2006-19 (3113)

Helga Aumere 22. IV 1923 – 13. V 2006

 
Lehekuu teine laupäev viis meie hulgast Eesti muusika- ja teatrielu vanima ja professionaalseima kriitiku, monografisti, ooperi- ja balletiteatri talendikaima ja ehedaima põlistaja Helga Aumere. Arvukate sõprade ja kolleegide tarvis oli ta nii sõna kui teoga ikka tõeline daam. Teda kutsuti Kaptenitütreks, pärines ta ju legendaarse Suure Tõllu kapteni Hermann Tõnissoo…

Saima Sõmer 6. II 1933 – 8. V 2006

8. mail lahkus pärast pikka rasket haigust keraamik Saima Sõmer, eesti tarbekunsti üks säravamaid isiksusi. Kunstiareenile astus ta kohe pärast kunstiõpingute lõpetamist 1959. aastal ning temast kujunes 1960. – 80. aastatel eesti keraamikakunsti üks juhtivaid figuure. Tähenduslik oli juba tema esimene suurem väljapanek 1965. aasta Tallinna Kunstisalongis korraldatud noorte keraamikute…

Udo Petersoo 8. V 1934 – 14. V 2006

14. mail 2006 suri ootamatult Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku peapiiskop Udo Petersoo.
Udo Petersoo sündis 8. mail 1934 Tallinnas Jõelähtme koguduse õpetaja Elmar ja Jenny Petersoo peres. 1944. aastal läks ta koos vanematega pagulusse Rootsi, hiljem Kanadasse.

Raamatututvustus

 
J. RANDVERE RUTH 19.-20. SAJANDI VAHETUSE KULTUURIS

Pauli päevik: Elu on kui suur õnneloos, kus mina osaleda ei taha

 
Kolm päeva Tartus teatrikoolide kevadseminaril. Ja tõesti, tõesti, suur kevad kõikjal, lausa suvi. Linn on rahvast täis, parkides, tänavatel, vabaõhukohvikutes, justkui oleks kõik otsustanud ühiselt oma urgudest välja pugeda. Tore! Kahju isegi neid päevi auditooriumiseinte vahel veeta, aga askeetlik vaimukosutus tasus ennast ära. Pealegi polnud ma ju ainuke, rahvast oli…

Kaks teatrikooli – kas me oleme konkurendid, siin Eestis?

Katri Aaslav-Tepandi: “Konkurents ei saa olla eesmärk ja dominant, fataalne kuri jõud.”
 

Koostöö ja konkurents teatrikunstis: Tere, tere.

Kiri kodukandist: Jaan Tätte

Saagu Narva!

 

Nüüd võtame kirbule juhid

 
Ideaalis sobib võimul erakondade plaanidesse kõige paremini olukord, kus riigieelarvest raha saajad on tingimusteta õnnelikud ja vait. Vaikust võiks murda ainult üle tammide tungiv tänutunne selle eest, et raha üldse jagatakse ja et just võimulolijad seda teevad.

Tee euroni võib tulla pikk

 
Järgmise aasta võtame niisiis endistviisi vastu krooniga. Kuigi mitmete prognooside kohaselt peaks inflatsioon edaspidi langema tasemele, mis teeb võimalikuks ülemineku eurole 1. jaanuarist 2008, pole mingit garantiid, et see nii ka juhtub. Kui Eesti eurokõlblikkus jääb sõltuma puhtalt Maastrichti inflatsioonikriteeriumi täitmisest, on tee Euroopa ühisrahani meie jaoks vähemalt teoreetiliselt üsna…

Turuühiskond ja ülikool

Tallinna ülikooli rektor Rein Raud: “Ülikoolid peaksid keskenduma neile, keda ei huvita mitte niivõrd paber kui õppimine.”
 

Narva kultuur püsib ainult entusiastide missioonitundel

Intervjuu Narva kunsti kauaaegse eestvedaja kunstiajaloolase, galeristi-kuraatori Karin Taidrega
 

Kahe maailma piiril

 

Narva kunstielu XIX sajandi lõpul ja XX sajandi algul

Narva kunstis, aga ka laiemalt linna üldpilti, arhitektuuri silmas pidades tavatsetakse eristada kaht nii-öelda kuldaega: XVII sajandi lõppu, mil tervikuna planeeritud barokset Narvat nimetati hellitlevalt põhjamaiseks pärliks ning Rootsi kuningriigi idapoolseks pealinnaks, ja XIX ning XX sajandi vahetust. Mõlemat kuldaega saadab meie teadvuses mütoloogiline oreool, nostalgia, idealiseerimise soov, igatsuslik tasand,…

Pealelend: Luule Dmitrijeva, kunstnik

 
Kas Narvas on kunstnik olla lihtne või keeruline?

Narvas on vaikne

 
Kuigi meedia on juba pikka aega kujutanud Narvat ja Ida-Virumaad mingi erilise paigana, kus vohab kuritegevus, prostitutsioon jne, jne, ei erine siinne kirjandus kõigest hoolimata ülejäänud Eesti omast just palju. Jah, Narva on vene linn. Jah, see on Vene piiril. Aga saavutused ja kaotused Narva kirjanduselus on võrreldavad Tartu, Pärnu…

Õnnepalu veimevakk ehk Tee eikuhugi

 
Oma värsikogumikus esitab Tõnu Õnnepalu valikuliselt luulet nii oma nime all ilmunud luulekogudest “Jõeäärne maja”  (1985), “Ithaka”  (1987), “Sel maal” (1990);  pealkirja all  “Lendaval puul”  1990-1992 ajakirjades ilmunud luuletusi, kimbu päris värskeid luuletusi  “Kirjutatud aadressil 33, rue de la Prévâté 33000 Bordeaux”  (III-IV, 2005), pseudonüümide Emil Tode ja Anton Nigovi…

Elu hoog ja aru paine

Bergson on filosoofia “lesekompleksist” teadlik, kuid ei püüa teda veel sellepärast nii väga teadusele mehele panna.
 

Punase Lageda taeva all

 
Kui ütled, et lähed Venemaale Kaukaasiasse, on esimene reaktsioon, et kui ohtlik see ikkagi on. Äkki ei maksaks minna. Kui ütled, et lähed Sotši, leebutakse, ja õhus on nostalgiat. Sobiv paradoks koha jaoks, kus kunagi ravis ennast eesti kirjanik-kangelane ja paradoksimeister, Tammsaare.

Kust tuul, sealt meel

Gregor Elm, Valmis nagu redis. Wellesto, 2005. 216 lk.
 

Illusionismikesksus tuntud headuses…

Neodadaistlikus võtmes on Küttner

Avastatud klaas

Rahvusvaheline klaasiüliõpilaste näitus “Avastusretk” Kullo galeriis kuni 19. V.
 

Hästi panite, maa ja taevas!

SUFI MUUSIKA ja DERVIŠITE TANTS Estonia teatris 8. V.
 

…ja Eesti Kontsert reedel

Eesti Kontserdi hooaja lõppkontsert: LUksEMBURGI FILHARMOONIKUD ja solistid Bramwell Tovey dirigeerimisel Estonias 12. V.
 

Narva ekstreemne muusikaelu

 
Štšura leiab, et Narvas on palju kontserdielu edendamise võimalusi kasutamata.

muusikamaailm

Kevadfestivalid Viinis,
Münchenis, Firenzes, Prahas

Tom Cruise päästab jälle meie maailma

“Võimatu missioon III” on film, mis seletab vaatajale kõik tehnikaimed kenasti ära.
 

M nagu mäss

Mängufilm “V nagu veritasu”. USA/Saksamaa, 2006. Režissöör James McTeigue, stsenaristid vennad Wachowskid. Peaosades Natalie Portman ja Hugo Weaving. Esilinastus Tallinna kobarkinos 28. IV.

ERSO lõpetas neljapäeval

ERSO hooaja lõppkontsert NIKOLAI ALEKSEJEVI dirigeerimisel Estonia kontserdisaalis 11. V.
 

Balletihullud ekraanil

Portreteeritud on viit inimest, kes on kirglikult armunud Peterburi Maria teatri balletti.
 

VVV: Piraadi surm Vilniuses

 
Aasta pärast suurt sõda tuli Kirgiisia ühes räpasevõitu asulas ilmale nõrguke Talgat. Poiss rippus veel ema tissi otsas, kui jäägrist isa Kadõr jahiretkel hukkus. Lapsi oli palju, raha napilt ja ema loovutas Talgati lastekodusse.

Cannes’is võistlevad vanad tegijad noorte ja vihastega

 
Suur filmipidu Cannes’is on taas alanud, sedapuhku  59. korda. Rulliti lahti punane vaip, millel naeratades kõnnivad limudest välja astunud staarid ja nii kuni 28. maini, mil jagatakse välja Kuldsed Palmioksad. Glamuur kuulub lahutamatult maailma suurima ja tuntuma festivali juurde nii nagu head ja väga head filmidki.
Sirp