2006-20 (3114)

Raamatututvustus

Juhan Peegel
EESTI VANADE RAHVALAULUDE KEELEsimest korda tervikuna ühtede kaante vahel koos Peegli kandidaaditöö “Eesti vanade rahvalaulude keele morfoloogia” ja “Eesti regivärsilise rahvalaulu keelest”. Koostanud Urmas Sutrop, toimetanud Ülo Tedre. Küljendanud Indrek Hein, kaardid joonistanud Indrek Kiissel, kaane kujundanud Sirje Ratso. Eesti Keele Sihtasutus, 2006. 274 lk.

Jaan EILART 24. VI 1933 – 18. V 2006

Lahkus Eesti rahvuskultuuri suurkuju, looduskaitsja, taimegeograaf, maastikuökoloog, kultuuriloolane ja publitsist Jaan Eilart. Ta pärandas meile looduse, inimese ja kultuuri ühtsuse idee, tõstes looduskaitse kultuurinähtuse seisusesse. Tänu mitmekülgsetele huvidele, vaimuannetele ja toimekusele viis ta selle idee ka ellu.
Jaan Eilart aitas käivitada Eesti NSVs looduskaitsetegevuse, seda juba 1950. aastatel. Ta suutis viia…

Pauli päevik: Paulike nõuab võrdsust!

 
Teema, millel Paulike sõna võtab, on tegelikult hierarhiad ja stereotüübid ja et kas teatriilmas võiks hierarhiateta läbi saada. On ju laste- ja noorteteatri kuu ja käib teatrifestival “Draamake”, mis on igavesti vahva. Tahaks isegi arvata, et tegu on omamoodi murrangulise sündmusega. Vaatajakesed tulevad saalikestesse ja naerukesed puhkevad ja pisarakesed voolavad,…

Koostöö ja konkurents teatrikunstis: Paar ketserlikku avaldust tänase teatrikriitika suunas

Kuhu on “halva teatrikriitika” koer või suur osa koerast maetud?
 

ÜLESKUTSE

Eesti Kujurite Ühenduse aastanäitus “Sild” toimub Jõhvi kontserdimajas ja galeriis 3. – 30. VIII.
 

Kui mõistus otsas, loe pühakirja!

Foto: Piia Ruber
 

Kust aumehed tulevad?

Briti kolmekordne peaminister ilmasõdade-vahelisel ajal Sir Stanley Baldwin vastanud kord, kui talt küsiti, mitu aastat ta koolis on käinud, et kokku 60 aastat. “Mu vanaisa käis koolis 20 aastat, isa 20 aastat ja mina ise samuti 20 aastat.” See on isiksuse, see tähendab potentsiaalse juhi kujunemise universaalne retsept. Eestlastel oli…

Karikatuur

Poliitilise kultuuri renessanss

Harvardi ülikooli politoloogiaprofessor Robert Putnam täna Tallinnas
 

Kuulab maad: Omada või loobuda?

 
“On kaks viisi, kuidas piisavalt omada: üks on jätkata asjade soetamist, teine on soovida vähem,” võtab meie võimaliku tarbimisvaliku kokku Gilbert Keith Chesterton. Oma soovide ohjashoidmine on lääne ühiskonnas aga ehmatavalt harv praktika. Tarbimiskäitumise uurijad ütlevad meile, kuidas teeme ratsionaalse valiku asjade vahel, mida me himustame, kui meie ressursid on…

Teisitiütleja Peter Handke

“maailm teab Serbiast kõike, tõde. Mina ei tea tõde, aga küsin ja mäletan.”

Viirastuslikud Sinimäed

Mõtteid Raimo Jõeranna filmi ainetel
 

Haljas linn: Rohelisest linnast

Foto: egni muuga

Tallinn on praegugi roheline pealinn

Tallinna haljastusest vestlesid linnaaednik Liis Valk, Põhja-Tallinna linnamajanduse spetsialist Arvo Soorand, maastikuarhitektid Kersti Lootus ja Egni Muuga ning  Kaarel Tarand ja Reet Varblane Sirbist.
 

Ettevaatus pole kunagi liiast

Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna peaspetsialist Liina Eek selgitab, millised reeglid juhivad Eesti riigi suhtumist turge täitvate ja ostjatele ihaldusväärsete võõrpäritolu taimede levimisse Eesti looduses.
 

Tallinna vanalinn ja selle haljastus

Säilitagem haljastusvöönd ja põlised puud!
 

Sõnameri: Sõna ja tõlge

Eesti keel on jõudnud armutusse tarbimisühiskonda, Euroopa Liidu ametikeelte hulka, neoliberalismi bürokraatia-Mekasse ja veebikesksesse infoühiskonda. Segunevad vaba suuline dialoog ning SMSide ja veebisuhtluse kiirustav kirjalikkus, asjalik kirjavahetus ja kopipastajuriidiline ametitekst, mida seovad kantseleistambid.
Iga tekst, mis meie tunnetusviisi või maailmapilti vahendab, teisendab või loob, muudab keelt ka siis, kui selles uusi…

Eksle surmani metsast välja

Haruki Murakami, Norra mets. Tõlkinud Kati Lindström. Varrak, 2006. 373 lk.
 

“Nüüd luuletused tulevad mürinal kõik”

Tagasivaade “kirjanduslikule jumalateenistusele”

XXI sajandi muuseum:

kas rahvusluse tempel või kaasaegne institutsioon?
17. V peeti Kumus selle kevade viimane avalik püsiekspositsiooni diskussioon “Milline peab olema XXI sajandi muuseumi ekspositsioon?”. Arutelu teemad “Millist ajalugu me vajaksime?”, “Kas Kumus on kohta kaasaegsele kunstile?”, sõnastas Kumu kuraator Eha Komissarov, üritust modereeris Sirje Helme ning paneelis osalesid Rael Artel, Marco…

Seks Vaalas ehk Täna öösel me ei maga

Noorte kunstnike näitus “Sex” Vaalas
2. – 20. V. Kuraator Andres Lõo, kunstnikud Tanja Muravskaja, Erkki Luuk, Ki wa, Anu Vahtra, Rene Reinumäe, Veronika Valk, Lotte Jürjendal, Mihkel Kleis, Rain Tolk, Marianne Kõrver, Taavi Eelmaa, Andres Tenusaar, Birgit Krullo, Erki Laur, Raul Keller, Katrin Essenson, Reet Aus, Jaan-Olle Andressoo, Björn…

Jalutuskäik tallinna galeriides: Hüsteeria, seks ja selektiivne mälu

Marge Monko näitus “Uurimusi kodanlusest” Hobusepeas 17. – 22. V; Jane Suviste ja Piibe Piirma “Editeeritud mälu” Tallinna Linnagaleriis kuni 28. V ja noortenäitus “Sex“ Vaalas 2. – 20. V.
 

Meediakunsti mainet saab tõsta ainult järjekindla tööga

Intervjuu meediakunstnike ühingu asutajaliikmete Jane Suviste ja Piibe Piirmaga
 

“PromFest” tulevikulootuste täitumisena

Pärnu ooperimuusika festivali “PROMFEST” avagala Estonia kontserdisaalis 18. V.
 

Vaprad ja valusad sümfooniad

Kontsert “Leningradi sümfoonia”: PÕHJAMAADE SÜMFOONIAORKESTER ANU TALI dirigeerimisel Estonias 17. V.
 

Tšello-Järvid Kadrioru lossis

Sarjas “Akadeemiline kammermuusika”: TEET JÄRVI (tšello), MARIUS JÄRVI (tšello) ja MARI JÄRVI (klaver) Kadrioru lossis 14. V.
 

Tragöödia ja kired Pariisi Ooperis

OPERA NATIONAL DE PARIS: Verdi ooper “SIMON BOCCANEGRA”, dirigent Sylvain Cambreling, lavastaja Johan Simons, osades Carlos Alvarez, Ana María Martínez, Franck Ferrari jt Pariisis 11. V.
 

Terviklik “ReVisioon”

“ReVisioon”: ansambel RESONABILIS (Iris Oja vokaal, Kristi Mühling kannel, Tarmo Johannes flööt, Aare Tammesalu tšello) Kumus 11. V.
 

Mitu apokrüüfi* ühe hinnaga!

“Da Vinci kood” kui film jääb paraku samanimelise romaani üsna lahjaks ja töntsiks kommentaariumiks.
 

Mehhiko filmikunst toob Cannes’i värsket tuult

Gael García Bernal, Alejándro Gonzalez Iñarritu ja Cate Blanchett.

VVV: Perekondlik kõhutants

 
Kõneldakse, et perekond kui institutsioon on ohus. Võib-olla seetõttu on taas ärganud perekonnakroonika žanr. Nii kirjanduses kui filmis. Venes võib näiteks tuua Vassili Aksjonovi “Moskva saaga” ja selle ekraniseerimise.
Sirp