Endel Padrik 2. IV 1922 – 4. VI 2006

Endel Padrik 2. IV 1922 – 4. VI 2006

Lahkunud on teenekas ja kauaaegne raadiomees, näitleja Endel Padrik. Ta sündis Pärnus õpetaja pojana. Sundmobilisatsiooniga käis läbi sõjatee nagu mitmed teisedki tema õpingukaaslased nagu Leida Laius, Paul Mäeots, Priit Raudkivi jt. Seejärel pääses 1946. aastal Eesti teatrikoolituse järjepidevuse tõdedesse uskuva Eesti Riikliku Teatriinstituudi (1946 – 1951) II lennu õpilaskonda, lavavalgele jõudsid sealt aastakümneid meie teatriloomet kandnud Linda Rummo, Einari Koppel, Eva Novek. Esimene on oma mälestusteraamatus “Elust ja lavaelust” (1996) öelnud, et “meie ei olnud esimese nooruse lapsed, olime vanemad, kellel juba elu seljataga, sõda seljataga.” Sellistena tulid nad 1950. aastal teatrissegi. Endel Padrik Draamateatrisse, kus ajatükkides tuli mängida nii habemeta uljaid noori kui habemega karaktereid. Käis teatrielu vaimne okupeerimine truppide kokkuliitmiste ja lahutamistega, likvideerimiste ja selekteerimiste laineis. Endel Padrik leidis oma palge A. Särevi olustikulistes lavastustes, eelkõige “Vargamäe” Indrekuna ja Tammsaare/Särevi “Pankroti” Röneena.

Teatritööst ja selle sulgemisega ka instituudist olid kõrvale tõrjutud meistriklassi õppejõud ja lavastajad Leo Kalmet ja Priit Põldroos, Ants Lauter kui ka Kaarli Aluoja. Kooliprogrammist oli Endel Padrikul edasiseks kaasa võtta just Felix Moori ja Aarne Ruusi sõna- ja kõnetehniline kultuur, aga ka Karl Otsa ja Aili Müür-Leetva hääleseade edasistelt õpingutelt laulu alal Tallinna Muusikakoolis.

Endel Padriku töö Eesti Raadios aastatel 1960 – 1979 nii diktorina kui kuuldepiltide näitlejana ja lugemistundide sisustajana on ühtekokku ringhäälingu ja selle kestvusloo raamatu üks lehekülgi, kus lahkunu nimega järjehoidja on tähenduse saanud.

Eesti Teatriliit

Eesti Raadio

Eesti Teatri- ja

Muusikamuuseum

Sirp