2006-25 (3119)

Raamatututvustus

Irina Denežkina
ANNA MULLE! (Songs For Lovers)

Pauli päevik: “Baltoscandali” löögid ühte väravasse

 
Nii kui “Baltoscandali” esimese etenduse uksest sisse sain, nii mu identiteet löögi alla sattus. Sain endale uue nime Paul, võisin seda lugeda rinnasildilt, mis mulle külge kleebiti. Kui juba Paul, siis kohe  päevikut pidama.

Soomlased endist enestele

 
 

George Tabori – maailma vanim lavastaja

Juut, kelle isa hukkus surmalaagris, aitab naeru abil sakslasi ajalookrambist vabaneda.
 

Mõrtsuka tänavas on pidu

 
 

Tugev Euroopa nõuab toetajatelt julgust

 
Kui 15 – 20 aastat tagasi nõudis Euroopa poliitikutelt suurt julgust olla avalikult euroskeptiline, siis nüüd näib vastupidi: Euroopa nõuab poliitikutelt julgust olla tugeva Euroopa Liidu (ELi) avalik toetaja. See mõttekäik sobib kirjeldama nii mõneski Euroopa riigis kujunenud olukorda ELi põhiseaduse leppe ja edasise võimaliku laienemise osas, aga ka suhtumises…

Õigustus

 
16. juuni Sirbis ilmunud Seppo Zetterbergi arvustus “Inimväärikuse mahatallamise kroonika” paneb lõiguga – “Hiio jagab riigid nelja rühma. Esimesse kuuluvad Ameerika Ühendriigid, Vatikan ja Iirimaa, kes ei tunnustanud okupatsiooni ei de jure ega de facto. Suur hulk riike ei tunnustanud okupatsiooni de jure, kuid siiski de facto (Taani, Saksamaa LV,…

Kergitab kulmu: Kultuur ja keha

 
Lapsepõlvest on meeles massižanr, mille hall-verine koloriit ja hüsteeriline heroism tõeliselt ebameeldivaks muutsid – nõukogude sõjafilmid. Ajadistantsilt tunduvad need küll märksa huvitavamad: olid ju vene filmides enamasti tugevad näitlejatööd. (Eriti kui võrrelda tänase massitoodanguga, komöödiaseriaalidega, mille infantiilseid hamburgeri-ühiskonna nalju toetab instruktiivne naer kaadri tagant.) Ja verd ning laipu ei näidatud…

Eduka enesemüümise käsiraamat

Kas professor peab olema ennekõike tippteadlane või osav rahahankija?
 

1968 ehk Tagasi koopasse

 
Mõtteid Bernardo Bertolucci filmi “Unistajad” vaadates

PILK SEMINARILE

 
8. ja 9. juulil toimus Pärnumaal Massiaru lähedal kirjandusseminar “Lätete pääl”. Kokku tuli suur klassitäis kirjanikke ja kirjandushuvilisi. Oma põhieesmärgi üritus muidugi täitis, s.t  kohtusid sõbralikud ja huvitavad inimesed ning kirjandusest räägiti, seega olen ma viimane inimene, kes ütleks, et sellist üritust pole meil tarvis. Eriti meelestab mind positiivselt fakt,…

Ira Lemberist ja Ira Lemberiga

 
Ira Lember – ütleksite esimese hooga, et meie tunnustatumaid ja armastatumaid lastekirjanikke. Ent mitte ainult. Just viimastel aastatel on  ta kirjanduslik haare laienenud, tundub koguni, nagu oleks kunagine lastekirjanduse tsunfti kuulumine senini pärssinud tema rohkeid kirjanduslikke ideid.  Nii on viimase paari-kolme aasta jooksul ilmunud lausa ridamisi  raamatuid, mis irriteerivad juba…

Kirjandusmaailm

 
Ungari kirjanik Péter Nádas avaldas üle pika aja uue romaani “Paralleelsed lood” (“Párhuzamos történetek”, kirjastus Jelenkor). Nádas asus seda kirjutama 1985. aasta suvel pärast oma suurromaani “Meenutuste raamat” (“Emlékiratok könyve”, 1986) lõpetamist – millest sai koos Péter Esterházy romaaniga “Sissejuhatus ilukirjandusse” (“Bevezetés a szépirodalomba”, 1986) ungari postmodernistliku kirjanduse alusteos –…

Elu või kirjandus!

Tuglase kiri Marie Underi paljal rinnal.
 

Igor Kotjuh

 
Eelmäng suudlusele

Pealelend: Sirje Eelma, Kärt Summatavet

 
Sirje Eelma

Wazzap?

 

Impersonaalse mälu pimik

Alan Proosa näitus “Unustamise register” Rael Arteli non-profit-galeriis Tartu keskraamatukogu keldris 13. – 19. VI oli vaieldamatult Eesti viimase aja üks põnevamaid ruumiinstallatsioone.
 

Põhjamaised peegeldused Sagadis ja Viinistul

Festivalist, tagamaadest ja tulevikust kõneleb MTÜ Fenno-Ugria Asutuse direktor Kersti Sepper.
 

Tallinna kitarrifestival oli pealinna vääriline

TALLINNA KITARRIFESTIVAL 15. – 17. VI, kunstiline juht TIIT PETERSON.
 

kõlakoda – kaasaskantav kõlakoda sündis ikka ja jälle

Kui mu naabrite koer õue lastakse, vallandab mu ülenaabri koer üsna mõjusad helid. Ta niutsub, nuuksub, ulub ja klähvib samaaegselt. Ei mõju inimesele just tujutõstvalt. Kuid koera kõrvale võib selline häältegamma tunduda kõige ahvatlevama muusikana.
Arvame uhkelt oma mätta otsas istudes, et muusika tekkis meie kultuurist otsekui liblikas, kes lendleb välja…

Mäng ei lõpe iial

Elitaarne muusikafestival “Klaaspärlimäng” alustas “vabamüürlusega muusikas”.
 

Eesti popmuusika paremad päevad vol. 3

Tommyboy. Suur pilt. 2006.
 

Sibeliuse esitus kui süvenemise saavutus

 
Sarjas “Akadeemiline kammermuusika”: HELI VESKUS (sopran), ANNALIISA PILLAK (metsosopran) ja JAANIKA RAND-SIRP (klaver) Kadrioru lossis 2. VII.

Vesine lugu

Raha kipubki jääma põhiliseks, millega järjefilm end õigustada suudab.
 

Lendav kunstnik

ehk kuidas teostada unistust
 

Tuli tuha all?

Ligimesearmastusest kaitseväe ja kaitseministeeriumi vahel.
 

MEEDIA: Kultuur ja õlu

 
Trükimeedia suve juhatas sisse periood, mille Urmas Kaju on ristinud pronkskurgihooajaks. Juuni alguses tundus eestikeelseid lehti lugedes, et vaenlane nr 1 ohustab vabariiki Tõnismäelt ning jätkab seda tegevust tänu reeturite sepitsustele (reeturi, s.o teema suhtes leige või sellesse negatiivselt suhtuva inimese palk on surm) igavesti. Kuu aega hiljem kerkis Eestimaa…
Sirp