2007-4 (3144)

Raamatututvustus

 
Jevgeni Griškovets

Artur Ruuser 4. IX 1924 – 20. I 2007

 
20. jaanuaril lahkus Eesti kunstnike perest Artur Ruuser. Artur Ruuser sündis Novgorodi oblastis Valdai rajoonis Žilovka külas Eestist välja rännanud vanemate esimese lapsena. Sõjakeerises sattus ta Kasahstani, 17aastaselt mobiliseeriti Punaarmeesse. Artur Ruuser õppis kunsti Thbilisi kunstiakadeemias ja seejärel Lätis, kus lõpetas 1954. aastal graafikuna Riia kunstiakadeemia. Töötas 20 aastat disainerina…

Repliik: Kurja juurt otsides

 
Eelmisest Sirbist  lugesin Boris Tuchi ülevaateartiklit Vene Draamateatri kohta. Pikk  kirjutis oli vanade heade aegade vaimus sotsioloogiliselt paigas ning oli tuntav autori soov vene teatri inimesi kiita ja innustada. Ent kiites oli üliemotsionaalsel kirjutajal millegipärast vaja olnud leida ka kurja kuju. Sedakorda leidis ta selle kirjanik Jelena Skulskajas, kelle “jõhkralt…

Hääl saalist: Kiri Jumalale

 
Kallis Jumal

Teatraal: Pidu läbi, pea valutab, elu läheb edasi

 
Meie teatri saja aasta juubel on läbi. Elu aga läheb edasi. Mis on siis teistmoodi?

Erand, mis kinnitab reeglit

Kersti Kreismann nihutas vaatepunkti. 
 

Jumalikud kohtumõistjad

 
Lumi tuli maha ja plakatid võeti ka maha. Plakatitel polnud vigagi, kenad puhtad inimesed peal. Ainult et öelda polnud neil suurt midagi. Valdavalt üsna lamedaid lühilauseid, mis valituks osutumisel siduvaid kohustusi kaasa ei too. Aga nagu president Ilves tänases Sirbis ütleb: “Metafooride lihakstegemine on alati väga ohtlik.” Seega, tervislik on…

Loomemajanduse läbimurdeline aasta?

Loomemajanduspoliitika ei ole samastatav kultuuripoliitikaga ega asenda seda kunagi.
 

Ülikoolist ja tema rektorist

Vaba vaimu kaitseks vajab ülikooli juhtimine ümberkorraldusi, mis viiksid meid lähemale maailma edukaimale, angloameerika mudelile.
 

Augutäiteks: Kas liberaalidele ja tema puudlile on alternatiivi?

 
Manipuleerimist uurinud psühholoog Jean-Léon Beauvois peab liberalismi salakavalaimaks viisiks panna inimesed käituma oma huvide vastaselt. Erinevalt totalitaarsest allutamisest, mille raames apelleeritakse millelegi välisele nagu rahvus või universaalne üritus, peab liberaalide ülistatud elukorraldusele alluma, kuna see on inimloomusest tulenev paratamatus. Õnneliku lõpuni jõudnud ajalugu näitavat, et inimloomus laseb valida vaid liberaalse…

Kirjandusmaailm

 
Soome iseseisvuspäeval antakse üle soome olulisim kirjandusauhind: Finlandia auhinna pälvis soomerootsi kirjanik Kjell Westö (sünd. 1961) oma neljanda romaaniga “Där vi en gång gått” (“Kus kunagi rändasime”, Söderströms, 2006). Romaani tegevus langeb eelmise sajandi alguse ja Talvesõja vahelisse aega ning kirjanik on võtnud vaadelda Helsingi rootsikeelse elanikkonna sotsiaalsete kihtide elu.…

Pimeduse käsi, ent kas valgustatud sulg?

 
Andrus Elbing. Siin Beebilõust, tere! (Häired pimelinna tänavalt.). Epifanio, 2006. 96 lk.

Ühe eestlase elu

 
Wimberg, Kärppsed. Jutulind, 2006. 120 lk.

Kaardipaki teine tulemine on ülev ja elav

 
Asko Künnap, Jürgen Rooste, Karl Martin Sinijärv, Triin Soomets, Elo Viiding. Kaardipakk Kaks. Näo Kirik, 2006.

Runneli eeposevajadus

Kui ajas pole suurust, tuleb see ise kirjutada?
 

Hiina linna uued ilmed

Hiina nüüdiskunsti näitus “Linnailmed” Tallinna Kunstihoones kuni 28. I.
 

Kunstniku mõõt

 

Ideaalne ja nostalgiline Tartu

 
Sajanditagusest arhitektuurikorraldusest on veel praegugi õppida

Pealelend: TIIT SILD, Tartu linnaarhitekt

 
Mida oleks Tartu praegusest arhitektuurist ja selle korraldusest saja aasta pärast õppida?

Itaalia vanamuusikat stiilses esituses

Kontsert “Itaalia sonaadid”: ELAR KUIV (barokkviiul), LEMBIT ORGSE (klavessiin), OLEV AINOMÄE (barokkoboe) ja EGMONT VÄLJA (barokktšello) Tallinna raekojas 20. I, kavas Händel, Telemann, Vivaldi, Scarlatti, Corelli, Geminiani, Castello, Uccellini.
 

Bel canto pole väljasurev saurus

 
Ooperigala: ERSO, AILE ASSZONYI (sopran) ja JUHAN TRALLA (tenor) MAKSIM ALEKSEJEVI dirigeerimisel Estonias 20. I.

Klassika ja glassika

 
Kontsert “Glassikaline neljapäev, Philip Glass 70”: TALLINNA KAMMERORKESTER MIHKEL KÜTSONI dirigeerimisel Mustpeade majas 18. I.

Ester Mäe habras tundlikkus

 
Kontserdisari “Jubilate – ESTER MÄGI 85”: Mari-Liis Lille, Kristjan Parts, Liivi Arder, Jelena Gerdiga, Kristi Kärmas, Hendrik Soon, Priidik Soon, Jaan Kriivel, Hardo Killing, Kalev Vaidla, Nele-Eva Steinfeld; kavas “Lapimaa joiud” (klaverile), Klarnetisonaat, soololaulud “Mälestus”, “Õnne algus”, “Mul on tare taeva all”, “Duod rahvatoonis” (viiulile ja flöödile), “Dialoogid” klarnetile, flöödile,…

Skalpell: Kuhu tuigud, eesti filmikriitika?

 
 Alates tänasest on see veerg siin avatud kõigile kirjaoskajaile, keda erutavad ja kelles tekitavad mõtteid nähtused film ja kino kui sellised. Esmajoones võiks avada eesti filmiilma igasuguseid probleeme ja paiseid, aga üritada kriipida, sisse, välja ja läbi lõigata ka laiema kinoruumi temaatikat. Peaasi, et veerukirjutajal, kes ei pruugi üldse olla…

Sada vakka etnofuturismi

 

Hercule Poirot oli tossike

“Déjà-vu” naudib ulmega piirneva kõrgtehnoloogia esitlemist ja selle potentsiaaliga mängimist ega püüagi öelda midagi sügavamat.
 

Filmimaailm

 
Al Pacinost saab Dalí
Sirp