2009-34 (3267)

Reedene Sirp

Värske Sirbiga kaasas Keele Infoleht!
Sirbis:Jälle see protsendiseadus, juba kolmandat nädalat järjest. Miks? Sest eeelnõu esimese kooskõlastusringi esimene tähtaeg sai läbi, aga ministeeriumidest ei kosta kippu ega kõppu, ei kiitust ega laitust. Kas panevad kalevi alla? Paistab, et ainus viis kindlustada eelnõu saamine seaduseks on teda pideva avaliku tähelepanu all hoida.…

Loeng Gailitist ja Tammsaarest

Neljapäeval, 24. septembril kell 15.00 räägib Maarja Vaino A. H. Tammsaare Muuseumis näituse “Viiuldaja karussellil. August Gailit Tammsaare juures” raames kahe kirjaniku kokkupuudetest. Juttu tuleb sellest, kui erinevad või sarnased olid nad inimeste ja kirjanikena ning mis ühendab nende loomingut.

Laupäeval saab Telliskivi loomelinnakus raamatuid vahetada

Laupäeval, 26. septembril saab Tallinnas, Telliskivi loomelinnakus kella 10.00 -15.00 vahetada raamatuid ja kuulata erinevaid poeete.

Animaürituste sarjas “Animateek” linastuvad Gil Alkabetzi animatsioonid.

28. septembril kell 18.00 tutvustab Kumu auditooriumis (Weizenbergi 34, Tallinn) oma loomingut animarežissöör Gil Alkabetz Saksamaalt.

Auhinnad eesti filmidele Anapast

Venemaal, Anapas toimunud SRÜ ja Baltimaade filmifestivalil „Kinoshokk“ võitsid auhindu kaks eesti filmi – lühifilm „Rambikramp“ ja dokumentaalfilm „Revolutsioon, mida ei tulnud“.

Tubased tööd tulekul – mihklipäeva tähistamine Raadil

Eesti Rahva Muuseum ja muuseumi sõprade selts kutsuvad 26. septembril kl 12–16 mihklipäevale Raadi mõisapargis (Narva mnt 177, Tartu), et  austada meie rahvakultuuri – muistset ja innovatiivset ühteaegu. Eesti rahvuslikud mustrid kannavad sõnumit – proovime seda koos kanda riidele, puidule, klaasile, vormida savisse. Osta saab meistrite toodangut ja uudistada  setupitsilise…

Kultuuriminister kinnitas raadioringhäälinguload

Kultuuriminister Laine Jänes kinnitas täna 25 ringhäälinguloa väljaandmise, uute lubade alusel hakatakse programme edastama alates 17. novembrist.

Vanemuises algasid „Ämbliknaise suudluse” proovid

Vanemuises alustati 22. IX proove maailmakuulsa muusikaliga „Ämbliknaise suudlus“, mis esietendub 31. oktoobril teatri suures majas.

Märt Agu avab Solarise keskuses uudse tantsukeskuse

Eesti tuntumaid koreograafe ja tantsupedagooge Märt Agu avab oktoobris Solarise keskuses Tallinna Tantsuakadeemia nime kandva tantsukeskuse, millega luuakse tänapäevased treeningvõimalused nii professionaalsetele tantsijatele kui ka kõigile harrastajatele.

“Glamuurselt kodutu” Eesti Kunstiakadeemias

Eesti Kunstiakadeemia juubeliaasta üritustele annavad avalöögi tekstiilidisaini tudengid näitusega „Glamuurselt kodutu“: esmaspäeval 21. septembril kl 17.00 avatakse Eesti Kunstiakadeemia galeriis, Tartu mnt 1, tekstiilidisaini osakonna üliõpilaste näitus. EKA ja tekstiilihariduse 95. juubeliaastale pühendatud näituse projektide juhendajad on professor Mare Kelpman, dotsent Krista Leesi ja doktorant Kärt Ojavee. Näituse kujundavad osakonna…

Dokumentaalfilm “Monument”- Eesti mälestussammaste saatus muutuvas ajas

Tõnu Virve ja Juta Kivimäe Dokumentaalfilmi “Monument” (Freyja Film 2009) rahvusvahelise versiooni esilinastus toimub Kumu Kunstimuuseumi auditooriumis 22. septembril kell 18.00 (ingliskeelsed subtiitrid), vene keelde dubleeritud versioon esilinastub sealsamas 10. oktoobril kell 18.00.

Joosep Matjuse film “Vanamees ja põder” võitis Venemaal auhinna

Noore filmimehe Joosep Matjuse poeetiline dokumentaalfilm “Vanamees ja põder” võitis Baikali filmifestivalil Venemaal parima dokumentaalfilmi auhinna. Kuivõrd žürii jättis Grand Prix välja andmata, oli tegemist mainekaima preemiaga.

Eesti filmid Helsingis

17.- 27. septembrini toimuval  Helsingi rahvusvahelisel filmifestivalil „Armastus ja anarhia“ on esindatud mahukas eesti filmide programm „Tere Eesti!“

Tallinna Metodisti Kirikusse ehitatakse uus orel.

 26. septembril 2009 a kell 15:00  toimub Tallinna Metodisti Kirikus, Narva mnt 51, lepingu allkirjastamine  Hugo Lepnurme mälestusoreli ehitamise alustamiseks.

15 aastat parvlaev Estonia hukust‏

28. septembril möödub 15 aastat parvlaev Estonia hukust. Ühendus “Memento Mare” korraldab sel puhul mälestuskontserdi Tallinna Jaani kirikus ning Eesti  Rahvusraamatukogus on Estonia-teemaliste raamatute ja esemete näitus.

Kimmo Pohjonen ja King Crimsoni mehed kuu aja pärast Tallinnas!

22. oktoobril astub Rock Cafe’s üles psühhedeelseks power-trioks nimetatud KTU: avangardne staar-akordionist Kimmo Pohjonen ning Trey Gunn ja Pat Mastelotto kultuslikust progerocki bändist King Crimson.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 90. Pealelend

Välissuhete prorektor Marje Lohuaru, ütlete Postimehes (14. IX) akadeemia eesmärkidest kõneldes, et Eesti muusikakõrgharidus on oma tegutsemise kõigi 90 aasta jooksul olnud rahvusvaheline. Samas toonitavad peaaegu kõik EMTA osakonnajuhatajad, et rahvusvaheline avanemine on viimaste kümnendite suur muudatus. Mis selles  plaanis praegu eriti aktuaalne on?
Marje Lohuaru: EMTA on viimase 15 aastaga…

Miks tulin õppima EMTAsse?

Hreiðar Ingi Þhorsteinsson, kompositsioon (Island): Eestlaste puhul tundub seotus oma juurtega olevat eriti tugev: mind hämmastab, kuidas nad ennast oma muusikalisi juuri kasutades vabaks laulsid. Tegelikult oligi rahvus mulle alguses peamine külgetõmbejõud. Olen pärit Islandilt, saarelt, mis on mind alati inspireerinud. Tundsin, et pean õpinguid jätkama maal, mis suudaks mulle…

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 90. Juubeliüritused

Sel kuul möödub 90 aastat EMTA asutamisest: kõrgkooli avaaktus peeti 28. septembril 1919. aastal. Üritusi on juba jagunud ja jagub veelgi tervesse aastasse (vt ajakava www. ema.edu.ee). Osa ettevõtmisi on pikaajalised, näiteks projekt „Sinuga jagatud muusika” koolinoortele ja rahvusvahelised meistrikursused „Crossing Keybords”. „Sinuga jagatud muusika” jõuab Eesti koolidesse  aprillist novembrini,…

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 90. EMTA üliõpilastel pole kunagi olnud nii häid võimalusi

Eesti professionaalne muusikaline kõrgharidus saab kümne päeva pärast 90aastaseks. Arvestades asjaolu, et Euroopa olulisemad konservatooriumid on umbes 200 aastat vanad, on meie konservatoorium küllaltki noor. Kui veel silmas pidada, et esimesed eesti professionaalsed muusikud said oma diplomi kätte Venemaalt ja Saksamaalt vaevalt paarkümmend aastat enne meie oma muusikakõrgkooli asutamist, tuleb…

Filoloogilised vene filmid

Viies vene filmide festival tõi Eestisse 13 uut filmi.
Viies vene filmide festival Eestis on läbi. Seekord oli programm eriti rikkalik: 13 filmi ja palju seansse. Valik oli kopsakas ja lai, küllalt korralik ülevaade värskest Venemaa filmiloomingust. Ilmselt juhuse tahtel oli saanud linaküpseks mitu mängufilmi vene klassikast ja klassikutest nagu:…

Teatrifest

„Draama 2009”, „Eludest” „Vahepeatuseni”, siira-viiraMida üks teatrietendus peaks või võiks inimesega teha? Õnnelikumaks võiks teha, uusi mõtteuitusid võiks anda, kinnitust kah võiks teatrist saada sellele, mis ajal elame ja kuhu see maailm samme seab. Kümme ja veel rohkem erinevat lavastust nädala ajaga elamust just ei võimendanud, seekord. Vaatad viis etendust…

Balti festival madallennul

Oleks vahest õigem korraldada Balti festival lahus meie oma draamafestivalist ja mõnes teises Eesti teatrilinnas.„OmaDRAAMA 2009”. Vizma Belševica, „Bille” (Valdis Lūriņš), Läti Rahvusteater. Rudolfs Blaumanis, „Indrāns” (Lauris Gundars), Teater TT (Läti). Gintaras Varnas ja Audronis Liuga, „Dekaloog. Kümme käsku” (Gintaras Varnas), Leedu. Martin Algus, „Janu” (Andres Noormets), Endla teater. Tiit…

Peeter Torop: „Eesti teatril on aeg-ajalt vaja seisundikontrolli – nii oma kui võõrast hindajat”

Miks otsustasite festivali „Draama 2009” rahvusvahelise žürii töös osaleda?
Nõustusin žüriis tegutsema teatrivälise tegelasena (s.t mittespetsialistina) ja ainult lihtliikmena. Selles rollis oli töö žüriis mulle huvitav väljakutse. 

Mondo-šokkerite pioneer Jacopetti 90

„Mondo Cane” ja „Mondo Cane 2” (Itaalia 1962-1963), režissöörid Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi ja Paolo Cavara. 99 + 95 min, levitab Euro International Films/Dutch Filmworks B.V.
„Africa Blood and Guts or Farewell Africa” („Africa addio”, Itaalia 1966), režissöörid Gualtiero Jacopetti ja Franco E. Prosperi. 122  min, levitab Blue Underground.
Itaalia…

Kuidas me Igor Jeltsoviga seinast alla sõitsime

Ehk aastapäevad tagasi helistas mulle legendaarse filmidirektori Levolli Karla poeg magister René Levoll: „Mul on olemas mees, kelle voodi all on üle 50 aasta peidus olnud Igor Jeltsovi filmi „Mehed jäävad koju” eestikeelne koopia. Kas filmiarhiiv on huvitatud?”. Jutt käis Jeltsovi diplomitööst Moskva filmiinstituudis 1956. aastal, peaosades Ants Eskola ja…

Ülesvõetud süüdimatus

Naine on lisaks lipoliitiku ametile veel helilooja, maalija, tantsija, luuletaja ja muidu heategija.Dokfilm „Dr Grossmanni jumalate maa”, režissöör, operaator ja produtsent Vahur Laiapea, monteerija Urmas Sepp, muusikaline kujundus Liisa Hirsch, 27 min, esilinastus 31. juulil Haapsalus „Seanaha” festivalil.     
Pean tunnistama, et olen parasjagu kimpus. Vahur Laiapea portreefilm Galina Grossmannist mulle…

Usalda mängu, see on dokument!

Laiapea on tänaseks teinud õige mitu filmi puudega inimestest, astunud üsna dostojevskilikult välja alandatute ja solvatute kaitseks.
Dokumentaalfilm „Hing on sees”. Režissöör ja produtsent Vahur Laiapea. Operaatorid Dorian Supin, Vahur Laiapea, Ago Ruus. Heli Ants Andreas, Mart Otsa. Monteerijad Kadri Kanter, Urmas Sepp. Ikoon, 2004, 28 min.     
Vahur Laiapea film tekitab…

Kurva kujutluse rüütlid

Elias Canetti „Pimestus” pakub ühekorraga realistlikku ja absurdset tegelikkust, mille on sünnitanud pettusel põhinevate kujutluste vastasmõju.
1.
Elias Canetti mahuka romaani „Pimestus” täies mahus ilmumisest võiks kujuneda keskmisest tublisti suuremat tähelepanu pälviv sündmus, aga vaevalt et prominentsete elulugude, mahlakate mälestuste ja isikliku musta pesu kirjanduslikku vormi valamise kõrval seda juhtub. Romaan ei…

Kaks väikest novelletti

KAISA EICHE „See näitus on Kaisa Eiche nägu” ja EVA LABOTKINI „Magamajäämine”Tartu Kunstimajas 28. VIII – 13. IX.Kui artikkel ilmub, on need kahe noore naisautori näitused juba sulgunud, kuid ekspositsioonide tunnetuslikult täpne komponeering ja sõnumlik puänteeritus ei lase neist siiski vaikides mööda minna. Kunstimaja väikeses galeriis sisenes vaataja otse uksest…

Rännud Internetis ja ilmsi

LY LESTBERGI ja RAUNO THOMAS MOSSI näitus „Polyreality” („Polüreaalsus”) Vaalas kuni 29. IX.Ly Lestbergi ja Rauno Thomas Mossi näitus on kunstikampaania, täis pettemanöövreid ja otserünnakuid laste mänguväljakukilgete katte all. Vaadates pilte ja lugedes kolme saateteksti kahe autori ning Eha Komissarovi sulest, tekib Kutuzovi tunne Borodino lahingu ajal – temagi üritas…

Sooja tundega raamat

ÜLO ÕUN. Kunstnik katkeval avastusrajal. Koostanud Juta Kivimäe. Toimetanud Renita Raudsepp. Kujundanud Tuuli Aule. Fotod Stanislav Stepaško ja Toomas Kohv. Kumu, Tallinn 2009. 184 lk.
Ülo Õuna näituseks anti välja kataloog. Iseenesest on see normaalne (peaks olema lausa kohustuslik), et suured (ülevaate)näitused on  varustatud kas siis kunstniku kogu loomingut või…

Kaotatud aega otsimas

Isiklik nostalgia-trip Ülo Õuna näitusel KumusHoiatan ette: kõik alljärgnev on äärmiselt isiklik. Võib esineda mõningasi ebatäpsusi faktide osas, sest juttu tuleb siiski kadunud maailmast, mida nägin väga lähedalt väga väiksena. Sest mina olin seal. Sünnist saadik kuni umbes üheteistkümnenda eluaastani. Raja tänav 11 A – aadress, kus nüüd asub ka…

Ülo Õuna aeg

Oye, hijo mío, el silencio.Es un silencio ondulado,un silencioFederico García Lorca
Seda näitust võib vaadata nagu eesti kultuuri vaikelu ühest ajast, mil ellu astuvad noored lugesid Jüri Üdi luulet, eesti keelde tõlgiti Salingeri „Üheksa juttu” ja Loomingu Raamatukogus oli ilmunud Uku Masingu eestistatud Tagore „Aednik”. 1960ndate lõpul ja  1970ndate alguses juhtus…

Esimene Siugja Sulepea auhind Holger Kaintsile

Neli tuntud kirjameest Peeter Helme, Asko Künnap, Jürgen Rooste ja Karl Martin Sinijärv on saanud hakkama uue kirjandusauhinna väljamõtlemisega ja nüüd ka esmakordse väljaandmisega. Auhind pole küll rahaline, kuid idee poolest vajalik. Sirp esitas asjaosalistele lihtsa küsimuse: milline  on Siugja Sulesepa auhinna eripära ja millega paistis silma esimene laureaat?

Vastuoluline Ferguson

Populariseerivale laadile vaatamata on Ferguson mõtleja, keda pole võimalik süüvimiseta kõrvale heita.Fergusoni suurteos „Maailmasõda” on Sirbi veergudel läitnud terava diskussiooni Teise maailmasõjaga seotud moraalsete küsimuste üle, kuid raamatu põhiteesid on kahjuks jäänud tähelepanu alt välja. Keskendungi siinkohal just viimastele, kuid pean siiski vajalikuks lisada ka paar kommentaari Jaak Valget ja…

Ennustaja kimbatus ehk Tulevikku vaatamise asjaolud

Parim, mida majandusteadus saab teha, on empiiriliste regulaarsuste tuvastamine. Majanduskriisi alguse ja selle ennustamise kohta on sümboolse tähenduse omandanud lugu sellest, kuidas Tema Kõrgus Inglismaa Kuninganna Elizabeth II esitas eelmise aasta novembris Londoni majanduskooli külastades muu hulgas küsimuse, miks keegi ei näinud  majanduskriisi ette. Küsimus tekitas enesestmõistetavusele vaatamata elevust. Sellele…

Baltisaksa kirjakultuuri poliitiline pale

Sissejuhatuseks 19. – 21. septembrini Tartus toimuvale viiendale rahvusvahelisele baltisaksa kirjakultuuri sümpoosionile
Sakslased ei vallutanud Liivimaad mitte üksnes mõõgaga. Sulge tarvitati vähemasti sama ohtliku relvana kohalike rahvaste vastu …
Hermann Samson von Himmelstiern (1878)
Kirjakultuur tänase Eesti ja Läti alal sai alguse enam-vähem sõjaseisukorras ning kandis algusest peale ideoloogilise võitluse märke. Siinne esimene…

Kunst, mitte dekoreerimine

Kaarel Tarand („Kunsti päästmise protsent” – Sirp 11. IX) arutleb protsendiseaduse üle „õiguslikult õnneks vähe reguleeritud kultuurielu” taustal. Retsept – vähem regulatsioone, rohkem võimalusi – protsendiseaduse puhul kehtibki. See seadus ei reguleeri kultuurielu, vaid loob eelkõige uusi võimalusi oma keskkonna inimsõbralikumaks muutmiseks.

Ehituspalavik

Unistus oma majast ning jõupingutused oma kodu rajamiseks on meie rahvuskultuuri igas harus olnud institutsiooni arenguloo lahutamatu osa. Ja mitte ainult, kultuurilugu tunneb ka juhtumeid, kui riigilt maja saamise vääriliseks on peetud üksikisikuid. Hea õnne korral on organisatsiooni sünnist oma majani jõutud ühe kuni pooleteise inimpõlve pingutuste tagajärjel, halvema saatuse…
Meie mees Washingtonis

Meie mees Washingtonis

Hellar Grabbi: “”Pagulaskirjandus” on eelkõige poliitiline, mitte kirjandusteaduslik mõiste”       
President Konstantin Pätsi käsundusohvitseri kolonel Herbert Grabbi poeg Hellar Grabbi ei vaja õigupoolest tutvustamist. Välismaisele eesti lugejale sai ta tuntuks kõigepealt kui kirjanduskriitik ja kultuuriajakirja Mana toimetaja ja väljaandja, kuid tasapisi jõudis teadmine temast läbi raudeesriide ka kodumaale. Ivar Grünthali poolt…
Sirp