õlimaalid lõuendil” institutsionaalne raamistik on vaata et sama oluline kui pildid ise. Oluline on samm Narva suunas ja Narva enese…
Õõvastav kummituslikkus
Kaader Liina Siibi videost „Saaremaa valss”, 2013.

Õõvastav kummituslikkus

Siib hoidub põhjapanevatest hinnangutest, kuid tema teosed intrigeerivad, ärgitavad mõtlema.

Tšiili kauge betoonivabriku üleilmne kaja

Betoonpaneel on kui modernse arhitektuuri rändrahn, mis levinud üle ilma ning mida riikide ehitusstandardid on aja jooksul lihvinud nagu jääaja liustikud Skandinaaviast siia saabunud graniidimürakaid.
Päris nii ei ole Tšiili paviljoni kuraatorid Pedro Alonso ja Hugo Palmarola oma väljapaneku keskel asuvat paneeli kirjeldanud, kuid näituse…
Sirp