Kirjandusajakirjal Värske Rõhk täitub 23. numbri ilmumisega viies tegevusaasta. Selle tähistamiseks kõlavad Vikerraadio “Järjejutu” saates 27. septembrist 1. oktoobrini Tuuli Tauli, Indrek Lõbusa, Linda-Mari Väli, Tõnis Tootseni ja Laura Metsa lühijutud. 5. oktoobril tuleb “Kirjanduslike teisipäevade” raames Tartus Kirjanduse majas esitusele Kairi Kruusi tekstikava “Sõnatüvesid emmates”, millele järgneb sünnipäevapidu. Kavast valmib oktoobri jooksul koostöös lavaka 3. kursusega ka Vikerraadio “Luuleruumi” saade.
Ilmunud on aasta viimane Värske Rõhk – Kunstiakadeemia erinumber. Värske Rõhk nr 16 on valminud koostöös EKA tudengitega ja nii on ka ajakirja kujundus oluliselt eriilmelisem kui tavaliselt. Kesksel positsioonil uues Rõhus on Kairi Kruusi intervjuu Barthol Lo Mejoriga, kes selgitab selles oma noorteraamatu “Popdada” tagaplaane ja motiive.
Serbia ühe põnevama kirjaniku Svetislav Basara looming on viimaks hinnatud ka Serbia kõige tähtsama kirjandusauhinna NINi vääriliseks: ta pälvis selle eelmisel aastal ilmunud romaani “Uspon i pad Parkinsonove bolesti” (“Parkinsoni tõve tõus ja langus”, kirjastus Dereta) eest. Praegu Serbia Küprose suursaadikuna töötav Basara on sündinud 1953. aastal ning kuulub serbia kirjanduse nn 1980. aastate põlvkonna esindajate hulka. Tema tulek kirjandusse tähendas postmodernismi tõelist esiletungi tollase Jugoslaavia kirjanduses. Basara noorpõlveloomingut võib…
Soome iseseisvuspäeval antakse üle soome olulisim kirjandusauhind: Finlandia auhinna pälvis soomerootsi kirjanik Kjell Westö (sünd. 1961) oma neljanda romaaniga “Där vi en gång gått” (“Kus kunagi rändasime”, Söderströms, 2006). Romaani tegevus langeb eelmise sajandi alguse ja Talvesõja vahelisse aega ning kirjanik on võtnud vaadelda Helsingi rootsikeelse elanikkonna sotsiaalsete kihtide elu. Laudatsioonikõne pidanud Jyrki Nummi tõstab selle raamatu puhul esile esiteks lummavat keelt ja meisterlikku ülesehitust, teiseks aga nii soome- kui…
1. oktoobril kuulutati välja Poola tähtsaima kirjandusauhinna Nike tänavune võitja, kelleks osutus praegu 23aastane Dorota Masłowska eelmisel aastal ilmunud romaaniga “Paw Królowej”. Dorota Masłowska on poola noorkirjanduse tõeline staar, kelle debüütromaanist “Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” (“Poola-Russi sõda valge-punase lipu all”, 2002), mille noor kirjanik kirjutas gümnaasiumi lõpueksamiteks valmistudes puht igavusest, sai tõeline bestseller (tänaseks on raamatut müüdud üle 130 000 eksemplari) ning romaan kuulutati paljude kriitikute poolt revolutsiooniks nii…
30. augustil suri 1988. aastal Nobeli kirjanduspreemia pälvinud ja araabiakeelse romaanikirjanduse kiiresti maailmatasemele viinud egiptuse kirjanik Nagib Mahfụz. Mahfụz sündis Kairos 11. XII 1911, just aastal, mil oli ilmunud esimene egiptuse romaan. 17aastaselt lühiproosat kirjutama hakanud Mahfụz jõudis enne oma esimese novellikogu ilmumist aastal 1938 avaldada juba üle 80 jutustuse-novelli, põhiliselt ajaloolis-realistlikus laadis lugusid oma kodukohast Kairost. Varsti pärast esimese raamatu ilmumist alustas ta 30romaaniliseks plaanitud sarja, milles tahtis läbi…
Ungari kirjanik Péter Nádas avaldas üle pika aja uue romaani “Paralleelsed lood” (“Párhuzamos történetek”, kirjastus Jelenkor). Nádas asus seda kirjutama 1985. aasta suvel pärast oma suurromaani “Meenutuste raamat” (“Emlékiratok könyve”, 1986) lõpetamist – millest sai koos Péter Esterházy romaaniga “Sissejuhatus ilukirjandusse” (“Bevezetés a szépirodalomba”, 1986) ungari postmodernistliku kirjanduse alusteos – ning lõpetas alles eelmisel kevadel. Rohkem kui 1500 lehekülje pikkuses, kolmest köitest koosnevas romaanis saab eristada kaht põhilist jutustusliini: Ungari-…
Tänavuse Whitbreadi auhinna pälvis Hilary Spurling Henri Matisse’ist kõneleva biograafia “Matisse the Master” eest. Selle juures märgiti olulise joonena, et autoril on õnnestunud luua kunstnikust selline pilt, mis lummab ka muidu kunstikaugeid inimesi. Pärast auhinna kättesaamist tunnistas Spurling, et kui ta kavatses 15 aasta eest Matisse’i uurima hakata, soovitati tal sellest loobuda, sest Matisse’i elu ei olevat olnud piisavalt tähelepanuväärne. Nüüd on ta ülimalt rõõmus selle üle, et tal on…
Austria kirjastus Zsolnay Verlag andis Ernst Jandli 80. sünniaastapäeva puhul välja raamatu ?Ernst Jandl ? Musik Rhythmus Radikale Dichtung?. See sisaldab hulga seni avaldamata töid, varem ilmunud teoste Jandli enda ümbertöötlusi, samuti on raamatus toodud suur hulk kirjaniku märkusi oma loomingu kohta ning faksiimileid käsitsi või masinal kirjutatud käsikirjadest. Selle raamatu ilmumine ei tähenda veel siiski seda, et avaldatud oleks kõik, mis Jandl elu jooksul on loonud, kuid täiendab kirjaniku…
Leipzigi raamatumessi Euroopa rahvaste üksteisemõistmise auhinna pälvis sel aastal horvaadi kirjanik ning ajakirjanik Slavenka Drakulić. Nagu märgib Saksa Raamatukaubandus oma vastavasisulises pressiteates, määrati auhind Drakulićile just eeskätt raamatu ?Kedagi polnud selle juures ? sõjakuriteod Balkanil kohtu ees? eest. Raamat toob esiplaanile kaks põhiteemat: banaalsus ja kurjus Euroopa XX sajandi suurte motiividena ning terrori ja terroriseerimise psühholoogia tänapäeva maailma keskse probleemina. Kirjanik käis mitme kuu jooksul kohtuistungeil nii Horvaatias kui rahvusvahelise…
2. septembri õhtul puhkes tulekahju UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja kuuluva Weimari Anna Amalia raamatukogu katusekorrusel, tuli kandus edasi ka kuulsasse raamatukogu rokokoosaali. Kahjutules hävis umbes 50 000 raamatut, peamiselt XVII ja XVIII sajandist. Kahju oli esialgu arvatust tunduvalt suurem, lisaks hävinud raamatutele on tuli rängalt kahjustanud veel 28 000 raamatut. Rokokoosaali alumiste korrusteni tuli õnneks ei ulatunud, kuid ka seal asunud 34 000 köidet on saanud suuremal või vähemal määral…
Oxfordis anti 19. juulil võitjale kätte selleaastane Caine?i preemia, mis on üks tähtsamaid Aafrika kirjanduspreemiaid. Selle pälvis noor zimbabwe kirjanik Brian Chikwava novelli ?Seventh Street Alchemy? eest. See ilmus 2003. aastal zimbabwe kirjanike novelle sisaldavas antoloogias, milles kujutatakse Zimbabwe äärmiselt viletsat olukorda diktaator Robert Mugabe totalitaarse re?iimi all. Chikwava novellis on juttu prostituudist, kes proovib hankida passi oma abieluväliselt sündinud lapse jaoks, kuid ta saab seda teha ainult siis, kui…
Itaalia luuletaja Francesco Petrarca maiseid jäänuseid ekshumeerinud teadlaste rühm teatas DNA-analüüside tulemuste põhjal, et luuletaja marmorsark Padova lähedases Arqua Petrarcas sisaldab tegelikult kahe inimese, ühe mehe ning ühe naise luid: keha kuulub küll mehele, kuid kolju on asendatud naise omaga. Mullu novembris toimunud väljakaevamise põhilisi eesmärke oli taastada luuletaja 700. sünniaastapäevaks 20. juulil tema nägu. Padova ülikooli arheoloogilise anatoomia professori sõnul varastati Petrarca pealuu juba mitme sajandi eest. Siiski olevat…
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.
Funktsionaalsed
Always active
Vajalikud, et te saaksite segamatult portaali eri osade vahel liikuda.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Kasutatakse lehe külastatavuse statistika kogumiseksThe technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.