-
Al Paldrok ehk Anonymous Boh on tulnud välja oma kümne käsuga, praegusaegsete ellujäämise reeglitega. Ta on illustreerinud need käsud performance’ite fotodokumentatsioonide visualiseeringuga ning nagu seisab selgitavas tekstis „visualiseering on tuletatud (anonüümse grupi) lõpututest reisidest (Euroopa, Aasia, Ameerika) avatud maastikel”.
-
Toomas Altnurme näitus „Altart” Vabaduse galeriis 11. – 23. VII.
Kunstnikud peavad suve oma tööde eksponeerimiseks kahetsusega hapukurgihooajaks. Otsitakse pealinnast väljaspool alternatiivseid pindu. Toomas Altnurme võttis aga vastu väljakutse näidata oma värsket loomingut keset suve Vabaduse väljakul Vabaduse kella naabruses Vabaduse galeriis.
-
ehk Taanlased Kumu vaakumis
Näitus „Spatium. Taani kaasaegne kunst” Kumus kuni 13. V. Kuraator Maria Kjær Themsen, kunstnikud Tove Storch, Jacob Jessen, Lea Porsager, Kasper Akhøj, Rolf Nowotny, Marie Kølbæk Iversen, Tamar Guimarães, Ferdinand Ahm Krag, Torben Ribe, Jacob Kirkegaard ja Olof Olsson. 21. IV kl 16 Marie Kølbæk Iverseni tantsuetendus näituse töö „Retroaction VIII (Stalker)” ainetel, järgneb vestlusring Eha Komissarovi ja Kati Ilvesega; 28. IV kl 16 Kati Ilvese loeng…
-
Eesti Maalikunstnike Liidu kuraatorinäitus „Mida oskad sina teha valge värviga?” Vaalas kuni 1. VII , kuraator Jaan Elken. Vaala galerii näitus on kuuekümne ühe kunstniku tööde kompaktne kogum, kõik lähenevad ülesandepüstitusele väga isepäiselt. Mõni autor ei puuduta valget värvi kordagi, on vaid kontseptuaalne akt.
-
Laurentsiuse näitus „F(r)ame” Draakonis kuni 7. V.
Laurentsius sündis III sajandil Hispaania linnas Huescas. Ta õppis Saragossas, kus kohtus paavst Sixtus II-ga, kellele jättis nii sügava mulje, et paavst võttis noormehe endaga Rooma kaasa. Pühak Laurentsius on XXI sajandil Eestis uuesti sündinud.
Kunstnik Laurentsius (Lauri Sillak) töötab peamiselt raamides. Seda nii otseselt kui ka kontseptuaalses võtmes. Glamuursed raamid, mis kätkevad, au ja kuulsust, peidavad endas midagi sügavamat. Üks nüanss on ohjeldamatu „iluism”,…
-
Tanel Rannala ja Mart Rauna näitus „Uus raha” Tallinna Linnagaleriis kuni 13. II .
Raha ei haise, nagu ütleb vana kõnekäänd. Ise tehtud, hästi tehtud. Tanel Rannala ja Mart Raun on Tallinna Linnagaleriis saanud hakkama jätkusuutliku projektiga „Uus raha”, kuhu on kaasatud ka kunstipublik ehk siis erapooletud kõrvaltvaatlejad.
Väljapaneku põhimõte peitub selles, et iga pilt või kujutis kupüüril on kasutajast lähtuvalt subjektiivne. Kellele on tähtis näiteks popkunstnik Kiwa, kellele Erki Nool.…
-
Kunstnik Rita Rahu esitleb kuni 21. oktoobrini Aatrium Galeriis oma väljapanekt “Puutu”. Näitus erilmeline seetõttu, et neid töid peab puutuma ja silitama. Just katsumie kaudu saavutab vaataja nii füüsilise kui vaimse kontakti taiestega, sest siis näeb rohkem, kui silmad aduda ning mõista oskavad. Kunstnik on Tallinna Reaalkooli kunstistuudio üks juhendajatest nii põhikoolile kui keskkoolile. Sellepärast ta saabki uut lapselikku mänglevat inspiratsiooni kindlasti oma õpilastelt.
-
Hullus laseb sõnastada inimese meeletu saladuse: languse lõpp-punkt tähistab tema hommiku läve, õhtu lõpus koidab noorim valgus, lõpp tähendab uut algust.
Ilmar Taska on saanud valmis järjekordse filmiprojekti, õudusfilmi, mille eestikeelne pealkiri on „Hirmu tiivad” („The Kingdom Come”). Peategelane kunstnik Peter Stone (Brandon Karrer) kannatab paanikahoogude ja nägemuste all, mis kajastuvad tema enda töödes. Abi pole ei psühhiaatritest ega terapeutidest, kes lähevad ise omavahel konflikti ravimeetodite rakendamise pärast.
-
VALERI VINOGRADOVI näitus „American Beauty” Tallinna Kunstihoone galeriis kuni 13. XII .
Valeri Vinogradovit on ikka peetud „omadele võõraks ja võõrastele omaks” ehk siis teisiti öeldes „ükski prohvet pole kuulus omal maal”. Kogu tema loomingut võib pidada suureks kollaažiks, mida ta valdab tehnikana nii kahe- kui ka kolmemõõtmeliselt perfektselt. See on juba omaette kõrgpilotaaž. Kasutades Sam Mendese filmi „American beauty” pealkirja, on Vinogradov esitanud oma Ameerika nägemuse: sellel mandril muutub…
-
KRISTA SOKOLOVA näitus „Installaatorile” Polymeri Kunstikonteineris kuni 6 X.
Krista Sokolova õpib EKA vabade kunstide magistrantuuris ja väljapanek on autori esimene isikunäitus. Näha on, et Sokoloval on pea analüütilist mõtlemist täis ja sealt tuleb kindlasti teisigi projekte. Seekord jäädvustab ta installatsioone maalis. Dokumentatsioon on (kunsti)ajaloo mõttes väga oluline. Seda enam, kui tegemist on kolmemõõtmeliste objektide jäädvustamisega kahemõõtmelisel pinnal. Krista Sokolova maalimise süsteem sarnaneb kohtuprotsessiga, kuid ta ei vastanda süüdistajat ja…
-
See pole enam uudis, et kunstnikud on hakanud ennast lahti rebima etableerunud kunstisaalide seinte vahelt ning huviorbiiti on kerkinud uued võimalused alternatiivgaleriide näol. Üks nendest on Tallinnas Kalev SPA ruumides vasttärganud galerii. Kas ja kui palju eksponeerimisvõimalusi on paljudel kunstimaailma uutel tulijatel?
-
Müncheni kunst hoolib eelkõige vormist ja kompositsioonist.
-
Mari Roosvalti näitused ?Retrospektiiv? Evald Okase muuseumis kuni 29. VII ja ?Sünonüüm? G-galeriis kuni 16. VII.
Mari Roosvalt on heas mõttes produktiivne maalikunstnik. Esiteks muidugi stiililises mõttes: alustades realismist, läbides abstraktsionismi ning jõudes nn maalilise kollaa?ini.
-
KALJO PÕLLU näitused ?Kaljo Põllu arhetüübid. Kahekõne Kristjan Rauaga? Kristjan Raua majamuuseumis 22. IV ? 25. VI ja ?Võimatuse võimalikkus? Tallinna Kunstihoone galeriis kuni 17. VII.
-
TIINA TAMMETALU näitus ?Real Stuff? Vaala galeriis kuni 8. VII (ette helistada tel 681 0871).
Sõna ja pildi igipõline dihhotoomia näib kummitavat kunstnikke igavesti. Tammetalu ekspluateerib oma kunstiprojektis kaht põlist mõistet: isamaad ja emakeelt. Samas võiks selle sõnapaari muuta kergekäeliselt ka emamaaks ning isakeeleks, sest Tammetalu pildid, mis on pelgalt seinapinnale projitseeritud orgaaniline huumusekiht, oma tähendust sellega ei mineta.
-
Täna räägime jälle maalikunstist
-
?Diverse Universe?i? Tallinna päev oli lühike, kuid intensiivne
-
Kunstinäituselt Jumala ja kanade juurde ning sealt põrgusse
Mirja-Mari Smidti ja Allan Tõnnissoo näitus ?Kunstinäitus? Hobusepea galeriis 31. III ? 18. IV; Tanel Saare ?Gott und Huhn episode IV: seed shower? kuni 23. IV; Pirjetta Branderi näitus ?Põrgu ja teised jutud? Tallinna Linnagaleriis kuni 24. IV.
-
Priit Pajose näitus ?Mees metsast? Vaala galeriis kuni 28. I.
Tartu maalikoolkonda kuuluv Türi kunstnik Priit Pajos pole tegelikult sugugi mees metsast, nagu ta nimetab end väljapaneku pealkirjas.
-
Andres Tali näitus ?Iha ja igatsuse instrumendid? Tallinna Linnagaleriis kuni 17. X.
Pealkirjastan oma artikli Wittgensteini mõttega, sest pean Andres Tali lingvistiliseks terapeudiks kunstis, nii nagu esimese kohta armastatakse öelda filosoofide seas. ?Iha ja igatsuse instrumendid? on dekadentliku alatooniga näituseprojekt, mis kuulub postmodernsesse refleksiivsesse ühiskonda. Projekt näib hedonistlik ja kõikelubav, kuid on küllastunud meie heaolu teenima määratud reeglitest.
-
Non Grata performance ?Doctors of the Universe? Paide Keskväljakul.
Kirjutama ajendas mind soov lahata ühte tendentsi eesti nooremas kunstis. Nimetaksin seda omamoodi külahulluseks, mis hakkas silma nii Eesti Kunstiakadeemia kui endise Academia Grata kolledþi kevadistes lõputöödes, nii bakalaureuse- kui magistriõppes. Gratakad (tänased Johann Köleri nimelise Positivistliku Kunsttööstuskooli tegelased) on juba ammu loonud omale kindla radikaalsuse niði, mille raames navigeerida. Seda tõestasid nad ka kooli kampaaniapäevadega Vabaduse väljakul.
-
Pawel Kwasniewski performance ?Oh, tule välja, päike on punane ja märg?. Gert Hatsukov
29. V toimus Vaala galeriis poola tegevuskunsti pärastlõuna pealkirjaga ?Transmission?. Tegemist oli poola performaatorite nn. mainstream?i (Dariusz Fodczuk, 1966; Wladislaw Kazmierczak, 1951; Ewa Rybska, 1958; Pawel Kwasniewski, 1963) elava esitlusega endise paberivabriku arhitektuurikompleksi sürreaalses atmosfääris. Projekt juhatas sisse rahvusvahelise videokunstifestivali ?Inport?, mis toimub käesoleva aasta novembris Tallinnas.
-
Ilmar Kruusamäe. Rohutirts, 1987. õli, lõuend.
Ilmar Kruusamäe õlimaalid ?Inimloom? 18. III ? 6. IV.