2011-34 (3359)

Sügise alguse Sirp reedel saadaval

Sirbis:
– Mis saab riigi uuest kultuuripoliitikast? Kuidas ja millal?
– Mida teha erakondadega, rahastada või kontrollida? Või mõlemat?
– Mismoodi käitub edaspidi inimkonna vägevaim väljamõeldis raha?
– Mida head teeb meile Zola?
– Kes sai Siugja Sulepea, kes Ervin Pütsepa auhinna?
– Mis saab Tartu muuseumi(de)st?
– Milline oli nädal muusika- ja kunstielus.
– Milliseid pruute koolitatakse…

Tartu Ülikooli ajaloolaste avalik pöördumine

Käesolevat kirja ajendas koostama Kultuuriministeeriumi korraldus võtta Eesti Ajaloomuuseumi püsiekspositsioonist välja materjalid Alfred Rosenbergi kohta. Küsimus pole mitte Rosenbergi isikus ega tema rollis natsipartei ideoloogia kujundamisel. Probleem seisneb pigem selles, et Kultuuriministeerium sekkus põhjendamatult muuseumi teadus- ja näitusetegevusse. Meile teeb muret, et ministeeriumi tegevus meenutab Nõukogude Liidu võimuorganite tegevust muuseumide…

Kirgas dokument suurest dirigendist

Dokumentaalfilm „Roots, sada aastat sõda ja muusikat” (Content Providers, 2011, 58 min), stsenarist ja režissöör Katrin Laur, operaatorid Erik Norkroos, Arvo Vilu, Alejandro Vallejo, Kullar Viimne, Gabriel Castro Rouillé, helisalvestajad Antti Mäss ja Kristian Miilen, monteerija Kersti Miilen,  produtsent Paloma Krõõt Tupay. Esilinastus 7. IX kinos Artis.       
Hea, emotsionaalse laenguga filmitöö,…

LUULEKEELE OLEMUS

Arne Merilai inauguratsiooniloeng 6. septembril 2011 Tartu Ülikooli aulas
Auväärt rektor, lahke dekaan, kuldaväärt kolleegid, armastet üliõpilased, akadeemiline audients!
Osundan oma tänast ülesannet: „Inauguratsiooniloengu eesmärk on anda ülikooli uuele professorile võimalus tutvustada ennast, oma eriala ja eesmärke kolleegidele, üliõpilastele, samuti avalikkusele väljastpoolt ülikooli.“
Iga emakeeleõpetaja õpetab, et kirjand on teemast mööda kirjutatud, kui…

Scorsese kauaoodatud dokumentaal eksbiitlist

Esimese filmisajandi jõulisemate lavastajate esiritta kuuluvat ameeriklast Martin Scorseset 
on tunnustatud nii Euroopas kui Ühendriikides. Nii nagu tema põlvkonnakaaslase Francis Ford Coppola looming on ka Scorsese filmilavastused läbi imbunud lapsepõlvekogemustest Ameerika metropoli itaalia kvartalis. Suurpere, maffia, kirik, vägivald tänavatel ja enamasti võimetu, kui mitte korrumpeerunud politsei – need on nende filmide…

Minevik kui muinasjutt, olevik kui valik

Kultuurist on saanud tarbimise osa, minevikku vaadatakse pragmaatilise ja edeva tagantjärele tarkusega.        Mängufilm „Südaöö Pariisis” („Midnight in Paris”, Hispaania-USA 2011, 94 min), stsenarist ja režissöör Woody Allen. Osades Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cottilard, Kathy Bates, Carla Bruni jt. Linastub Tallinna ja Tartu kobarkinodes. 
„Südaöö Pariisis” on vanameister Woody Alleni  loomingus…

Tähtis on pärale jõuda

„Põhjakaares” on kaadreid keset lumetormi, kaadreid keset pimedat, kaadreid hommikupäikeses, õhtupäikeses, panoraamplaane ja aerovõtted.       
Mängufilm „Põhjakaar” („Nord”, Norra 2009, 79 min), režissöör Rune Denstad Langlo, stsenarist Erlend Loe.  Osades Anders Baasmo Christiansen, Kyrre Hellum, Marte Aunemo, Mads Sjøgård Pettersen, Lars Olen jt. Linastus kinos Artis.       
Küllap aeg-ajalt satub iga kogenud filmihuviline nägema…

PEALELEND: Martin Melioranski

8. septembril oli arhitektuurimuuseumis uue Ehituskunsti esitlus. Oled seekordse numbri külalistoimetaja, millele keskendusid?       
Ajakirja Ehituskunst järjekorranumbriga 53-54 peateema on arhitektuursed dialoogid: nii dialoogid, mis toimuvad suuremas ühiskondlikus mastaabis, suhtes erialast väljaspool olevaga, kui ka need, mis uurivad professiooni olemust lähemalt ning kirjeldavad selle sisemist  ülesehitust. Olen külalistoimetajana valinud autorid, kes harutavad…

Vaiksoo linna taga metsas

Raul Vaiksoo, Siin- ja sealpool maanteed. Tallinn-Narva. Kujundanud 
Raul Vaiksoo ja Heino Prunsvelt, keeletoimetaja Marika Lall. Arhitektuurikirjastus Solness, 2011. 360 lk.         
Kõige kindlama tõendi keeletoimetaja ja korrektori vajalikkuse ja tähtsuse kohta raamatukultuuris saab teostest, mille valmistamisel neid pole osalema võetud. Kui ehk kirjade järgi ongi võetud, nagu kõnealusel juhul, siis kas ebakompetentne…

Kus õppida arhitektiks?

Mis on ühist Eesti ehitussektori riigihangetel ja Heliose kinosaalis esitletud Viini Eksiilide arhitektuursetel makettidel? Võib-olla vaid see,  et mõlemad on eestlaste tehtud. Aga termin „eestlane” on korraga hägune. Kadri Kerge ütleb 9. IX Sirbis: „Eesti reklaamib ennast küll IT-riigina, aga arhitektuuris ei kajastu see kuskil. Viinis avaldub see nii programmide…

Vanalinna, Kalaranna basseini ja Linnahalli vaheline ala

Peame endale ausalt tunnistama, et viimase kahekümne aastaga pole me merd Tallinna linnale lähemale suutnud tuua. Lootus, et kinnisvaraturul tegutsevad samasugused nähtamatud kasumlikule tegevusele suunavad käed nagu majanduses üldiselt, on luhtunud. Nii nagu majanduses, tuleb ka siin lõpuks kastanid tulest välja tuua avalikul võimul, kelle sekkumist muidu kardetakse. Peab tunnistama,…

Valge mehe ulg

Hugh Laurie. Let them talk. Warner Music UK Limited. 2011. Pepe Ahlqvist & Umo Jazz Orchestra. Mister Blues. Bluelight Records. 2006 
„Nõmme jazzil”, spordibaasis, basseinide  veerel kõlas augusti hakul videvikus svingi ja bluusi: Estonian Dream Big Band mängis koos soome bluusiklassiku Pepe Ahlqvistiga maha kogu ta albumi „Mr Blues” kava – eks…

Żal

CD: Fryderyk Chopin. Żal. Kurbus. Vardo Rumessen – klaver. Helirežissöör Tanel Klesment, kujundus  Tiina Saldre, toimetaja Virve Normet. Estonian Record Productions, 2011. 
Lennuõnnetus Smolenski lähedal aprillis 2010 viis manalateele Poola presidendi Lech Kaczyński, tema abikaasa ja tema valitsusliikmetest kaaskonna. Poola rahva šokk ja sügav lein vapustas kogu maailma. Hukkunute mälestusele on…

PEALELEND

23. ja 24. IX on Tallinnas Von Krahli teatris Tallinn Jazz Weekend e Tallinna jazzinädalalõpp, suur eesti jazzmuusika showcase-festival , mille raames astub kahel laval üles 14 ansamblit, esinemas UMA, Tanel Ruben Quintet, Kadri Voorand Group, Tuule Kann – Jaak Sooäär, Villu Veski kavaga „Innovative Life”, Andres Mustonen Crossover Quartet,…

Verdi kui emakeel

Verdi Reekviem: Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor, RAM ja Eesti Kontsertkoor, solistid Irina Vaštšenko (Venemaa), Valentina Kremen, Juhan Tralla (Saksamaa) ja Kristjan Mõisnik (Soome), dirigent Paul Mägi. 9. IX Vanemuise kontserdimajas. 
Vanemuise sümfooniaorkestri tänavuse hooaja avakontserdid 9. septembril Vanemuise kontserdimajas ning seejärel Jõhvis ja Tallinna Kaarli kirikus olid ühtlasi Paul Mäe avakontserdid…

Tiit Kuusiku mälestuseks

Mälestuskontsert 6. IX Kaarli kirikus. 
Ühest kevadel Tallinna Kaarli kirikus spontaanselt  0-eelarvega sündinud ideest korraldada armastatud laulja ja pedagoogi professor Tiit Kuusiku mälestuseks kontsert, sai 6. septembri õhtul meeldejääv sündmus paljudele kirikusse kuulajaina tulnud lauljatele ja teatrisõpradele. Kontserdi korraldas Kaarli koguduse muusikajuht, organist ja dirigent Piret Aidulo, keda kava koostamisel…

Meenutus suvest – variatsioonid Birgitta ja Bertmani teemal

Antonín Dvořáki „Näkineid” („Rusalka”), dirigent Konstantin Tšudovski, ja Georges Bizet’ „Carmen”, dirigent Eri Klas. Mõlemad ooperid on lavastanud Dmitri Bertman, kunstnikud Viktor Nežnoi ja Tatjana Tulubjeva. Etendused 18. ja 21. VIII Birgitta festivalil. 
Selleaastane Birgitta festival on koos sooja suvega küll juba mälestuseks saamas, ent siiski tasub korraks peatuda ja nähtu…

Huvitavad külalised, põnevad ettekanded

Pärdi päevad Tallinnas 4.–11. IX       
Septembri alguspäevadel Nargeni festivali raames toimunud Arvo Pärdi päevad tõid Tallinnasse kaks suurepärast muusikakollektiivi, panid Noblessneri valukojas ühel õhtul kõlama Arvo Pärdi kõik neli sümfooniat ja lasid kuulda valikut tema koorimuusikast eriti kaunis ja viimistletud  esituses.  

Tänu Gary Schwartzile

Kahekümne aasta eest taastatud vabadusega kaasnenud piiride avanemine tõi kunstiteadlastele võimaluse näha kord õpitud ja ka uusi teoseid originaalis. Peterburi Ermitaaži hollandi kunsti kogu, maailma paremaid, oli ju teada, aga õpingud Amsterdami-Maastrichti süveülikoolis 1998. ja 1999. aastal paigutasid teosed nende loomulikku keskkonda.1 Enne suveülikooli  kandideerimist küsisin igaks juhuks üle, kas…

Tiibeti värske tuul

Tiibeti kaasaegse kunsti näitus Temnikova ja  Kasela galeriis Müürivahe tänavas kuni 30. IX, näitus „Himaalaja tuuled” Tami galeriis 17. – 31. VIII ja Tiibeti paviljon Veneetsia biennaalil 3. VI – 31. VIII .       
Augusti teisel poolel sai Tallinna mitmes galeriis vaadata tiibeti kunsti. Tami ja Temnikova & Kasela Müürivahe tänava galerii…

Kunst ja rituaal

1. – 3. septembrini toimus Tallinnas Eesti Kunstiakadeemia ja kunstiteaduse instituudi ja Tallinna ülikooli ajaloo instituudi korraldatud konverents „Kunst ja rituaal keskaegses ja varauusaegses Põhja- ja Kesk-Euroopas”. See oli neljas professor Sten Karlingule pühendatud konverents, üritust toetas Eesti Kultuurkapital. Kohal olid prominentsed lektorid mitmetest Euroopa  ülikoolidest, et süveneda probleemidesse, mida…

Anders Härmi suurepärane kuraatoritöö

Näitus „Tumedus, tume” Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis kuni 2. X, kuraator Anders Härm. 
Kunagi tegin Eri Klasiga intervjuu. Ta ütles, et kui pärast kontserti Stockholmis ilmunud arvustustes polnud üle ühe korra kasutatud sõna „fantastiline”, tähendas see läbikukkumist. Kui aga kõlas epiteet „kuninglik”, siis oli  asi tõeliselt korda läinud. Kõik tunnevad koodi,…

Intellektuaalse allergia ilmingud

Üksteise mõistmine on raskendatud tihti just selliste väljendite puhul, millest igaüks arvab aru saavat. Koormatud mõistete, nt „armastus”, „müüt”, „teadus” ja „religioon” intersubjektiivselt lai tähendusväli ei mahu tervikuna ühe isiku arusaama piiresse. Kõnealused väljendid võivad olla subjekti jaoks olulise tähendusega ning subjektil võib olla veendumus, et ta mõistab neid väljendeid…

Kulturoomika kui ühiskonna spektroskoopia

Hiljuti avaldas Illinoisi ülikooli õpetlane, isa poolt eesti juurtega Kalev H. Leetaru artikli („Culturomics 2.0: Forecasting Large-Scale Human Behavior Using Global News Media Tone in Time and Space”), milles tutvustab,  mil moel on võimalik kasutada ajakirjanduse teavet kultuuriprotsesside analüüsimisel. Lisanud mõistelistele seostele veel geograafilised, demonstreeris Leetaru, et avalikele allikatele tuginedes…

Kahinad suhtlustoonis paljastavad sotsiaalse põletiku

Sadade ja tuhandete protsessoritega arvutid üüratu mälu ja tohutu kiirusega on leidnud oma koha, harutades lahti kiirendeis tekkinud elementaarosakeste jälgi, modelleerides füüsikapõhimõtteist lähtuvalt aine omadusi või otsides seoseid geneetilise teabe tohutus rägastikus. Andmetega toimetulek on viimasel paarikümnel aastal olnud inimkonnale võtmetähendusega. Geenimustrite jälitamine on toonud arusaama sellest, et keel ja…

Roheline keemia. Kas uus teadusharu?

5. – 9. septembrini toimus Tallinnas rahvusvaheline rohelisele keemiale pühendatud teaduskonverents.       
Võib ju küsida, mida üldse tähendab roheline keemia, sest ega aatomituumadel ja elektronidel pole ju värvi küljes. Samadest komponentidest koosnevad nii mürgid kui ka ohutud ained. Ameerika Ühendriikide keskkonnakaitse agentuuri  nõunik Paul Anastas on 20 aastat tagasi rohelise keemia…

Mõttevahetus Balti kirjakultuuri üle jätkub!

Äsja ilmus ajakirja Keel ja Kirjandus baltisaksa kirjakultuuri priske erinumber. See võinuks olla veelgi mahukam, kui ajakirja formaat poleks seadnud piirangut ega osa artikleid järgmisi numbreid ootama jätnud. Kuid sellega arutelu vanema kirjanduse üle veel ei piirdu. 16. – 18. septembrini toimub Tartus juba kuues rahvusvaheline  baltisaksa kirjakultuuri sümpoosion, „Balti…

Tõlgete kvaliteedist ehk Õnnetu Cortázar

Tundub, et ilukirjanduse tõlgete kvaliteedist on viimasel ajal suhteliselt vähe juttu tehtud. Põhjus on aimatav: üldiselt on tõlkekvaliteet paranenud, kui võrrelda turumajanduse algusaastatega, siis kohe määratult. Tookord julges  ainult mõne kindla kirjastuse tõlkeraamatuid osta. Kui kõik on hästi või vähemalt talutav, siis sellest eriti ei räägita. Ise olen küll nii…

Mutt … ja teised

Endise loominglase ääremärkusi Mihkel Muti viimasele mälestusteraamatule         
Mihkel Mutt. Mälestused V. Päikesepoolel. Toimetanud Maiga Varik. Tiina  Tammetalu makett ja kujundus. Kirjastus fabian, 2011. 247 lk.     
Näikse, et Mihkel Mutt, kes vähemasti 1986. aastal unistas oma „Buddenbrookidest”, on  mõttest loobunud ning perekonnaromaani asemel hakanud mälestusi publitseerima. Otseselt üks teist ju ei välista, kuid…

Žüriiliikme mälestusi

Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistlus tõi esile elu lavastamise printsiibid aastal 2011.       
Olen istunud mitmes žüriis, aga ikka on siis vaja olnud hinnata juba kultuurikurnast läbi käinud töid, kunsti- või teadustekste, mis on varem avaldatud ja kellegi teise poolt juba ette kultuurikõlblikuks tunnistatud. Vist tõesti  esmakordselt kutsuti mind vaagima nii-öelda puhast mateeriat,…

Vanemuine: kolmest kaks uut

Vanemuise teater alustas oma 142. hooaega kahe uue loomingulise juhi käe all: draamaharus on ohjad haaranud näitekirjanik ja lavastaja Urmas Lennuk, muusikavallas on nüüd  muusikajuht ja peadirigent maestro Paul Mägi. Üksnes Vanemuise balletitrupp jätkab senise juhi Mare Tomminga eestvedamisel. Kokku esietendub uuel hooajal 19 uuslavastust. „Alanud hooaja ühisnimetaja on siseressursi…

Klassikaline draama – näitleja baas ja kodu

 Uue draamajuhi Urmas Lennuki sõnul on Vanemuise draamatrupi üks tugevamaid külgi selle koosseis.       
Augustis võttis Vanemuise teatri seniselt draamajuhilt Sven Karjalt ameti üle näitekirjanik ja lavastaja Urmas Lennuk (39). Lennuk on lõpetanud 1990. aastal Tamsalu keskkooli ja 2000. aastal Eesti muusikaakadeemia kõrgema lavakunstikooli lavastaja erialal. Ta on töötanud Tamsalu kultuurimaja kunstilise …

Kultuurist kabuurini on mitu teed

„The Black Rider’i” alusmotiiviks on faustlikul viisil sõlmitud leping, mis sedapuhku tehtud küll armastuse nimel.       
VAT -teatri „The Black Rider” („Must ratsanik”), muusika ja laulutekstide autor Tom Waits, lavastaja Christian Römer, kunstnik Kathrin Hegedüsch, videokunstnik René von der Waar, liikumisjuht Marge  Ehrenbusch. Mängivad Katariina Unt, Sandra Uusberg (Tallinna Linnateater), Lauri Saatpalu,…

Mõrvade üleeuroopaline dimensioon

Iga rahvuslik ühiskond on tegelenud üksnes omaenda liikmetele osaks saanud vägivallaga.         
XX sajandi ajaloo teemasid, mis on mõjutanud  kogu Euroopat. Pärast külma sõja lõppu, kui Ida- ja Kesk-Euroopa ühiskond ligi poole sajandi pikkusest Nõukogude ikkest vabanesid, oli seetõttu ka genotsiidi temaatika ülimalt aktuaalne. On lihtne mõista, et ennast nähti selles kontekstis…

Rahvuslik tööjaotus valimiskäitumises

Riigikogu valimistest on nüüd juba pool aastat  ja päevakajalised arutelud peetud. Selle aasta valimiskäitumise põhjalikum analüüs seisab aga alles ees. Tartu ülikooli riigiteaduste instituut viis valimiste järel läbi valimiskäitumisele keskendatud küsitlusuuringu, mis on osa rahvusvahelisest võrdlevast valimisuuringute projektist „Comparative Study of Electoral Systems” (www.cses.org). Praegu on käsil selle tulemuste süstematiseerimine…

Raha paneb rattad käima?

Raha seotus reaalse füüsi(ka)lise maailmaga kippus veidi uduseks minema juba keskaja alguseks.       
Seda paljudes maailma keeltes levinud rahvalikku ütlemist, aga ka vastavat eestimaist laulusalmi, tuleks muidugi mõista ülekantud tähenduses. Kentsakal kombel kipuvad tänapäeva inimesed väidet puhta kullana võtma. Kui „rataste” all pidada silmas oma heaolu, riigi elukorraldust või maailmamajanduse käekäiku, siis…

Vastuolude aeg

Klassikalise ilukirjanduse lugemise vähenemine näitab, et kadumas on oluline side, mis Eesti ühiskonda koos on hoidnud. Kool kaotab ühe oma ülitähtsa rolli: aidata luua inimesel endale ajalugu ja juured.         
Ilmus järjekordne inimarengu aruanne, seekord kolme Balti riigi võrdlus. Ma vaatan siin mõnda probleemi hariduse ja keele peatükkidest ning kõnelen peaaegu ainult…

Iga kinnistõde on vaidlustamist väärt

Ei pea olema meediaekspert ega suhtekorraldusgeenius, et teada, kuidas Eesti ajakirjandusse uudiseid tekitada. See on imelihtne, nagu kultuuriminister Rein Lang esmaspäevases Vikerraadio saates taas tõestas. Iseenesest pole midagi uudisväärtuslikku faktis, et Tartu kunstimuuseum ei ela õlitatud järjel. Imestama  paneb aga see, millise järjekindlusega jaksavad asjaosalised teeselda imestust, kui keegi otsustajakõrgemalseisja…

Tagasiviitavad tõendid. Teine pilk pilditeadusele

Ivar-Kristjan Heina intervjuu Karlsruhe kunsti- ja disainiülikooli kunstiajaloo ja meediateooria professori Beat Wyssiga         
Möödunud nädalal pidas Karlsruhe kunsti- ja disainiülikooli kunstiajaloo ja meediateooria professor Beat Wyss Eesti kunstiakadeemia kunstiteaduste instituudis doktorantidele seminari „Tagasiviitavad tõendid. Teine pilk pilditeadusele”. Ta keskendus saksa idealismi ning essentsialistliku filosoofia mõjutustele ehk sellele, mis sellest on jõudnud…
Sirp