2006-41 (3135)

SIHTASUTUSE EESTI RAHVUSKULTUURI FOND 17. JAOTUS

2007. AASTA STIPENDIUMID JA TOETUSED
 

Mida ootame oma ajastult?

Adolf Šapiro: “Linnateatri näitlejates käärib mängulisuse mikroob.”
 

Pauli päevik: Moskva ikka tõesti pisaraid ei usu

 
Käisin koos Eesti Draamateatriga Moskvas, kaasas kümmekond kõva näitlejat, lavastusmeeskond, lavastaja Pedajas, kirjanik Kivirähk ja 8 ruumi puid. Võiks ju arvata, et kõige prominentsemaks sõitjaks meie seltskonnas on Venemaal senini vaieldamatu staari seisuses kõrguv Lembit Ulfsak, aga dudkit, võta näpust. Suurema osa tähelepanust said endale puud. Siredad, edevalt pruunikat värvi…

Kui ei suhtle, jäädki peksa saama

 
Üpris skisofreeniliseks kujunenud olukord Tallinna arendamisel saab lõppeda ühel tingimusel – kui avalik võim möönab, et temagi pole eksimatu. Kuni me ei kuule muud kui seda, et linna otsuste kriitikud on ise “käputäis” võimuhulle või opositsiooni mahitatud erapoolikud; kuni näpuga või terve käega osutatakse eelmiste linnavalitsuste tegudele ja tegematajätmistele kui…

Vahel tuleb korvi anda

 

Karikatuur

Vene gaas on vere värvi, nafta musta mure värvi

 
David Satter, Pimedus koidikul. Vene kriminaalriigi kujunemine. Tõlkinud Kullo Vende. Varrak,  2006. 288 lk.

Augutäiteks: Tunnen endas tärkavat juunikommunisti

 
Kord imestas Rein Kilk “Keskpäevatunnis”: “Olen käinud juunikommunistide kodudes. Hubased vabariigiaegsed eramud, heakodanlik elustiil. Kas ei ole sotsialistid silmakirjalikud…” Aga barbarid ei kogune Roomat ja raudteejaamu hävitama põlgusest viimaste stiili vastu.

Kultuuri juhtimine?

 
Kas Kultuurikatel on panus loojatele või on võitjaks taas mõni ehitusmagnaat?

Muuseumist ja teatrist ei tohi saada kaubanduskeskust

 
Intervjuu tuleval nädalal Tartus  toimuva konverentsi  “Kultuurijuhtimine muutuvas keskkonnas” ühe peaesineja Milena Dragičević Šešićiga

Strateegia – sõjakunst või universaalne mudel?

Mõtteid, mis tekkisid Edward N. Luttwaki strateegia käsitlust lugedes.
 

Eesti hümni sõnad on riikluse häbiplekk

 
Johannes Aavik leidis juba 1915. aastal brošüüris “Eesti luule viletsused”, et tolleks ajaks poolametlikuks hümniks kujunenud “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” sõnad pole suuremat väärt – eriti võrreldes samaviisilise Soome “Maamme” laulu tekstiga, mida ta iseloomustab “osav ja elegant ja prägnant”. Aaviku resümee on lakooniline ning ühemõtteline: “See Soome…

Roosa ja karvane vana viht

Ajaleht läheb ahju, raamat ei lähe.
 

Vaherahu sipelgapesas

Noore eestivene luule õied on ilusad
 

Kuidas eestlased Oulust ühe seltsi leidsid

 
Kui Eesti Kirjanike Liidu väike delegatsioon (koosseisus Elo Viiding, Mathura, Jürgen Rooste ja allakirjutanu) eelmisel neljapäeval Oulu poole legendaarse kirjandussündmuse “Runon silta” 20. aastapäeva auks korraldatud ürituse suunas teele asus, ei teadnud enamik meist reisi sihtkohast suurt midagi. Tõsi, olen korra Oulus, läbisõidul Taivalkoskisse, ööbinud, kuid siis valitses sügav juuni,…

Linnast, ruumist ja tulevikust

Linnaplaneerimisest ja linnaplaneerimatusest vestlesid arhitektid Andres Alver ja Jüri Soolep.
 

Värviküllane mosaiik Peer Gynti legendist

Griegi-Ibseni “PEER GYNT” Vanemuise teatris, lavastaja MARE TOMMINGAS.
 

Muusikamaailm

 
“Wien Modern 2006”

Toivo Tulevi kujunemine – jõgi, mis suundub mäkke

TOIVO TULEVI autoriõhtu Niguliste kirikus 11. XI: Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja  solistid Robin Blaze, Harry Traksmann, Marrit Gerretz-Traksmann, Kädy Plaas, Vive Hepner, Raul Mikson, Toomas Tohert, Madis Metsamart, Anto Õnnis, Vambola Krigul, Kaia Urb, Iris Oja, Mai Turi, Rainer Vilu, dirigent Paul Hillier. Kavas “Der Herr ist mein getreuter Hirt” I,…

HELI : TULI

 
Kontserdisarjas “KuMu Kumus”: KARDI-ANN SUMERA (klaver), ARDO VÄSTRIK (tšello) jt Kumus 3. XI.

Teod: HEILI VAUS-TAMM,

Tallinna Filharmoonia produtsent,
sarja “Diplomaatilised noodid” juht

Järeleaitamisfilmid sovetist tulnule

 
13. – 17. XI linastus Sõpruse kinos dokumentaalfilmide programm, mis pühendatud globaliseerumisele.

Poliitiline animatsioon

ehk “Tere tulemast Eestisse, mr. Bush!”
 

Vene filmi veidrused

 

Vene telesarjad sõnaga Sirbis

“Rikkus” (“Bogatstvo”), Venemaa 2004, 12 jagu. Režissöör Eldor Urazbajev. Peaosades Sergei Nikonenko, Oleg Tabakov, Konstantin Milovanov, Sergei Batalov, Pjotr Zaitšenko jt.
 

VVV: Lõualohk ja üksindus

 
Kaljo Kiisa ülekiidetud “Hullumeelsuses” tegi ühe kihvtima rolli vene näitleja Valeri Nossik, kes mängis hullunud ajakirjanikku. Tõsi, eestikeelse pealelugeja võlts teatraalsus nivelleeris kahetsusväärselt Nossiku osatäitmise reljeefsuse, näitleja hääleline isikupära hävis. Muide, vene kinolugu kommenteerib harva Nossiku seda rolli, tihti ei mainita Toimetaja osa näitleja filmograafiaski. Sealse avarvaataja jaoks on sootuks…

Trammis number kuus

 
Trammis number kuus seisab üks vaimuhaige mees ja räägib. Ta peab kuulajaskonnale, see tähendab meile, kõnet. Inimesed tõmbuvad temast eemale. Meie, ülejäänud inimesed. Tõmbume temast nii palju eemale kui saab. Eriti ei saa, sest tramm on üsna tuubil täis. Ta peab kõnet. Pole võimalik mitte kuulata, kui keegi kõnet peab.…

Vabaduse

 
Sirp