2012-19 (3393)

Argihelid kui eluviisi jäädvustus

Inglise helikunstnik Felicity Ford salvestab Eesti argihelide maastikku.
Möödunud neljapäeval korraldas inglise helikunstnik Felicity Ford Tallinnas Ptarmigani kultuurikeskuses õpitoa „Seljariiete muuseum” („Instant Clothes Museum”), möödunud pühapäevast peale on ta Mooste kunsti- ja sotsiaalpraktika keskuse (MoKS) külaliskunstnik. See pole muide esimene kord, kui Felicity Ford Eestis viibib: kunstnik osales mullu suvel „Häälestatud…

Suure vaasi vorm ja dekoor

Keraamikanäitus „Suur vaas” Tartu Kunstimuuseumis kuni 3. VI, kuraator Ahti Seppet.
Tartu kunstimuuseumi koguhoidja Ahti Seppeti koostatud keraamikanäitus „Suur vaas” on tema sõnul tõuke saanud tarbekunstialasest tühikust Lõuna-Eesti kunstielus – selle olevat tekitanud ülevaatenäituste lõppemine Tartus 1990. aastate keskel.
See enam-vähem õige märkus vajab täpsustamist. Vabariiklikke tarbekunstinäitusi hakati Tartu kunstimuuseumis korraldama 1952.…

Pehmest elektroonikast elavad objektid

Kärt Ojavee näitus „UUO” tarbekunsti- ja disainimuuseumis kuni 17. VI.
UUO (Undefined Useful Objects) ehk määratlemata kasulikud objektid on kogum esemeid, mille puhul on küll oluline funktsionaalsus, kuid see on veel kujunemisprotsessis või muutumises, uute väljundite ootel. Seega on mitmed neist objektidest arengu selles etapis, kus viiakse läbi katseid ja ka…

Traumavaba ruum

Taani nüüdiskunsti näitus „Spatium” Kumus kuni 13. V. Kuraator Maria Kjær Themsen, kunstnikud Tove Storch (1981), Jacob Jessen (1976), Lea Porsager (1981), Kasper Akhøj (1976), Rolf Nowotny (1978), Marie Kølbæk Iversen (1981), Tamar Guimares (1967), Ferdinand Ahm Krag (1977), Torben Ribe (1978), Jacob Kirkegaard (s 1976) ja Olof Olsson (1965).
Seni…

Ja veel midagi

Villu Plingi ja Silja Saarepuu ühisnäitus „Veel” Draakoni galeriis 24. IV – 5. V.
Villu Plink ja Silja Saarepuu on väga hästi toimiv kunstnike paar. Nende viimase aja ühislooming ei ole mitte ainult mõne eluseiga vaimukad ja kriitilised kommentaarid, vaid kunstnikud on puudutanud ka eksistentsiaalsemat, inimloomusele omast, osutanud üldisemale.
Kuna on tegemist…

Tähelepanu, arusaamine nõuab osavõttu!

Antoni Muntadase näitus „Raamide vahel” Barcelona nüüdiskunsti muuseumis (MACBA) kuni 20. V ja „Sissepääs/Vahel” („Entre/Between”) Madridi Reina Sofia nüüdiskunsti muuseumis 23. XI 2011 – 26. III 2012.
Milline on üksikisiku roll meie kaasaja ühiskonnas? Kuidas jõuab meieni informatsioon ja mida üldse teabeks peame? Antoni Muntadast (Barcelona, 1942) peetakse kodumaal nii kontseptuaalse…

Marina Abramovići elu ja surm

Performance’ite kuninganna maailma juhtivatel ooperilavadel
Marina Abramovićit on tituleeritud küll performance’i-kuningannaks, küll vanaemaks. Tema nimega seostatav uusim projekt on möödunud suvel 9. juulil Manchesteri rahvusvahelisel festivalil (MIF) esietendunud imevõimetega Ameerika Ühendriikide lavastaja Bob Wilsoni (on töötanud arhitekti, disaineri, dramaturgi, näitleja ja skulptorina, 1970ndate alguses lavastanud Iraani šahhinna tellimusel avangard-spektaakleid Warholi ja…

Sada aastat, kolm filmi

„Eesti filmi sajandipidu” ETVs 30. IV.
Kui võtta sajandi auhindade üleandmist Dorpati konverentsikeskuses kui filmiaasta tippsündmust, jäi see ootamatult lahjaks. Kui aga kui stardipauku, siis annab alust loota veel head ja paremat.
Kuna kogu üritus kestis vähem kui tunni, on mõtet peatuda eelkõige sellel, mida seal näha ei olnud, sest seda, mida…

Hirmutsirkus Haapsalus

Muljeid Haapsalu VII õudusfilmide festivalilt
Seitsmes HÕFF on selleks korraks läbi, publiku poolest oli see rikas: kolme päeva jooksul vaatas festivali filme üle 2800 inimese, mis on HÕFFi uus publikurekord. Nagu alati mahtus programmi väga eripalgelisi filme, uuemaid, mille Euroopa esilinastus toimus HÕFFil, ja vanemaid, mis kogusid riiuleil tolmu juba ammu…

„Lindpriide” priikssaamise kroonika

40aastane „Lindpriid” jookseb üle hulga aja jälle ETV eetris 18. V.
Mõned asjad siin maailmas lihtsalt käivad rööbiti, otsekui väljakutsena lihtsurelikele, kes seda fenomeni pole kuidagi seletada võtnud. No kas pole kummaline, et üks eesti film, üks Eesti omaaegne kõige pikem lugu on kaks korda linastunud Pariisi linnas Prantsuse filmoteegis ja…

Pealelend. Esper Linnamägi

Kuidas kujuneb Eesti Filharmoonia Kammerkoori (EFK) festivalikalender ning väliskontsertidel esitatav repertuaar?
Esper Linnamägi, EFK direktor: Sellesse kevadesse on koondunud väga palju väliskontserte, mis on ühelt poolt õnnelik juhus, teiselt poolt on mul aga hea meel, et Eesti Filharmoonia Kammerkoor on Euroopas endiselt väga nõutud. Kui statistikat teha, siis märtsist juulini anname…

Esimesena lõpetas Pärnu Linnaorkester

Kontsert „Kevade keeled”: Pärnu Linnaorkester, solistid Kaija Lukas (viiul) ja Michael Trauer (vioola), dirigent Jüri Alperten 29. I V Pärnu kontserdimajas.
Olgu nende hooaegade alguste ja lõppudega kuidas on, kuid mingi mõtteline joon siiski hooaja fikseerib ja ka planeeritud kontsertidestki realiseerub hooaja vormis mingi kompositsioon. Pärnu Linnaorkester, kes on juba oma…

Euroopa orkestrite festival Tallinnas

Kangur: „Eesmärk on, et need, kes pilli õpivad, jätkaksid pillimänguga kogu elu”.
Aprilli lõpus oli Tallinna muusikahuvilistel võimalus vahetult ja kontsentreeritult osa saada Euroopa harrastusorkestrite mitmekesisest kultuurist. IX Euroopa orkestrite festival, mille patrooniks oli Neeme Järvi, tõi Tallinnasse üle 700 harrastusmuusiku 13 riigist. Selline festivalivormis koondumine ühte linna andis üsna hea…

Traditsioonide tarkus Peterburi pealaval

Peterburi Filharmoonia Suur saal on olnud eesti muusikutele erilise tähendusega. Nõukogude võimu aastatel oli esinemine selles saalis karjääri tipp, unistuste piir. Just seal kogeti klassikalise muusika suurhetki, esinesid Svjatoslav Richter, David Oistrahh, Jevgeni Mravinski ning Nõukogudemaad väisanud välismaa kuulsused. Nüüd unistavad eestlased Concertgebouw’sse või Carnegie’ Halli pääsemisest ja Peterburi Filharmoonia…

Mõtteid Arvo Pärdi minifestivalilt Londonis

Arvo Pärdi muusikale pühendatud minifestival „Total Immersion” („Täielik keelekümblus”) 28. IV Barbicani keskuses Londonis: esinesid Guildhalli muusika- ja draamakooli tudengid, BBC Singers Paul Brough’ dirigeerimisel, orelil Iain Farrington, BBC sümfooniaorkester ja koor Tõnu Kaljuste juhatusel, solistid Alina Ibragimova (viiul) ja Barnabás Kelemen (viiul). Kavas oli ka Dorian Supini dokumentaalfilm „24…

Prantsuse muusika ja kirjanduse seoseid otsimas

Muusikalis-kirjanduslik põiming „Kuu ja augud”: TÜ Viljandi kultuuriakadeemia muusikaosakonna üliõpilased, akadeemia segakoori ansambel, Tartu ülikooli prantsuse keele ja kirjanduse eriala üliõpilased, Viljandi muusikakooli õpilased, varajase muusika ansambel Fa Schola ja Viljandi Guitar Trio. Muusikaline juht Marge Loik ja lavastaja Tanel Lepsoo. 27. IV Viljandi muusikakoolis ja 28. IV Tartu ajaloomuuseumis.
Ligi…

„Werther” – lauljate mõõduvõtmise ooper

Märtsis tuli Vanemuises lavale suure armukire ja emotsioonidega laetud Jules Massenet’ ooper „Werther”, mis on loodud Johann Wolfgang von Goethe romaani „Noore Wertheri kannatused” põhjal. Heliteos nägi ilmavalgust 1892. aastal Viinis. Viimasel ajal maailmas mängituim Massenet’ ooper on nüüd ka Eestis esmakordselt laval – igati tänuväärne samm Vanemuise poolt.
Ooperi lavastaja…
Aints ja Modigliani Eduriga Estonias

Aints ja Modigliani Eduriga Estonias

Piia Ruber
Helilooja Tauno Aints paar nädalat enne esietendust
Õhus on elevust, sest proov on just lõppenud. Oletan, et palju üllatavat on veel ees – Eduri-Aintsi Modigliani on veel sündimata. Uurin, mis elu helilooja enne esietendust elab …
*
Tuled just proovist. Kui kaugel töö on?
Tauno Aints: Just rääkisin Age Oksaga, et koreograafia mõttes…

XIX sajandi teatriuuendus

Frank Wedekind pole Eesti teatrilavadel just tihe külaline.
Tartu Üliõpilasteatri „Kevade ärkamine”, autor Frank Wedekind, lavastaja Enor Niinemägi, koreograaf Helen Solovjev, kunstnik An-Liis Amur, helikujundajad Enor Niinemägi ja Helen Solovjev. Mängivad Jari Matsi, Christopher Rajaveer, Richard Naar, Lauli Otsar, Vootele Mäevere, Triinu Lukas, Anu Sildnik, Kristina Mändul, Egle Adams, Karl-Joosep Ilves,…

„Isad sõid tooreid viinamarju, aga laste hambad on hellad”*

Meie vanemate ja vanavanemate nii tehtud kui ka tegemata teod saavad ootamatu jätku meis.
Pärnu Endla „Nähtamatu maja”, autor Tiina Laanem, lavastaja, kunstnik ja helikujundaja Andres Noormets, valguskujundaja Karmen Tellisaar. Mängivad Helle Kuningas, Indrek Taalmaa, Bert Raudsep, Sten Karpov, Kaili Viidas, Ago Anderson ja Triin Lepik. Esietendus 14. IV Endla küünis.
Selle,…

Linnastumine – paratamatu protsess

Margit Mutso intervjuu 15. mail Tallinnas toimuva konverentsi „Elav linn. Unistuste linn” ühe peaesineja, praegu Singapuris töötava eesti arhitekti Andres Sevtšukiga.
Sul on põnev haridustee, räägi sellest algatuseks lähemalt.
Alustasin arhitektuuriõpinguid aastal 1999 Eesti kunstiakadeemias, kus läbisin kaks kursust. See oli põnev aeg. Kateedrit juhtis Veljo Kaasik ning seal oli üsna palju…

(:)kunstil on alati nuga taskus

Pärnu Endla „Sinikad” on vaimse terrori ja psühholoogilise piinamise eriti rafineeritud vahend.
Pärnu Endla „Sinikad”, autor Maria Blom, tõlkija Maarja Aaloe-Laur, lavastaja Enn Keerd, kunstnik Aime Unt, valguskunstnik Sander Põllu, muusikaline kujundaja Feliks Kütt. Mängivad Piret Laurimaa, Sepo Seeman, Karin Tammaru, Jaan Rekkor, Lii Tedre ja Lauri Kink. Esietendus 30. III…

Miks ikkagi on ERMi hoone siiani ehitamata?

Seoses sellega, et ERM jäi ilma Euroopa Liidu rahastamisest, on mitmel pool puudutatud ka varasemaid ERMi ehitamisega seotud otsustusi. Seejuures pole tulnud välja põhjused, miks vaadati mitmel korral juba otsustatud asjad uuesti läbi. Kõige ebamugavam, et mitte öelda lausa ohtlik, on vana asja mäletamine. Olin ühel perioodil päris tihedalt seotud…

Liblikad Calibani kõhus

Psühholoogilises plaanis saaks „Liblikapüüdjat” vaadelda ka kui pildikesi ühest lähisuhtest.
VAT-teatri „Liblikapüüdja”, autor John Fowles, dramatiseerija Diana Leesalu, lavastaja Peeter Raudsepp, kunstnik Maret Kukkur ja valguskujundaja Madis Kirkmann. Mängivad Marilyn Jurman ja Margo Teder. Esietendus 31. III rahvusraamatukogu teatrisaalis.
See, mis on saanud John Fowlesi „Liblikapüüdjast” VAT-teatri laval, räägib ühelt poolt muidugi…

Tartu kui algus ja lõpp

„Prima vista” festivali avakõne
Üks mind kõige enam lummanud lauseid on pärit ilmutusraamatust, kus vägev ingel ütleb salapärased sõnad: „… ja aega ei saa enam olema”. Kas see peaks tähendama, et siis on ainult paljas ruum – ilma ajata? Ja miks ingel ütleb, et „aega ei saa enam olema”, aga mitte…

Evolutsioonilise kruvikeeraja lugu

Stuart Kauffmani pöördeline lugu viib igava deterministliku universumi põnevatele arenguteedele.
27. aprillil pidas Stuart Kauffman Tartu ülikooli semiootikaosakonnas tähelepanuväärse seminari ja esines ka 24.–29. aprillil Tartus toimunud konverentsil „Mis on elu?”.
Stuart Kauffman on maailma tippteadlasi elussüsteemide modelleerimise alal. Ta on üks keerukate süsteemide matemaatilise uurimise Santa Fe keskuse rajajaid Ameerika Ühendriikides.…

Argo – istu, kaks!

Aeg-ajalt kostab nurinat, et õpilased ei oska enam sugugi eesti keelt. Nõus, isegi meie pere tänavusel põhikoolilõpetajal käib emakeel kohati üle kivide ja kändude. Aga ometi pöördus ta minu poole päris parajas pühas vihas, kui emakeele eksamiks valmistumise harjutusvihikut uuris: „Kuule, see on ju vigu täis!”.
Võtsin mina siis toodud trükise…
Pärast loendust loenduse pärast

Pärast loendust loenduse pärast

Millega tegeleb rahvaloenduse meeskond pärast välitööde lõppu?
Rahva ja eluruumide loenduse küsitlus lõppes 31. märtsil. Sellest on möödas juba terve kuu aega ja ikka veel pole selge, kui palju meid on. Igati õigustatud on küsimus: mida loendusmeeskond praegu teeb? Võib ju arvata, et loendusankeetide kokkulugemine pole arvutiajastul kuigi aegavõttev tegevus.
Loendusjärgne andmekorrastus
Loendusjärgne…

Teine absurd

… ning kas pole pea kõik siinilmas üks suur Kestmise Projekt?
Elo Viiding „Projekt nimega armastus” Sirp 5. XII 2008
Elo Viidingu „Kestmine” on eksistentsialistlik teos. Ma tahaks öelda, et see on naise ja naiselikkuse eksistentsialism, aga ei tahaks siduda seda sooga, iseäranis sooga kui paarismõistega mehelikkusele. Elo Viidingu „Kestmine” on just…

Nauditavad toolid

EKA tudengite näitus „Nooli tooli!” Tallinna Loomeinkubaatoris (Veerenni 24) ruumides 13. IV – 13. V.
Tallinna Loomeinkubaatoris saab veel viimaseid päevi uudistada näitusel „Nooli tooli!” põnevaid tudengitöid, millest nii mõnigi on tootmiseks küps. Oma istmeid tutvustavad Külli Tael, Alina Nurmist, Karin Lageda, Heleri Lindeberg, Raina Lillepõld, Kariina-Kristiina Kaufmann, Kadri Tonto, Kristin…

Halb toon

Elo Viiding, Kestmine. Kujundanud Ly Lestberg, küljendanud Ulvi Lahesalu. Tuum, 2011, 68 lk.
Elo Viidingu looming on minus ikka tekitanud kahetist tunnet: ühest küljest olen ma selle austaja (otseses mõttes: tunnen nende raamatute vastu just pigem austust kui meeldivus-, vaimustus- vms tunnet) olnud juba „Laeka lähedusest” saadik (küll vist teatava väsimusega…

Kunst lugeda, kunst loetut mõista

Tekstide mõistmine, nende analüüs ja süntees on teatud mõttes „kunst”, mille edukaks viljelemiseks on vaja nii omandatud oskusi kui ka loomupärast võimekust.
Lugemise kunst. Toimetanud Piret Lotman. Eesti Rahvusraamatukogu toimetised. Rahvusraamatukogu, 2012. 313 lk.
Eesti Rahvusraamatukogu toimetiste seeria on 1990. aastast peale toonud eestikeelse lugejani mitmeid sisukaid uurimusi ja ülevaateartikleid Eesti raamatukogundusest…

Soomlased usuvad, et õpetajal on ühiskonnas eriline roll

Selle asemel et mõelda, kuidas parimatest parimad noored õpetajakutse valiksid, õigustame end OECD haridusaruannetest jm võetud formaalsete, meid hädapäraselt tsiviliseerituna näitavate palgavõrdlustega.
Intervjuus Sirbile (5. IV) Jaak Aaviksoo Soome haridusest kuigivõrd rääkida ei soovinud, viidates, et viimane mood hariduse osas tuleb juba idamaadest (midagi konkreetset ja sisulist ei öelnud minister küll…

Eesti õpetaja väärikas palk kipub jäämagi unistuseks

Õpetaja pole enam maa sool ja meie helge tuleviku põhiarhitekt, vaid kuluartikkel eelarvereal.
Õpetajate palga aurukatla ümber on tantsitud kogu taasiseseisvumisaja. Hiljutisele Eesti haridustöötajate ajaloo suurimale streigile vaatamata pole näha, et tuntav palgatõus oleks lähemale tulnud. Olukord on pentsik. Poliitloosungid kuulutavad: kultuur ja haridus on väga tähtsad. Ometi ei väljendu see…

„Kust alguse saab meie kodumaa?”*

Olen Sergei Metlevi oma „Propagandasõnastikus” (Tallinn 2011, lk 19) liigitanud „alibi-venelaseks” (nii nagu Uri Avnery on „alibi-juut”). Tema kirjutised on väärtuslik analüüsiaines mu propagandatehnikate loengusarjas. Ta tekstid lähevad ka aina ilmekamaks – viimatine „Venemaa mõjutuspoliitika agendid löögi all” (Delfi 17. IV 2012) kujutab endast propagandavõtete näidiskogu. Julge, paljastav, riskantne (Vene…

Milles seisneb Euroopa õiguse ja FIDE fenomen?

FIDE viib edukalt ellu 1958. aastal Euroopa Komisjoni presidendiks valitud Walter Hallsteini poolt sõnastatud arusaama sellest, kui keskse tähtsusega oli ja on õigusloome Euroopa lõimumisele. Nimelt leidis Hallstein, et liikmesriikide suhetes peavad vägivald ja poliitiline surve asenduma õiguse ülemvõimuga. 1973. aastal võttis Luksemburgi õigusteadlane, tolleaegne FIDE president ja Euroopa ühenduste…
Jälle hädas Euroopaga

Jälle hädas Euroopaga

Marek Strandberg
Õiguskantsler Indrek Tederi pöördumine riigikohtu poole Euroopa stabiilsusmehhanismi asutamislepingu põhiseaduslikkuse kontrollimiseks andis ettekäände vaatemänguks meedias, mida riigikohtunikud harva, kui üldse kunagi varem nautida on saanud. Pildid puha lehes ja reportaažid otse kohtusaalist. Nõnda sattus ESM elutu asja ja vaimse konstruktsioonina tahtmatult elusate kohtusangarite Liis Haaveli ja Anna-Maria Galojani, Elmar…
Sirp