2006-22 (3116)

Rein Raud

RETSEPT
Sa oled supermarketi kassas just ostude eest raha tagasi saanud, topid münte rahakotti, kui su silm langeb nimesildile kassaneiu rinnal ning selle asemel, et öelda harjumuspäraselt “Tänan”, ütled sa hajameelselt “Tänan, Edith”. “Kust te mu nime teate?” võpatab neiu ehmunult. “Teil on ju silt rinnas,” ütled sina. “Nojah, aga…” jätab…

Aleksander Müller

KUI MISKIT POLE SÜGADA, TULEB LEIDA MIDA…
 

Järelemõtlemise koht: miks ikkagi nõukaaeg ja Georgia?

Sirp on mõnel korral sõna võtnud kirja- ja kõnepruugi teemadel. Selles valdkonnas on veelgi asju, mis tunduvad küsitavad.
Mind häirib näiteks viimase aja tendents hakata eesti keeles ammu juurdunud Gruusia asemel tarvitama Georgiat. Mille poolest see inglise keelest laenatud variant parem on kui vene keelest tulnu? Eriti agaralt pruugib seda isamaaliitlane…

Raamatututvustus

Ülar Ploom
PORR JA SORRY

Endel Padrik 2. IV 1922 – 4. VI 2006

Lahkunud on teenekas ja kauaaegne raadiomees, näitleja Endel Padrik. Ta sündis Pärnus õpetaja pojana. Sundmobilisatsiooniga käis läbi sõjatee nagu mitmed teisedki tema õpingukaaslased nagu Leida Laius, Paul Mäeots, Priit Raudkivi jt. Seejärel pääses 1946. aastal Eesti teatrikoolituse järjepidevuse tõdedesse uskuva Eesti Riikliku Teatriinstituudi (1946 – 1951) II lennu õpilaskonda, lavavalgele…

Rahakotid selga!

 

Pauli päevik: Me ise iluaia tegijad

 
Nädalaga pole ilm ilusamaks läinud ja neil, kes juba jõudnud suveteatrites esimest korda ära käia, on arvatavasti vastikult külm olnud. Või ka märg. Igatahes on imetlusväärne see tahtejõud, millega publik ilma trotsib. Aga võib-olla käsitlevadki vaatajad suveteatri külastamist kui ekstreemspordiala ja tüki sisu arutamise asemel ei räägita etenduse järel seltskonniti…

Sa oled mind ju sünnitand ja üles kasvatand…

Noorte eestivene näitlejate identiteedivaevad peegeldavad paljude siinsete muulaste küsimusi ja hirme.
 

Ostrovski hindas terve mõistusega korraldatud elu

19. – 22. aprillini toimusid Tallinnas Moskva Akadeemilise Väikese Teatri külalisetendused,  näidati kaht Ostrovski lavastust:  “Hundid ja lambad”  (lav Vjatšeslav Ivanov ) ja “Tõde on hea, aga õnn parem” (lav Sergei Ženovatš).
 

Julgeoleku siirded pehmesse maailmaosasse

 
Ostsin nädalavahetusel ühest suurest Tallinna südalinna poest pudeli Bulgaaria päritolu letšot. Bulgaaria on siiski Euroopa Liidu liikmekandidaat ehk peaaegu usaldusväärne partnerriik, seega – miks peaks tema toodangut pelgama? Vastupidi, ostes Bulgaaria või Rumeenia kaupa, toetame nende veel suure Euroopa ukse taga ootavate rahvaste püüdlusi õnnele ning aitame neil täita mitmesuguseid…

Kui rajad lähevad segi

 
Minu isiklikku arengukava Internetis ei ole. Arvutilaual asub hiirepadja kõrval sõjaeelsest ajast pärit kartoteegikaart, ühel pool jooksva päeva ülesanded, teisel pool kohustused nädalaks. Kui neist mõni saab täidetud, tõmmatakse ta maha või tähistatakse linnukesega. On kaart nii täis kirjutatud, et sinna enam uut juurde ei mahu, visatakse see paberikorvi ja…

Prostitutsioon Eestis

Iga teine eesti elanik peab lõbumajasid vajalikuks.
 

Kergitab kulmu: Väike nuts ja vaenlase kuju

 
No nii! Valimisteni on üheksa kuud, aga juba nad pakuvad. Värvilised laiformaadis esitlused seisavad ilmselt alles ees, kuid tundub, et kõik on nagu ennegi: erakondlike pakkumiste esireas seisavad väike nuts ja vaenlase kuju.

Kirju kera

Setud haua pääl surnuid mälestamas Verska külas 1913. aastal. Johannes Pääsuke/ERM

Ajalugu ja antropoloogia

 
1960. aastate lõpul jõudsid võrdlemisi sõltumatult mitmed ajaloolased ja antropoloogid arusaamiseni, et tegelikult on nende distsipliinid väga sarnased. Mõlemad uurivad võõraid rahvaid ja inimesi, taotledes nende tegude, tavade ja uskumuste kirjeldamist ja tõlgendamist. Peamine erinevus seisneb vaid selles, et kui ühed uurivad pigem ajas kaugeid, siis teised ruumis kaugeid kultuure,…

Uued tuuled antropoloogias

 
San Franciscos 2000. aastal toimunud Ameerika Antropoloogide Assotsiatsiooni konverentsil olid vaidlused ägedamad ja emotsioonid teravamad kui kunagi varem juba 99. korda peetava maailma mainekaima antropoloogiakonverentsi ajaloos. Äsja oli ilmunud ameerika ajakirjaniku Patrick Tierney raamat “Pimedus El Dorados” (“Darkness in El Dorado”). Konverentsil osalejate vastakaid reaktsioone selgitab teose alapealkiri: “Kuidas antropoloogid…

Kakofoonilise antropoloogia apoloogia

 
“Etnoloogia on nukralt naeruväärses, et mitte öelda traagilises seisus – hetkel, mil ta asub valmis seadma oma töötuba ja sepistab vajalikud tööriistad, valmistudes talle määratud ülesandeks, sulab tema uurimisaines lootusetu kiirusega,” kurdab Bronislaw Malinowski, Briti sotsiaalantropoloogia isa ja etnograafilise meetodi looja 1921. aastal oma epohhi loova teose “Argonauts of the…

Elujõuline Eesti etnoloogia

Etnoloogia hetkeseisu ja tuleviku üle arutlevad Eesti Rahva Muuseumi teadusdirektor Terje Anepaio, Ajaloo Instituudi etnoloogia osakonna juhataja vanemteadur Aivar Jürgenson, Tallinna ülikooli antropoloogia õppekava juht Timothy King ja Tartu ülikooli etnoloogia õppetooli professor Art Leete.
 

Mis on antropoloogiline lingvistika?

 
1950. aastatest peale ei olnud keele ja inimese suhted üldkeeleteaduses just eriti populaarsed, kuna keeleteooriad olid süntaksikesksed ja küsimus, kuidas ja milleks keelt kasutatakse, ei pälvinud enam tähelepanu. Need küsimused lükati sotsiolingvistikasse, mis iseseisva erialana on tegelikult antropoloogilisest keeleteadusest välja arenenud. Tänapäeval kattuvad sotsiolingvistika ja antropoloogilise lingvistika valdkond märkimisväärselt, kuigi…

Etnoloogia ja mälu-uurimine

 
Lugudel minevikust on keskne koht rahvaste, sotsiaalsete liikumiste ning indiviidide elus. Mineviku, eriti kollektiivse mineviku tõlgendus on etnoloogia kui kultuuriteaduse huviobjekt olnud ka varem, kuid mälu kui teoreetiline ja empiiriline probleem on tõstatunud alles viimastel kümnenditel. Mälu-uurimises toetutakse sotsiaalse mälu mõistele, mille sõnastas 1920. aastatel prantsuse sotsioloog Maurice Halbwachs. Vastukaaluks…

Religioonietnoloogiast:

etnoloogid ja šamaanid kui meediumid
 

Visuaalne antropoloogia

 
Visuaalse antropoloogia võib jagada kaheks suunaks. Traditsiooniliselt kasutatakse visuaalset tehnoloogiat antropoloogiliste teadmiste hankimiseks ja edasiandmiseks, alates fotoaparaadi või videokaamera abil informatsiooni kogumisest välitöödel ja lõpetades analüüsitud materjali esitamisega fotograafilises uurimuses või antropoloogilises filmis. Teine suund, mida nimetatakse ka visuaalsete süsteemide antropoloogiaks, uurib kultuuri väljendumist olemasolevas visuaalses materjalis, olgu selleks siis…

Väike suurvend ja suur väikevend

ehk  Latsõq, puhatõh jauhkõq!
 

Pealelend: Rein Raud

Rein Raud, sul ilmus Tänapäeva kirjastuses just valik haiku-luule tõlkeid “Mäetipp järve põhjas”. Miks sa tegid/tõlkisid just säärase haiku-raamatu, kas oskad vastata seitsmeteistkümne silbiga?
 

Eestlased Ojamaal dopingut jagamas

25. – 29. V toimus Gotlandi saarel Visby linnamüüride vahel paiknevas Läänemere kirjanike ja tõlkijate keskuses eesti keelest rootsi keelde tõlkijate koolitusseminar. Seminari eesmärgiks oli anda varem ilukirjandust vähe või üldse mitte tõlkinutele ergutav vitamiinisüst.  Seminar oli ka üks vältimatutest ja hädavajalikest ettevalmistavatest sammudest 2007. aasta Göteborgi raamatumessil peakülaliseks olemise…

Minu põlvkond: kurbus üksiolekust

Mathura intervjuu Ameerika kirjandustoimetaja Marlow Pearse Weaveriga, kes annab välja aastatel 1960 – 1982 sündinud põlvkonnale keskendunud raamatusarja “In Our Own Words” (“Meie oma sõnadega”). Aset leidnud märtsis 2006.
 

Visuaalantropoloogia – inimlik mõõde asjade maailmas

Peeter Linnapi intervjuu Jay Rubyga Tartu kõrgemas kunstikoolis 23. V.
 

Portselanist rahvas, valitseva ideoloogia peegeldus

Näitus “Portselanist rahvas. Vene XIX sajandi portselankujud” Mikkeli muuseumis kuni 1. X.
 

Mees parimas eas

 

Teod: TIIT PETERSON, kitarrist, Tallinna kitarrifestivali kunstiline juht

 
Kust tuli mõte korraldada Tallinna kitarrifestival, mis toimub 15. – 17. juunil?

Joannes Chrisostomos Wolfgang Gottlieb Mozart

VI Pärnu rahvusvahelise koorifestivali avakontsert Pärnu kontserdimajas 25. V, kavas Mozarti missa c-moll.
 

Ekstreemseid jazzielamusi…

 
CD Innanen-Sooäär-Bennink. SPRING ODYSSEY.

jukebox – viiekümnendad – chuck berry

Kui rock’n’roll peaks saama uue nime, siis oleks see Chuck Berry.John Lennon
 

Silm selgeks, kinokool võtab!

Balti Filmi- ja Meediakool teeb Kinobussiga tutvustava tuuri
 

Priit Pärn: mul on oma õpetussüsteem

Priit Pärn, hakkate koos Ülo Pikkoviga sügisel Eesti Kunstiakadeemias animatsiooni õpetama. Seoses sellega on kuulutatud oma koolkonna loomise kavatsust. Mis plaanid teil Üloga on?
Jah, 2006 sügisel algab animatsiooni õpetamine Eesti Kunstiakadeemias ja algab nii, et praeguste andmete järgi võetakse vastu seitse õpilast bakalaureuse tasemele, kolmeks aastaks, õppekeel on eesti keel.…

Eesti film teel müüdist ratsionalismi

 
Hoolimata kõikidest pingutustest, ei hinnata Eesti filmi oma kodumaal kuigi kõrgelt. Kunstiliselt huvitavad ideed ei leia meie kinopublikus piisavalt vastukaja, heade projektide teostamiseks ei jätku vahendeid ning näib olevat jätkuv moeasi Eesti filmides näha eelkõige halba.

Fassbinder kui Saksa revolutsiooni peegel

Näitlejad Harry Baer ja Hanna Schygulla režissöör Fassbinderi “Katku jumalates” (1970).

VVV: Parim kohtumispaik – matused

 
Nikolai Jerjomenko noorem oli kui kummaline vereside pateetilise nõukakino ja vene nüüdse bandiidifilmi vahel. Jerjomenko pälvis 1980. aastal leninliku komsomoli punatähelise autasu, kuid ta polnud positiivsete töökangelaste kujutaja. Pigem nõukogude sametine seksisümbol. Läikivmustad lokid, kõrge marmorlaup, kotkakulmud ja läbistav pilk. Tema võimsaks sööstuks kujunes Sergei Gerassimovi teleseriaal “Punane ja must”,…
Sirp