2021-15 (3837)

Skandaalid ja katse need seljatada
Ühe tänavuse suurüllatajana sai lausa kuus Oscari nominatsiooni mängufilm “Minari”, mis räägib ühe korea perekonna kodu- ja kohaotsingutest 1980. aastate Arkansases.
Kaader filmist

Skandaalid ja katse need seljatada

Oscarite määramisel on küll tänu Ameerika filmiakadeemia põhjalikele ümberkorraldustele astutud tubli samm võrdõiguslikkuse suunas, aga Aasia seisukohalt on tänavugi mitmeid valupunkte.

Kunstivaldkonna baas on rahastamata

Maarin Ektermann: „Kunstiväli on nüüdseks niivõrd mitmekesine ja professionaalne, et kulka vahenditest lihtsalt ei jätku enam selle kõige toetamiseks!“

Sel sügisel valitakse taas Eesti Kultuurkapitali sihtkapitalide uued nõukogud. Praegusesse (2019–2021) kujutava ja rakenduskunsti (KuRa) sihtkapitali nõukogusse kuuluvad Maarin Ektermann (esinaine, kunsti sihtkapitali esindaja kulka nõukogus),…

Pole puud, pole probleemi

Kellele ei meeldiks vanad pargipuud? RMK metsades toimuv on rambivalgusesse tõmmanud ka linnalooduses, parkides, tänavatel ja metsades tehtava. Ühest küljest on märgata soovi säilitada linnades kõik looduslik. Linnalooduse õlule on pandud kaalukad ülesanded: süsiniku sidumine, mikrokliima reguleerimine, soojasaare efekti vähendamine, puhta õhu tagamine jne. Igasugune puude langetamise teade kutsub esile…

Tutvumine tegelikkusega

Keskkonnateadlased on teie eest midagi varjanud. Ei, see ei ole ükski teadustulemus või vaatlusandmestik. See on nägemus tulevikust, millest teavitamise strateegia osas ei valitse teadlaste hulgas üksmeel. Kuidas ikkagi oleks õige keskkonna ja kliimaga seotud suuri probleeme ja väljakutseid avalikkusele vahendada?
On neid, kelle arvates tuleks ilustamata välja öelda, et faktidele…
Ääremärkusi teaduse vahelt. Saatuse trepikodades ekslemisest
Geobotaanik, Tartu ülikooli emeriitprofessor Jaanus Paal.
Lauri Kulpsoo / Postimees /Scanpix

Ääremärkusi teaduse vahelt. Saatuse trepikodades ekslemisest

Elukutsest ja ametist kohati tähtsamgi tundub Paalile olevat vastupanu Nõukogude okupatsioonile.

Pandeemiast ja poliitikast

On valdkondi, kus eetilised kaalutlused peaksid küünilisi võimumänge taltsutama.

Avaliku elu märgilisi sündmusi kiputakse ikka politiseerima. Maailmas pole ressurssi, mida ei saaks siduda võimu kehtestamise või selle ümberjaotamisega. Kuigi on valdkondi, nt humanitaarabi, kus eetilised kaalutlused peaksid küünilisi võimumänge taltsutama. COVID-19 pandeemia näib kinnitavat, et mida ulatuslikum…
Kaamerasse joostud maraton
Maratoni vanameister Henri Hütt tegeles performance’is „Mängulisus #1“ ekstravertsuse ja ekstsentrilisusega.
Heneliis Notton

Kaamerasse joostud maraton

Festivali „Made in Estonia maraton“ mõjutas seekord uus takistus: lava ja saal olid üksteisest eraldatud, nii publik kui ka osa etendajaid pagendatud oma koju.

Kõrgtehnoloogia ja koonduslaagrid

Lääs alahindas Hiina kommunistliku partei autokraatliku traditsiooni tugevust ja jäikust ning pimestatuna kasumiihast ja soovmõtlemisest ei osanud või ka ei tahtnud Hiina eesmärke läbi näha.

Uue lootuse Hiina kiiremaks ja tõhusamaks lõimumiseks vaba maailmaga andis interneti ja digitehnoloogia levik. Läänes usuti, et internet…

Uus teater – Publik

Olen aru saanud, et sõna „publik“ ei ole hea kasutada, sest sel juhul on etenduse vaatajad justkui passiivne hall mass. Kõlab lugupidamatult. Siiski on see hea üldnimetus teatrivaatajale, -kuulajale, -kogejale, -osalejale, -tarbijale jne, olgu ta teatriarmastaja või kolleeg. Seega jätkan mõistega „publik“, mis sisaldab kõiki teatri kogemise vorme. Siin tekstis…
Võim ja sugu. Kuidas patriarhaat mehi rõhub
Eduard Wiiralt. Töölised. Linoollõige, paber, 1920. Eesti Kunstimuuseum
EKM

Võim ja sugu. Kuidas patriarhaat mehi rõhub

Ohvri süüdistamine on üks kahjulik tendents vägivallakuritegude käsitlemisel, sellele on Eestis viimasel ajal üha enam tähelepanu pööratud. Aga-mis-tal-seljas-oli-tüüpi küsimustest salakavalamadki on tihti näiteks autoavariisid kajastavad pealkirjad: „Naine jäi auto alla“, selle asemel et pealkirjastada „Joobes mees ajas naise alla“.1 Sama on lähisuhtevägivalda kajastavate artiklitega: piltidel on tihti oma nägu löögi…
Seks, võim ja keel

Seks, võim ja keel

Margarita Karapanu mõistab sürrealistlike kujutelmadega ühe tüdruku sirgumisest hukka ühiskonna silmakirjalikkuse.

Viivi Maanso 12. I 1929 – 11. IV 2021

Lahkunud on emakeeleõpetuse alustala ja hing, Tallinna ülikooli emeriitdotsent Viivi Maanso, kes elas ja töötas parema emakeeleõpetuse nimel: arendas emakeeleõpetuse metoodikat, koostas õpivara ja juhendas põlvkondade kaupa emakeeleõpetajaid.
Viivi Maanso (sünd Telliskivi) teekond emakeeleõpetuse juurde algas soome-ugri keeleteaduse õpingutega Tartu ülikoolis aastatel 1947–1952. Tema esimeseks töökohaks oli Teaduste Akadeemia Keele ja…
Vahetevahel on sabotaaži vaja
Mari Salupera ja Tauri Mae teose protsess oli lihtne: kumbki loopis suure nõelaga nööri läbi lõuendi ja nöör tekitas lõuendile jooned ja kujundid. Saarepera otsustas mängureegleid rikkuda ja hakkas oma poolel nööri sõlme siduma.
Pressifoto

Vahetevahel on sabotaaži vaja

Võrdsetest mängureeglitest alguse saanud Mari Saarepera ja Tauri Mae ühistöö sai lõppkuju siis, kui üks osaline oli reegleid rikkunud. Ebavõrdne mäng andis intrigeeriva tulemuse.

Kõhumikroobid ja nende mõju inimese meeleolule
Võrreldes Aafrikas elavate hatsade küttide-korilaste põlisrahvaga on läänemaailma inimestes alaesindatud mitmed mikroobirühmad, mis lagundavad makromolekule ja kiudaineid väiksemateks ühenditeks.
Wikimedia Commons

Kõhumikroobid ja nende mõju inimese meeleolule

Kui mikroobid aitavad organismil kiiremini uute oludega kohaneda, siis miks ei ole meie mikrobioom kohanenud tänapäevase toiduvalikuga, vaid kehv toitumine toob kaasa kehva tuju?

Solaarne metafüüsika 200aastases Kreekas
1979. aasta Nobeli kirjandusauhinna laureaat Odisseas Elitis ja tema muusa poetess Iulita Iliopulu 1990. aastal Kreeka kuurortlinnas Porto Raftis.
Nikos Dimu

Solaarne metafüüsika 200aastases Kreekas

Odisseas Elitise sõnul peaks ideaalne luuletus olema päikesesüsteemi miniatuurne koopia, kus valitseb totaalne rahu, igavikulisus ja kestab lakkamatu igavene liikumine.

Rahatus ja rahutus
Ameerika kirjanik John Dos Passos 1932. aastal koos oma naise Katyga.
John F. Kennedy Presidential Library and Museum / Wikimedia Commons

Rahatus ja rahutus

Teelolek tundub olevat John Dos Passosele sama tähtis teema kui raha, ent vastupidiselt raha painele kangastub teelolekus ameerikaliku unistuse romantika.

Kolm impulssi maailma kultuurielust
Bryan Ariase „Puhas kokkusattumus“ on austusavaldus Luigi Pirandellole ning „Impulsi“ kolmest lavastusest kõige teatraalsem. Fotol Marta Andreitsiv, George Susman ja Greta Calzuola.
Admill Kuyler

Kolm impulssi maailma kultuurielust

Zürichi ooperimaja Junior Balleti ühispealkirja „Impulss“ kandvates lavastustes juhendasid noori tantsijaid koreograafid Bryan Arias, Craig Davidson ja Juliano Nuñes.

Enriko Mäsak, skulptuuri- ja kunstiuurija
Enriko Mäsak

Enriko Mäsak, skulptuuri- ja kunstiuurija

Vabadust võib ette kujutada vabadusena mitte sõltuda, taotleda tunnustust, kanda peas kuldset krooni jne. Kui see puudub, tundub selline vabadus ahvatlevana. Vabadus on nagu midagi kauget, mis vajab saavutamist. Sellisena mõistetud vabadus on midagi ümmargust ja ähmast. Pole kindel, millisel määral see täitub ning millal on õige vabaduse määr saabunud,…
Tsaariaegse Saksa okupatsiooni esindusnägu Erhard Dehio
Tsaariaegse Tallinna baltisakslasest ärimees ja Saksa okupatsiooni esindusnägu Erhard Dehio.
Wikimedia Commons

Tsaariaegse Saksa okupatsiooni esindusnägu Erhard Dehio

Ei ole võimalik eitada, et veel Eesti Vabariigi algusaastailgi leidus baltisakslasi, kes vaatasid eestlasi ülevalt alla, rääkimata varasemast ajast, kui see oli normiks.

Märt Müür 12. VI 1942 – 10. IV 2021

Soojal juunikuul 2003, mõni päev enne jaani räägib Märt Müür meile kaamerasse: „Kolmteist põlve on minu esivanemad siin Kivilõppel Matsimärdi talus elanud, igatahes enne Põhjasõda oldi siin paigas Võrtsjärve ääres. Lihtsad eesti nimed – Mats, Juhan, Jaan, Jüri …“
Suure tamme all, mis pildil paistab, on istunud teinegi Eesti filmimees Jüri…
Sirp