2010-34 (3313)

Reedel Sirp koos Diplomaatia ja Keele Infolehega

Sirbis
* Siugja Sulepea uus permees Indrek Koff – ei noh, täitsa normaalne mees ju!
* Arvo Pärdi peod läbi, Olav Ehala omad algamas.
* Pärani avatud ühiskond – Hent Kalmo Karl Popperist.
* Ühiskondadest mõtlemise apooriad, mis teeb Eesti ajaloo maailmas ikka huvitavaks.
* Avalik kiri Urmas Sisaskile.* Mats Traadi toekas punkt (?) mägedele…

Eesti Njingma kutsub: IV rahvusvaheline konverents „Budism ja Põhjala 2010”

23.-25. septembril 2010 on idahuvilised taas teretulnud Tallinna Ülikooli, võtma osa IV rahvusvahelisest konverentsist „Budism ja Põhjala”.  
Kolme päeva jooksul kuuleme ettekandeid nimekailt teadlastelt ja õppejõududelt nii idast kui läänest – Eestist, Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist, Peterburist, Saksamaalt, ning Taist, Mongooliast ja Nepaalist.

Eesti Rahvuskultuuri Fond jagab stipendiume

Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fond võtab vastu taotlusi 2011. aasta stipendiumideks ja toetusteks
Taotluste vastuvõtt lõpeb reedel, 15. oktoobril 2010 kell 16.00
Taotlused esitage Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond aadressil:A. Weizenbergi 20A-13 (III korrus), 10150 TallinnTelefon 601 3428Vastuvõtt tööpäeviti 10.00 – 16.00
Täpsem informatsioon ja taotluse esitamiseks vajalik ankeetSihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond kodulehe www.erkf.ee avalehel

Unistus eesti disainist linnamööbli näitel

Kulunud lendlause järgi ei ole me Eestis kaugeltki nii rikkad, et osta odavaid asju. Seda väidet ei tohi kasutada ettekäändena küsida asjade eest rohkem raha, kui need väärt on. Kuid odavalt ei saa ei ilusat ega tulusat. Ei saa  disaini, mis on definitsiooni järgi „kunst luua lahendusi, tooteid ja teenuseid,…

„Papa” on lihtne ja soe

Puudub takistus, mille ületamine nõuaks filmi tegelastelt pingutust.     
Mängufilm „Papa” („Farsan”, Rootsi 2010, 98 min), režissöör Josef Fares, stsenaristid Josef Fares, Torkel Petersson, operaator Linus Eklund, kunstnik Lina Nordqvist,  Per Eglandi muusika, monteerija Michal Leszczylowski ja John Hellberg, produtsent Anna Anthony. Osades Jan Fares, Torkel Petersson, Nina Zanjani, Hamadi Khemiri,…

Machete ei saada SMSsse!

„Machete” tulipunktis on Mehhiko ja Ameerika piiriküsimus ning immigrantide probleem, millele USA pole juba aastaid leidnud korralikku lahendust.      Mängufilm „Machete” („Machete”, US A 2010, 105 min) režissöörid Robert Rodriquez ja Ethan Maniquis, stsenaristid  Rober Rodriquez ja Álvaro Rodriquez. Osades Danny Trejo, Michelle Rodriquez, Jessica Alba, Robert De Niro, Lindsay Lohan,…

Kui painav on hirm?

Hullus laseb sõnastada inimese meeletu saladuse: languse lõpp-punkt tähistab tema hommiku läve, õhtu lõpus koidab noorim valgus, lõpp tähendab uut algust.       
Ilmar Taska on saanud valmis järjekordse filmiprojekti, õudusfilmi, mille eestikeelne pealkiri on „Hirmu tiivad” („The Kingdom Come”). Peategelane kunstnik Peter Stone (Brandon Karrer) kannatab paanikahoogude ja nägemuste all, mis kajastuvad tema…

Isikupära surmareegel

Filmi koolipoisilik stsenaarium on venitatud ja vaimuvaene ning tegelaskujud taanduvad pelkadeks klišeedeks.     
Mängufilm „Hirmu tiivad” („The Kingdom Come”, Itaalia-Hispaania 2009, 80 min), režissöör Ilmar Taska. Stsenaristid Mariano  Baino, Loris Curci, Andrea Nobile ja Vince Villani. Operaator Jaime Reynoso, kunstnikud Tony D’Amato ja Gabor Szitanyi. Osades Julian Berlin (Susan), Marian Zapico…

Tantsud pärast surma

Kas kunstnikufilm või järjekordne kunstilisele provokatiivsusele kalduv avastuslik etteaste?     
Dokumentaalfilm „Saime kokku Solenzaras” (Ikoon, 2010, 36 min), režissöör ja produtsent Vahur Laiapea, operaatorid  Vahur Laiapea ja Urmas Sepp, monteerija Urmas Sepp, helilooja Liisa Hirsch. Esilinastus 7. IX Von Krahli teatris. 
Vanast vabariigiajast on pärit lugu, mis räägib  Naissaare mehest, kelle…

Boba iga 25 aasta tagant

„Tsirkuselaps” on olemuselt küll autorifilm, ometi kaob autor diskreetselt esile tükkimata ainese varju, laseb avaneda portreteeritaval, kes ise enam rääkida ei saa.     
Dokumentaalfilm „Tsirkuselaps”  (Filmivabrik, 2010, 53 min), režissöör, stsenarist ja operaator Manfred Vainokivi. Helirežissöör Tarvo Schmeimann, monteerija Kersti Miilen, on-line-monteerija Tanel Toomsalu, kostümeerija Ave Kuik, grimeerija Kristel Kärner, animatsioon…

3D-st, merest ja mehest

Vanemuise tantsulavastus „Vanamees ja meri”: lavastaja-koreograaf, video idee autor ja teostaja Janek Savolainen, stsenarist Katrin Pärn, kunstnik Liina Unt, valguskujundajad Janek Savolainen ja Liina Unt. Osatäitjad Aivar Kallaste ja Silas Stubbs. 13. IV Tartu Sadamateatris.       
Vanemuise 3D-tantsulavastus „Vanamees ja  meri” hõlmab justkui kõike seda, mida üks korralik kultuurielamus peaks pakkuma.…

Konkurss „Noorte kriitikute luubi all”

Vestlusringis on võistluse korraldajad
Sel kevadel leidis esmakordselt aset kriitikavõistlus „Noorte kriitikute luubi all”, mille eesmärk oli tuua noori lähemale nüüdismuusikale ja julgustada neid oma mõtteid väljendama kirjalikult kas vabal blogi, s.t A-tasandil või rangemalt vormistatud poolprofessionaalsel B-tasandil. Võistlus oli avatud ka kunsti- ja tantsukirjutistele. Kokku peeti konkursi reeglitele vastavaks 33…

Kullakambri lukku avamas

Johann Sebastian Bachi „Hästitempereeritud klaveri” I osa (2 CDd), esitab Vardo Rumessen, helirežissöör Maido Maadik, kujundus Tiina Sildre. Estonian Record Productions & Estonian Classics, 2010.       
Väärika ettevõtmise fakt ja üllitise kaunilt kujundatud väljanägemine ei saa ükskõikseks jätta! Plaatidele lisatud kirjatükis „J. S. Bach – „Hästitempereeritud klaver” ja tema loomingu taassünd”…

Marta Hrafnsdóttir: „Käsitlen vokaali ja pille kui võrdväärseid instrumente” EMTA sügisfestival 22. – 25. IX.

Eesti muusikaakadeemia alustas sügisfestivale aastal 1999, kui avati uus hoone. Aastast 2002 on festival rahvusvaheline, kaasatud on esinejad ja osalejad välisriikide muusikakõrgkoolidest. Sügisfestivali (vaata kava lk 26) avab erakordne kontsert: tervikuna tuleb Eesti löökpillimängijate esituses ettekandele Steve Reichi üks tuntumaid minimalistlikke teoseid, ligi  üks tund kestev „Drumming” EM TA löökpilli…

Maria Faust edastab sõnumi jõuliselt ja kindlalt

Maria Faust Group. Warrior Horse. Barefoot Records, 2010.       
Saarlannast saksofonist-helilooja Maria Faust alustas heliloome ja bändijuhtimisega juba oma õpingutee alguses Taani Rütmikonservatooriumis. Tänaseks juhib feministliku suunitlusega Faust oktetti, mille ülejäänud liikmed on skandinaavlastest mehed, üks nendest isegi tema abikaasa. Aegade jooksul varieerunud koosseis, mis samas jäänud üldjoontes püsima kaheksaliikmelisse puhkpillid+rütmigrupp formaati,…

ERSO uue kapteniga tõusulainel

Hooaja avakontserdid 9. ja 10. septembril Estonia kontserdisaalis.
Tänavune ERSO hooaeg avati seniolematul moel ja vaata, et seniolematus olukorras. Kindlasti pole ühtki ERSO hooaega siiani avatud publiku tungist tingitud kahe avakontserdiga. Kuid kunagi pole uut peadirigenti vastu võetud ka seda laadi skandaalse „tervitusega” nagu nüüd koju naasnud maailmameest maestro Neeme Järvit.…

Eesti arhitektid Riia linna projekteerimas

Eestlaste saavutustest rahvusvahelistel arhitektuurivõistlustel ei ole olnud just tihti põhjust rääkida. Paar nädalat tagasi saabus aga meeldiv teade Lätist, kus Eesti arhitektid Indrek Allmann ja Joel Kopli (arhitektuuribüroo Pluss) olid võitnud rahvusvahelise arhitektuurivõistluse, mille eesmärgiks oli leida parim arhitektuurne lahendus hotelliketti Marriott International kuuluvale hotellihoonele Riia vanalinnas. Sel teemal vestleb võitjatega…

Disain teie teenistuses!

V disainifestival „Disainiöö” Tallinnas 23. – 26. septembrini, südameks Rotermanni kvartal.       
Festivali „Disainiöö” kutsus disainerite liit ellu viis aastat tagasi eesmärgiga teha Eesti disain nähtavaks ning aidata üldsusel mõista disaini olemust. Festivali kavasse kuuluvad sel eesmärgil tavapäraste näituste ja moeetenduste kõrval ka harivad seminarid, loengud ja töötoad, kus näidatakse kuidas…

LIFT11

23. augustist 11. oktoobrini toimub konkurss, mille eesmärk on leida kultuuripealinna üritusena toimuva linnainstallatsioonide festivali „LI FT11” tarvis installatsioonide ideekavandeid.       
„LIFT11” on kohaspetsiifilisele avaliku ruumi kunstile keskendatud ettevõtmine, mille käigus peaks 2011. aasta maist septembrini Tallinna eri paigus valmima kümmekond installatiivset, linnaruumiga kriitiliselt suhestuvat objekti. Eesmärgiks on tuua fookusesse igapäevane…

Insener Heinrich Laul ja Eesti XX sajandi ehituskultuur

Näitus „Heinrich Laul 100” Tallinna Tehnikaülikooli peahoone fuajees 10. IX– 4. X.  Näituse korraldajad: Signe Jantson (TTÜ), prof Karl Õiger (TTÜ). Näituse koostajad: Maris Suits (EKA), Carl-Dag Lige (Helsingi ülikool), Milvi Vahtra (TTÜ). 
Eesti ehitus- ja arhitektuuriajaloolased on siinsetele ehitusinseneridele tavatult vähe tähelepanu pööranud. Seepärast pole ka üllatav, et meie…

PEALELEND: Marge Paas

Kuidas oled rahul tänavuse „Plektrumi” festivaliga ning robotite ilmumisega meie linnapilti, näitusesaali ja teadvusesse? Mida tõstad esile?       
2010. aasta „Plektrumi” loosungiks oli „Kas sa armastaksid robotit”? Meie idee ei olnud laskuda tehnikamaailma ning pakkuda konkurentsi Robotexile, vaid avada seda teemat kultuurikontekstis. Teema oli suhteliselt keeruline, kuid festivali 12 päevale tagasi…

Selle suve teatripuder

Suve vahest kõige küpsem suveteatrisündmus oli Hiiumaal Tahkuna tuletorni jalamil etendunud „Tuulesaared”.       
Iga suveteatrihooaega kokku võtva artikli kohustuslikuks osaks tundub olevat suveteatri määratlemise üritus. On suveteater tõesti pelgalt suvel mängitud teater või tuleb selle hindamisel siiski lähtuda teistest (loe: pehmendatud) kriteeriumeist „talveteatriga” võrreldes? 
Teatritegemise spetsiifikat, mis oleks ainult suvelavastusele omane, on…

Elektrooniline kunst vajab piiride nihutamist

2010. aasta rahvusvaheline elektroonilise kunsti sümpoosion Ruhrimaal 20.–29. VIII .       
Hoidsin kätt elektroonilise kunsti pulsil, kui külastasin ISEA-t, rahvusvahelist elektroonilise kunsti sümpoosioni, mis seekord peeti selle aasta Euroopa kultuuripealinna Ruhri programmi alaüritusena Dortmundis, Essenis ja Duisburgis. Kolme endise kaevanduslinna vahel liiklemine hajutas sümpoosioni, kuid 250 kunstniku, teoreetiku ning teadlase osavõtuga…

Autoriteatri tankid peatänaval

Teatrifestivali „Draama” võlu ja valu peitub mastaapsuses, mida paistab iga korraga aina juurde tulevat.     
Alvar Loog:   
Väga meeldiv, et „Draama” on taas kuraatorifestival ning loobutud on kõigist sportlikest ettevõtmistest. Ma ei arva, et kuraatori pilk oleks  printsiibi ja praktikana kuidagi adekvaatsem, hõlmavam või üldistavam (mida on selgesõnaliselt taotletud) kui vahepealne…

Euro küüned krooni näos

Mall Nukke näitus „Rah(v)anäod” Hausi galeriis kuni 17. IX.       
Raha motiveerib tööd tegema sama palju kui õlekõrs ujuma. Raha on kõigest see, mis pinnal hoiab. Kui ujujast ta enda ehmatuseks uppuja saab, siis haarab ta kas või õlekõrrest, et pinnal püsida. Enne seda ärevat sündmust siiski miski motiveeris ujujat vette…

Tragöödia sünd heaolu talumatust ebaheroilisusest

Tuuli Taul kirjutab kahtlemata väga head muusikat ning ka muu tema looming on õigustatav ainult esteetilise fenomenina.       
Tuuli Taul, Täiuslik ja turvaline. Toimetanud Triin Ploom. Kujundanud Lilli-Krõõt Repnau. MT Ü Värske Rõhk, 2010. 76 lk. 
1.Luulekogule on pandud järgmine moto:
Kui otsustate võtta meilt kõikjätke alles võimalussellest kirjutada
ja meie liik säilib.
Moto…

Liina Kalviku värvilised mõtted

Liina Kalviku näitus „Värvilised mõtted” Draakoni galeriis kuni 18. IX. 
Liina Kalviku maalimaailm on ühtaegu suletud ja universaalne. Pole võimalik teda mitte kuidagi mõista aga pole võimalik ka ükskõikseks jääda. Ta on korraldanud näitusi alates 1996. aastast saadik ja temaga ning tema näitustega seostub paratamatult alati ka tema oluline Teine,…

Maailmade piiril. Aken orgu, teler itta

Aare Pilve „Ramadaan” on kõige huvitavamat tüüpi raamat: vaheldumisi on „selge” ja „segane”, kuni „selge” pole enam üheselt „selge” ja „segane” pole nii „segane”.       
Mõne aja eest Sirbis Berit Renseri ja Terje Toomistu reisiromaani „Seitse maailma” arvustades nentisin, et belletristlikust reisikirjast ootan ennekõike autori sisemise retke kaardistust, turistiinfo saamiseks eelistan…

Kunst ei ole reaalsus, ent annab meile viiteid tegelikkuse kohta

Skulptuurinäitus „Meelepete” disaini- ja arhitektuurigaleriis kuni 18. IX. Näitus on korraldatud Eesti Kujurite Ühenduse ja Eesti Pimekurtide Tugiliidu koostöö raames. 
Kuidas tajuda maailma, kui inimesel puudub lapsepõlvest saati nii nägemine kui kuulmine? Raske liitpuudega inimesi, pimekurte on mitmes vanuseastmes praegu Eestis umbes 200 ja üks kolmest koolist, kus nad haridust…

Mis teeb Eesti ajaloo ülejäänud maailmale huvitavaks?

Eesti noorema ajaloolaste põlvkonna vaimustus Vabadussõja militaarsete pisidetailide üle ei aita neid üleminekuaastaid paremini mõista.       
Mis teeb Eesti ajaloo ülejäänud maailmale huvitavaks? Teaduslikust seisukohast on vastus sellele küsimusele lihtne: see on mineviku võrdlemine ja kontekstualiseerimine. Selles valdkonnas pole eksklusiivsust taotlevate rahvuslike narratiividega suurt midagi pihta hakata – need kõlbavad parimal…

Sillamäel on teine taevas

I rahvusvaheline harrastusteatrite festival 8. – 12. IX Sillamäel, osalesid trupid Lätist, Leedust, Venemaalt, Saksamaalt, Austraaliast ja Eestist. 
Tegelikult on taevas seal ikka sama nagu kogu Eestimaa kohal. Märku andis sellest seegi, et  festivali avatseremoonial ulatasid külalistele lilli eesti rahvariietes neiu ja noormees, kuid teatri Teine Taevas tegemistest pole Eestis…

Ühe impeeriumi lõpp (1)

Andrus Park, End of an empire? : a conceptualization of the soviet  disintegration crisis 1985–1991. TÜ kirjastus, 2010. 304 lk.  
„Impeeriumi lõpp?” on Andrus Pargi lõpetamata jäänud raamat, mille Tartu ülikooli kirjastus  on nüüd välja andnud poolteist aastakümmet pärast autori surma. Park suri noorelt, 45 aastaselt metsajooksul saadud infarkti tagajärjel. Paljude…

Alistumise alternatiivid 1939. aastal: Sügissõda ja rahvademokraatlik Eesti

1939 ja 1940. aasta sündmused, nn hääletu alistumine jääb ilmselt Eesti ajalookirjandusse veel pikaks ajaks vaidlusaluse teemana, mille puhul on raske leida üht seisukohta. Võrdlused Soome Talvesõjaga ja mõnede Soome, aga ka Eesti ajaloolaste kirjutatud raamatud või artiklid on seda teemat üles kütnud ka poliitikute jaoks. Hanno Ojalo käsitleb hiljuti…

Balti eksootika

See kiri tuleb kaugelt Euroopa provintsist nimega Poola. Ma käisin konverentsil. Teemaks oli avangard ja modernism, täpsemalt kõrge ja madala suhted avangardiga. Aga ma ei taha konverentsist kirjutada, vaid sellest, et juba mitmendal kirjanduskonverentsil põrkun ma mõne üha korduva asja otsa.        Näide üks. Sektsiooni juht tutvustab futurismiplokki ja teatab siis…

Lugedes saab Siemensiks

Eesti kirjastajad vaidlevad maksu- ja tolliametiga e-raamatute käibemaksumäära üle. Kirjastuste arvates peaks raamatute väljaandjatele kohaldama käibemaksu soodusmäära  tulenevalt asja sisust, mitte vormist. Maksustajad on seni arvanud vastupidi ja nõnda sisaldab paberkandjal autoritekst poole vähem käibemaksu kui sama tekst digiraamatuna lugerisse laetult. Vähe sellest, et tegu on sama toote ebavõrdse kohtlemisega,…
Klaasikunstnikus on koos kunstnik ja disainer!

Klaasikunstnikus on koos kunstnik ja disainer!

Intervjuu EKA klaasikunsti osakonna juhataja klaasikunstnik Mare Saarega     
Mis laadi ja mis kaaluga on Kanazawa näitus? Mis tähendus on sellel rahvusvahelises  klaasikunsti kontekstis?
See on seda laadi sündmus, mida klaasikunstnikud ootavad kolm aastat. Esiteks on see ülemaailmne. Kui üleeuroopalisi klaasikunsti näitusi võib veel leida, siis ülemaailmseid on vähe, Kanazawa on…
Sirp